*

Αποστολέας Θέμα: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ  (Αναγνώστηκε 31132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:20:08 μμ »
Η Π.Ε.Α.Δ. θα βάλει λίγο νερό στο κρασί της ώστε να έχει πολλά μέλη ή είστε κάθετοι στους κλειδωμένους πίνακες και σε μοναδικό κοινωνικό κριτήριο την παλαιότητα πτυχίου; Τα πάντα πρέπει να συνυπολογίζονται... ασεπ, παιδιά, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, προϋπηρεσία μέσω πινάκων αναπληρωτών, δυσπρόσιτα (μέχρι τον επόμενο ασεπ), βαθμός πτυχίου και παλαιότητα πτυχίου. Όλα κάτω σε έναν ενιαίο πίνακα.
Τελικά η ΠΕΑΔ δεν αποφάσισε πού θα κινηθεί και τι θα διεκδικήσει?Αυτά που ανακοίνωσε στις αρχές της εβδομάδας ήταν απλώς σκέψεις?Τι νερό στο κρασί?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:46 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 05:16:12 μμ »
λυπαμαι πολυ για την διαγραφη μου στο fb απο τους διαχειριστες της πεαδ επειδη εξεφραση αντιθετη αποψη! αποτυχημενη προσπαθεια λοιπον !
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 05:22:45 μμ »
Συνάδελφοι ποιες αποφάσεις πάρθηκαν στη συνάντηση της Παρασκευής;
Θα έχουμε κάποια επίσημη ενημέρωση και εδώ; Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα; Δεν έχουμε όλοι fb.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:46 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 05:31:14 μμ »
Γιατί κλειδωμένοι οι πίνακες?Και όσοι δούλεψαν μετά το 2010 τι ήταν οι χαζοί?Πότε θα ξεμπλοκάρουν?Ήδη έχουν εγκλωβιστεί χρόνια τώρα στους κλειδωμένους.Ποια ήταν η ένωση των αναπληρωτών?Πότε θα αλλάξει το σύστημα?Πάλι τα ίδια?Πάλι μέχρι το 2010 αναπληρωτές?Οι άλλοι ήταν τα αποπαίδια?Συγχαρητήρια στην ένωση και στη δικαιοσύνη της ΠΕΑΔ.Έτσι θα πάμε μπροστά?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 05:51:39 μμ »
Ερώτηση άσχετου: τι σημαίνει ΠΕΑΔ; (ή ΠΕΑ);   ???  ??
  

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:10:02 μμ »
greedo, είναι τα αρχικά της Πανελλήνιας Ένωσης Αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας.

Θέλουν κλειδωμένους πίνακες, γιατί αδικούνται όσοι επέλεξαν να μην εργαστούν μακρυά δεδομένου ότι τα μόρια προϋπηρεσίας τους θα αντιστοιχούσαν με πολύ μικρή αύξηση της βαθμολογίας τους στον ερχόμενο Ασεπ. Πιστεύω όμως πως είναι και οι ίδιοι που δε θέλουν να ξαναδώσουν Ασεπ. Θέλουν και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:43:06 μμ »
Γιατί κλειδωμένοι οι πίνακες?Και όσοι δούλεψαν μετά το 2010 τι ήταν οι χαζοί?Πότε θα ξεμπλοκάρουν?Ήδη έχουν εγκλωβιστεί χρόνια τώρα στους κλειδωμένους.Ποια ήταν η ένωση των αναπληρωτών?Πότε θα αλλάξει το σύστημα?Πάλι τα ίδια?Πάλι μέχρι το 2010 αναπληρωτές?Οι άλλοι ήταν τα αποπαίδια?Συγχαρητήρια στην ένωση και στη δικαιοσύνη της ΠΕΑΔ.Έτσι θα πάμε μπροστά?
γιατι fiora οσοι δουλεψαν τους λες χαζους; χαζοι ηταν που πηραν λεφτα, ενσημα και προυπηρεσια; ηταν επιλογη τους αφου ηξεραν για το νομο διαμαντοπουλου. οπως επιλογη ηταν οσων δεν δουλεψαν...
οσοι δουλεψαν, οταν εφαρμοστει ο 3848 θα εχουν πολλα μορια. εγω πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι να μην ανοιξουν τωρα. φετος δε δουλευω αλλα δουλευα απο την αρχη τα προηγουμενα 3 χρονια. δεν το λεω ομως γι αυτο. παρατηρησα οτι στην ειδικοτητα μου, παρα πολλοι, ψηλα στον πινακα, μειναμε ανεργοι γιατι δεν εβγαλαν κενα μαθηματικων σε πολλες περιοχες οπως η αττικη. αντιθετως σε αλλες, πχ κρητη, θεσσαλονικη... εβγαλαν αρκετα με αποτελεσμα να εχω γνωστους μου κατω απο μενα σε μορια και δουλευουν στις πολεις τους ενω εγω  θα επρεπε να ξεσπιτωθω. και πολλοι αλλοι επισης. αν βαλουμε και τα μορια αυτων της ειδικης που εχει παρει πολλους, ακομα χειροτερα... οποτε τιμιοτερο θα ηταν να μην ανοιξουν. για φαντασου να βαλουν και διπλα μορια σε δυσπροσιτα...μπαχαλο θα γινουν οι πινακες. πρεπει εμεις να ειμαστε ενωμενοι και να διεκδικουμε πολλους διορισμους.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:49:31 μμ »
greedo, είναι τα αρχικά της Πανελλήνιας Ένωσης Αναπληρωτών Δευτεροβάθμιας.

Θέλουν κλειδωμένους πίνακες, γιατί αδικούνται όσοι επέλεξαν να μην εργαστούν μακρυά δεδομένου ότι τα μόρια προϋπηρεσίας τους θα αντιστοιχούσαν με πολύ μικρή αύξηση της βαθμολογίας τους στον ερχόμενο Ασεπ. Πιστεύω όμως πως είναι και οι ίδιοι που δε θέλουν να ξαναδώσουν Ασεπ. Θέλουν και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.
Δε γίνεται όμως έτσι ένωση.Πάλι το συμφέρον μιας μερίδας.Κι αυτοί που πήγαιναν?πουθενά?Αναπληρωτές είναι και μετά το 2010 και μάλιστα πιο ταλαιπωρημένοι από αυτούς που δούλευαν δίπλα στο σπίτι τους επιλεκτικά.Ντροπή μας.Οι πίνακες πρέπει να ξεκλειδώσουν και να ξεκαθαρίσει το τοπίο,όχι παράταση της μεταβατικής,όχι τι βολεύει τον καθένα.Ή κάνουμε ένωση για τους αναπληρωτές που δουλέυουν μέχρι σήμερα ή δουλευόμαστε και προκοπή δεν κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:55:40 μμ »
γιατι fiora οσοι δουλεψαν τους λες χαζους; χαζοι ηταν που πηραν λεφτα, ενσημα και προυπηρεσια; ηταν επιλογη τους αφου ηξεραν για το νομο διαμαντοπουλου. οπως επιλογη ηταν οσων δεν δουλεψαν...
οσοι δουλεψαν, οταν εφαρμοστει ο 3848 θα εχουν πολλα μορια. εγω πιστευω οτι το πιο σωστο ειναι να μην ανοιξουν τωρα. φετος δε δουλευω αλλα δουλευα απο την αρχη τα προηγουμενα 3 χρονια. δεν το λεω ομως γι αυτο. παρατηρησα οτι στην ειδικοτητα μου, παρα πολλοι, ψηλα στον πινακα, μειναμε ανεργοι γιατι δεν εβγαλαν κενα μαθηματικων σε πολλες περιοχες οπως η αττικη. αντιθετως σε αλλες, πχ κρητη, θεσσαλονικη... εβγαλαν αρκετα με αποτελεσμα να εχω γνωστους μου κατω απο μενα σε μορια και δουλευουν στις πολεις τους ενω εγω  θα επρεπε να ξεσπιτωθω. και πολλοι αλλοι επισης. αν βαλουμε και τα μορια αυτων της ειδικης που εχει παρει πολλους, ακομα χειροτερα... οποτε τιμιοτερο θα ηταν να μην ανοιξουν. για φαντασου να βαλουν και διπλα μορια σε δυσπροσιτα...μπαχαλο θα γινουν οι πινακες. πρεπει εμεις να ειμαστε ενωμενοι και να διεκδικουμε πολλους διορισμους.
Ναι πήγαινα και τα λεφτά τα άφηνα εκεί,επίσης την προυπηρεσία θέλω να τη δω στην πράξη όχι θεωρητικά,για να ξεκελειδώσουν κάποτε οι πίνακες όπως είπε και η Διαμαντοπούλου,όχι για να συνεχίζουμε μια ζωή έτσι.Κι εγώ ξεσπιτώθηκα.Επίσης αν σε χαλάει που άτομα μετά από σένα δουλέυουν Κρήτη ας έβαζες το κουτάκι.Σιγά την ένωση.Πάλι το συμφέρον αυτών που δε δούλευαν και γι'αυτό δε θέλουν ξεκλείδωμα!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 06:59:45 μμ »
Κάποτε πρέπει να ζητήσουμε οι αναπληρωτές που δουλέυαμε αφότου έκλεισαν οι πίνακες μια δέσμευση για το τι μέλλει γενέσθαι τα επόμενα χρόνια.Αν είναι να απορροφήσουν τόσους από τους κλειδωμένους πίνακες με προϋπηρεσία και ασεπ ή με απλή  προϋπηρεσία ούτε σε 10 χρόνια δεν ξεκλειδώνουν οι πίνακες για να προγραμματίσουμε επιτέλους το μέλλον μας και την εργασία μας!

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 07:17:47 μμ »
Είμαι για πέμπτη χρονιά αναπληρωτής ΠΕ03 και όλα τα χρόνια που παρακολουθώ το  foroum παρατηρώ οτι είναι γεμάτο από "επαναστάτες" που είναι έτοιμοι να συγκρουστούν με την κυβέρνηση για τα δικαιώματα,τους διορισμούς.Τώρα που κάποιοι άλλοι ,όχι αυτοί που γκρίνιαζαν τόσο καιρό,έχουν το σθένος να προσπαθήσουν για κάτι, αρχίζουν οι ερωτήσεις ΕΜΕΝΑ με βολεύει, ποιές ειδικότητες θα ωφεληθούν,θα ανοίξουν οι πίνακες ,εγω θα διοριστώ κτλ. Έτσι συνάδελφοι θα κάνουμε αιωνίως μια τρύπα στο νερό.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 07:30:38 μμ »
Σωστά τα λες.Αναπληρωτές είναι και αυτοί που δουλεύουν και μετά το 2010.Το διεκδικητικό πλαίσιο δεν πρέπει να αφορά μόνο όσους κλειδώθηκαν στον πίνακα πριν το 2010 αλλά και όσους πήγαιναν αναπληρωτές και μετά.Γιατί μόνο οι προηγούμενοι έχουν δικαιώματα?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ανασύσταση Π.Ε.Α.Δ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 07:50:04 μμ »
Σύμφωνα με την ανακοίνωση η Π.Ε.Α.Δ. ζητά να διορίζεται:

1.   ένα ποσοστό συναδέλφων με προϋπόθεση ΑΣΕΠ και καθαρή προϋπηρεσία (όπως αυτή αποτυπώνεται στους κλειστούς πίνακες μέχρι το 2010 ) και
2.   ένα ποσοστό να διορίζεται με βάση την καθαρή προϋπηρεσία

Το 1ο δεν το καταλαβαίνω. Έχω τη εντύπωση ότι σε πολλές  ειδικότητες το 24μηνο+ΑΣΕΠ απορροφήθηκε. Τι ζητάτε; Όσοι έχουν π.χ. 20 μήνες ή ας πούμε 10 μήνες καθαρή προϋπηρεσία έως το 2010 και έχουν και όποια επιτυχία στο ΑΣΕΠ θα πρέπει να έχουν κάποια προνομιακή μεταχείριση;

Το 2ο φαίνεται καθαρά – ζητάτε να μην εφαρμοστεί ούτε τώρα ο γραπτός ΑΣΕΠ  ανεξάρτητα αν έχει ψηφιστεί ο νόμος και έχει μπει σε εφαρμογή από το 1998 με όλες τα παλινδρομήσεις και τα σκανδαλώδη βολέματα (Σιβιτανίδειος, ΟΑΕΔ, ενισχυτική, ιδιωτικοί);

Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για αιτήματα μίας παρέας και τα βρίσκω ανεφάρμοστα...

Εγώ δεν αμφισβητώ το δικαίωμα της πριμοδότησης των αναπληρωτών που εργάζονται στην εκπαίδευση αρκετά χρόνια. Αυτό προβλέπεται και στον νόμο 3848. Θα συζητούσα κάποιες ποσοτικές αλλαγές αλλά δεν συζητώ το όρο ΑΣΕΠ αφού πλέον είναι ο μοναδικός τρόπος πρόσληψης στο δημόσιο.

Μεγάλη ευθύνη για μένα έχει το κράτος που δεν εφαρμόζει άμεσα αυτά που εξαγγέλλει. Άμεσα να ξεκαθαρίσει στους εκπαιδευτικούς, παλιούς και νέους αν θα γίνουν διορισμοί, πότε θα γίνουν και με ποιο τρόπο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.