*

Αποστολέας Θέμα: άνεργοι νηπιαγωγοί  (Αναγνώστηκε 18044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 15, 2014, 02:28:23 πμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σας.. Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για το επάγγελμά μας. Όσοι δεν δώσαμε ασεπ δεν είχαμε καν την ευκαιρία. Τώρα όσο για τα ιδιωτικά. εκεί για να μπεις είναι πολύ δύσκολο καθώς ζητάνε σίγουρα πάνω από 2 χρόνια προϋπηρεσία και πέρα απ΄το βασικό τίτλο σπουδών επιπλέον προσόντα και ικανότητες. Το θέμα είναι ότι αυτά τα επιπλέον πως θα τα αποκτήσουμε απ τη στιγμή που χρειάζονται χρήματα και δεν έχουμε λόγω ανεργίας; Μαύρη μαυρίλα και δυστυχώς λίγοι θα ναι τυχεροί!
nefel συμφωνώ απολύτως. Στην Ελλάδα όλες οι πόρτες είναι κλειστές. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να εξασκήσουμε το επάγγελμα είναι να φύγουμε στο εξωτερικό. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κάνω.  :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:53:34 »

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 15, 2014, 11:54:11 πμ »
κοριτσια εννοειται οτι οσες δεν εχετε πιθανοτητες ουτε σαν αναπληρωτριες ψαχτειτε για εξωτερικο εδω το επαγγελμα μας πεθανε, ακομα και στην περιπτωση που βρειτε δουλεια στα ιδιωτικα ειναι σκετη εκμεταλλευση και το λεω απο προσωπικη πειρα, εγω φετος απερριψα 2 δουλειες!!!ο μισθος ειναι γυρω στα 400 ευρω και εννοειται οτι δεν εισαι μονο δασκαλα εισαι και καθαριστρια και συν τοις αλλοις ολοι σου ζητουν να καθεσαι επιπλεον του ωραριου σου και εννοειται χωρις να σε πληρωσουν για υπερωρια.α και αμα ειστε απο τις τυχερες μπορει και να πληρωνεστε στην ωρα σας!!!για αυτο ανοιξτε ματια και αυτια ειδικα οσες δεν εχετε κανει οικογενεια ακομα θα με θυμηθειτε γιατι τουλαχιστον μεχρι το 2015 (μην πω και παραπανω) δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο να γινει ασεπ αλλα και να γινει ειμαστε χιλιαδες συναδελφοι που πασχιζουν για μερικες εκατονταδες θεσεις.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 15, 2014, 05:29:42 μμ »
georgiasamar δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσότερο μαζί σου! Ειδικά οι νέες συνάδελφοι είναι πολύ σημαντικό να βγουν να δουλέψουν στο εξωτερικό έστω και για μερικά χρόνια γιατί αν μείνουν εδώ είναι καταδικασμένες να μείνουν εκτός αγοράς εργασίας για πολλά χρόνια. Κάτι που θα το τους στοιχίσει μακροχρόνια λόγω του οτι κινδυνεύουν να βρεθούν εκτός επαγγέλματος για πανω απο μία δεκαετία.

Αυτό συμβουλεύουν και πολλοί ειδικοί και απο το εξωτερικό στο ερώτημα "τι να κανουν οι νέοι πτυχιουχοι, να μείνουν στην Ελλάδα ή να φύγουν στο εξωτερικό;". Και η απάντηση των περισσότερων ειδικών είναι ότι οι νέοι πτυχιούχοι πρέπει να φύγουν και να δουλέψουν στο εξωτερικό, να αποκτήσουν εμπειρία πάνω στον τομέα τους και να γυρίσουν αργότερα όταν θα έχουν φτιαξει κάπως τα πράγματα στο επάγγελμά τους. Μ' αυτόν τον τροπο δεν κινδυνεύουν να "χαθούν", να ανήκουν δηλαδή στη χαμένη γενιά του μνημονίου.

Γι' αυτό αρχίστε οσες μπορείτε να μαθαίνετε κάποια ευρωπαϊκή γλώσσα ή αν ξέρετε ήδη φρεσκαρετε την. Γαλλικά είναι μια καλη επιλογή λόγω Ελβετίας που έχει εξωφρενικά υψηλούς μισθούς. Μετα είναι τα γερμανικά, μιας και στη Γερμανία υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση παιδαγωγών για τις μικρές ηλικίες. Και η Αυστρία είναι μια επιλογή με πολύ κάλους μισθούς. Η εσχάτη λύση (την οποία θα ακολουθήσω και εγώ) είναι η Αγγλία και η Ιρλανδία. Εκεί οι μισθοί είναι αρκετά χαμηλότεροι απο άλλες ευρωπαϊκές χώρες, αλλα και παλι ειναι σχετικά καλά σε σχέση με τις επιλογές που έχουμε εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2014, 05:43:20 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:53:34 »

Αποσυνδεδεμένος Κατρίν

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 02:35:50 μμ »
Καλημέρα,
10 χρονια πτυχίο
επιτυχούσα στον τελευταίο ασεπ
ποτέ δεν έχω φύγει αναπληρώτρια, και δηλώνω πάντα τα ΠΑΝΤΑ.

Διαβάζω αυτά που γράφετε για εξωτερικό και έχω να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου εμπειρία, για να μην κάνετε τα ίδια λάθη.

Πριν 2 χρόνια πέρασα 2 μήνες στο Λονδίνο ψάχνοντας για δουλειά. Τα πράγματα Δεν είναι ούτε τόσο εύκολα, ούτε τόσο όμορφα όσο θέλουμε να πιστεύουμε.
Μετά από πολλές συνεντεύξεις, κατάφερα να κάνω 2 trials σε δύο διαφορετικούς παιδικούς σταθμούς. Ο μισθός που θα μου έδιναν ήταν 1100 λίρες στη μια περίπτωση και 1250 λίρες στην άλλη. Μην κάνετε το λάθος να μεταφράζετε τα χρήματα σε αναλογία ευρώ, γιατί το κόστος ζωής στην Αγγλία και ιδιαίτερα στο Λονδίνο είναι απαράδεκτα υψηλό.  Όταν χρειάζεσαι 800 λίρες για ένα δωματιάκι 20 τετραγωνικά, τα λεφτά που σου μένουν δεν σου φτάνουν για φαγητό, και για μετακίνηση. 
Τελικά σε καμία περίπτωση δεν πήρα δουλειά και αναγκαστικά επέστρεψα ελλάδα.
Ο πρώτος και κυριότερος λόγος που δεν κατάφερα να βρώ κάτι είναι ότι δεν είχα κάνει ταυτοποίηση του πτυχίου πριν ξεκινήσω για εκεί. Παρόλο που όντας στο Λονδίνο ολοκλήρωσα αυτή τη χρονοβόρα και πολυέξοδη διαδικασία, τα χαρτιά δεν έφτασαν ποτέ στα χέρια μου, κι αυτό οφείλεται στο άθλιο ταχυδρομικό τους σύστημα και στην έλλειψη ταχυδρομικών κουτιών στα περισσότερα σπίτια του κεντρικού Λονδίνου.
Η γνώμη μου είναι αν κανείς θέλει να ψαχτεί στο Λονδίνο, πρέπει πρώτα να ετοιμάσει τα χαρτιά του όσο είναι στην ελλάδα, κι αφού πάρει την ταυτοποίηση (από το UKNARIC), να συντάξει ένα βιογραφικό με αγγλική διεύθυνση το οποίο θα αρχίσει να αποστέλλει.
Επίσης Το Λονδίνο είναι μάλλον η πιο λάθος επιλογή. Μιλάμε για μια πόλη όπου εκατομμύρια άνθρωποι ψάχνουν για δουλειά είτε στον κλάδο τους είτε σε οποιαδήποτε θέση ανειδίκευτου. Αυτό καθιστά σχεδόν ανέφικτο να βρει κανείς μια "οποιαδήποτε" δουλειά για αρχή.
Τέλος έχω να σχολιάσω το εξής. Το να μπεις σε ένα αγγλικό σχολείο και να ξεκινήσεις να δουλεύεις στο εκπαιδευτικό σύστημα μιας άλλης χώρας προϋποθέτει να γνωρίζεις το αναλυτικό πρόγραμμά της. Αν κανείς ενδιαφέρεται σοβαρά για Αγγλία, ας ρίξει λιγάκι διάβασμα, γιατί στις συνεντεύξεις το ζητάνε ή απλά το διαπιστώνουν πλαγίως και πολύ ευγενικά πάντα σε απορρίπτουν.
Και τέλος είναι σημαντικό να υπάρχει κάποιος άνθρωπος ο οποίος θα σας υποδεχθεί και θα σας δείξει τα "κατατόπια"... Στα τυφλά δεν έχει νόημα να πας πουθενά....

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:08:55 μμ »
Κατρίν ευχαριστούμε πολύ για τη μαρτυρία σου!
Όσα λες τα ξέρω ήδη, αν και δεν έχω πάει στο Λονδίνο ακόμα. Τα έχω διαβάσει στο blog μιας νηπιαγωγού από το Λονδίνο. Και αναφέρει και το ότι πρέπει να έχεις έτοιμη την αναγνώριση από Ελλάδα και να ξέρεις απ' έξω κι ανακατωτά το αναλυτικό τους πρόγραμμα, το EYFS, και ό,τι άλλο πρέπει να ξέρεις.
Όσο για τους μισθούς των νηπιαγωγών στην Αγγλία είναι μια μεγάλη πίκρα πραγματικά. Και επειδή ξεκινάς με τόσο λίγα λεφτά, στην αρχή παιδεύεσαι γιατί δε σου μένει τίποτα. Ελπίζω πάντως να το ξαναπροσπαθήσεις, αυτή τη φορά πιο προετοιμασμένη, γιατί μου έχουν πει για πάνω από 10 συναδέλφους που έχουν ανέβει στο Λονδίνο και δουλεύουν. Καλή τύχη πάντως ό,τι κι αν κάνεις!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 11:22:54 μμ »
το επαγγελμα εχει καμια πιθανοτητα για το μελλον?η αυτα που ελεγαν οτι θα "ανοιξει"ειναι μπαρουφες?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 12:11:26 πμ »
Μπαρούφες. Δε νομίζω να πάει ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα. Στα ίδια το βλέπω να είναι τα επόμενα χρόνια.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 09:30:06 πμ »
Θα ανοίξει σε.......δεκαπέντε χρονια!!
Οταν οι συναδελφισσες που ειναι τωρα γυρω στα 50 παρουν σύνταξη!!Καλο ε?
Τοτε θα πλησιάζουμε εμεις τα 50!
Πλακα κανω!
Ελπιζω τα ολοήμερα να παραμείνουν ανοιχτα κ καθε χρονο για να στελεχωθούν θα χρειάζονται αναπληρωτες!
Απλα σαν το μεγαλο μπαμ που εγινε με τους δασκάλους δε νομιζω να γινει σε εμας!
Το 2003 οταν τελείωνα τη σχολή το πίστευα, αλλα τωρα οχι!Ελεγαν τοτε σε καμια επταετία θα ανοίξει κ για τις νηπιαγωγους με συνταξιοδοτήσεις κλπ......αλλα......

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 10, 2015, 02:00:09 μμ »
Συνολικά 75 άτομα των ειδικοτήτων ΠΕ Νηπιαγωγών – ΤΕ Βρεφονηπιοκόμων θα προσληφθούν για μικρό χρονικό διάστημα από την Ανώνυμη Εταιρεία ΟΤΑ, για την κάλυψη των αναγκών και τη στελέχωση των δομών των συνεργαζόμενων Δήμων, με αντικείμενο την εκτέλεση του έργου «Προώθηση δημιουργικών δραστηριοτήτων νηπίων στις υφιστάμενες δομές των βρεφονηπιακών σταθμών με στόχο την αλληλεπίδραση παιδιών μεταναστών και γηγενών».

http://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/808982/proslipseis-75-nipiagogon-apo-dimous/
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος mariza123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 19, 2015, 07:32:28 μμ »
Kαλησπέρα σε όλους!Τελείωσα νηπιαγωγός το 2005,έδωσα δυο φορές ασεπ και ήμουν στους επιτυχόντες,τα χαρτία μου τα κάνω κάθε καλοκαίρι δηλώνοντας και το κουτάκι με τα δυσπρόσιτα.Δε με έχουν καλέσει ποτέ ως αναπληρώτρια...Στο διάστημα αυτών των δέκα χρόνων έχω συναντήσει αρκετά άτομα που τελείωσαν μετά το 2005 και δουλεύουν ως αναπληρωτές.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς μπορεί να γίνει αυτό;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 19, 2015, 07:40:16 μμ »
Kαλησπέρα σε όλους!Τελείωσα νηπιαγωγός το 2005,έδωσα δυο φορές ασεπ και ήμουν στους επιτυχόντες,τα χαρτία μου τα κάνω κάθε καλοκαίρι δηλώνοντας και το κουτάκι με τα δυσπρόσιτα.Δε με έχουν καλέσει ποτέ ως αναπληρώτρια...Στο διάστημα αυτών των δέκα χρόνων έχω συναντήσει αρκετά άτομα που τελείωσαν μετά το 2005 και δουλεύουν ως αναπληρωτές.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς μπορεί να γίνει αυτό;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Έγραψαν καλύτερα από σενα στον ΑΣΕΠ προφανώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 02:55:39 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159733
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.