*

Αποστολέας Θέμα: Κεφαλλονιά  (Αναγνώστηκε 17184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 29, 2008, 12:07:24 μμ »
θα σου μιλησω κι εγω για τη θασο γιατι ειμαι απο εκει.
το προβλημα που αναφερεται πιο πανω πλεον δεν υπαρχει γιατι με τα κλειστα πλοια μεχρι και με 9 μποφορ εκτελουν δρομολογια. αν εχεις αυτοκινητο ειναι ολα πολυ απλα γιατι ειναι τα παντα διπλα. μιση ωρα η ξανθη, 1 η δραμα και η κομοτηνη, 1 1/2 μ2 δυο η θεσ/νικη.
η ζωη το χειμωνα ειναι δυσκολη σχετικα οπως σε ολα τα νησια. αλλα πιστευω οτι στη θασο ειναι σε πολυ καλη κατασταση, ανοιξαν και 2 πολυ ωραια μαγαζακια.
αν εισαι απο κεντρικη ή ανατολικη μακεδονια ειναι η καλυτερη επιλογη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κεφαλλονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:42:45 »

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 29, 2008, 12:16:23 μμ »
Χαίρομαι που το μαθαίνω αυτό swtia γιατί πηγαίνα συχνά Θάσο, Πρίνο συγκεκριμένα που ήταν η κουμπάρα μου και είχαμε ένα μικρό πρόβλημα, όχι ότι με χάλασε, έμεινα παραπάνω στο νησί!!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 29, 2008, 03:03:26 μμ »
απο πρινο κοβονται αμεσως αλλα απο λιμενα για κεραμωτη γινονται παντα με τα πλοια κλειστου τυπου. οι αποστασεις ειναι πολυ μικρες κι ετσι δεν ειναι προβλημα

Αποσυνδεδεμένος Ameli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 29, 2008, 03:33:05 μμ »
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πληροφορίες!!

μήοως κανείς έχει και για Κεφαλλονιά; γιατί ίσως αυτό το νησί με ενδιαφερεί λίγο πιο πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κεφαλλονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:42:45 »

Αποσυνδεδεμένος xrysa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 29, 2008, 03:37:21 μμ »
      γεια σου και από μένα. εγώ θα σου πω για Κεφαλλονιά μιας και είμαι φέτος εκεί. Είναι αρκετά καλά! Μπορείς να φτάσεις στο νησί από την Πάτρα (3 ώρες περίπου και φτάνεις Σάμη και από εκεί 45 λεπτά με το λεωφορείο για Αργοστόλι), από Κυλλήνη (1,5 ώρα και φτάνεις στον Πόρο ακι από εκεί΄άλλη μία ώρα για Αργοστόλι με λεωφορείο πάντα) αλλά και από τη Λευκάδα (φτάνεις στο Φισκάρδο και από εκεί μία ώρα για Αργοστόλι). Από τη Λευκάδα κόβεται όμως συχνά η συγκοινωνία λόγω μποφόρ. Από τα δύο άλλα λιμάνια πρέπει να έχει 8 μπορφόρ για να κοπεί. Φέτος μόνο δυο μέρες είχε κοπεί η συγκοινωνία.
       Να ξέρεις ότι τα κενά στο νησί είναι πάρα πολλά. Άρα πιστεύω ότι θα μπορείς να διαλέξεις και σχολεία.  Τα σχολεία εκτός από τα δυσπρόσιτα δεν είναι πολύ μακριά από την πρωτεύουσα και τα μόρια είναι σχετικά καλά (3 στο Αργοστόλι, και 5-6 στα υπόλοιπα). Επίσης δεν υπάρχουν μονοθέσια (κάτι που είναι αρκετά δύσκολο) και μόνο 2 2/θ τα οποία είναι όμως και δυσπρόσιτα. Τα υπόλοιπα είναι 6/θ ή 12/θ.  Να επισημάνω ότι έχει πάρα πολύ καλή οργάνωση το γραφείο και οι άνθρωποι της Πρωτοβάθμιας θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ σε ότι χρειαστείς.
      Εκτός από το Αργοστόλι, η ζωή στα άλλα χωριά δεν ξέρω πως είναι, αλλά γενικώς το νησί είναι λίγο έρημο, για να πω την αλήθεια κατά τη δίάρκεια του χειμώνα. Το μόνο πρόβλημα ίσως που αντιμετώπισα είναι ότι η ζωή στο Αργοστόλι είναι πολύ ακριβή!! τα ενοίκια κυμαίνονται, μέσα στην πόλη, από 280-360 (χώρια τα κοινόχρηστα).
      Α! επίσης να σου πω ότι είναι αρκετά εύκολο να κάνεις παρέες στο νησί μιας και οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί στο νησί είναι νέοι.
Αυτά είχα να σου πω! οτιδήποτε άλλο θελήσεις να ρωτήσεις εγώ είμαι εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Ameli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π70
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 29, 2008, 04:01:53 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Χρύσα!!

έχω 2 ερωτήσεις. Δεν έχω αυτοκινήτο και αυτό είναι ένα πρόβλημα θα καταφέρω να πηγαίνω στα πιο πολλά σχολεία με συναδέλφους? και επισής τα σχολεία γενικά είναι καλά?τι έχεις ακουσει?γιατι τώρα εγώ είμαι στη Ζακύνθο δασκάλα και εντάξει έιμαι καλά σχολείο μου, αλλά ακούω ότι σε κάποιες άλλες περιοχές του νησιού έχει κάποια σχολεία που θεωρούνται δύσκολα γιατί τα παιδιά λόγω τουρισμού δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το σχολείο.αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος xrysa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 29, 2008, 04:26:35 μμ »
Κοίτα όσον αφορά το αυτοκίνητο, σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σε πηγαινοφέρνει. Γενικά είναι καλά τα σχολεία από ότι ξέρω. Υπάρχουν βέβαια και σχολεία που λένε ότι έχουν λίγο πιο ....ανήσυχα ας το πω παιδιά. Πάντως και στο δικό μου το σχολείο είναι άλλες τάξεις όπου τα παιδιά ενδιαφέρονται και άλλες στις οποίες τα παιδιά δεν έχουν καθόλου ενδιαφέρον και το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό. είναι και λίγο θέμα τύχης αυτό. Πάντως γενικά σε όλα τα νησια επικρατεί αυτή η θεωρία, ότι δεν ενδιαφέρονται τα παιδιά. Από τη μεριά του Ληξουρίου βέβαια ίσως να μην επικρατεί τόσο πολύ αυτό γιατί εκείνη η περιοχή θεωρείται ότι δεν είναι και πολύ τουριστική αλλά περισσότερο αγροτική.

Αποσυνδεδεμένος tzenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 02, 2008, 04:05:07 μμ »
Μόλις έμαθα ότι διορίζομαι Α ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑΣ! Συγχαρητήρια και σε όλους όσοι διορίζονται επίσης!!
    Γνωρίζει κάποιος να ενημερώσει σχετικά με τα νηπιαγωγεία του νομού; Ποιές περιοχές αξίζουν ; Αν υπάρχουν γενικά πληροφορίες για το νησί (ζωή, παροχές, καταλύμματα, κόστος ζωής κ.τ.λ) είναι δεκτές.
      Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 02, 2008, 04:14:22 μμ »
Το Αργοστολι  και το Φισκαρδο βεβαια αξιζουν...... ;D ;D ;D ;D ;D

Αααααχχχχχχ! Μακαρι να ειχα την τυχη σου!!!!

Λοιπον, περα απο την πλακα, το νησι ειναι απο τα ωραιοτερα της Ελλαδας και θα περασεις φανταστικα σε οποια περιοχη και αν σε στειλουν!!!!!
Οι ανθρωποι ειναι ιδιαιτερα φιλοξενοι....

Τωρα απο το ποια νηπιαγωγεια εχουν κενα δεν γνωριζω....

Την περισσοτερη ζωη την εχει το Αργοστολι, στο νησι υπαρχουν τμηματα ΤΕΙ, επομενως χειμωνα - καλοκαιρι θα δεις αρκετο κοσμο να κυκλοφορει!

Ελπιζω να μην αγχωνεσαι με τις δονησεις του εγκελαδου που δυστυχως στο Ιονιο ξυπναει  συχνα!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 03, 2008, 11:08:46 μμ »
Παιδιά, έχει κανείς πληροφορίες για Β' Κεφαλληνίας; Ξέρω ότι περιλαμβάνει τα πάντα εκτός από την πρωτεύουσα του νησιού, το Αργοστόλι. Οι μεγαλύτερες πολεις (; ή μήπως κωμοπόλεις;) είναι το Ληξούρι και η Σάμη. Νομίζω πως υπάρχουν θέσεις και σε κανα 2 πολύ μικρότερες κωμοπόλεις (; ή μήπως χωριά;). Η ερώτηση είναι: Πού είναι προτιμότερο να δηλώσει κανείς για τοποθέτηση; Πώς είναι η ζωή και τα ενοίκια το χειμώνα; Πού είναι καλύτερα να νοικιάσει κανείς, δεδομένου βέβαια ότι είναι μεγάλο νησί και αυτοκίνητο υπάρχει για μετακινήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 03, 2008, 11:36:20 μμ »
Εγω έχω καταγωγή απο Ληξούρι και ξέρω οτι λογω φοιτητών, εχουν χτίσει και ανακαινήσει σπιτια τα οποια και νοικιαζουν σε καλες τιμες...
Γενικά σαν ζωή το Αργοστόλι είναι καλύτερο, έιδικά το χειμώνα..Ωστοσο το ληξούρι συνδέεται με το Αργοστόλι( περίπου 15')  με το φερι οποτε και Ληξούρι να μεινει κανεις μπορεί ευκολα και γρηγορα να περναει Αργοστολι με περιπου 1€.
Όσο για τα δρομολογια πλοιων αυτά που γνωρίζω εγω είναι Πατρα-Σαμη και Κυλληνη-Αργοσόλι ή Κυλληνη-Ληξουρι. Γενικά έχει πολλά δρομολογια οπότε και μπορείτε να πεταγεστε Πατρα. Επίσης διαθέτει αεροδρομιο για αυτους που μενουν βορειο Ελλαδα στο οποιο πηγαινει και η aegean απο φετος το Μαιο. 
ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.Τελος πιστευω οτι ποιο ευκολο είναι να προσαρμοστει καποιος στην Κεφαλονια γιατι εχει καλες συγκοινωνιες παρα σε μικρά νησιά του Αιγαιου..απο προσωπικη εμπειρια το λεω...

Αποσυνδεδεμένος tzenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 04, 2008, 04:00:35 μμ »
Διορίστηκα στην Α Κεφαλλονιάς ως νηπιαγωγός. Έχει κανείς πληροφορίες για τα νηπιαγωγεία, για το κλίμα μεταξύ συναδέλφων, ποιότητα ζωής, τιμές στα ενοίκια, κ.ά. Το γραφείο εκπαίδευσης λειτουργεί καλά; Θα πληρωθούμε σχετικά νωρίς ή...όποτε;  Όποιος έχει προσωπικές εμπειρίες ας με διαφωτίσει παρακαλώ πολύ!
           

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΝΟΥΛΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 25, 2008, 09:39:20 πμ »
Διορίστηκα πριν απο 5 χρόνια στην Κεφαλλονιά ως νηπιαγωγός και τοποθετήθηκα στον Πόρο γιατι είχα τα πιο πολλα μόρια απο τισ άλλες που ήρθαν. Τα παιδιά πολυ λίγα, γονείσ καλοί. Γενικά μια χρονιά πολυ χαλαρή,απλώς εγώ που δεν ήμουν από νησί δεν ήθελα να παραμείνω και δεύτερη χρονιά. να τους ζητήσεις να σε βάλουν σε χωριό με πολλα μόρια για να μπορείς του χρόνου να πάρεις εύκολα μετάθεση. τα ενοίκια ικανοποιητικά. μια συνήθεια είναι. στο τέλος μου άφησε μια γλυκιά ανάμνηση.αν χρειαστείς άλλη πληροφορία εδώ είμαι.

Αποσυνδεδεμένος KostasPl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κεφαλλονιά
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 01:07:13 μμ »
Όποιος ταξιδεύει συχνά από και προς Κεφαλονιά δρομολόγια πλοίων θα βρει στο http://www.xo.gr/dromologia-ploion/kyllini-kefalonia%20poros/ . Δρομολόγια Πλοίων Εσωτερικού από τον Χρυσό Οδηγό!
Νέα ενότητα στο http://www.xo.gr/dromologia-ploion/ για εύκολη και γρήγορη αναζήτηση ακτοπλοϊκών δρομολογίων εσωτερικού!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.