*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων  (Αναγνώστηκε 167699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #532 στις: Μάρτιος 30, 2015, 11:35:38 μμ »
Νόμιμε δεν μπορώ να σου απαντήσω στο προηγούμενο νήμα γιατί κλειδώθηκε πάλι.
Δε σε αντιλαμβάνομαι ειλικρινά.
Θεωρείς ότι εγώ είμαι πίσω από την ανακοίνωση των Αθμιων;
Γιατί δεν μπορώ να βρω τι άλλο θέλεις να πεις.
Διχάζω κλάδους με τα παραδείγματά μου; Μα αυτά ούτε καν αναφέρουν κλάδο.
Με τις αποκλίσεις διχάζω κλάδους ή μήπως καταδεικνύω το σαθρό και γόνιμο για εξυπηρετήσεις υπέδαφος των υποχρεωτικών;
  Οχι δεν σε κατηγορω για την ανακοινωση των Α/θμιων, θα ημουν τρελλος αν υποστηριζα κατι τετοιο, αλλα το σχολιο σου εκεινο μου εκανε ασχημη εντυπωση χωρις παρεξηγηση. Εχουμε ελλειψη ήθικων ερεισματων;
Αληθεια επειδη το εφερε η κουβεντα ειναι ανακοινωση ή λιβελος;; Το παρουσιασαν στον ΥΠΑΙΘ;;
Για τα υπολοιπα εχω παρει σαφη θεση, να μην επαναλαμβανομαι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2015, 11:43:41 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:13 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #533 στις: Μάρτιος 30, 2015, 11:43:08 μμ »
Σου εχω απαντησει ευθεως α) Ας εκανες δηλωση κανεις δεν σε εμποδισε, β) οι ψευδοδηλωσιες και οι υποστηρικες τους , αν αποδειχθει οτι υπαρχουν, αδικησαν οσους εκαναν αιτηση και καθολου απιθανο να υπεκλεψαν και θεσεις αλλων.
Περιμενω ομως και μια αλλη απαντηση...για τα ηθικα ερεισματα...δεν ξεχνω....
Δηλαδή αν είχα κάνει εγώ αίτηση θα είχε ξεπλυθεί η διαδικασία; Δεν το αντιλαμβάνομαι με συγχωρείς.
Κρίνουμε μια διαδικασία, όχι το ότι αν είχα βολευτεί κι εγώ θα το είχα βουλώσει...
Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι τα περί ηθικών ερεισμάτων. Θέλω να το κάνεις ταλιράκια. Είναι και αργά.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #534 στις: Μάρτιος 30, 2015, 11:49:32 μμ »
Δηλαδή αν είχα κάνει εγώ αίτηση θα είχε ξεπλυθεί η διαδικασία; Δεν το αντιλαμβάνομαι με συγχωρείς.
Κρίνουμε μια διαδικασία, όχι το ότι αν είχα βολευτεί κι εγώ θα το είχα βουλώσει...
Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι τα περί ηθικών ερεισμάτων. Θέλω να το κάνεις ταλιράκια. Είναι και αργά.
Στα περί βολέματος δεν απαντώ...τα θεωρώ απαράδεκτα.  Διάβασα στην αλλη σελίδα που κλείδωσε το σχόλιο σου, τι εννοείς;  Δεν σου ζήτω να γράψεις έκθεση.  Όσοι έκαναν αίτηση δεν είχαν το ηθικό δικαίωμα να το κάνουν; Πρωτοφανές θα έλεγα...........

Παράθεση
Το να ζητάμε το κατ' εμάς αυτονόητο και την αποκατάσταση μιας κατάστασης τώρα που έφυγαν οι προστάτες της, κατάσταση που μας θίγει και μας έχει αποκλείσει από μια υπηρεσιακή μεταβολή εκ δόλου (μιλάω για τις εθελοντικές), δε συνιστά διχασμό. Όσο για τους συναδέλφους που μετατάχθηκαν, το ιδεατό θα ήταν να μην κάνει κανένας αίτηση, όπως είπαν οι αιρετοί. Η επίκληση της διαθεσιμότητας δεν είναι αληθινή, ΔΕ θα υπήρχε άλλη διαθεσιμότητα στη Βθμια, χρειαζόταν αξιολόγηση για να απολύσεις τμήμα κλάδου, το ήξεραν οι συνάδελφοι.
Για το λόγο αυτό κατ εμέ ο φόβος της απόλυσης δε συνιστά διαπραγματευτικό χαρτί των υποχρεωτικώς μεταταγμένων.
Ούτε κατ ουσίαν, ούτε και ηθικά
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 12:05:06 πμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #535 στις: Μάρτιος 31, 2015, 12:06:41 πμ »
<<Καταλαβαίνεις τι λέω. Το να ζητάμε το κατ' εμάς αυτονόητο και την αποκατάσταση μιας κατάστασης τώρα που έφυγαν οι προστάτες της, κατάσταση που μας θίγει και μας έχει αποκλείσει από μια υπηρεσιακή μεταβολή εκ δόλου (μιλάω για τις εθελοντικές), δε συνιστά διχασμό. Όσο για τους συναδέλφους που μετατάχθηκαν, το ιδεατό θα ήταν να μην κάνει κανένας αίτηση, όπως είπαν οι αιρετοί. Η επίκληση της διαθεσιμότητας δεν είναι αληθινή, ΔΕ θα υπήρχε άλλη διαθεσιμότητα στη Βθμια, χρειαζόταν αξιολόγηση για να απολύσεις τμήμα κλάδου, το ήξεραν οι συνάδελφοι.
Για το λόγο αυτό κατ εμέ ο φόβος της απόλυσης δε συνιστά διαπραγματευτικό χαρτί των υποχρεωτικώς μεταταγμένων.
Ούτε κατ ουσίαν, ούτε και ηθικά.
>>
Με αυτή την παράγραφο, αν αυτό εννοείς, θέλω να διαχωρίσω το θέμα του κινδύνου. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ για κανέναν που ήταν στη Διάθεση ή υπεράριθμος. Όποιος ήξερε τη νομοθεσία θα ήξερε ότι οι οργανικες στη Βθμια είναι στο Υπουργείο. Άρα κανέναν κίνδυνο απόλυσης δεν είχαν αν δεν έκαναν αίτηση οι υπεράριθμοι. Θα ήταν το ιδεατό να μην κάνουν γιατί αυτές οι μεταβολές άνοιξαν τον ασκό της αλλαγής της υπηρεσιακής κστάστασης του εκπαιδευτικού σε μια μεσοβέζικη κατάσταση, που κανένας δεν καταλάβαινε (ούτε νομικοί). Κατάργηση της οργανικής τους θέσης, και μεταφορά της ΣΚΕΤΟ θέσης τους σε ΣΚΕΤΟ κενές θέσεις. Πρωτοφανές και λίαν ύποπτο εκείνους τους καιρούς, ειδικά όταν έχεις ξοδέψει 1 χρόνο να πείσεις την τρόικα για τις εθελοντικές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:48:13 »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #536 στις: Μάρτιος 31, 2015, 12:15:46 πμ »
<<Καταλαβαίνεις τι λέω. Το να ζητάμε το κατ' εμάς αυτονόητο και την αποκατάσταση μιας κατάστασης τώρα που έφυγαν οι προστάτες της, κατάσταση που μας θίγει και μας έχει αποκλείσει από μια υπηρεσιακή μεταβολή εκ δόλου (μιλάω για τις εθελοντικές), δε συνιστά διχασμό. Όσο για τους συναδέλφους που μετατάχθηκαν, το ιδεατό θα ήταν να μην κάνει κανένας αίτηση, όπως είπαν οι αιρετοί. Η επίκληση της διαθεσιμότητας δεν είναι αληθινή, ΔΕ θα υπήρχε άλλη διαθεσιμότητα στη Βθμια, χρειαζόταν αξιολόγηση για να απολύσεις τμήμα κλάδου, το ήξεραν οι συνάδελφοι.
Για το λόγο αυτό κατ εμέ ο φόβος της απόλυσης δε συνιστά διαπραγματευτικό χαρτί των υποχρεωτικώς μεταταγμένων.
Ούτε κατ ουσίαν, ούτε και ηθικά.
>>
Με αυτή την παράγραφο, αν αυτό εννοείς, θέλω να διαχωρίσω το θέμα του κινδύνου. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ για κανέναν που ήταν στη Διάθεση ή υπεράριθμος. Όποιος ήξερε τη νομοθεσία θα ήξερε ότι οι οργανικες στη Βθμια είναι στο Υπουργείο. Άρα κανέναν κίνδυνο απόλυσης δεν είχαν αν δεν έκαναν αίτηση οι υπεράριθμοι. Θα ήταν το ιδεατό να μην κάνουν γιατί αυτές οι μεταβολές άνοιξαν τον ασκό της αλλαγής της υπηρεσιακής κστάστασης του εκπαιδευτικού σε μια μεσοβέζικη κατάσταση, που κανένας δεν καταλάβαινε (ούτε νομικοί). Κατάργηση της οργανικής τους θέσης, και μεταφορά της ΣΚΕΤΟ θέσης τους σε ΣΚΕΤΟ κενές θέσεις. Πρωτοφανές και λίαν ύποπτο εκείνους τους καιρούς, ειδικά όταν έχεις ξοδέψει 1 χρόνο να πείσεις την τρόικα για τις εθελοντικές.


Συναδελφε εδω οι πρωτοβαθμιοι επιδιδουν ψηφισμα διαμαρτυριας στο Υποπαιθ οχι σε μενα και σε σενα, και ζητουν οργανικες κατα προτεραιοτητα κατι που αντικειται στα Π.Δ 50/1996 ΚΑΙ 100/1997. Προτεινουν στο υπουργειο να παρανομησει. Μαλλον εχεις υπερτιμησει τη νοημοσυνη  και την ενασχοληση των Ελληνων με τη νομοθεσια.

Μην ξεχνας επισης οτι το υπουργειο το 2013 θα μπορουσε να προβει σε μερικη καταργηση κλαδων οποτε με μια απλη αξιολογηση κριτηριων οι τελευταιοι στον πινακα καθε κλαδου που οδευε προς λαιμητομο θα εμεναν εκτος δημοσιουκαι υπηρεσιας.ολα γινονται σε αυτη τη χωρα.ποτε μη λες ποτε..
μου θυμιζεις ποιοι αιρετοι το επικαλουνται σε παρακαλω;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 12:21:49 πμ από die »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #537 στις: Μάρτιος 31, 2015, 12:23:23 πμ »
Ποια ΔΟΕ λέτε ρε παιδιά; μία ομάδα εκπαιδευτικών ειδικοτήτων που προυπήρχαν στην πρωτοβάθμια τα γράφει. Και εγώ διεκδικω να φύγει ο καθηγητής από το σχολείο που βρίσκεται 3 λεπτά από το σπίτι μου και να πάω εγώ... Πάω να φωνάξω στο Υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #538 στις: Μάρτιος 31, 2015, 12:26:03 πμ »
<<Καταλαβαίνεις τι λέω. Το να ζητάμε το κατ' εμάς αυτονόητο και την αποκατάσταση μιας κατάστασης τώρα που έφυγαν οι προστάτες της, κατάσταση που μας θίγει και μας έχει αποκλείσει από μια υπηρεσιακή μεταβολή εκ δόλου (μιλάω για τις εθελοντικές), δε συνιστά διχασμό. Όσο για τους συναδέλφους που μετατάχθηκαν, το ιδεατό θα ήταν να μην κάνει κανένας αίτηση, όπως είπαν οι αιρετοί. Η επίκληση της διαθεσιμότητας δεν είναι αληθινή, ΔΕ θα υπήρχε άλλη διαθεσιμότητα στη Βθμια, χρειαζόταν αξιολόγηση για να απολύσεις τμήμα κλάδου, το ήξεραν οι συνάδελφοι.
Για το λόγο αυτό κατ εμέ ο φόβος της απόλυσης δε συνιστά διαπραγματευτικό χαρτί των υποχρεωτικώς μεταταγμένων.
Ούτε κατ ουσίαν, ούτε και ηθικά.
>>
Με αυτή την παράγραφο, αν αυτό εννοείς, θέλω να διαχωρίσω το θέμα του κινδύνου. ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ για κανέναν που ήταν στη Διάθεση ή υπεράριθμος. Όποιος ήξερε τη νομοθεσία θα ήξερε ότι οι οργανικες στη Βθμια είναι στο Υπουργείο. Άρα κανέναν κίνδυνο απόλυσης δεν είχαν αν δεν έκαναν αίτηση οι υπεράριθμοι. Θα ήταν το ιδεατό να μην κάνουν γιατί αυτές οι μεταβολές άνοιξαν τον ασκό της αλλαγής της υπηρεσιακής κστάστασης του εκπαιδευτικού σε μια μεσοβέζικη κατάσταση, που κανένας δεν καταλάβαινε (ούτε νομικοί). Κατάργηση της οργανικής τους θέσης, και μεταφορά της ΣΚΕΤΟ θέσης τους σε ΣΚΕΤΟ κενές θέσεις. Πρωτοφανές και λίαν ύποπτο εκείνους τους καιρούς, ειδικά όταν έχεις ξοδέψει 1 χρόνο να πείσεις την τρόικα για τις εθελοντικές.

 Εγώ δεν ήξερα τίποτα,  εσύ ήξερες δεν έκανες αίτηση, ζητάς πότε το ένα και πότε το άλλο, με επιβεβαιώνεις έστω και καθυστερημένα για αυτά που σου έγραφα για τους αιρετούς, αλλά αυτο εδώ τι είναι;; Όσοι έκαναν αίτηση δεν είχαν το ηθικό δικαίωμα να το κάνουν; Και τι ποιο είναι για σένα το ουσιαστικό και διαπραγματευτικό χαρτί των υποχρεωτικώς μεταταγμένων; Κρίμα....και πάλι κρίμα...
Παράθεση
Για το λόγο αυτό κατ εμέ ο φόβος της απόλυσης δε συνιστά διαπραγματευτικό χαρτί των υποχρεωτικώς μεταταγμένων.
Ούτε κατ ουσίαν, ούτε και ηθικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 12:30:56 πμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #539 στις: Μάρτιος 31, 2015, 01:15:26 πμ »
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας, εγώ σήμερα έμαθα πως είναι να γλύφεις τους υπουργούς και να παρακαλάς για να προσβάλεις ένα νόμο του κράτους, ενώ αυτό ξέρεις ότι δεν γίνεται.
Μπα και εγώ νόμιζα πως μερικοί το γνώριζαν από τον Αύγουστο του 2013...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #540 στις: Μάρτιος 31, 2015, 01:38:31 πμ »
Μπα και εγώ νόμιζα πως μερικοί το γνώριζαν από τον Αύγουστο του 2013...

Λάσπη και μόνο λάσπη, πες πες όλο και κάτι θα μείνει.
Θα ανοίξουν αυτές οι μετατάξεις και θα αποδειχτεί περίτρανα ότι το 2% εξ αυτών ήταν έξω απο την νομιμότητα.
Τότε θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι διότι το υπόλοιπο 98% των μετατάξεων δεν το κουνάς μετά από την θέση μετάταξης και από την νέα οργανική του θέση ούτε με όλες τις σφυρίχτρες των ΠΕ11 της Α/θμιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 01:42:12 πμ από Λιοντάρι προς ποταμό Πηνειό κατευθυνόμενος »

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απ: Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #541 στις: Μάρτιος 31, 2015, 01:59:13 πμ »
Λάσπη και μόνο λάσπη, πες πες όλο και κάτι θα μείνει.
Θα ανοίξουν αυτές οι μετατάξεις και θα αποδειχτεί περίτρανα ότι το 2% εξ αυτών ήταν έξω απο την νομιμότητα.
Τότε θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι διότι το υπόλοιπο 98% των μετατάξεων δεν το κουνάς μετά από την θέση μετάταξης και από την νέα οργανική του θέση ούτε με όλες τις σφυρίχτρες των ΠΕ11 της Α/θμιας.

Αψογος ΛΕΩΝ μόνο εσύ μπορούσες να το σκεφτείς αυτό το πράγμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 02:27:15 πμ από ster »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #542 στις: Μάρτιος 31, 2015, 02:47:32 πμ »
 ΛΕΟΝΤΑ: Για σένα χαϊκού αργότερα :D

ΝΟΜΙΚΕ: Ένας είναι ο φόβος σου και αντιδράς οι μεταταγμένοι της ειδικότητά σου στα γραφεία που μετάνιωσαν και ζητούν κάποιοι πάλι σχολείο ή μην μπουν και άλλοι στη διαδικασία, σεβαστό.

enkm: Διάβασε παρακάτω και θα καταλάβεις για τις ώρες που ψάχνεις στο ολοήμερο. :)

gkgian: Στην Α/θμια  τα έχουμε κάνει όλα.......λάσπη από το 13 και για πολύ ακόμη. Για τη ψυχική οδύνη του 13 εμείς για κακούργημα (μόνιμα στο μπαλαούρο)!!! για τα παιδιά του Πειραιά και του Ευρίπου και του Λόρδου της Τάνιας  κουβέντα, Διάβασες τίποτα εσύ; Μήπως εγώ δεν το βλέπω;  Δηλαδή τα παιδιά των ΕΠΑΛ τι να πουν; Γιατί δεν μιλά ΚΑΝΕΝΑΣ για τις 2ες και 3ες αναθέσεις που κάποιοι στη Β/θμια κέρδισαν από τους άλλους μεταταγμένους; Βγήκαν όλοι οι κλάδοι υπεράριθμοι; Αυτοί  συμπαραστάθηκαν τότε; ή βολεύτηκαν και τώρα σαν ΟΛΜΕ αρνούνται και να ξαναγυρίσουν πίσω όσοι το ζητούν και δέχονται μόνο επανέλεγχο; Ο αριθμός των συνταξιοδοτήσεων στις 2 ειδικότητες γιατί είναι επτασφάγιστο μυστικό; Τελικά μήπως όλοι ΣΩΘΗΚΑΝΕ γιαυτό το μένος όλων εναντίον μας.
 Ά ΞΈΧΑΣΑ και τα παιδιά των εθελοντικών φταίνε για όλα και αυτοί όλοι στο μπαλαούρο!!! ποιες αιτήσεις, ποιες θέσεις; Μόνο θέσφατο το excelάκι του κανελογαρύφαλου στα Λασκαραίικα... και αφού έχει χαθεί αλλά λίστα Λαγκάρντ τι να ψάχνουμε τώρα να κουραζόμαστε.... 8)
 
gkapas: ποια είναι τα αδικαιολόγητα που έφτασα να δικαιολογώ; Στο 12θέσιο ΕΑΕΠ οι ώρες της φ.α. στο πρωινό είναι (4Α+4Β+4Γ+4Δ)Χ2τμήματα=32 και από (2Ε+2ΣΤ)Χ2 τμήματα=8,  32+8=40 ώρες. Όσο καπνικαρέοι-ες και να είναι οι 2 εκπαιδευτικοί φ.α. θα έχουν μαζί από 42εως48 ώρες διδακτικό, από τις 40 και πάνω  θα τις πάρουν  ή  από Ε.Ζ. (32 σύνολο για όλους τους διδάσκοντες) για να δουλεύουν μόνο πρωινό ή στα μεσημεριανά τμήματα όπου:  25-50  παιδιά δικαιολογείται 1 δάσκαλος (15ώρες) και  δεν είναι ανεξέλεγκτος ο αριθμός των  υποτμημάτων. Δεν μπαίνει κάθε μέρα γυμναστική, μέχρι 25 παιδιά δίνουν 4 ώρες και μέχρι 50 το πολύ 8.  Στο κάθε τμήμα οι ΠΕ70 μπορούν να διδάξουν μόνο 21 ώρες, τις υπόλοιπές τους ειδικά αν είναι νέοι 3 θα τις πάρουν από Ε.Ζ. Υπάρχουν οι 8 ώρες του Διευθυντή που πρέπει να μπουν και οι υπόλοιπες 6-9  του απογευματινού που κατεβαίνει στο πρωινό. Τα παιδιά των άλλων ειδικοτήτων δεν πρέπει να συμπληρώσουν; Τα παιδιά της 2ης Γλ. δεν θα πάρουν Ε.Ζ.; για  να είναι δίκαιο το  πρόγραμμα; Περιπλανώμενοι Ιουδαίοι θα γίνουν όλοι αυτοί για να συμπληρώνουν μόνο οι ΠΕ11; Εγώ λοιπόν συμπληρώνω 4 ώρες  σε 8θέσιο κλασικό ολοήμερο σχολείο.  Εκεί πάνε οι ώρες των παλιών κλασικών ολοήμερων, συμπληρώνουνε ωράριο οι δικοί τους πρωινοί  και εμείς οι μόνιμοι των ΕΑΕΠ , οι αναπληρωτές πλέον είναι μόνο ΕΣΠΑ και εκεί δεν μπορούν να δουλέψουν.
 Δεν ξέρω αν στην αγαπημένη μου Σαλονίκη,  έχετε μόνο γκράβες για σχολεία!!! Αλλά για να ζουν τα καρντάσια τα ΠΕ11 μόνο στην εύφορη του πρωϊνού  κοιλάδα, κάποιους καπελώνουν!!! Η γνωστή συναδελφικότητα  ;D
Αλλά υπάρχει και υπόλοιπη χώρα παρακάτω.... βλέπε ζούγκλα από καραγάτσια του Λέοντα, αττική και βατραχονήσια, χαμουτζία, σύντεκνοι κ.λπ. 
Τώρα  αν με τη  μείωση των γεννήσεων ο φίλος σου  ο υψηλόβαθμος φωστήρας  και μεγαλοστέλεχος, και εσύ  αποφασίσατε πως πρέπει να γίνουν αυτά που γράφεις,  τι να πω... :-[   
Μήπως όμως είναι της Λασκάρειας  σχολής; και υποστηρίζει το έργο του ;D πρόσεχε μην χαθείτε οσονούπω θα σου χρειαστεί  πάλι.... ελπίζω να είναι προπονημένος γιατί εσύ θα τον κυνηγάς...
         
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 03:17:18 πμ από skiritisa »

Αποσυνδεδεμένος xenofilologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #543 στις: Μάρτιος 31, 2015, 06:54:06 πμ »
Θεωρητικά έπρεπε να γίνουν τόσες ανακλήσεις όσες και οι ικανοποιήσεις ενστάσεων επί των μετατάξεων. Αλλιώς ποιο το νόημα των διαπιστωτικών πράξεων και των συγκεκριμένων αριθμών; Επίσης, η πρώτη και δεύτερη διαπιστωτική πράξη έπρεπε να διέπονται από τα ίδια κριτήρια για να ξέρουμε επιτέλους τι ήταν αυτό που έκανε μία ένσταση δεκτή ή όχι! Αρκούσε η δήλωση "είχα 50 μόρια από το ΠΥΣΔΕ Λασιθίου και ήρθε άλλος στην Αθήνα με 49 από το ΠΥΣΔΕ Κορινθίας;" Ωφελιμότερο θα ήταν να έχουμε με απόλυτη σαφήνεια το σκεπτικό, τα κριτήρια βάσει των οποίων έγιναν οι μετατάξεις (και στις δύο διαπιςτωτικές) και προπαντός τα κριτήρια βάσει των οποίων ικανοποιήθηκαν οι ενστάσεις και στη συνέχεια να υπάρξει η δημοσιοποίηση των μορίων!

Αποσυνδεδεμένος gkapas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #544 στις: Μάρτιος 31, 2015, 09:18:37 πμ »
Το ότι συμπληρώνουν κάποιες ώρες σε άλλο σχολείο ή  στο ολοήμερο, δεν αλλάζει αυτά που έγραψα. Τώρα για το παρακάτω σχόλιό σου, μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια....
κοινώς, όσοι γλύφουν, πιστεύουν ότι και οι υπόλοιποι αυτό κάνουν...


Μήπως όμως είναι της Λασκάρειας  σχολής; και υποστηρίζει το έργο του ;D πρόσεχε μην χαθείτε οσονούπω θα σου χρειαστεί  πάλι.... ελπίζω να είναι προπονημένος γιατί εσύ θα τον κυνηγάς...
         

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων
« Απάντηση #545 στις: Μάρτιος 31, 2015, 11:38:16 πμ »
Λάσπη και μόνο λάσπη, πες πες όλο και κάτι θα μείνει.
Θα ανοίξουν αυτές οι μετατάξεις και θα αποδειχτεί περίτρανα ότι το 2% εξ αυτών ήταν έξω απο την νομιμότητα.
Τότε θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι διότι το υπόλοιπο 98% των μετατάξεων δεν το κουνάς μετά από την θέση μετάταξης και από την νέα οργανική του θέση ούτε με όλες τις σφυρίχτρες των ΠΕ11 της Α/θμιας.

Ποιες μετατάξεις συζητάτε για αυτές;
1.Δόθηκαν ποτέ τα μόρια στη δημοσιότητα και δεν το γνωρίζω;;;
2.Ελέγχθηκαν ποτέ οι δηλώσεις όσων έκαναν αίτηση ως προς το αν είναι αληθή τα στοιχεία τους;
3.Τις μετατάξεις τις έκανε ή όχι ο Λάσκαρης κι όχι οι Διοικητικές υπηρεσίες του υπουργείου;
4.Είναι αλήθεια ή όχι ότι οι αποφάσεις των μετατάξεων δεν έχουν υπογραφεί από κανέναν υπάλληλο του υπουργείου, παρά μόνο από τον Αρβανιτόπουλο(πρωτοφανές στα εκπαιδευτικά χρονικά)
5.Είναι αλήθεια ότι ο Λάσκαρης προσέθετε ονόματα χειρόγραφα στις καταστάσεις;;;
6.Δόθηκαν ποτέ στη δημοσιότητα τα κενά;;;
Τα επαναφέρω για να φρεσκάρω τη μνήμη ορισμένων. Όσοι πήραν μετάταξη μέσω βουλευτικών γραφείων κι όχι με τα μόριά τους πρέπει να ανησυχούν ναι. Όλα θα βγουν στη δημοσιότητα. Οι άλλοι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτε. Πλήρης διαφάνεια λοιπόν στο "σκάνδαλο "των μετατάξεων και τότε θα δούμε ποιοι τήρησαν τις νόμιμες διαδικασίες και ποιοι όχι.
Προφανώς γι αυτέ ς τις μετατάξεις μιλάτε και θα βγούνε και νόμιμες ; :) :) :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 11:40:36 πμ από THE19 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 310

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.