*

Αποστολέας Θέμα: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας  (Αναγνώστηκε 8953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2014, 04:26:55 μμ »
Τι ακριβώς πάει για κατάργηση; Και σιγά μη ρωτήσει ο μαθητής ή ο γονιός τι πτυχίο έχεις; Αν είσαι καλός... Πάντως καλά θα κάνει το Υπουργείο Παιδείας να επιτρέψει σε ΟΛΕΣ τις προσφερόμενες ξένες γλώσσες και το επίπεδο Γ2. Επίσης με απόφαση του Υπουργείου όσοι έχουν πτυχίο ξένου παν/μίου δικαιούνται να διδάξουν την επίσημη γλώσσα της αντίστοιχης χώρας.

Πάει για κατάργηση η αδεια διδασκαλίας μονο με ενα πιστοποιητικο C2. Αυτό εννοουσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:13 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2014, 02:26:55 μμ »
Καλά, φέξε μου και γλίστρησα. Το φροντιστήριο της γειτονιάς μου έχει κάτι γκόμενες εκτός πόλης με Γ2 αγγλικά και δεν ήθελαν εμένα, αλλά μια γνωστή τους με Γ2. Δηλαδή το πτυχίο της Αγγλικής είναι κατώτερο του Γ2. Και σχεδόν όλοι οι φιλόλογοι στην πόλη μου είναι με πτυχίο ξένης γλώσσας αντί πανεπιστημίου. Εδώ του Παιδαγωγικού αναλαμβάνουν να διδάξουν ξένη γλώσσα ακόμη και χωρίς επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος eva1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 21, 2014, 02:43:27 μμ »
Επισης το οτι θα καταργηθει η επαρκεια στους εχοντες Γ2 ακουγεται χρονια.Οι φροντιστηριουχοι ομως βολευονται δινοντας τους 3,92 μικτα...Και στο δικο μου φροντιστηριο μου προτεινε φετος 18 ωρες τη βδομαδα 300 ευρω,δηλαδη 4,10 ευρω καθαρα την ωρα.Και φυσικα το καλοκαιρι δεν παιρνω επιδομα απο οαεδ.Και επειδη δεν το βλεπω  να πηγαινω αναπληρωτρια θα παω.Ποσο θα κατρακυλισουμε ακομη?
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 21, 2014, 03:00:51 μμ »
4.10???  :-[
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:48:13 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:04:02 μμ »
Πήγα πριν μέρες στα φροντιστήρια της πόλης μου και οι διευθύντριες με αντιμετώπισαν λες και είμαι σκουπίδι και οι ίδιες κάτοχοι διδακτορικού από τη NASA. Κι εννοείται ότι από συνεργασία τίποτα. Υπόψιν ότι μπορώ να διδάξω 3 ευρωπαϊκές γλώσσες συν τα ιαπωνικά, ενώ υπολογίζω σε 2-3 χρόνια να μπορώ να διάξω και ισπανικά, πορτογαλικά, αλβανικά, βουλαγαρικά, ρωσικά και τουρκικά. Δηλαδή ένα φροντιστήριο μόνη μου. Και ΟΛΕΣ τους κάνουν Γ2 αγγλικά ιδιαίτερα με 25 ευρώ την ώρα σε 2 χρόνια. Καλά κορόιδα και αυτοί που τα σκάνε! Πάντως στην έκθεση στο Grand Hotel Palace που πήγα σήμερα, κάποιοι εκδοτικοί δε ζητούσαν καν επάρκεια. 'Αλλοι που ήθελαν άδεια, μού είπαν ότι δε χρειάζεται να κάνω κάποια αίτηση, καθώς καλύπτομαι από το πτυχίο της Αγγλικής. Αναρωτιέμαι αν κι από το άλλο ισχύει το ίδιο, δεδομένο ότι με κατοχωρώνει να διδάσκω τις γλώσσες εργασίας μου στον ιδιωτικό τομέα και να ανοίξω φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος daft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 24, 2014, 04:56:56 μμ »
Μήπως θα έπρεπε μερικοί από μας όταν όταν ψάχνουμε διακαώς για δουλειά και συνεχώς μας απαξιώνουν μήπως φταίνε άλλα πράγματα όπως η έπαρση μας, το ύφος μας, η γκρίνια μας για τους πάντες και τα πάντα και όχι η έλλειψη γνώσεων μας;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επάρκεια διδασκαλίας, άδεια διδασκαλίας
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 25, 2014, 08:35:34 μμ »
Πρώτα απ'όλα όταν πας σε φρονιστήριο για δουλειά, ΠΟΤΕ μα ποτέ δεν πας με έπαρση, εκτός κι αν ξέρεις από πριν ότι ο κάτοχός του προσλαμβάνει άτομα που έχουν τρομερή αυτοπεποίθηση και θεωρούν ότι είναι τέλειοι καθηγητές και τα ξέρουν όλα, όπως δηλαδή και οι περισσότεροι διευθυντές. Κι όταν ψάχνεις για ιδιαίτερα, εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις σιγουριά για τον εαυτό σου. Γι'αυτό άλλωστε και όσοι από την περιοχή μου έχουν μεγάλη εμπειρία και 100% επιτυχία δεν πέφτουν  κάτω από τα 15 ευρώ για Β2 και τα 25 για Γ2, άσε που κυνηγάνε τα ιδιαίτερα για Γ2 και πλασάρουν τα κατώτερα επίπεδα, πλην Β2 που το κάνουν ΟΛΟΙ, στους άλλους, τους οποίους και θεωρούν κατώτερα όντα και κορόιδα που τη βγάζουν με τα αποφάγια τους. Όταν σού λέει ο άλλος "κάτω από 25 δεν πέφτω γιατί δεν κάνω εκπτώσεις στη δουλειά μου κι όποιος με θέλει θα με πληρώσει ακριβά", τι να πω; Η αλήθεια είναι ότι η μεγάλη εμπειρία και επιτυχία δίνουν αυτό το δικαίωμα στην έπαρση. Δεν τους αδικώ, αρκεί να μην υποτιμούν και τους υπόλοιπους. ΟΛΟΙ από το ίδιο σημείο ξεκινάμε μέχρι να αποκτήσουμε εμπειρία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.