*

Αποστολέας Θέμα: 'Ριζική' αλλαγή επαγγελματος. Κατατακτήριες παιδαγωγικό ή νηπιαγωγων  (Αναγνώστηκε 15685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδια καλησπερα κ καλη χρονια με υγεια! ενδιαφερομαι για κατατακτηριες στα τμηματα που ανεφερα. Μενω Αθηνα, εργαζομαι κ εχω ενα μωρακι.  Υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν καποιο τμημα εκτος Αθηνων δεν εχει υποχρεωτικη παρακολουθηση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για όσα έχω ακούσει pinky - και έχω ακούσει για αρκετά - έχουν παρακολούθηση υποχρεωτική απο το 2ο ή 3ο έτος. Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου.

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω πολυ...στην Αθηνα βολευεται αλλα μεγαλος ανταγωνισμος..

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
πλέον δεν είναι περιζήτητες σχολές και ο ανταγωνισμός δεν είναι μεγάλος. Θα σ έλεγα να δοκιμάσεις για νηπιαγωγών, με διεξόδους και στο εξωτερικό. Ρίξε μια ματιά εδώ http://nipiagogoistinagglia.blogspot.gr/ αν σε ενδιαφέρει και η Αγγλία και εδώ (παράδειγμα: http://www.axia-personal.com/index.php/el/all-our-job-posts-hr/288-code1053-gr) για Γερμανία. Οι δάσκαλοι έχουν μπλοκάρει για τα καλά. Βέβαια και οι νηπιαγωγοί. Αν μιλάμε για διορισμούς σε δημόσια δημοτικά/νηπιαγωγεία είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Pinky!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρα την επαρχια πρεπει να την βγαλω απο το μυαλο μου αφου εχει υποχρεωτικα..σ'ευχαριστω yannakis

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αχ pinky πόσο σε καταλαβαίνω, είμαι κ εγώ στην ίδια φάση, εχω ένα παιδάκι, δουλεύω κ θέλω να δώσω κατατακτήριες κ φυσικά να αλλάξω επάγγελμα...

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Οι δάσκαλοι έχουν μεγαλύτερη απορρόφηση από τους νηπιαγωγούς. Πιο πολλές θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα.

Και για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράματα, η παιδαγωγική σχολή αποτελείται από το τμήμα της δημοτικής εκπαίδευσης και από το τμήμα της προσχολικής αγωγής. Και τα δύο έχουν υποχρεωτικά μαθήματα και πρακτική άσκηση. Και τα δύο έχουν μαθήματα ψυχολογίας και παιδαγωγικά μαθήματα.

ΤΕΙ νηπιαγωγών ή προσχολικής αγωγής δεν υπάρχουν.

ΤΕΙ βρεφονηπιοκόμων υπάρχουν και έχουν μεγαλύτερη απορρόφηση από τους νηπιαγωγούς και στον ιδιωτικό τομέα και στον δημόσιο τομέα. Αλλά δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια αν αυτό κυνηγάς.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ

ΤΕΙ νηπιαγωγών ή προσχολικής αγωγής δεν υπάρχουν.

ΤΕΙ βρεφονηπιοκόμων υπάρχουν και έχουν μεγαλύτερη απορρόφηση από τους νηπιαγωγούς και στον ιδιωτικό τομέα και στον δημόσιο τομέα. Αλλά δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια αν αυτό κυνηγάς.

Για να είμαστε ακριβείς τα ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας έχουν μετονομαστεί σε ΤΕΙ προσχολικής Αγωγής τόσο στην Αθήνα, όσο και στη Θεσσαλονίκη. Για του λόγου το αληθέςhttp://www.bc.teithe.gr/ και http://www.teiath.gr/seyp/early_childhood_education/.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όχι κορίτσια εμένα δε με νοιάζει η επάρκεια γιατί την έχω, Θεολογική έχω τελειώσει, αλλά φυσικά είμαι αδιόριστη....θελω να δώσω κατατακτήριες για δημοτικής...η ύλη είναι τεράστια.....κ ο χρόνος λίγος... εσύ νορα, είσαι δασκάλα ή νηπιαγωγός;

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως με πτυχιο Νηπιαγωγού και ενα κεφαλαιο γυναικειας επιχειρηματικοτητας ανοιγεις εναν ιδιωτικό βρεφονηπιακο σταθμο και φιλάς τα χέρια σου (ποτε δεν υπαρχουν αρκετοί) και δε σου καιγεται καρφι για το δημόσιο...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Νηπιαγωγείο και δημόσιο πια μην το σκέφτεστε!!! Όσοι μπαίνουν από εδώ και πέρα, πάααρα πολύ δύσκολα θα απορροφηθούν σε δημόσια νηπιαγωγεία, στον ιδιωτικό τομέα μόνο, με τις δυσκολίες που έχει να βρει κάποιος δουλειά στον ιδιωτικό τομέα.
όσο για να ανοίξει κάποιος δικό του παιδικό, μεγάλο το ρίσκο...Μόνο με ΕΣΠΑ...οι γονείς δυσκολεύονται να ανταποκριθούν στις πληρωμές ανά μήνα...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Για να είμαστε ακριβείς τα ΤΕΙ Βρεφονηπιοκομίας έχουν μετονομαστεί σε ΤΕΙ προσχολικής Αγωγής τόσο στην Αθήνα, όσο και στη Θεσσαλονίκη. Για του λόγου το αληθέςhttp://www.bc.teithe.gr/ και http://www.teiath.gr/seyp/early_childhood_education/.

πάνε για κλείσιμο από το υπουργείο παιδείας και έπειτα δεν έχουν πουθενά απορρόφηση. σορρυ αν κάνω λάθος αλλά έτσι είχα διαβάσει για τα προβληματικά ΤΕΙ. κι έπειτα δεν έχω διαβάσει σε καμιά προκήρυξη για θέση ΤΕΙ προσχολική αγωγής.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2014, 12:52:57 μμ από Nora Kak »
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
όχι κορίτσια εμένα δε με νοιάζει η επάρκεια γιατί την έχω, Θεολογική έχω τελειώσει, αλλά φυσικά είμαι αδιόριστη....θελω να δώσω κατατακτήριες για δημοτικής...η ύλη είναι τεράστια.....κ ο χρόνος λίγος... εσύ νορα, είσαι δασκάλα ή νηπιαγωγός;

Νηπιαγωγός είμαι
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
πάνε για κλείσιμο από το υπουργείο παιδείας και έπειτα δεν έχουν πουθενά απορρόφηση. σορρυ αν κάνω λάθος αλλά έτσι είχα διαβάσει για τα προβληματικά ΤΕΙ. κι έπειτα δεν έχω διαβάσει σε καμιά προκήρυξη για θέση ΤΕΙ προσχολική αγωγής.
Ναι όντως κάνεις λάθος.
Τόσο για το κλείσιμο των σχολών, όσο για την απορρόφηση των πτυχιούχων στην αγορά εργασίας, όπως επίσης και για το πως αναφέρονται οι σχολές στις εκάστοτε προκηρύξεις.

Οι δάσκαλοι έχουν μεγαλύτερη απορρόφηση από τους νηπιαγωγούς. Πιο πολλές θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα.
Και για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράματα, η παιδαγωγική σχολή αποτελείται από το τμήμα της δημοτικής εκπαίδευσης και από το τμήμα της προσχολικής αγωγής. Και τα δύο έχουν υποχρεωτικά μαθήματα και πρακτική άσκηση. Και τα δύο έχουν μαθήματα ψυχολογίας και παιδαγωγικά μαθήματα.
ΤΕΙ νηπιαγωγών ή προσχολικής αγωγής δεν υπάρχουν.
ΤΕΙ βρεφονηπιοκόμων υπάρχουν και έχουν μεγαλύτερη απορρόφηση από τους νηπιαγωγούς και στον ιδιωτικό τομέα και στον δημόσιο τομέα. Αλλά δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια αν αυτό κυνηγάς.
Στο ίδιο πάλι θέμα, σε προηγούμενη απάντηση σου, αυτοαναιρείσαι αναφορικά με την απορρόφηση των πτυχιούχων.

Επιπλέον ο χαρακτηρισμός ως "προβληματικές σχολές" από που προέκυψε; Είναι προϊόν κάποιας έρευνας ή προσωπικής εκτίμησης;
Και τέλος για να δώσουμε βάση σε αυτά που αναφέρεις έχεις να παραθέσεις κάποια σοβαρή πηγή ή να μήπως να θεωρήσουμε ότι στερούνται σοβαρότητας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159635
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.