*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά για αναγνώριση του μαστερ επιστήμες αγωγής Λευκωσίας από ΔΟΑΤΑΠ  (Αναγνώστηκε 108885 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melina_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγχαρητήρια Melina_89.
Ζήτησες και πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας; και αν ναι το πήρες;
Όχι καθώς είμαι ΠΕ70... Όσον αφορά την περίπτωσή σου στην εγκύκλιο αναφέρεται: "Για την πιστοποίηση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, ισχύουν τα ακόλουθα:... 6) Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών ή διδακτορικό δίπλωμα στις επιστήμες της αγωγής. ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ:
Τα πτυχία που χορηγούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνωρισθεί ως ισότιμα και αντίστοιχα από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.)/Διαπανεπιστημιακό Κέντρο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών της Αλλοδαπής (ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α.) σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις. Οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών και τα διδακτορικά διπλώματα που χορηγούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνωρισθεί ως ισότιμα από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις και συνοδεύονται από βεβαίωση του ότι το γνωστικό αντικείμενο τους εμπίπτει στις επιστήμες της αγωγής (παρ. 4, άρθρο 2 του ν.3848/2010)."  Καλύτερα να ρωτήσεις στη διεύθυνση εκπαίδευσης ή στον ίδιο τον ΔΟΑΤΑΠ. Προσωπικά θεωρώ περιττή αυτή τη βεβαίωση από τη στιγμή που το μεταπτυχιακό είναι στις επιστημες της αγωγής...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ! Θα επικοινωνήσω τη Δευτέρα με Δοαταπ και Διεύθυνση για να δω τι θα κάνω.
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος geolar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συναδελφοι μετα απο ποσο καιρο απο την ημερομηνια οτι ο φακελος ειναι πληρης πηρατε την αναγνωριση?

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
συναδελφοι μετα απο ποσο καιρο απο την ημερομηνια οτι ο φακελος ειναι πληρης πηρατε την αναγνωριση?

Φάκελος πλήρης 11/07/14 και στις 24/07 πήρα την αναγνώριση. Μισή βέβαια γιατί δεν πήρα το πιστοποιητικό επάρκειας
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλημέρα συνάδελφοι.. μπορεί να ενημερώσει κάποιος πόσο στοιχίζει (δίδακτρα) το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό?

Φτανει τα 6000 για διδακτρα+τελος εγγραφης+τελος αποφοιτησης.

Συν τα 9 διδακτικα εγχειριδια (λιγοτερα, αν αποφασισεις να χρησιμοποιησεις μονο τις σημειωσεις της πλατφορμας), που μπορει να κυμαινονται απο 17 εως 80 ευρω το βιβλιο, με συνηθεστερα τα 25-30 ευρω (ακομη και το βιβλιο με τα 80 ευρω, που ειναι σε μαθημα επιλογης, μπορεις να το αγορασεις 56 ευρω απο τις ιδιες τις εκδοσεις, επιδεικνυοντας τη φοιτητικη σου ταυτοτητα).

Αν εχεις κανει ηδη αλλο μεταπτυχιακο που ειχε ιδια μαθηματα, ζητας να στα αναγνωρισουν (μεχρι 4 αναγνωριζονται) και το κοστος μειωνεται.

Αποσυνδεδεμένος cris.drm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Και η δική μου αναγνώριση είναι έτοιμη χωρίς καμία απολύτως διαμεσολάβηση. Έχουν καταργηθεί οι επιτροπές και η διαδικασία απ' ότι φάνηκε έγινε γρηγορότερη.

Melina_89 συγχαρητήρια! Μήπως θυμάσαι πότε πήρες αριθμό πρωτοκόλλου;

Αποσυνδεδεμένος melina_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Melina_89 συγχαρητήρια! Μήπως θυμάσαι πότε πήρες αριθμό πρωτοκόλλου;
Σ' ευχαριστώ. Τέλος Μαϊου πήρα αριθμό πρωτοκόλλου.

Αποσυνδεδεμένος melina_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συναδελφοι μετα απο ποσο καιρο απο την ημερομηνια οτι ο φακελος ειναι πληρης πηρατε την αναγνωριση?
Έλεγχος στοιχείων 03/06 Φάκελος πλήρης 11/07. E-mail για παραλαβή αναγνώρισης πτυχίου εστάλη 22/07

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Έλεγχος στοιχείων 03/06 Φάκελος πλήρης 11/07. E-mail για παραλαβή αναγνώρισης πτυχίου εστάλη 22/07
δηλαδη μονο εγω έπρεπε να τσακωθω μετα απο 4 μηνες για να μου στειλουν την αναγνωριση??? ευτυχως παιδια ειστε πιο τυχεροι ή μαλλον θελουν να πανε διακοπες και φοβουνται μην τους πλακωσουμε στο ξυλο!! χαχαχαχααχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος melina_89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δηλαδη μονο εγω έπρεπε να τσακωθω μετα απο 4 μηνες για να μου στειλουν την αναγνωριση??? ευτυχως παιδια ειστε πιο τυχεροι ή μαλλον θελουν να πανε διακοπες και φοβουνται μην τους πλακωσουμε στο ξυλο!! χαχαχαχααχαχαχ
Πραγματικά είναι να απορεί κανείς! Εύχομαι σε όλους τους απόφοιτους να προλάβουν να πάρουν έγκαιρα την αναγνώριση και να μην υποστούν την ταλαιπωρία όσων αποφοίτησαν τον Ιανουάριο.

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φάκελος πλήρης 22/4 και αποσύνδεση μου έγραψε σήμερα 30/7!

Τώρα δηλαδή μπορώ να πάω να πάρω το χαρτί? Γιατί εμένα δε με ειδοποίησαν με email ή τηλέφωνο ούτε για τον αριθμό πρωτοκόλλου, οπότε φοβάμαι ότι δε θα μου στείλουν μήνυμα όταν είναι έτοιμο...

Να ρωτήσω και κάτι σχετικό με τους αναπληρωτές.. Το μεταπτυχιακό σε ανεβάζει στους πίνακες? Όχι λόγω παιδαγωγικής επάρκειας (είμαι ΠΕ70) αλλά ως πρόσθετο προσόν ή όχι?  Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ! Θα επικοινωνήσω τη Δευτέρα με Δοαταπ και Διεύθυνση για να δω τι θα κάνω.


Καλημερα , σου εδωσαν την βεβαιωση που αναφερεται παρακατω; Με την επαρκεια τι εκανες τλκ;

οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών και τα διδακτορικά διπλώματα που χορηγούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνωριστεί ως ισότιμα από το ΔΟΑΤΑΠ. σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις και συνοδεύονται από βεβαίωση του ότι το  γνωστικό αντικείμενό τους εμπίπτει στις επιστήμες της αγωγής (παρ. 4, άρθρο 2 του ν.3848/2010

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
εμένα μεχρι χθες δε μου εμφανιζε τιποτα στην on line πορεια της αιτησης με αριθμό πρωτοκόλου στις 24/6 κ σημερα ημουν ετοιμη να τους παρω τηλ αλλα με καλεσαν εκεινοι πρωτα για να μου πουν οτι ειναι ετοιμη η αναγνωριση μου!!

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ

Καλημερα , σου εδωσαν την βεβαιωση που αναφερεται παρακατω; Με την επαρκεια τι εκανες τλκ;

οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών και τα διδακτορικά διπλώματα που χορηγούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνωριστεί ως ισότιμα από το ΔΟΑΤΑΠ. σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις και συνοδεύονται από βεβαίωση του ότι το  γνωστικό αντικείμενό τους εμπίπτει στις επιστήμες της αγωγής (παρ. 4, άρθρο 2 του ν.3848/2010

Καλησπέρα! Από το Δοαταπ μου είπαν πως η βεβαίωση επάρκειας δεν είναι ακόμη έτοιμη και ότι θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου για να την παραλάβω.

Όσοι κάνουν τα χαρτιά τους στο Δοατάπ και τα στέλνουν ταχυδρομικά, θα πρέπει να δηλώνουν με κάποιο τρόπο ότι επιθυμούν την έκδοση βεβαίωσης επάρκειας. Δεν υπάρχει αντίστοιχο πλαίσιο στην αίτηση αναγνώρισης.  Εγώ δεν το γνώριζα αυτό και λίγο μετά την αποστολή του φακέλου μου τους έστειλα email και μου είπαν ότι θα το φροντίσουν.

Από εκεί και πέρα, κατέθεσα την αίτηση αναπληρωτή στην δευτεροβάθμια μαζί με το μεταπτυχιακό και την αναγνώριση. Αυτό μου είπαν να κάνω. Δεν ξέρω αν θα πάρω την επάρκεια με αυτόν τον τρόπο. Μου είπαν να επικοινωνήσω μαζί τους σε μερικές μέρες.
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.