*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων  (Αναγνώστηκε 167627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #462 στις: Μάρτιος 28, 2015, 08:02:00 μμ »

Θυμάσαι τι σου έγραφα για τους ΠΕ11 και τα πρόβλημα που έχουν μεταξύ τους;  Μόνοι τους τα λένε τώρα. Στον Κουρακη τα είπαν άραγε; Οι υπόλοιπες ειδικότητες τι φταίνε να διασύρονται για χάρη τους; Τώρα θα θυμηθούν και τι μάρκα γάλα έπιναν.

Νόμιμε ξεφεύγεις, στάσου στο ύψος σου, άσε το πισι και κάνε καμιά βόλτα να πάρεις λίγο αέρα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:27 »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #463 στις: Μάρτιος 28, 2015, 08:08:52 μμ »
Aγαπητέ Λέοντα σε παρακαλώ πολύ: σταμάτα να με λοιδορείς χωρίς κανένα επιχείρημα σε αυτά που σου γράφω, απλά πετάς την μπάλα στην εξέδρα για μια ακόμη φορά.... πόσες φορές θα πρέπει να σου το γράψουμε ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ στις ΠΡΟΫΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ  με τις νέες δεν έχουμε κανένα πρόβλημα (και αυτοί με τους συλλόγους τους που έχουν καταλάβει τι παιχνίδι παίζεται από τους ΠΕ11-ΠΕ6 και διαχωρίζουν τη θέση τους).... μην συγχέεις εσκεμμένα αυτά τα δυο επειδή δεν σε συμφέρει....συνεχίζεις το ίδιο παιχνίδι της παλιάς ομάδας. Όσο δε για τους διαδικτυακούς αιρετούς και τους υπουργούς και όλα αυτά για τα σκοινιά και τους κρεμασμένους....δεν είναι δικά μας. Σου απάντησα τεκμηριωμένα ποιοι είναι φίλοι αυτών. Σταμάτησε σε παρακαλώ να επιτίθεσαι  για να κλείσει και αυτό το νήμα. Έχουμε και εμείς οι Α/θμιοι δικαιώματα. Γιατί  δεν απαντάς για τις θέσεις που δημιουργήθηκαν στη Β/θμια... Οι οποίες είναι πολύ περισσότερες από τις αδιευκρίνιστες ακόμη 725 της Α/θμιας  τις οποίες διεκδικείτε οι μεταταγμένοι (στην αρχή όλες, τώρα το σκεπτόμενοι αν θα συμμετέχουμε και εμείς- 830 ζητάμε μετάθεση εδώ και χρόνια και δεν μας δόθηκε ποτέ-) γιατί να μην τις διεκδικήσουμε όλες όλοι και στη Β/θμια μαζί και στις μετατάξεις και στις μεταθέσεις και στις αποσπάσεις.
 Σου απαντώ λοιπόν και πάλι γιατί: Γιατί οι ΠΕ11 της ΟΛΜΕ έκαναν πάντα ότι ήθελαν...χρησιμοποιώντας κάθε μέσο!!! Γνωρίζουμε δε, ποια ήταν  τα δεξιά χέρια του Άρβι όταν έγινε αυτό το μπάχαλο, σε  ποιους  Συλλόγους πρωτοστατούσαν  και τις ειδικότητες αυτών...για τις υπόλοιπες φήμες  που ακούγονται εγώ δεν έχω αποδείξεις και δεν τις υιοθετώ και δεν τις πιστεύω.... και σε ποιες επιτροπές πρωτοστατούσαν... έτσι λοιπόν βολεύτηκαν  οι υπόλοιποι που απέμειναν στη Β/θμια ... και εσείς μεταπηδήσατε στην Α/θμια και προσπαθείτε να ξαναβολευτείτε εις βάρος μας. Αφού τώρα δεν κινδυνεύετε από όλα αυτά που βιώσαμε όλοι γιατί αρνείστε να ακολουθηθεί η νόμιμη διαδικασία που ίσχυε πάντα;
 Η διαχείριση του προσωπικού της Α/θμιας ποτέ δεν ήταν ανεξέλεγκτη ποτέ δεν περίσσευαν. Οι ειδικότητες της Α/θμιας εργάζονταν κάτω από διαφορετικές συνθήκες. Με τις μετατάξεις - μεταθέσεις ακόμη και κάποιοι που δεν είχαν κλείσει τριετία  μόνιμου διορισμού η χωρίς  να έχουν υπηρετήσει ούτε καν την οργανική τους κάποιοι άλλοι, εξασφάλισαν τη θέση τους για πάντα. Με τις ενστάσεις δε, έφτασαν σε περιοχές από Σχηματάρι και πάνω που δεν αναφέρονταν όχι μόνο στην 1η διαπιστωτική αλλά ούτε και στις εκ των υστέρων, βλέπε Μαγνησία, Πιερία Κοζάνη κ.α. πολλά, για τη Λάρισα εσύ ξέρεις πολύ καλά τι έγινε..... και για αυτό αντιδράς!!! δεν είναι τυχαίο γιατί οι Α/θμιοι του κάμπου είναι όλοι στα κάγκελα.... Η πλεονεξία κάποιων αμαύρωσε την εικόνα και αυτών που δικαίως έπρεπε να πάρουν νόμιμα μετάταξη (ακολουθώντας τους κανόνες της χρηστής διοίκησης και του Εργατικού Δικαίου, για τις μετατάξεις στο δημόσιο σε θέσεις που προϋπάρχουν εργαζόμενοι, ίδιας ειδικότητας). Λυπάμαι αν σε στεναχώρησα αλλά αυτή είναι η αλήθεια. 
Κοντός ψαλμός ελπίζω και αν δεν έγιναν όλα αυτά ... εγώ υπόσχομαι να μείνω για άλλα 12 χρόνια στη παραμεθόριο να φυλάω σύνορα και ζητώντας ταπεινά συγνώμη από όσους αδίκησα και παρακαλώ την οικογένειά μου να κάνει υπομονή και να βρει τρόπο να επιβιώσει μόνη της. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ   

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #464 στις: Μάρτιος 28, 2015, 08:10:00 μμ »
το τι εγραψε ο καθενας στις πανελληνιες κ στο ΑΣΕΠ τι σχεση εχει... επι το εργο κρινομαστε κ απο τους μαθητες μας... Κ ΑΣΕΠ γραψαμε ολοι (εγω προσωπικα 4 φορες επιτυχουσα) καθε φορα το εχανα γιατι οι θεσεις ηταν 154 κ εγω ημουν 157 κτλ κτλ... Κ η διαφορα δεν ειναι ουτε καν μια ερωτηση... κρινει καποιον αυτο αν ειναι ικανος ή οχι ή καλυτερος ή χειροτερος απο εναν αλλον?
Η αν ο αλλος ειναι το 89 κ δηλωνε παντα μονο το νομο του κ εχει μεινει τοσα χρονια αδιοριστος φταιμε εμεις που εχουμε γυρισει ολη την ελλαδα σαν τους χαζους να μας ριχνουν κ λασπη απο πανω...
Εχω να πω χιλιαδες περιπτωσεις αλλα δεν εχω το χρονο γιατι εχω να ετοιμασω μαθηματα για την Δευτερα, περιβαλλοντικα, πολιτιστικα κτλ προγραμματα, να διαβασω για την περιπτωση του Γιωργακη που κακοποιειται στο σπιτι του κ θελω να δω πως απο μονη μου να το αντιμετωπισω, για την περιπτωση της Ελενης που εχει μια καποιας μορφη αυτισμου κ δεν με εχει ενημερωσει κανεις πως να το χειριστω κ πολλα αλλα...

Κ αν πρεπει να ξυπνησουν οι Ελληνες οπως καποιοι βολεμενοι χροοοοονια ειπαν πρεπει να ξυπνησει σε αυτα... κ οχι στο  να φαει τους αλλους...

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #465 στις: Μάρτιος 28, 2015, 08:17:16 μμ »
Aγαπητέ Λέοντα σε παρακαλώ πολύ: σταμάτα να με λοιδορείς χωρίς κανένα επιχείρημα σε αυτά που σου γράφω

 
Τα σεντόνια που γράφεις δεν μπορώ καν να τα διαβάσω όχι να σου απαντήσω κιόλας.
Το χιούμορ να μην το εκλαμβάνεις ως το να σε λοιδορούμε.
Όσο για τις πανελλήνιες και γω σε περνούσα όχι μόνο ο Ster !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 08:39:35 μμ από Λιοντάρι εκ Λαρίσης ορμώμενος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:27 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #466 στις: Μάρτιος 28, 2015, 08:59:14 μμ »
Δηλαδη εσυ αν γινονταν μεταθεσεις και δεν ειχες παρει και εκτοτε εδιναν νεα κενα μεταθεσεων δεν θα εκανες αιτηση;

Θα απαντησεις anikologr περιμενω, καποιοι εχετε επιλεκτικη οραση

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #467 στις: Μάρτιος 28, 2015, 10:26:26 μμ »
Είχα πει ότι δεν πρόκειται να ξαναγράψω σε νήμα που αφορά τις μετατάξεις γιατί αναλώνουμε ανευ λόγου φαιά ουσία αλλά σεβόμενος την αγωνία των συναδέλφων που μου στέλνουν π.μ αν έχω κάποια πληροφορία και εξαιτίας του περιορισμένου μου χρόνου, που καθιστά ανέφικτη ξεχωριστά την απάντηση στον καθένα έχω να σας καταθέσω τα ακόλουθα.
Σε σημερινή επικοινωνία με φίλο μου που ειναι διοικητικός δικαστής μου ανέφερε ότι το ΣτΕ όταν κληθεί να αποφασίσει για την προσφυγή της ΟΚΠΕ (θα μάθω σύντομα την ημερομηνία) η απόφαση που θα πάρει θα αφορά το ΣΥΝΟΛΟ των εμπλεκόμενων εκπαιδευτικών που πήραν υποχρεωτική μετάταξη. Αν κριθεί ότι η διαδικασία είναι παράνομη θα ΑΚΥΡΩΘΕΙ στο σύνολο της. Η πρόταση λοιπόν της επιτροπής ΔΟΕ-ΟΛΜΕ για συνέχιση των διαδικασιών για τις μη προϋπαρχουσες ειδικότητες της α/θμιας που αφορούν 2300 συναδέλφους με τοποθέτηση και οργανική στα σχολεία, και η διαφαινόμενη διαφορετική αντιμετώπιση των 1306 συναδέλφων σε ειδικότητες που προϋπήρχαν στην α/θμια θα εκπέσουν σίγουρα στα διοικητικά δικαστήρια αν αποφασιστεί η επιστροφή των προϋπαρχουσών ειδικοτήτων στην δ/θμια. Απόφαση με δυο μέτρα και δυο σταθμά από το ΣτΕ  για το Ν. 4172/13 δεν πρόκειται να υπάρξει.
Αν το υπουργείο θέλει να νομοθετήσει με σκεπτικό διαχωρισμού σε προϋπάρχουσες ειδικότητες και μη, οφείλει να συμβουλευτεί τη νομική του υπηρεσία για να διαπιστώσει ότι κάτι τέτοιο δεν είναι σύνομο και θα εκπέσει στα διοικητικά δικαστήρια.
Όπως και να 'χει το Υπουργείο όσο και να θέλει να δείχνει ότι τα συνδικάτα θα αποφασίσουν, άρα αυτά έχουν και την ευθύνη, γνωρίζει ότι αυτό φέρει την αποκλειστική ευθύνη ενός ενδεχόμενου νομοθετήματος του.


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 10:32:47 μμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #468 στις: Μάρτιος 28, 2015, 10:37:54 μμ »
Θα απαντησεις anikologr περιμενω, καποιοι εχετε επιλεκτικη οραση
Έχεις δει ποτέ να συμβαίνει κάτι τέτοιο?

Έχεις δει ποτέ 6 φάσεις ενστάσεων επί των μεταθέσεων?

Έχεις δει μεταθέσεις χωρίς μόρια?

Τι συγκρίσεις και τι ρωτάς?

Εάν έχεις επιχειρήματα να απαντήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 10:44:46 μμ από anikologr »
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #469 στις: Μάρτιος 28, 2015, 10:41:14 μμ »
Λέοντα  εσύ έγραψες κατηγορώντας τους Α/θμιους για πτυχία εξωτερικού και προϋπηρεσίες της εύφορης κοιλάδας και σου απέδειξα πως τα επιχειρήματά σου δεν ισχύουν!!! και μιας και κουράζεσαι από το διάβασμα μπορείς να απαντήσεις σε κάτι από την περιοχή σου - δεν μπορεί να μην το ξέρεις εσύ, ένας λέοντας του κάμπου - απάντησε έστω  και μονολεκτικά!!! άλλωστε έχει μπόλικη δόση χιούμορ: Χρησιμοποιήθηκε σαν πολύς σοβαρός λόγος ένστασης και δικαιώθηκαν βεβαίως βεβαίως, σε περιοχές εκτός διαπιστωτικών, κάποιοι κωπηλάτες για να πάρουν μετάταξη εκεί στο κάμπο της Λάρισας και στη διπλανή Μαγνησία; Στις μετατάξεις των ΠΕ11 εκτός από τα ισχύοντα σε όλους, ίσχυε και η επιμέρους ειδικότητα; και πόσα μόρια a priori έπαιρνε ο κωπηλάτης, ο σκιέρ, ο τενίστας  ή ο αρσιβαρίστας :o και τώρα που κωπηλατούν στον πηνειό;  το αναλυτικό πρόγραμμα του δημοτικού είναι τροποποιημένο στη Λάρισα; περιλαμβάνει επιμέρους γνωστικά αντικείμενα και πρέπει για αυτό να μεταταχθούν συγκεκριμένες ειδικότητες 8)
Ζητώ συγνώμη από όλους τους άλλους συναδέλφους εγώ δεν έκανα τέτοιους διαχωρισμούς, απλά απέδειξα στο φίλο μου το Λέοντα που έχει βαθιά γνώση του αντικειμένου των ΠΕ11 της Α/θμιας πως αυτά που λέει δεν ισχύουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 10:55:52 μμ από skiritisa »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #470 στις: Μάρτιος 28, 2015, 10:44:18 μμ »
Θα συμφωνήσω με το συνάδελφο vadi...

Θα συμφωνήσω ότι πρέπει να ελεγχθούν μόρια, αιτήσεις και θέσεις και στη συνέχεια να δημοσιοποιηθούν. Ωστόσο, είναι αυτονόητο ότι δεν δύναται να διαχωριστούν οι μετατάξεις σε νόμιμες (μη προϋπαρχουσών ειδικοτήτων) και παράνομες (προϋπαρχουσών) αφού υπάγονται στην ίδια διαδικασία. 'Η θα ανακληθούν όλες ή καμία, διότι καλώς ή κακώς είναι άρρηκτα συνδεδεμένες οι μεν με τις δε στο πλαίσιο της ίδιας διαδικασίας. Αν το υπουργείο πολιτικά κινούμενο αποφασίσει μερική ανάκληση, τότε θα είναι πολύ εύκολο να καταπέσει η απόφαση στα αρμόδια δικαστικά όργανα στο βαθμό που το άλλο σκέλος των μετατάξεων θα παραμείνει σε ισχύ.

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #471 στις: Μάρτιος 28, 2015, 11:02:53 μμ »
το τι εγραψε ο καθενας στις πανελληνιες κ στο ΑΣΕΠ τι σχεση εχει... επι το εργο κρινομαστε κ απο τους μαθητες μας... Κ ΑΣΕΠ γραψαμε ολοι (εγω προσωπικα 4 φορες επιτυχουσα) καθε φορα το εχανα γιατι οι θεσεις ηταν 154 κ εγω ημουν 157 κτλ κτλ... Κ η διαφορα δεν ειναι ουτε καν μια ερωτηση... κρινει καποιον αυτο αν ειναι ικανος ή οχι ή καλυτερος ή χειροτερος απο εναν αλλον?
Η αν ο αλλος ειναι το 89 κ δηλωνε παντα μονο το νομο του κ εχει μεινει τοσα χρονια αδιοριστος φταιμε εμεις που εχουμε γυρισει ολη την ελλαδα σαν τους χαζους να μας ριχνουν κ λασπη απο πανω...
Εχω να πω χιλιαδες περιπτωσεις αλλα δεν εχω το χρονο γιατι εχω να ετοιμασω μαθηματα για την Δευτερα, περιβαλλοντικα, πολιτιστικα κτλ προγραμματα, να διαβασω για την περιπτωση του Γιωργακη που κακοποιειται στο σπιτι του κ θελω να δω πως απο μονη μου να το αντιμετωπισω, για την περιπτωση της Ελενης που εχει μια καποιας μορφη αυτισμου κ δεν με εχει ενημερωσει κανεις πως να το χειριστω κ πολλα αλλα...

Κ αν πρεπει να ξυπνησουν οι Ελληνες οπως καποιοι βολεμενοι χροοοοονια ειπαν πρεπει να ξυπνησει σε αυτα... κ οχι στο  να φαει τους αλλους...

Καλά εσύ Πάμελα μην γυρίζεις και πολύ την Ελλάδα γιατί θα ζαλιστείς !!!

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #472 στις: Μάρτιος 28, 2015, 11:23:45 μμ »
Λέοντα  εσύ έγραψες κατηγορώντας τους Α/θμιους για πτυχία εξωτερικού και προϋπηρεσίες της εύφορης κοιλάδας και σου απέδειξα πως τα επιχειρήματά σου δεν ισχύουν!!! και μιας και κουράζεσαι από το διάβασμα μπορείς να απαντήσεις σε κάτι από την περιοχή σου - δεν μπορεί να μην το ξέρεις εσύ, ένας λέοντας του κάμπου - απάντησε έστω  και μονολεκτικά!!! άλλωστε έχει μπόλικη δόση χιούμορ: Χρησιμοποιήθηκε σαν πολύς σοβαρός λόγος ένστασης και δικαιώθηκαν βεβαίως βεβαίως, σε περιοχές εκτός διαπιστωτικών, κάποιοι κωπηλάτες για να πάρουν μετάταξη εκεί στο κάμπο της Λάρισας και στη διπλανή Μαγνησία; Στις μετατάξεις των ΠΕ11 εκτός από τα ισχύοντα σε όλους, ίσχυε και η επιμέρους ειδικότητα; και πόσα μόρια a priori έπαιρνε ο κωπηλάτης, ο σκιέρ, ο τενίστας  ή ο αρσιβαρίστας :o και τώρα που κωπηλατούν στον πηνειό;  το αναλυτικό πρόγραμμα του δημοτικού είναι τροποποιημένο στη Λάρισα; περιλαμβάνει επιμέρους γνωστικά αντικείμενα και πρέπει για αυτό να μεταταχθούν συγκεκριμένες ειδικότητες 8)
Ζητώ συγνώμη από όλους τους άλλους συναδέλφους εγώ δεν έκανα τέτοιους διαχωρισμούς, απλά απέδειξα στο φίλο μου το Λέοντα που έχει βαθιά γνώση του αντικειμένου των ΠΕ11 της Α/θμιας πως αυτά που λέει δεν ισχύουν.
Ξέρω τα προβλήματα που ταλανίζουν τους ΠΕ11, αλλά μαζί με εσάς κινδυνεύουν να την πληρώσουν και οι υπόλοιποι. Έχετε ξεκινήσει ένα ανελέητο πόλεμο εναντίον όλων. Ξεχνάτε όμως τι συνέβη στην Β/θμια το 2013, δεν σας άγγιξε καθόλου το γεγονός της διαθεσιμότητας, αντιθέτως και τώρα αδιαφορείτε, το θεωρείτε σαν ένα παραμύθι.  Επίσης δεν είμαστε όλοι πελάτες των υπουργών.  Η εκπαίδευση και τα σχολεία δεν είναι ιδιοκτησία  κανενός. Ας δώσει τα μόρια επιτέλους το ΥΠΑΙΘ μετά από έλεγχο να τελειώνουμε. Αλλά μάλλον και αυτοί βαριούνται να δουλέψουν. Στον τροχό της τύχης τα φόρτωσαν.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #473 στις: Μάρτιος 28, 2015, 11:27:53 μμ »
Είχα πει ότι δεν πρόκειται να ξαναγράψω σε νήμα που αφορά τις μετατάξεις γιατί αναλώνουμε ανευ λόγου φαιά ουσία αλλά σεβόμενος την αγωνία των συναδέλφων που μου στέλνουν π.μ αν έχω κάποια πληροφορία και εξαιτίας του περιορισμένου μου χρόνου, που καθιστά ανέφικτη ξεχωριστά την απάντηση στον καθένα έχω να σας καταθέσω τα ακόλουθα.
Σε σημερινή επικοινωνία με φίλο μου που ειναι διοικητικός δικαστής μου ανέφερε ότι το ΣτΕ όταν κληθεί να αποφασίσει για την προσφυγή της ΟΚΠΕ (θα μάθω σύντομα την ημερομηνία) η απόφαση που θα πάρει θα αφορά το ΣΥΝΟΛΟ των εμπλεκόμενων εκπαιδευτικών που πήραν υποχρεωτική μετάταξη. Αν κριθεί ότι η διαδικασία είναι παράνομη θα ΑΚΥΡΩΘΕΙ στο σύνολο της. Η πρόταση λοιπόν της επιτροπής ΔΟΕ-ΟΛΜΕ για συνέχιση των διαδικασιών για τις μη προϋπαρχουσες ειδικότητες της α/θμιας που αφορούν 2300 συναδέλφους με τοποθέτηση και οργανική στα σχολεία, και η διαφαινόμενη διαφορετική αντιμετώπιση των 1306 συναδέλφων σε ειδικότητες που προϋπήρχαν στην α/θμια θα εκπέσουν σίγουρα στα διοικητικά δικαστήρια αν αποφασιστεί η επιστροφή των προϋπαρχουσών ειδικοτήτων στην δ/θμια. Απόφαση με δυο μέτρα και δυο σταθμά από το ΣτΕ  για το Ν. 4172/13 δεν πρόκειται να υπάρξει.
Αν το υπουργείο θέλει να νομοθετήσει με σκεπτικό διαχωρισμού σε προϋπάρχουσες ειδικότητες και μη, οφείλει να συμβουλευτεί τη νομική του υπηρεσία για να διαπιστώσει ότι κάτι τέτοιο δεν είναι σύνομο και θα εκπέσει στα διοικητικά δικαστήρια.
Όπως και να 'χει το Υπουργείο όσο και να θέλει να δείχνει ότι τα συνδικάτα θα αποφασίσουν, άρα αυτά έχουν και την ευθύνη, γνωρίζει ότι αυτό φέρει την αποκλειστική ευθύνη ενός ενδεχόμενου νομοθετήματος του.

Έτσι, το Υπουργείο το αντικατέστησε η ΔΟΕ
Μόνο στη Ελλάδα γίνονται αυτά.

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #474 στις: Μάρτιος 28, 2015, 11:29:54 μμ »
Λέοντα  εσύ έγραψες κατηγορώντας τους Α/θμιους για πτυχία εξωτερικού και προϋπηρεσίες της εύφορης κοιλάδας και σου απέδειξα πως τα επιχειρήματά σου δεν ισχύουν!!! και μιας και κουράζεσαι από το διάβασμα μπορείς να απαντήσεις σε κάτι από την περιοχή σου - δεν μπορεί να μην το ξέρεις εσύ, ένας λέοντας του κάμπου - απάντησε έστω  και μονολεκτικά!!! άλλωστε έχει μπόλικη δόση χιούμορ: Χρησιμοποιήθηκε σαν πολύς σοβαρός λόγος ένστασης και δικαιώθηκαν βεβαίως βεβαίως, σε περιοχές εκτός διαπιστωτικών, κάποιοι κωπηλάτες για να πάρουν μετάταξη εκεί στο κάμπο της Λάρισας και στη διπλανή Μαγνησία; Στις μετατάξεις των ΠΕ11 εκτός από τα ισχύοντα σε όλους, ίσχυε και η επιμέρους ειδικότητα; και πόσα μόρια a priori έπαιρνε ο κωπηλάτης, ο σκιέρ, ο τενίστας  ή ο αρσιβαρίστας :o και τώρα που κωπηλατούν στον πηνειό;  το αναλυτικό πρόγραμμα του δημοτικού είναι τροποποιημένο στη Λάρισα; περιλαμβάνει επιμέρους γνωστικά αντικείμενα και πρέπει για αυτό να μεταταχθούν συγκεκριμένες ειδικότητες 8)
Ζητώ συγνώμη από όλους τους άλλους συναδέλφους εγώ δεν έκανα τέτοιους διαχωρισμούς, απλά απέδειξα στο φίλο μου το Λέοντα που έχει βαθιά γνώση του αντικειμένου των ΠΕ11 της Α/θμιας πως αυτά που λέει δεν ισχύουν.

Δεν κατηγόρησα κανένα Α/θμιο εσύ μάλλον το εξέλαβες έτσι. Ίσια ίσια που έχω μεγάλη εκτίμηση προς την ειδικότητα στην οποία ανήκω. Μίλησα για καρέκλες και νοοτροπίες. Ο έχων μία καρέκλα στην Α/θμια έχει την εντύπωση ότι του ανήκουν και οι άλλες καρέκλες οι διπλανές. Θα τον αντιμετωπίσω ανάλογα πλέον (έχω αρχίσει να σκέφτομαι να του την φέρω και στο κεφάλι)και αυτόν και την καρέκλα που προσπαθεί να την γυρίσει ανάποδα μην τυχόν και την πιάσει κάποιος άλλος. Όσο για το αν ισχύουν ή όχι αυτά που λέω διάβασε τα προσεκτικά και έχουν μέσα αλήθειες. Το να γράφεις σεντόνια δεν πάει να πει ότι δικαιώνεσαι εφόσων δεν στέκουν πουθενά τα επιχειρήματα στα οποία αναφέρεσαι.
Όσο για την μοριοδότηση είναι αλήθεια ότι στην διαπιστωτική πράξη που εκδόθηκε με τις πρώτες τέσσερις θέσεις στην Λάρισα, αυτοί που τις κατέλαβαν απλά φυτρώσανε. Για την Μαγνησία δεν γνωρίζω.
Μην γράψεις κανα σεντόνι πάλι και ζαλιστούμε με το που το δούμε και χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2015, 11:46:16 μμ από Λιοντάρι εκ Λαρίσης ορμώμενος »

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #475 στις: Μάρτιος 28, 2015, 11:31:58 μμ »
Ξέρω τα προβλήματα που ταλανίζουν τους ΠΕ11, αλλά μαζί με εσάς κινδυνεύουν να την πληρώσουν και οι υπόλοιποι. Έχετε ξεκινήσει ένα ανελέητο πόλεμο εναντίον όλων. Ξεχνάτε όμως τι συνέβη στην Β/θμια το 2013, δεν σας άγγιξε καθόλου το γεγονός της διαθεσιμότητας, αντιθέτως και τώρα αδιαφορείτε, το θεωρείτε σαν ένα παραμύθι.  Επίσης δεν είμαστε όλοι πελάτες των υπουργών.  Η εκπαίδευση και τα σχολεία δεν είναι ιδιοκτησία  κανενός. Ας δώσει τα μόρια επιτέλους το ΥΠΑΙΘ μετά από έλεγχο να τελειώνουμε. Αλλά μάλλον και αυτοί βαριούνται να δουλέψουν. Στον τροχό της τύχης τα φόρτωσαν.

Μην κάνεις διαχωρισμούς.
Την ίδια αίτηση κάναμε στο ίδιο σύστημα με τον ίδιο νόμο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 249
Σύνολο: 249

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.