*

Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα  (Αναγνώστηκε 28686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:33:00 μμ »
Το ότι για να επιβιώσουν κάνουν όλοι σχεδόν (εξαιρούνται οι εισοδηματίες και νέοι που τους τσοντάρουν ακόμη οι γονείς) και δεύτερες δουλειές και ως εκ΄τούτου βλέπουν την βασική τους εργασία κάτι σαν ημιαπασχόληση.

Σύγκριση: ο γερμανός εκπαιδευτικός ξεκινάει με 3300 ευρώ μικτά, μετά από ένα χρόνο είναι στα 3600 και μετά από 3 χρόνια περίπου στα 4000 μικτά. Ιδιαίτερα κάνουν  λίγοι, γιατί θέλουν να αξιοποιήσουν τα απογεύματα και τις διακοπές για την οικογένειά τους και τη μόρφωση τους...
Επίσης χαίρουν μεγάλου σεβασμού στην κοινωνία, αφού παίζει μεγάλο ρόλο και η αξιολόγηση που κάνουν στους μαθητές τους. Και ναί την κάνουν την αξιολόγηση...

Το τι συμβαίνει στην Γερμανία φίλε μου δεν σημαίνει ότι μπορεί να γίνει και εδώ.
Εχει αποδειχθεί ότι επειδή δουλεύει κάτι καλά κάπου δεν σημαίνει ότι το μεταφέρω το μοντελάκι...και όλα ως δια μαγείας δουλεύουν ρολόι...
Επίσης σε ρώτησα κάτι που συμφωνούμε όλοι αλλά απαντάς βάζοντας διαχωρισμούς...να σου βάλω και εγώ διαχωρισμούς; αν μου έχουν τάξει 4 χρονάκια να γίνω διευθυντής, να είμαι σε επιτροπές, να είμαι σύβουλος, να κάνω επιμορφώσεις και να γλύφω το σύστημα θα αντιδράσω;;; το όλοιή σχεδόν όλοι είναι μεγάλη κουβέντα ειδικά όταν δεν υπάρχουν μετρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:32 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:49:53 μμ »
@guestteacher
Άλλα έγραψα, άλλα μου γράφεις. Ζήτησες κάτι που σας ενώνει, εγώ αναφέρθηκα σε κάτι που για εσένα είναι ήσσονος σημασίας. Έκανα και μια σύγκριση με κάποια άλλη χώρα που οι εκπαιδευτικοί δεν βιώνουν την απαξία που βιώνεται εσείς. Βγήκαμε και εκτός θέματος...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 23, 2014, 08:54:43 μμ »
Με όλο το σεβασμό αναφέρεις την Γερμανία στο αρχικό σου μήνυμα που για μένα είναι εκτός θέματος (αλλά ευχαρίστως σου απαντάω) και σε ρωτάω όλοι και μου λες σχεδόν όλοι....

Νομίζεις ότι απαντησες στην αρχική ερώτηση μου?

ΥΓ Και όταν λες εσείς τι εννοείς? δεν είσαι εκπαιδευτικός εσύ στην Ελλάδα? Όσο για το εκτός θέματος του topic ας το κρίνει ο Moderator....το πολύ πολύ να μας κάνει μια παρατήρηση και να σβηστούν τα μηνύματα....ξέρεις πόσα τοπικ είναι εκτός θέματος?

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2014, 09:00:09 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:02:28 μμ »
. Ιδιαίτερα κάνουν  λίγοι, γιατί θέλουν να αξιοποιήσουν τα απογεύματα και τις διακοπές για την οικογένειά τους και τη μόρφωση τους...

[/quote
Η υπογράμμιση είναι μομφή ή μου φαίνεται;;;
Προς πληροφόρησιν λοιπόν: Το ποσοστό των μεταπτυχιακών στο υπουργείο παιδείας είναι ιδιαίτερα υψηλό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:32 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:03:42 μμ »
Μπερδευτήκαμε. Νεομετανάστης είμαι και μέχρι πέρυσι αναπληρωτής στην Ελλάδα. Ξεχνιέμαι καμιά φορά και μένω στο "εμείς". Μετά ξαναθυμάμαι πως είμαι έξω...

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:07:05 μμ »
@ eidolonen,

όχι δεν είναι μομφή.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:10:11 μμ »
Ποιοι να αντιδρασουν από τους εκπαιδευτικούς;Οσοι είναι σε μισθολογικα κλιμάκια υψηλα,δεν εχουν θιγει οσο οι νεοδιόριστοι και οι εχοντες λιγα χρονια προϋπηρεσία,ασε που είναι πια κοντα στο σπιτι τους.Οσοι είναι πεταμενοι στις εσχατιες είναι ξεχασμένοι και δεν εκπροσωπούνται.Τι συνεργασια να υπαρξει,εδω εχουμε εκπαιδευτικούς δυο ταχυτητων

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:11:23 μμ »
Μπερδευτήκαμε. Νεομετανάστης είμαι και μέχρι πέρυσι αναπληρωτής στην Ελλάδα. Ξεχνιέμαι καμιά φορά και μένω στο "εμείς". Μετά ξαναθυμάμαι πως είμαι έξω...

Πάνο για να σου απαντήσω εν τάχει λοιπόν γιατί τώρα ψιλοξεκαθαρίσαμε τα πράγματα...αν σε μια οικογένεια όλοι βγάζουν χρήμα όλοι καλά αν όλοι είναι στην μιζέρια αρχίζουν όι "μάχες". Εχεις σκεφτεί τι θα γίνει αν οι Γερμανοί πέσουν στα 800 και αλλάξουν σε 1-2 χρόνια άρδην οι εργασιακές σχέσεις τους. Εισαι σίγουρος ότι θα παραμείνουν ενωμένοι;;;
Γι αυτό σου λέω δεν φταίνε μόνο οι άνθρωποι αλλά και το περιβάλλον...

@kokoschka

2 είπες? επιεική σε κόβω...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:14:18 μμ »
Ο υφυπουργός Παιδείας   Συμεών Κεδίκογλου δημοσιοποίησε  πίνακα με τον αριθμό καθηγητών που συμμετείχε στην τρίωρη στάση εργασίας    που κήρυξε η ΟΛΜΕ καθώς και τον  αριθμό των σχολείων που ήταν σήμερα σε κατάληψη 
Παράλληλα ο υφυπουργός Παιδείας και δήλωσε την ικανοποίησή του «που οι εκπαιδευτικοί δεν ακολούθησαν την ΟΛΜΕ στον κατήφορό της και με αίσθημα ευθύνης στάθηκαν δίπλα στο μαθητή. Γι' αυτό και τους ευχαριστώ».

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:17:24 μμ »
Ο υφυπουργός Παιδείας   Συμεών Κεδίκογλου δημοσιοποίησε  πίνακα με τον αριθμό καθηγητών που συμμετείχε στην τρίωρη στάση εργασίας    που κήρυξε η ΟΛΜΕ καθώς και τον  αριθμό των σχολείων που ήταν σήμερα σε κατάληψη 
Παράλληλα ο υφυπουργός Παιδείας και δήλωσε την ικανοποίησή του «που οι εκπαιδευτικοί δεν ακολούθησαν την ΟΛΜΕ στον κατήφορό της και με αίσθημα ευθύνης στάθηκαν δίπλα στο μαθητή. Γι' αυτό και τους ευχαριστώ».

Δεν είπαμε δεν θέλω να ακούσω για τον Μπούλη τίποτα άλλο σήμερα...με βλέπεις ψιλοευγενικό, ήρεμο και με φουντώνεις...θέλεις να γίνω σαν την Ρώπα που άκουγε Πετσάλνικος....είπαμε λείπει ο Αρβανιτόπουλος και κάνει δηλώσεις ο Ποντικαράς....αύριο θα φάει ξυλιές...

ΥΓ. Πλάκα κάνω γράψε ότι θέλεις...

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 23, 2014, 09:23:28 μμ »
A!Σωστα.Ξεχασα και τους ελάσσονες-μείζονες,guestteacher.Εχει γινει το αγαπημενο μου διπολο.Ενταξει Συμεων,τα πες,ξαναγυρνα στην τρυπα σου τωρα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 23, 2014, 10:17:48 μμ »
Ο υφυπουργός Παιδείας   Συμεών Κεδίκογλου δημοσιοποίησε  πίνακα με τον αριθμό καθηγητών που συμμετείχε στην τρίωρη στάση εργασίας    που κήρυξε η ΟΛΜΕ καθώς και τον  αριθμό των σχολείων που ήταν σήμερα σε κατάληψη 
Παράλληλα ο υφυπουργός Παιδείας και δήλωσε την ικανοποίησή του «που οι εκπαιδευτικοί δεν ακολούθησαν την ΟΛΜΕ στον κατήφορό της και με αίσθημα ευθύνης στάθηκαν δίπλα στο μαθητή. Γι' αυτό και τους ευχαριστώ».

Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ
μεγάλα κ’ υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

Και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.
Άλλο δεν σκέπτομαι: τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη·

διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.
A όταν έκτιζαν τα τείχη πώς να μην προσέξω.

Aλλά δεν άκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον.
Aνεπαισθήτως μ’ έκλεισαν από τον κόσμον έξω.



Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 23, 2014, 10:21:33 μμ »
Και για να μη γελιόμαστε, οι συνάδελφοι δεν πήγαν στα σχολεία από "αίσθημα ευθύνης"  κατά Κεδίκογλου, αλλά είτε γιατί φοβήθηκαν με τις χθεσινές δηλώσεις είτε γιατί φοβήθηκαν μη χάσουν το μεροκάματο (κι εδώ είναι το θλιβερό της υπόθεσης).

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα μέσα στο Πάσχα
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 23, 2014, 10:27:19 μμ »
Τέλος,  το σημερινό είναι και μια απόδειξη για το πόσο εννοούσαμε τα περί σπασίματος της επιστράτευσης πέρυσι τέτοια εποχή. Κι αυτό το λέω γιατί με το που ανακοινώθηκε η αναπλήρωση μέσα στο Πάσχα έγινε χαμός στους συλλόγους και νταϊλίκια (τύπου "εγώ δεν έρχομαι" , "πού είναι η ΟΛΜΕ να κηρύξει τριήμερες απεργίες" κτλ.). Στην πράξη, όμως, μόνο 200 έκαναν τις στάσεις εργασίας. Άντε, κι από Δευτέρα οι ίδιες συζητήσεις περί ξεπουλημένων συνδικαλιστών που δε μας στηρίζουν και μπλα, μπλα, μπλα. ΒΑΡΕΘΗΚΑ!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.