*

Αποστολέας Θέμα: Ε' φάση Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 32903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 04:10:01 μμ »
Το γεγονός ότι στις χθεσινές προσλήψεις κάλεσε άτομα με 5  ή 4 μόρια -τρίτεκνους- και άλλοι με 30 ή 27 δεν κλήθηκαν σάς φαίνεται δίκαιο;;Όλα συνηγορούν στη μη πρόσληψη ατόμων ακόμα και με περισσότερα μόρια...για να μη μιλήσω και για όσους έχουν μόρια από ιδιωτικά και μπήκαν ...σφήνα στον πίνακα.Εμείς δηλαδή που δουλεύαμε 15 χρόνια στα φροντιστήρια  διαφέρουμε από τους εκείνους των ιδιωτικών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:47:52 »

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 04:18:01 μμ »
πραγματι! στην περιοχη μου σχεδον ολοι  οσοι προσεληφθησαν με τη χθεσινη φαση ηταν απο ιδιωτικο με μεγαλες προυπηρεσιες...

Αποσυνδεδεμένος trypokarydos1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • ό,τι αξίζει από την εκπαιδευση ειναι η σχολ. τάξη
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 05:45:11 μμ »
μετα απο 5 χρονια αναπληρωτης και 2 ωρομισθιος, δυο φορες στην πινεζα του χαρτη και κατι χιλιαδες χλμ στο δρομο με στειλανε και μενα στο σπιτι μου να κανω παρεα με τον πεθερο μου. Μια ζωη εβλεπα την καταντια των μονιμων , οι οποιοι στα πλαισια της συναδελφικοτητας μας εκμεταλλευονταν και μας εκαναν τοσο στοργικα να καταλαβουμε τη νοοτροπια της παλαιοτητας που τοσο αγαπησαμε στο στρατο. Αυτο που μου προκαλει τωρα αηδια ειναι η καταντια των αναπληρωτων και τα παραθυρακια που εχουν βρει καποιοι για να δουλευουν. Αν νομιζει κανεις οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα ή οτι θα αλλαξει ο Ελληνας αν πανω ειναι ο Αλεξης ή ο Αντωνης γελιεται οικτρα. Αυτος ο τοπος θα αλλαξει μονο με την αλλαγη παιδειας και νοοτροπιας και συγνωμη αλλα ουτε οι καθηγητες εχουμε παιδεια για να την μεταδωσουμε. Το διαιρει και βασιλευε παραμενει το πιο ακλονητο πολιτικο αξιωμα. Για το τελος εχω μια ερωτηση. Αυτη η χρονια χαθηκε καλως η κακως, πώς θα γινει να μη χαθει κι η επομενη;

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 06:27:16 μμ »
μετα απο 5 χρονια αναπληρωτης και 2 ωρομισθιος, δυο φορες στην πινεζα του χαρτη και κατι χιλιαδες χλμ στο δρομο με στειλανε και μενα στο σπιτι μου να κανω παρεα με τον πεθερο μου. Μια ζωη εβλεπα την καταντια των μονιμων , οι οποιοι στα πλαισια της συναδελφικοτητας μας εκμεταλλευονταν και μας εκαναν τοσο στοργικα να καταλαβουμε τη νοοτροπια της παλαιοτητας που τοσο αγαπησαμε στο στρατο. Αυτο που μου προκαλει τωρα αηδια ειναι η καταντια των αναπληρωτων και τα παραθυρακια που εχουν βρει καποιοι για να δουλευουν. Αν νομιζει κανεις οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα ή οτι θα αλλαξει ο Ελληνας αν πανω ειναι ο Αλεξης ή ο Αντωνης γελιεται οικτρα. Αυτος ο τοπος θα αλλαξει μονο με την αλλαγη παιδειας και νοοτροπιας και συγνωμη αλλα ουτε οι καθηγητες εχουμε παιδεια για να την μεταδωσουμε. Το διαιρει και βασιλευε παραμενει το πιο ακλονητο πολιτικο αξιωμα. Για το τελος εχω μια ερωτηση. Αυτη η χρονια χαθηκε καλως η κακως, πώς θα γινει να μη χαθει κι η επομενη;

Αν δεν κάνετε κάτι,θεώρησε δεδομένο πως θα  χαθεί και η επόμενη.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:47:52 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 07:22:41 μμ »
Με αφορμή παραπάνω μήνυμα ( trypokarydos1980, όπου συμφωνώ και γω μαζί του,...)

Aναρωτιόμαστε για την χρησιμότητα του καθε ζωντανου οργανισμου πανω στη γη: γάτας, σκύλου, αράχνης, νυχτεριδας κλπ. Εγω αναρωτιέμαι  ποιά, τελικά, είναι η χρησιμότητα του ανθρώπου?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 07:56:28 μμ »
Πάνω από έναν αιώνα και περισσότερο τελευταία, έχει δωθεί απάντηση στο ερώτημα αυτό, η οποία όμως ικανοποιεί μερικούς μόνο και άλλους όχι. Κάθε είδος στον πλανήτη γάτα, σκύλος, άνθρωπος, αράχνη, κωλοβακτηρίδιο, χρησιμεύει με μικρό ή μεγάλο τρόπο μεσω των αλληλεπιδράσεων μεταξύτους ή με το περιβάλλον στην δημιουργία ή στην συντήρηση δυναμικών ισσοροπιών. Κανένα από αυτά τα είδη δεν χρειάζεται οπωσδήποτε να υπάρχει, καθώς η "φύση" μπορεί να βρεί άλλες λύσεις στην εξίσωση της δυναμικής ισσοροπίας και χωρίς αυτά, όπως μας δείχνουν τα εκατομύρια εξαφανισμένων ειδών.
Δυστυχώς τα υποανάπτυκτα μέσα που διαθέτουμε δεν μπορούν να μας δώσουν με απόλυτη ακρίβεια την συμμετοχή κάθε είδους στο οικοσύστημα, και για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε ακριβείς προβλέψεις σε ερωτήματα τύπου "τι θα γίνει αν....?". Για αυτό το λόγο, πολλοί έπαψαν να ασχολούνται με την "χρησιμότητα" του ανθρώπου στην γη, και καταλαβαίνουν πως οφελεί να ασχολούμαστε κυρίως (προς το παρόν)με το ποιές είναι οι δυνατότητες και οι προοπτικές του ανθρώπου (και των υπόλοιπων ζωντανών οργανισμών) στο πλανήτη (προσεχώς και παραπέρα!).

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 08:05:20 μμ »
μετα απο 5 χρονια αναπληρωτης και 2 ωρομισθιος, δυο φορες στην πινεζα του χαρτη και κατι χιλιαδες χλμ στο δρομο με στειλανε και μενα στο σπιτι μου να κανω παρεα με τον πεθερο μου. Μια ζωη εβλεπα την καταντια των μονιμων , οι οποιοι στα πλαισια της συναδελφικοτητας μας εκμεταλλευονταν και μας εκαναν τοσο στοργικα να καταλαβουμε τη νοοτροπια της παλαιοτητας που τοσο αγαπησαμε στο στρατο. Αυτο που μου προκαλει τωρα αηδια ειναι η καταντια των αναπληρωτων και τα παραθυρακια που εχουν βρει καποιοι για να δουλευουν. Αν νομιζει κανεις οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα ή οτι θα αλλαξει ο Ελληνας αν πανω ειναι ο Αλεξης ή ο Αντωνης γελιεται οικτρα. Αυτος ο τοπος θα αλλαξει μονο με την αλλαγη παιδειας και νοοτροπιας και συγνωμη αλλα ουτε οι καθηγητες εχουμε παιδεια για να την μεταδωσουμε. Το διαιρει και βασιλευε παραμενει το πιο ακλονητο πολιτικο αξιωμα. Για το τελος εχω μια ερωτηση. Αυτη η χρονια χαθηκε καλως η κακως, πώς θα γινει να μη χαθει κι η επομενη;
Mακράν το καλύτερο μήνυμα που έχω διαβάσει!!!!Να αγιάσει το στόμα σου συνάδελφε !!!!  +++++++++
Όλοι πρέπει να αντιδράσουμε συλλογικά!!Και όχι μόνο πληκτρολογώντας(βάζω και τον εαυτό μου μέσα)!!Καταρχάς  δεν πρέπει  να το βουλώσουμε και να δεχτούμε τον εμπαιγμό τους και την κοροιδία τους!!!Όση ήττα και  να έχουμε υποστεί και όσο χάλια ψυχολογικά και να μας έχει κάνει η τωρινή μας κατάσταση ,πρέπει να συνασπιστούμε και να απαιτήσουμε αυτό που μας ανήκει!!Νομίζω ότι μόνο με συλλογικό αγώνα και οι παλιότεροι από εμάς κέρδισαν ό,τι κέρδισαν.Και ρε παιδιά δεν ξέρω εσάς αλλά εμένα πολύ με πληγώνει που από 6 δικούς μου γνωστούς εκπαιδευτικούς διαφόρων ειδικοτήτων...(μαθηματικό,αγγλικής,ειδικής φιλόλογο,δασκάλα,δύο μουσικούς) ΜΟΝΟ η αγγλικού έχει ΑΣΕΠ!!!!!!!!! :'( ;) Οι υπόλοιποι συνάδελφοι δουλεύουν χωρίς αυτό που υποτίθεται είναι προαπαιτούμενο για το κράτος της ανάπτυξης και της προόδου.....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2013, 08:50:38 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος Riki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 09:41:44 μμ »
αυτοί οι αναπληρωτές που πήρε τώρα τι ακριβώς θα κάνουν:

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 11:27:49 μμ »
Ό, τι έκαναν πάντα.  Με μια επιπλέον υποχρέωση: να συμπληρώνουν ένα ερωτηματολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 02:53:03 μμ »
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/114072/proypologismos-ti-provlepei-gia-thn-paideia.html

Πάντως δεν ξέρω αν θα επηρεάσει προσλήψεις
Αναπληρωτών αλλά στη βθμια θα υπάρχει μείωση πιστώσεων

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 04:14:22 μμ »
Φέτος το υπουργείο απέδειξε ότι "λεφτά υπάρχουν" ας είναι και από το Εσπα. Το πρόβλημα είναι ότι μας "έφαγαν" τα κενά.
Επομένως για του χρόνου εκτός από πιστώσεις εμείς οι φιλόλογοι θέλουμε και κενά! Αυτά που είχαμε τα άλλα χρόνια και φέτος "εξαφανίστηκαν".
Για την αδικία με τις ειδικές κατηγορίες συμφωνώ κι εγώ. Τα άτομα με προβλήματα υγείας καλώς προσλαμβάνονται κατά προτεραιότητα. Διαφωνώ με προσλήψεις από ιδιωτικά και πολύτεκνους. Ή πίνακες ανοιχτοί για όλους ή για κανέναν. Με τόσες λίγες προσλήψεις σε κάθε νομό οι περισσότεροι που προσελήφθησαν είναι από ειδικές κατηγορίες. Οι υπόλοιποι κάθε χρόνο πέφτουμε στον πίνακα και έχουμε όλο και λιγότερες πιθανότητες πρόσληψης. Αν αυτό δεν είναι αδικία τότε τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 04:31:05 μμ »
Αν αυτή η κυβέρνηση δεν είχε ψηφίσει την αύξηση ωραρίου θα δουλεύαμε τώρα. Υπολογίστε λίγο, π.χ. από τον Ιούλιο του 2010 έως τον Οκτώβριο του 2014 πόσους μήνες θα έχετε εργαστεί;

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 04:53:28 μμ »
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/114072/proypologismos-ti-provlepei-gia-thn-paideia.html

Πάντως δεν ξέρω αν θα επηρεάσει προσλήψεις
Αναπληρωτών αλλά στη βθμια θα υπάρχει μείωση πιστώσεων
Και γιατί να μην επηρεάσει; Για μείωση στις αποδοχές μιλάει και στις αποδοχές περιλαμβάνονται και αυτές των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Ε' φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 04:57:31 μμ »
Φέτος το υπουργείο απέδειξε ότι "λεφτά υπάρχουν" ας είναι και από το Εσπα. Το πρόβλημα είναι ότι μας "έφαγαν" τα κενά.
Επομένως για του χρόνου εκτός από πιστώσεις εμείς οι φιλόλογοι θέλουμε και κενά! Αυτά που είχαμε τα άλλα χρόνια και φέτος "εξαφανίστηκαν".
Για την αδικία με τις ειδικές κατηγορίες συμφωνώ κι εγώ. Τα άτομα με προβλήματα υγείας καλώς προσλαμβάνονται κατά προτεραιότητα. Διαφωνώ με προσλήψεις από ιδιωτικά και πολύτεκνους. Ή πίνακες ανοιχτοί για όλους ή για κανέναν. Με τόσες λίγες προσλήψεις σε κάθε νομό οι περισσότεροι που προσελήφθησαν είναι από ειδικές κατηγορίες. Οι υπόλοιποι κάθε χρόνο πέφτουμε στον πίνακα και έχουμε όλο και λιγότερες πιθανότητες πρόσληψης. Αν αυτό δεν είναι αδικία τότε τι είναι;

Συμφωνω. Οι ειδικες κατηγοριες (ασθενεια) καμια αντιρρηση να προηγουνται. Οχι ομως πολυτεκνοι τριτεκνοι κλπ με ελαχιστη σχεση με το αντικειμενο και μηδενικα μορια. Στο κατω κατω η αρρωστια δεν ειναι επιλογη, η οικογενεια ειναι. (και καλως τη δημιουργουν την οικογενεια οι ανθρωποι οχι ομως εις βαρος της ζωης των αλλων)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2013, 05:23:42 μμ από moustard »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.