*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;  (Αναγνώστηκε 16913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.
Στο σχολείο που υπηρετώ, λίγο πριν κλείσουμε για Χριστούγεννα, ήρθε μία μητέρα που προφανώς ήταν δυσαρεστημένη από τους βαθμούς του παιδιού της και υπέβαλε αίτηση με την οποία ζητούσε να της χορηγηθεί φωτοτυπία του πρόχειρου διαγωνίσματος α τριμήνου σε ένα συγκεκριμένο μάθημα για τον εξής λόγο τον οποίο και δήλωσε ρητά: για να τη δείξει στο φροντιστήριο που πηγαίνει το παιδί της. Ο διδάσκων ενοχλήθηκε αλλά δεν το έδειξε και ο διευθυντής είπε πως έχει το δικαίωμα να λάβει τη φωτοτυπία του διαγωνίσματος εφόσον υποβάλει αίτηση και της την έδωσε.
Εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο ποτέ. Αυτό που γνώριζα και το είχα διασταυρώσει μέσω συζητήσεων με παλαιότερους και εμπειρότερους συναδέλφους είναι πως ο γονιός έχει δικαίωμα να λάβει γνώση του διαγωνίσματος, ο διδάσκων να του εξηγήσει αναλυτικά τις παραλείψεις και τις αδυναμίες του γραπτού παρουσία του διευθυντή της σχολικής μονάδας. Αιτήσεις για να δείξουν το διαγώνισμα στο φροντιστή δεν περνούσαν καν από τη φαντασία μου.
 Επειδή όμως ενδεχομένως μπορεί να αγνοώ κάποια πράγματα, θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν κάτι τέτοιο είναι νόμιμο ή όχι καθώς και αν ο εκπαιδευτικός έχει το δικαίωμα να αρνηθεί να δώσει τη φωτοτυπία στον γονιό.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2014, 11:07:10 μμ από gio66 »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:17:56 μμ »
βεβαίως και το δικαιούται . Κοίτα εδώ ( τέλος πρώτης σελίδας και αρχή δεύτερης)

http://4gym-serron.ser.sch.gr/parents/exetaseis.pdf
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:22:23 μμ »
Παρακαλούμε να ενημερώσετε τα σχολεία της αρμοδιότητας σας ότι σύμφωνα με τη
γνωμοδότηση 625/91 της Νομικής Υπηρεσίας του ΥΠ.Ε.Π.Θ. την οποία έκανε δεκτή ο
Υπουργός Παιδείας, οι καθηγητές των σχολείων Δ.Ε. υποχρεώνονται να επιδεικνύουν στους
γονείς των μαθητών τα γραπτά δοκίμια των προαγωγικών ή απολυτηρίων εξετάσεων των
παιδιών τους, εφόσον αυτό ζητηθεί γραπτώς

bitch ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησής σου. Στο απόσπασμα που αντέγραψα από αυτό που μου παρέθεσες γίνεται λόγος για επίδειξη!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:24:27 μμ »
Παρ. 8. Τα γραπτά δοκίμια των ανωτέρω γραπτών εξετάσεων και δοκιμασιών διορθώνονται
από τον διδάσκοντα, τίθενται υπόψη των μαθητών για να ενημερωθούν ως προς την επιτυχή
ή όχι ανάπτυξη του θέματος και παραδίδονται στο Διευθυντή του Γυμνασίου για φύλαξη μέχρι
το τέλος του σχολικού έτους. Επίσης τίθενται υπόψη των γονέων, εφόσον το ζητήσουν.

Κι εδώ λέει ότι τίθενται υπόψη!
Εννοείται ότι έχουν δικαίωμα να τα δουν και να λάβουν τεκμηριωμένη απάντηση από το διδάσκοντα σχετικά με το βαθμό ή ό,τι άλλο, αλλά φωτοτυπία για να την πάνε στο φροντιστήριο;;; ::)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:31:31 μμ »
αν διαβάσεις και τις προηγούμενες παραγράφους ( στο μέσο της πρώτης σελίδας ) -που αναφέρεται εν γένει σε δημόσια έγγραφα και άρα αναφέρεται και στα διαγωνίσματα εφόσον και αυτά δημόσια έγγραφα λογίζονται - λέει πως επιδίδεται φωτοτυπία εφόσον κρίνεται ότι βλάπτεται το πρωτότυπο.
προφανώς βέβαια ο γονιός είναι φάουλ όταν λέει να το δείξω στο φροντιστήριο αλλά οι γονείς το λένε συχνά αυτό!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:46:18 μμ »
Ως διοικητικά έγγραφα νοούνται όσα συντάσσονται από τις
δημόσιες υπηρεσίες, όπως εκθέσεις, μελέτες, πρακτικά, στατιστικά στοιχεία, εγκύκλιες
οδηγίες, απαντήσεις της Διοίκησης, γνωμοδοτήσεις και αποφάσεις.


Σίγουρα μπορούν τα πρόχειρα διαγωνίσματα να χαρακτηριστούν δημόσια διοικητικά έγγραφα;
Δε σε αμφισβητώ bitch ούτε θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, απλώς επειδή προσωπικά δε θέλω να ρθει γονιός με υφάκι να μου πει κάτι τέτοιο και στο κάτω-κάτω της γραφής αν ο φροντιστής πει το μακρύ του και το κοντό του για να δικαιολογήσει τα λεφτά που παίρνει εν καιρώ κρίσης, (ιδιαίτερα σε μαθήματα όπως η νεοελληνική γλώσσα που δεν είναι τα πράγματα "κουκιά μετρημένα" και ακόμα και στις πανελλήνιες σημειώνονται σημαντικές διαφορές βαθμολογιών) και αυτό διαδοθεί στους μαθητές, εμένα ή τον ΄χ, ψ συνάδελφο που μπορεί να μας τύχει κάτι τέτοιο, σκέφτηκε κανείς πόσα περαιτέρω προβλήματα θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε; (αμφισβήτηση, αντίδραση που μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς τρόπους εντός της τάξης κλπ κλπ)
Επαναλαμβάνω, θεωρώ αδιαπραγμάτευτο δικαίωμα του κάθε γονέα και του κάθε μαθητή να λάβει τεκμηριωμένη και αναλυτική απάντηση για τον τρόπο που βαθμολογήθηκε, αλλά όχι να κυκλοφορήσει εκτός σχολείου, να σχολιαστεί και να κριθεί από οποιονδήποτε ένα πρόχειρο διαγώνισμα...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 12:03:01 πμ »
δημόσια έγγραφα έγραψα΄οχι διοικητικά εγγραφα όπου βέβαια είναι λιγο διαφορετικό. Ψάξε αν θες και το "πρόσβαση πολιτών σε δημόσια έγγραφα" . Ωστοσο κοίταξε και την παρ. 2 που μιλάει για ιδιωτικά έγγραφα που φυλάσσονται σε δημόσιεςυπηρεσίες.
 'Εχεις δίκαιο πάντως στο σκεπτικό σου, δεν διαφωνώ με αυτό! Είναι λεπτή η θέση του καθηγητή στο θέμα αυτό. Αν θέλει λοιπον κάποιος να το κρατήσει "εντός των πυλών" μπορεί να απευθυνθεί στον αντίστοιχο σύμβουλο και να κρίνει εκείνος  τα τι και τα πώς.... αν και για μένα ισχύει πάντα το "καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται". Δεδομένου μάλιστα ότι η γλώσσα όπως εξετάζεται σήμερα ειναι πιο συγκεκριμένη απο το παλαιότερο "πάρτε ένα θέμα και γράψτε" και πάλι θεωρώ ότι μειώνονται σημαντικά και τα περιθώρια αμφισβήτησης της διόρθωσης.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 02:02:29 πμ »
Μου ΄τυχε μια φορά μπαμπάς που μου ζήτησε το γραπτό για να το δει ο "νονός του μικρού που του έκανε μάθημα". Γιατί -όπως μου είπε- "εμένα και που μου τα λέτε δεν καταλαβαίνω".
Του είπα να στείλει τον "νονό" να δει το γραπτό και τον ενημερώσω για ό,τι θέλει, με υπεύθυνη δήλωση του μπαμπά ότι δέχεται να λάβει γνώση ο "νονός", γιατί φωτοτυπία του γραπτού απαγορεύεται να δίνουμε.
Μάλλον δε στέκει νομικά  :P αυτό που είπα, αλλά μου φάνηκε ωραίο εκείνη την ώρα!
Τελικά ο "νονός" δεν ήρθε ποτέ.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 03:30:15 μμ »
Μου ΄τυχε μια φορά μπαμπάς που μου ζήτησε το γραπτό για να το δει ο "νονός του μικρού που του έκανε μάθημα". Γιατί -όπως μου είπε- "εμένα και που μου τα λέτε δεν καταλαβαίνω".
Του είπα να στείλει τον "νονό" να δει το γραπτό και τον ενημερώσω για ό,τι θέλει, με υπεύθυνη δήλωση του μπαμπά ότι δέχεται να λάβει γνώση ο "νονός", γιατί φωτοτυπία του γραπτού απαγορεύεται να δίνουμε.
Μάλλον δε στέκει νομικά  :P αυτό που είπα, αλλά μου φάνηκε ωραίο εκείνη την ώρα!
Τελικά ο "νονός" δεν ήρθε ποτέ.

Καλό! :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 01:16:35 πμ »
Απλά πράγματα : ο γονέας πλέον εμπιστεύεται ΜΟΝΟ το ΦΡΟΝΤΙΣΤΗ και όχι τον καθηγητή του σχολείου για την πρόοδο του παιδιού του διότι δεν μπάινει καν στον κόπο να συζητήσει την ουσία του διαγωνίσματος με τον καθηγητή του σχολείου παρά αγνοόντας και παρακάμπτοντας τον πλήρως ζητάει το διαγώνισμα για τον φροντιστή τον οποίο και εμπιστεύεται για να συζητήσει τα θέματα του παιδιού (λάθη, παραλέιψεις κτλ)

Αντί λοιπόν να μας απασχολεί το ΓΙΑΤΙ ζητάει αυτή η μάνα το διαγώνισμα για να το δείξει στο φροντιστή, γιατί το δημόσιο σχολείο έχει πέσει τόσο χαμηλά στα μάτια των γονέων, ασχολόυμαστε αν έχει νομικά το δικάιωμα να το κάνει.....


Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 08:24:49 πμ »
Χμ... Αν κάποιο έγγραφο δεν έχει τη στρογγυλή, δεν μπορεί να θεωρηθεί δημόσιο έγγραφο...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 09:12:44 πμ »
ιδιωτικό έγγραφο που φυλάσσεται σε δημόσια υπηρεσία ή έχει διεκπεραιωθει απο αυτή θεωρείται - και ειναι πλέον- δημόσιο έγγραφο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 10:10:35 πμ »
Να ζητούν από τους γονείς κανένα παράβολο από την εφορία, για να.. χαθεί η όρεξη για τέτοιες απαιτήσεις  ;D
Και μόνο η αιτιολογία "να το δει ο φροντιστής" θα αρκούσε να την στείλω στον αγύριστο!  >:(
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούται γονέας να λάβει φωτοτυπία προχειρου διαγωνίσματος;
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 04:55:07 μμ »
Και μόνο η αιτιολογία "να το δει ο φροντιστής" θα αρκούσε να την στείλω στον αγύριστο!  >:(

Συμφωνώ μαζί σου! >:(
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.