*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ  (Αναγνώστηκε 7340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« στις: Ιανουάριος 08, 2014, 02:09:00 μμ »
Καλημέρα σε όλους.Είμαι βιολόγος και πρώτη φορά διδάσκω σε επαλ.Μου έδωσαν  ένα τμήμα φυσικής της Α Λυκείου και ένα της Γ Λυκείου για να συμπληρώσω ώρες..αλλά δεν βρίσκω άκρη ούτε καν με τα βιβλία...Της Α λυκείου κατάλαβα ότι είναι το ίδιο με του Γενικού Λυκείου(Βλάχος), ενώ της Γ μου έδωσαν δύο βιβλία και δεν υπήρχε ούτε μαθητής ούτε σχετικός συνάδελφος να μου εξηγήσει...Ένα του Κωστόπουλου και άλλο ένα Ιωάννου κτλ...στην Γ λυκείου κάνουν του Κωστόπουλου;το άλλο τη είναι;εμένα μου ανέφεραν ότι θα κάνω της γενικής παιδείας...επιπλέον στη Βιολογία της Γ του Επάλ μόνο της Γενικής Παιδείας του Γενικού Λυκείου δεν διδάσκονται;Αν υπάρχει κανείς σχετικός ας με διαφωτίσει..έχω κατεβάσει τις εγκυκλίους για να βρω άκρη..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2014, 02:48:59 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:00 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 03:26:47 μμ »
Εγώ όσες φορές δίδαξα φυσική και βιολογία γενικής παιδείας χρησιμοποίησα φυσική Κωστόπουλου και βιολογία γενικής παιδείας Γ΄ λυκείου. Αν πας να δεις την ύλη των αυτών το μαθημάτων για το 2013-2014 θα δεις  και τι πρέπει να διδάξεις από τα δύο αυτά βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 04:20:26 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ...και εγώ αυτά νομίζω...απλά όταν πήγα στο σχολείο τελευταία στιγμή...με μπέρδεψαν μου έδωσαν 4-5 βιβλία και δεν βρήκα κανέναν να με ενημερώσει...

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:58:02 πμ »
Ημερήσιο ή Εσπερινό ΕΠΑΛ;
μάλλον ημερήσιο αν κατάλαβα καλά.
Δες και το εξής:
http://1ekfe.lar.sch.gr/epal_fysikh.htm
http://Το Πρόγραμμα Σπουδών του μαθήματος «Φυσική» της B΄ και Γ΄ τάξης Εσπερινού ΕΠΑΛ(αν δεν το έχεις ήδη υπόψιν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:00 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 12:24:02 μμ »
Καλημέρα σε όλους.Είμαι βιολόγος και πρώτη φορά διδάσκω σε επαλ.Μου έδωσαν  ένα τμήμα φυσικής της Α Λυκείου και ένα της Γ Λυκείου για να συμπληρώσω ώρες..αλλά δεν βρίσκω άκρη ούτε καν με τα βιβλία...Της Α λυκείου κατάλαβα ότι είναι το ίδιο με του Γενικού Λυκείου(Βλάχος), ενώ της Γ μου έδωσαν δύο βιβλία και δεν υπήρχε ούτε μαθητής ούτε σχετικός συνάδελφος να μου εξηγήσει...Ένα του Κωστόπουλου και άλλο ένα Ιωάννου κτλ...στην Γ λυκείου κάνουν του Κωστόπουλου;το άλλο τη είναι;εμένα μου ανέφεραν ότι θα κάνω της γενικής παιδείας...επιπλέον στη Βιολογία της Γ του Επάλ μόνο της Γενικής Παιδείας του Γενικού Λυκείου δεν διδάσκονται;Αν υπάρχει κανείς σχετικός ας με διαφωτίσει..έχω κατεβάσει τις εγκυκλίους για να βρω άκρη..
Μα γιατί συνάδελφε δε σου έδιναν μόνο τμήματα φυσικής της Α λυκείου και τη φυσική της Γ να την πάρει ένας φυσικός; Σίγουρα θα ήταν πιο εύκολο για σένα η διδασκαλία της φυσικής στην Α λυκείου!

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 01:51:25 μμ »
Στην Γ Λυκείου των ΕΠΑΛ οι μαθητές έχουν 2 επιλογές:

1) ΟΜΑΔΑ Α
Να δώσουν Πανελλαδικές στα μαθήματα της ειδικότητάς τους + Γλώσσα + Μαθηματικά και να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους σε κάποιο τμήμα ΤΕΙ σχετικό με την ειδίκευσή τους.
 
Οι μαθητές που ανήκουν σε αυτή την ομάδα (η πλειοψηφία των μαθητών των ΕΠΑΛ) κάνουν την Φυσική ως μάθημα Γενικής Παιδείας από το βιβλίο «Φυσική,  Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια 2ου κύκλου, των Κωστόπουλου Δ. , Παπαχρήστου Π., Σκούντζος Π., Χαλκιά Κ.»

2) ΟΜΑΔΑ Β
Να δώσουν Πανελλαδικές στα ίδια μαθήματα με τους μαθητές των Γενικών Λυκείων της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης και να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους σε κάποιο τμήμα ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Οι μαθητές που ανήκουν σε αυτή την ομάδα (δηλ. σχεδόν κανείς) κάνουν την Φυσική ως μάθημα κατεύθυνσης από το ίδιο βιβλίο με τους μαθητές των Γενικών Λυκείων δηλ. το: «Φυσική Θετικής & Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Γ' τάξη Ενιαίου Λυκείου, των Ιωάννου Αλ., Ντάνος Γ., Πήττας Αγ., Ράπτης Στ.»


Η Βιολογία στα ΕΠΑΛ είναι επιλεγόμενο και γίνεται από το βιβλίο της Βιολογίας Γενικής Παιδείας της Γ' Λυκείου του Ενιαίου Λυκείου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2014, 05:21:16 μμ από 0401 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 04:25:59 μμ »
Eυχαριστούμε 0401 για την παρουσίαση της εγκυκλίου για τα μαθήματα φυσικής/βιολογίας στην Γ΄ των ημερήσιων ΕΠΑΛ.
Η/Ο διευθυντρια/ής μας ενημερώνει για τα τμήματα που λειτουργούν άρα και την φυσική που θα διδάξουμε.

Σε ένα ΕΠΑΛ κάποτε μου έδειξαν τα βιβλία της φυσικής στην αποθήκη και μου είπαν να διδάξω στην Β΄ Λυκείου όποια φυσική θέλω! Ρώτησα παραπέρα, είδα και την ύλη του υπουργείου και κατάλαβα ότι πρέπει να διδάξω από το γενικής παιδείας...

Μα γιατί συνάδελφε δε σου έδιναν μόνο τμήματα φυσικής της Α λυκείου και τη φυσική της Γ να την πάρει ένας φυσικός; Σίγουρα θα ήταν πιο εύκολο για σένα η διδασκαλία της φυσικής στην Α λυκείου!
Όταν πας σε ένα σχολείο ΚΟΝSΑΤΝΤΙΝΟS30 συζητάς με τους ΠΕ04 και μοιράζεις τα μαθήματα σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο. Αν δεν υπάρχει καθηγητής κάποιας ειδικότητας, μοιράζεσαι με τους συναδέλφους τις ώρες του αντικειμένου του.
Σε δύο σχολεία πάω. Στο ένα την βιολογία την κάνουμε όλοι οι υπόλοιποι αφού δεν υπάρχει βιολόγος και στο δεύτερο τις μισές φυσικές εγώ και τις άλλες μισές βιολόγος. Στο δεύτερο τις χημείες τις διδάσκουμε οι υπόλοιπες ειδικότητες αφού δεν υπάρχει χημικός...
Στο πρώτο σχολείο υπάρχουν δύο φυσικοί και ένας χημικός. Στο δεύτερο σχολείο υπάρχουν μισός φυσικός, ενάμισι βιολόγοι και ένας γεωλόγος.
Εγώ είμαι φυσικός αλλά μου αρέσουν όλα τα μαθήματα του κλάδου μας. Δεν λέω κατά καιρούς καταναλώνω αρκετό χρόνο για κάποιο άλλο μάθημα αλλά αξίζει ο κόπος...






Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 05:56:41 μμ »
Μισός Φυσικός...;
πως γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 07:17:46 μμ »
Καθώς είμαι σε 3 σχολεία...και στο επαλ με έστειλαν 1μέρα πριν κλείσουμε για Χριστούγεννα δεν βρήκα κανένα συνάδελφο φυσικό να με βοηθήσει...μπήκα σε μια αποθήκη και με τη βοήθεια των εγκυκλίων βρήκα την άκρη.Είναι δε και διαφορετικά τα εξώφυλλα από την τελευταία φορά που δίδαξαν φυσική σε γελ..τι να σας πω συνάδελφοι καλύτερα στην Γ λυκείου...τα μικρότερα δεν είναι εκεί για να μάθουν κάτι,αντίθετα χρειάζονται θηριοδαμαστή!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 07:36:37 μμ »
Μισός Φυσικός...;
πως γίνεται;

απόφοιτος του ΣΕΜΦΕ ίσως  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 08:00:11 μμ »
Καθώς είμαι σε 3 σχολεία...και στο επαλ με έστειλαν 1μέρα πριν κλείσουμε για Χριστούγεννα δεν βρήκα κανένα συνάδελφο φυσικό να με βοηθήσει...μπήκα σε μια αποθήκη και με τη βοήθεια των εγκυκλίων βρήκα την άκρη.Είναι δε και διαφορετικά τα εξώφυλλα από την τελευταία φορά που δίδαξαν φυσική σε γελ..τι να σας πω συνάδελφοι καλύτερα στην Γ λυκείου...τα μικρότερα δεν είναι εκεί για να μάθουν κάτι,αντίθετα χρειάζονται θηριοδαμαστή!
Αυτό έπρεπε να συζητάμε: Πως θα γίνει η Διδασκαλία Φυσική σε ΕΠΑΛ και μετά τι θα διδάξουμε.


Μισός Φυσικός...;
πως γίνεται;
...διδάσκει σε δύο σχολεία...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 01:18:43 πμ »
Μισός Φυσικός...;
πως γίνεται;
...διδάσκει σε δύο σχολεία...

Εκτός από 1/2 έχουμε και 1/3 και 1/4 καθηγητών!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 02:01:00 πμ »
sikat απλά θα μπορούσε ο φυσικός σε αυτό το σχολείο να δίδασκε τη φυσική της Γ αυτός και να έδινε μόνο φυσική της Α λυκείου στο βιολόγο!
Κακά τα ψέματα δεν είναι εύκολο να διδάσκουμε μάθημα Γ λυκείου χωρίς να είναι της ειδικότητάς μας!

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Φυσικής σε ΕΠΑΛ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 06:46:22 πμ »
Στα ΕΠΑΛ υπάρχει η ιδιομορφία των πολλών τμημάτων (και ωρών) ειδικότητας, δηλ. ένα τμήμα γενικής παιδείας μπορεί να «σπάει» σε 4,5 ή και 6 τμήματα ειδικοτήτων.
Άρα οι ώρες στου πρόγραμμα των τμημάτων γενικής παιδείας είναι πολύ λίγες ειδικά στην Γ' τάξη των ΕΠΑΛ.
Υπ’ αυτή την έννοια είναι πολύ βολικό για το πρόγραμμα (π.χ. σε ένα ΕΠΑΛ με δύο τμήματα στη Γ' τάξη) όταν έχει Φυσική το τμήμα Γ1, ακριβώς την ίδια ώρα να έχει Φυσική και το τμήμα Γ2 με άλλον ασφαλώς καθηγητή.

Φυσικά σε ένα ωρολόγιο πρόγραμμα ΟΛΑ μπορεί να γίνουν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 393
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.