*

Αποστολέας Θέμα: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας  (Αναγνώστηκε 73928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι στοιχεία είναι αυτά που πρέπει να συμπληρωθούν; Και εσύ τι ακριβώς ανησυχείς μήπως σου αναθέσουν; Την γραφειοκρατική δουλειά της συμπλήρωσης των στοιχείων (κάτι σαν στατιστικά αν καταλαβαίνω καλά)
είναι απλό: δεν θέλω να συμβάλω σε αυτή τη διαδικασία. Μπορούν να μου το επιβάλλουν;
Μπορούν να μου πουν ότι θα τα κάνουμε όλοι (αυτα τα κάτι σαν στατιστικά που λες);
Φαντάζομαι ότι αν συνέβαινε αυτό στο σχολείο που είμαι τις περισσότερες ώρες, δεν θα μπορούσα να αρνηθώ. Στο σχολείο με τις λίγες ώρες, μπορώ να επικαλεστώ κάλυψη των εξωδιδακτικών στο άλλο σχολείο και να μην συμμετέχω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
             Σήμερα Τρίτη 28 Ιανουαρίου η ΕΛΜΕ Α Κυκλάδων συναντήθηκε με τους σχολικούς συμβούλους για το θέμα της ΑΕΕ. Στη συνάντηση η ΕΛΜΕ έθεσε το ερώτημα της υποχρεωτικής συμμετοχής των εκπαιδευτικών στο θεσμό της ΑΕΕ. Η πλειοψηφία των Σχολικών Συμβούλων που παρευρίσκονταν στη συνάντηση, δήλωσε ότι δεν προκύπτει από τα επίσημα έγγραφα η υποχρεωτική συμμετοχή των συναδέλφων στην ΑΕΕ  και θα απευθύνει σχετικό ερώτημα εγγράφως στις αρμόδιες υπηρεσίες.
Πολύ σημαντική πληροφορία! Σε παρακαλώ, ενημέρωσέ μας όταν θα έχεις νεότερα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σήμερα άκουσα ότι όσοι Δ/ντες ξεκινούσαν πρώτοι την αυτοαξιολόγηση, θα είχαν κάποια μπόνους (για τα σχολεία τους, νομίζω). Το άκουσα από πηγή ράδιο-αρβύλα. Ξέρει καποιος τπτ σχετικά;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Είναι πολύ πιθανό να προσπαθούν να πάρουν τους διευθυντές προς το μέρος της εξουσίας!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
είναι απλό: δεν θέλω να συμβάλω σε αυτή τη διαδικασία. Μπορούν να μου το επιβάλλουν;
Μπορούν να μου πουν ότι θα τα κάνουμε όλοι (αυτα τα κάτι σαν στατιστικά που λες);
Φαντάζομαι ότι αν συνέβαινε αυτό στο σχολείο που είμαι τις περισσότερες ώρες, δεν θα μπορούσα να αρνηθώ. Στο σχολείο με τις λίγες ώρες, μπορώ να επικαλεστώ κάλυψη των εξωδιδακτικών στο άλλο σχολείο και να μην συμμετέχω;
Αχαα. Τώρα κατάλαβα τι ρωτάς. χμμμμ... ναι είναι δύσκολο το ερώτημά σου. Είμαι 99% σίγουρη ότι δεν υπάρχει πουθενά νόμος ή εγκύκλιος που να απαντάει στην απορία σου, ούτε προς την μία πλευρά ούτε προς την άλλη. Άρα το αποτέλεσμα εξαρτάται από την διάθεσή σου, τις απόψεις των προϊστάμενών σου και την διαχείριση που θα κάνεις στο θέμα.

Πιο συγκεκριμένα: Με βάση την λογική , και όχι κάποιο νόμο ξαναλέω, μπορείς είτε να διεκδικήσεις όλες τις εξωδιδακτικές σου εργασίες στο σχολείο πρώτης τοποθέτησης, είτε αναλογική ανάθεση αυτών των εργασιών με βάση το ποσοστο του ωραρίου που καλύπτεις σε κάθε σχολείο. Δηλαδή εάν στο πρώτης ανάθεσης καλύπτεις τα 2/3, τότε κάνεις τόσες εξωδιδακτικές όσες κάνουν και οι άλλοι στο σχολείο, επί 2/3. Και πάει λέγοντας.
Αυτό σημαίνει όμως ότι οι συγκεκριμένες εργασίες που σε ενδιαφέρουν (δλδ η γραφειοκρατική δουλειά που σχετίζεται με την αξιολόγηση) έχουν συμπεριληφθεί στον διαμοιρασμό που έγινε στην αρχή της χρονιάς από τον σύλλογο. Εάν αυτό δεν έχει γίνει, τότε μπορείς να ζητήσεις να γίνει. Δηλαδή μπορείς άνετα να ισχυριστείς (κατά την γνώμη μου) ότι εφόσον η απόφαση για συμμετοχή του σχολείου στην αξιολόγηση είχε γίνει από την αρχή της χρονιάς, τότε οι γραφειοκρατικές δουλειές που σχετίζονται με αυτή δεν είναι "έκτακτες" (όπως διάφορες άλλες που ζητούνται από τα γραφεία κατά την διάρκεια της χρονιάς) αλλά γνωστές από την αρχή και θα πρέπει να διαμοιραστούν ως εξωδιδακτικά καθήκοντα στα μέλη του συλλόγου. Και πάνω σε αυτή την μοιρασιά, απαιτείς είτε να κάνεις full δουλειά στο άλλο σου σχολείο και τίποτα στο 2ο, είτε να σου ανατεθούν πράγματα αναλογικά (και φροντίζεις να καλύψεις το ποσοστό σου με άλλα πράγματα).

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
«Ενημερωτικό»

 

             Σήμερα Τρίτη 28 Ιανουαρίου η ΕΛΜΕ Α Κυκλάδων συναντήθηκε με τους σχολικούς συμβούλους για το θέμα της ΑΕΕ. Στη συνάντηση η ΕΛΜΕ έθεσε το ερώτημα της υποχρεωτικής συμμετοχής των εκπαιδευτικών στο θεσμό της ΑΕΕ. Η πλειοψηφία των Σχολικών Συμβούλων που παρευρίσκονταν στη συνάντηση, δήλωσε ότι δεν προκύπτει από τα επίσημα έγγραφα η υποχρεωτική συμμετοχή των συναδέλφων στην ΑΕΕ  και θα απευθύνει σχετικό ερώτημα εγγράφως στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Μέχρι οριστικής και γραπτής απάντησης στο συγκεκριμένο ερώτημα, οι διαδικασίες πρέπει να σταματήσουν και καλούμε όλους τους συναδέλφους να μην υποκύψουν στην ασκούμενη τρομοκρατία και συλλογικά να ανατρέψουμε την αυτοαξιολόγηση που οδηγεί σε απολύσεις, σε κατάργηση της παιδαγωγικής ελευθερίας, στη δημιουργία ενός φοβισμένου εκπαιδευτικού - γραφειοκράτη.

Αγωνιζόμαστε για ένα σχολείο με ολόπλευρη γνώση για όλα τα παιδιά, για έναν εκπαιδευτικό διανοούμενο και αγωνιστή που θα εμπνέει τους μαθητές για την ανατροπή του βάρβαρου κόσμου που ζούμε.

Οι Σύλλογοι απαντάμε στις ομάδες εργασίας με την άρνησή μας και με την υπερψήφιση του πρακτικού της ΟΛΜΕ.

H σχετικη εγκυκλιος οριζει παντως οτι η αυτοαξιολογηση ειναι υποχρεωτικη:

"Η εφαρμογή της ΑΕΕ στα σχολεία είναι υποχρεωτική και την ευθύνη της υλοποίησης έχουν οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων, με την επιστημονική /παιδαγωγική στήριξη των Σχ. Συμβούλων και τη διοικητική των Δ/ντών Διευθύνσεων."

(190089/Γ1/10-12-2013)

Η υπουργικη αποφαση που θετει το πλαισιο της ΑΕΕ προβλεπει:

1. Η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου (ΑΕΕ) στη σχολική μονάδα γίνεται με τη διαδικασία της αυτοαξιολόγησης. Την ευθύνη εφαρμογής της διαδικασίας αξιολόγησης έχουν ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου.

(ΦΕΚ 614, τ. β΄/15-3-2013)

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πρέπει να εφαρμοστεί φέτος; λέει πουθενά χρονοδιάγραμμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2014, 07:12:27 μμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Έχω καιρό να γράψω στο forum, μήνες ολόκληρους. Δε μπορώ όμως, διάολε, να μη στηλιτεύσω την υποκρισία και την προχειρότητα της πολιτικής ηγεσίας, η οποία αποτελεί διαχρονική πρακτική στον ευαίσθητο χώρο της παιδείας. Όπως η Αννούλα κάποτε είχε 'χώσει' -στην κυριολεξία 'χώσει, κι όχι σχήμα λόγου- το μάθημα των Αγγλικών στην α' τάξη δημοτικού, δίχως καμιά προεργασία, προετοιμασία κι επιμόρφωση των συναδέλφων, δίχως καν την ύπαρξη υλικού και βιβλίων, κι είχε το θράσος να το παρουσιάζει ως προσωπικό, μεταρρυθμιστικό της επίτευγμα, έτσι τώρα και ο Κώτσος στέλνει ένα μπουγιουρντί στα σχολεία, σύμφωνα με το οποίο οι εκπαιδευτικοί, εκτός από γραμματείς, που είναι ήδη, πρέπει να γίνουν και οικονομολόγοι, κοινωνιολόγοι, ψυχολόγοι, ερευνητές κ.α., δίχως φυσικά, πάλι, καμιά προεργασία, προετοιμασία κι επιμόρφωση. Μόνο στο Ελλάντα, συνάδελφοι, μόνο στο Ελλάντα...
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
H σχετικη εγκυκλιος οριζει παντως οτι η αυτοαξιολογηση ειναι υποχρεωτικη:

"Η εφαρμογή της ΑΕΕ στα σχολεία είναι υποχρεωτική και την ευθύνη της υλοποίησης έχουν οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων, με την επιστημονική /παιδαγωγική στήριξη των Σχ. Συμβούλων και τη διοικητική των Δ/ντών Διευθύνσεων."

(190089/Γ1/10-12-2013)

Η υπουργικη αποφαση που θετει το πλαισιο της ΑΕΕ προβλεπει:

1. Η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου (ΑΕΕ) στη σχολική μονάδα γίνεται με τη διαδικασία της αυτοαξιολόγησης. Την ευθύνη εφαρμογής της διαδικασίας αξιολόγησης έχουν ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου.

(ΦΕΚ 614, τ. β΄/15-3-2013)

Διαβάζοντας αυτά που παραθέτεις, καταλαβαίνω οτι είναι υποχρεωτικό για τους Διευθυντές να φροντίσουν να πραγματοποιηθεί η αυτοαξιολόγηση στο σχολείο, που διευθύνουν, αλλά δεν προκύπτει οτι πρέπει υποχρεωτικά όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου να συμμετέχουν στη διαδικασία. Όπως το κατανοώ δηλαδή πετάει την ευθύνη στους Διευθυντές: "φροντίστε να το κάνετε, γιατί θα έχετε κυρώσεις" και επακόλουθα οι Διευθυντές θα μεταφέρουν το μπαλάκι σε εμάς. Θα είναι μία διαδικασία διάσπασης του ενιαίου του συλλόγου. Αν σε ένα σχολείο η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων αρνηθεί να συνεργαστεί ο Διευθυντής όντας υπόλογος προς τους δικούς του ανωτέρους θα πρέπει με κάθε μέσο να πιέσει τους συναδέλφους και να τους απειλήσει ακόμα και με πειθαρχικές κυρώσεις.

Τέλος πάντων, ποτέ στη ζωή μου δεν προσπαθούσα να κρυφτώ πίσω από τερτίπια κλπ. Είναι προφανές οτι η πολιτική ηγεσία θα χρησιμοποιήσει κάθε μέσο για να περάσει την αξιολόγηση, ακόμα και τις πειθαρχικές κυρώσεις. Δεν μπορείς να κάνεις "πολιτική αντίσταση" απέναντι σε κάποιον που έχει τη δύναμη να "αποφασίζει" νόμους κρυμμένος πίσω από ερμηνείες του νομικού πλαισίου (δεν είναι ξεκάθαρο οτι είμαστε υποχρεωμένοι). Ακόμα και έτσι να είναι αύριο το πρωί με μια υπουργική απόφαση, με μια Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου ή ακόμα και με μια εμβόλιμη διάταξη σε άσχετο σχέδιο νόμου καθιστούν υποχρεωτική και με βαρύτατες κυρώσεις τη συμμετοχή μας. Δεν είμαστε και μωρά παιδιά για να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Όποιος συμφωνεί με την αξιολόγηση συμμετέχει. Όποιος διαφωνεί και γνωρίζοντας τον κίνδυνο και τις ευθύνες που αναλαμβάνει δηλώνει ξεκάθαρα οτι "εγώ δεν συμμετέχω και αντιστέκομαι" ή αν φοβάται (και ο φόβος ανθρώπινος είναι) για τη δουλειά του, λέει "συγγνώμη συνάδελφοι, αλλά δεν έχω το θάρρος, τη δύναμη, τη θέληση κλπ και αναγκαστικά θα συμμετάσχω στη διαδικασία" δεν είναι κακό. Τα λέω αυτά, γιατί και στα σχολεία κυκλοφορεί ένα κείμενο από κάποιους συνδικαλιστές που επικαλείται ασάφεια του νόμου κλπ.Προσωπικά, όσες φορές και αν προσπάθησα να κρυφτώ πίσω από το δάχτυλο μου δεν τα κατάφερα, πάντα με βρίσκανε.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 07:54:05 πμ »
σε συζήτηση με άλλο δ/ντη, είπε ότι δεν θα το φέρει καν στο σύλλογο...
Αλλά υπαρχουν Δ/ντες με προσόντα τυπικά και ουσιαστικά, και υπάρχουν δ/ντες με ..."προϋπηρεσία"...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 08:27:14 πμ »
Αν για τους διευθυντές είναι υποχρεωτικό και για εμάς προαιρετικό να δηλώσουμε συμμετοχή τότε λογικά... αν βρεθούν εθελοντές έχει καλώς , αν όχι ορίζει ο διευθυντής κάποιους ; 

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:41:23 πμ »
....Όποιος συμφωνεί με την αξιολόγηση συμμετέχει. Όποιος διαφωνεί και γνωρίζοντας τον κίνδυνο και τις ευθύνες που αναλαμβάνει δηλώνει ξεκάθαρα οτι "εγώ δεν συμμετέχω και αντιστέκομαι" ή αν φοβάται (και ο φόβος ανθρώπινος είναι) για τη δουλειά του, λέει "συγγνώμη συνάδελφοι, αλλά δεν έχω το θάρρος, τη δύναμη, τη θέληση κλπ και αναγκαστικά θα συμμετάσχω στη διαδικασία" δεν είναι κακό...
Ωραία, εδώ είναι το ερώτημά μου. Στο σύλλογο, καταγραφήκαμε ονομαστικά οι διαφωνούντες. Με εκφοβισμό, πέρασε. Ενώ έχει γραφτεί στο πρακτικό το όνομά μου στους διαφωνούντες, μπορούν να μου πουν κάνε αυτό το κομμάτι της ΑΕΕ; Ή αν αρνηθώ έχω άμεση επίπτωση ως μη συμμόρφωση στις αναθέσεις έργου από το σύλλογο; Και για να προφυλαχτώ από όλο αυτό μπορώ να επικαλεστώ κάτι για το ότι συμπληρώνω ωράριο και δεν είναι η κύρια τοποθέτηση;; Επαναλαμβάνω: έχει καταγραφεί στο πρακτικό ονομαστικά η διαφωνία μου. Και καταγράφτηκε το όνομά μου και να την κάνω την ΑΕΕ;;; και κερατάς και δαρμένος;;; Πολύ δεν πάει;;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 11:33:42 πμ »
Η στάση που θα κρατήσεις είναι προσωπική σου υπόθεση, δεν θα σου υποδείξω, ούτε εγώ, ούτε κανένας τι θα πράξεις. Εμένα κυρίως με πείραξε αυτό που κυκλοφορεί και διαδίδεται και από συνδικαλιστές, "οτι να μωρέ δεν είναι υποχρεωτικό από το νόμο και δεν θα έχει κανένας συνάδελφος κυρώσεις", ενώ αυτό δεν το γνωρίζουν θετικά. Το θεωρώ ένα φτηνό κολπάκι για να ξεπεράσουν οι συνάδελφοι το φόβο τους. Εγώ θέλω οι συνάδελφοι, όλοι μας να ξεπεράσουμε το φόβο μας συνειδητά και όχι επειδή κάποιος θα μας "ξεγελάσει". Γιατί αν μετά έρθουν (δεν το γνωρίζω, αλλά υπάρχει και αυτή η πιθανότητα) τίποτα κυρώσεις, οι μισοί συνάδελφοι θα τρέχουν να κυνηγάνε όσους τους λένε "δεν μπορεί κανείς να σας κάνει τίποτα" και δεν θα τους βρίσκουν πουθενά. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι πλέον πρέπει να στεκόμαστε στο ύψος των περιστάσεων σε δύσκολες και όχι σε εύκολες συνθήκες, όπως το καλοκαίρι που μας πέρασε με την επιστράτευση. Θα πρέπει να μάθουμε να διεκδικούμε το δίκιο μας κόντρα σε δύσκολες συνθήκες και όχι όπως παλιά που μια απεργία πχ ήταν αφορμή ώστε οι περισσότεροι συνάδελφοι να πάνε για καφέ ή για ψώνια.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις (;;) για τη μη συμμετοχή σε αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 07:10:07 μμ »
Γενικά έχεις δίκιο. Εννοείται οτι δεν αναφερομουν σε σένα προσωπικά με την παράθεση, απλά ήταν αφορμή για διευκρινήσεις για το τι ρωτώ. Δεν είναι θέμα στάσης απλά, υπάρχει το θέμα των κυρώσεων σε μη συμμόρφωση στις αναθέσεις εργασιών από το σύλλογο;; Τη στάση μου την έχω καθορίσει με το να είναι το όνομά μου στο πρακτικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.