*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 419684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #532 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:53:37 μμ »
"όποιος γνωρίζει παραπάνω το αναφέρει με την παράθεση του νόμου, γιατί ακόμα συνάδελφοι θεωρούν ότι υπηρετούν την οργανική με απόσπαση σε φορέα."

Η τελευταία χρονιά που ξεχρέωνες οργανική υπηρετώντας σε γραφείο ήταν το 2009
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:08 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #533 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:55:42 μμ »
Αν μιλάμε για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ (σχολεία) τότε ΟΧΙ δε θεωρείται ότι υπηρέτησε την οργανική του. Για φορέα βλέπε παρακάτω :)
Πέρα από την αλλαγή στη μοριοδότηση, δε βρήκα κάπου (ούτε στον 3848 αλλά και ούτε σε όσους νόμους αναφέρει η εγκύκλιος των φορέων) ότι έχει αλλάξει κάτι ως προς το αν θεωρείται χρόνος υπηρέτησης της οργανικής.
Συνεπώς, αν δεν αναφέρεται κάπου, μπορεί μεν να άλλαξε η μοριοδότηση αλλά όχι και η υπηρέτηση της οργανικής (εκεί που και παλιότερα θεωρούνταν χρόνος υπηρέτησης της οργανικής (πχ ΚΥ ΥΠΕΠΘ, ΠΔΕ, ΔΠΕ, ΔΔΕ κτλ)).
Προσωπική μου εντύπωση είναι ότι δε θεωρείται χρόνος υπηρέτησης της οργανικής, δηλαδή αν φέτος πήρες μετάθεση ή έκανες ΒΕΛΤΙΩΣΗ (και όχι οριστική τοποθέτηση όντας 1 χρόνο σε Δ.Πυσδε) τότε με μια χρονιά απόσπαση σε φορέα ΔΕΝ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ την οργανική σου, συνεπώς το Νοέμβρη δεν κάνεις για μετάθεση ούτε οριστική τοποθέτηση. Για απόσπαση μπορείς να κάνεις όσο θέλεις.
Επειδή το θέμα δε με αφορά, βαριέμαι να το ψάξω παραπάνω  :P, όποιος γνωρίζει παραπάνω το αναφέρει με την παράθεση του νόμου, γιατί ακόμα συνάδελφοι θεωρούν ότι υπηρετούν την οργανική με απόσπαση σε φορέα.

Ουσιαστικά και εγώ τα ίδια νομίζω με σενα απλά επαναλαμβάνω δεν ξέρω για πόσο παλιά απόσπαση μιλάμε και τι ίσχυε τότε... Επίσης πολλές φορές έχω φάει τα μούτρα μου νομίζωντας ότι ότι ισχύει στην Δβθμια ισχύει και στην Αβθμια οπότε για να πω 100% κάτι σίγουρα κρατάω πολλες πολλες επιφυλάξεις... Κατά ένα μεγάλο λοιπόν ποσοσστό λέω ότι αυτά που λες ισχύουν

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #534 στις: Αύγουστος 20, 2014, 08:13:41 μμ »
καλησπερα,εχει ακουσει κανεις τιποτα για τις αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε???μονο ο μπρατης ενημερωνει κι εμεις τιποτα......το αγχος ομως αρχισε και δεν αντεχω να ξαναρρωστησω οπως περισυ εξαιτιας τους.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #535 στις: Αύγουστος 20, 2014, 08:25:37 μμ »
Προσωπική μου εντύπωση είναι ότι δε θεωρείται χρόνος υπηρέτησης της οργανικής, δηλαδή αν φέτος πήρες μετάθεση ή έκανες ΒΕΛΤΙΩΣΗ (και όχι οριστική τοποθέτηση όντας 1 χρόνο σε Δ.Πυσδε) τότε με μια χρονιά απόσπαση σε φορέα ΔΕΝ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ την οργανική σου, συνεπώς το Νοέμβρη δεν κάνεις για μετάθεση ούτε οριστική τοποθέτηση. Για απόσπαση μπορείς να κάνεις όσο θέλεις.
Επειδή το θέμα δε με αφορά, βαριέμαι να το ψάξω παραπάνω  :P, όποιος γνωρίζει παραπάνω το αναφέρει με την παράθεση του νόμου, γιατί ακόμα συνάδελφοι θεωρούν ότι υπηρετούν την οργανική με απόσπαση σε φορέα.
Ο χρόνος απόσπασης των εκπαιδευτικών σε φορείς (Κ.Υ. του ΥΠΕΠΘ, διευθύνσεις, γραφεία εκπαίδευσης, σε επιμόρφωση ή μετεκπαίδευση κ.λπ.) δε θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση.
Τι λέει η νομοθεσία:
Στο Ν. 3848/2010 «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού – καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις», στο Άρθρο 31 παράγραφος 2 στην τελευταία πρόταση αναφέρεται για το θέμα αυτό:
"2. Σε κάθε περίπτωση απόσπασης ως μονάδες μετάθεσης υπολογίζονται οι προβλεπόμενες για τη σχολική μονάδα στην οποία αποσπάται ο εκπαιδευτικός. Προκειμένου για απόσπαση σε άλλη υπηρεσία, φορέα ή νομικό πρόσωπο υπολογίζονται οι προβλεπόμενες για την πλησιέστερη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση ως μονάδες μετάθεσης των εκπαιδευτικών, που αποσπώνται στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, στις Περιφερειακές Διευθύνσεις, Διευθύνσεις και Γραφεία Εκπαίδευσης υπολογίζονται οι προβλεπόμενες για την πλησιέστερη σχολική μονάδα και επιπλέον δύο μονάδες μετάθεσης για κάθε έτος. Η περίπτωση στ΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 16 του π.δ. 50/1996, καθώς και κάθε διάταξη που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα αυτό καταργείται"
Τι λέει στο ΠΔ 50/1996 άρθρο 16 η παράγραφος 8 περίπτωση στ:
"στ) Για τα μέλη των πρωτοβαθμίων εφόσον ανήκουν οργανικά σε Νομό που εκλέγονται, των δευτεροβαθμίων και τριτοβαθμίων συνδικαλιστικών οργανώσεων και τους αιρετούς εκπροσώπους των εκπαιδευτικών στα υπηρεσιακά συμβούλια καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται και υπηρετούν στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, στον Πρόεδρο της Βουλής, στην Κ.Υ. του ΥΠΕΠΘ, στις διευθύνσεις και τα γραφεία εκπαίδευσης, καθώς και στα γραφεία Φυσικής Αγωγής, ο χρόνος απόσπασης θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση για κάθε περίπτωση. Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς που καλούνται σε επιμόρφωση ή μετεκπαίδευση καθώς και για τους εκπαιδευτικούς που αποσπώνται βάσει ειδικών διατάξεων από τις οποίες προβλέπεται ότι ο χρόνος απόσπασής τους θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση. "
Επομένως, με την κατάργηση της περίπτωσης στ΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 16 του Π.Δ. 50/1996 και κάθε σχετικής διάταξης, από το σχολικό έτος 2010-2011 και εξής ο χρόνος απόσπασης των εκπαιδευτικών σε θέσεις που αναφέρονται στην καταργούμενη και κάθε σχετική διάταξη, δεν θεωρείται ότι διανύθηκε στην οργανική τους θέση για κάθε περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2014, 08:28:02 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:26:08 »

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #536 στις: Αύγουστος 20, 2014, 10:56:55 μμ »
Πολλές άδειες εγκυμοσύνης-ανατροφής-άνευ αποδοχών ξεκινούν από 1η Σεπτεμβρίου.
Όταν αυτή τη στιγμή που μιλάμε μία περιοχή δηλώνει π.χ. 30 λειτουργικά κενά, τι γίνεται με τα επιπλέον που θα δημιουργηθούν από 1η Σεπτεμβρίου; Θεωρητικά τα κενά τότε θα είναι περισσότερα, σωστά; Και αναρωτιέμαι, αν και όταν υπάρξει 2η φάση αποσπάσεων, θα "παίξουν" τα κενά που θα δημιουργηθούν από 1η Σεπτεμβρίου και έπειτα; Και αναρωτιέμαι ξανά, μήπως τελικά μας συμφέρει να αργεί λίγο περισσότερο η Α φάση ώστε να υπάρχουν περισσότερα λειτουργικά κενά; Βέβαια είναι και το ρημάδι θέμα της αποδέσμευσης μετά την 1η Σεπτέμβρη...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2014, 10:59:10 μμ από garidoula »
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:10:22 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2014, 12:03:13 πμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος 0401

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #538 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:12:17 μμ »
καλησπερα,εχει ακουσει κανεις τιποτα για τις αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε???μονο ο μπρατης ενημερωνει κι εμεις τιποτα......το αγχος ομως αρχισε και δεν αντεχω να ξαναρρωστησω οπως περισυ εξαιτιας τους.

Μερικές σελίδες πριν στο ΙΔΙΟ θέμα (« Απάντηση #468 στις: Αύγουστος 18, 2014, 11:30:55 μμ »)

http://www.pde.gr/index.php?topic=30449.msg804780#msg804780

Μόνο οι δάσκαλοι κοιτούν τα προηγούμενα μηνύματα, εμείς τίποτα.....


Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #539 στις: Αύγουστος 21, 2014, 07:19:13 πμ »
silkcut
υπαρχει ενα παραθυράκι στον νόμο 3848/2010.
εαν η απόσπαση γίνεται για τις αναγκες τις υπηρεσίας, ο καθηγητης παίρνει τα μορια της αρχικής τοποθέτησης του. Το εχουνε εκμεταλλευτει στη ΔΙΔΕ που είμαι τουλαχιστον 2 ατομα, το ενα αποσπασμενο στην ΚΥ όπου πηρε φετος τα μορια του κανονικα, και ενα αλλο καλο άτομο , το οποιο ειχε αποσπαστει σε ΔΙΔΕ!!
ΟΠως καταλαβα για αυτο το παραθυρο χρειαζεται ενα καλό μεσο!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #540 στις: Αύγουστος 21, 2014, 09:41:55 πμ »
silkcut
υπαρχει ενα παραθυράκι στον νόμο 3848/2010.
εαν η απόσπαση γίνεται για τις αναγκες τις υπηρεσίας, ο καθηγητης παίρνει τα μορια της αρχικής τοποθέτησης του. Το εχουνε εκμεταλλευτει στη ΔΙΔΕ που είμαι τουλαχιστον 2 ατομα, το ενα αποσπασμενο στην ΚΥ όπου πηρε φετος τα μορια του κανονικα, και ενα αλλο καλο άτομο , το οποιο ειχε αποσπαστει σε ΔΙΔΕ!!
ΟΠως καταλαβα για αυτο το παραθυρο χρειαζεται ενα καλό μεσο!!

Τότε νομίζω ότι δεν μιλάμε για απόσπαση αλλά διάθεση ατόμων που είναι υπεράριθμα. Γνόταν και παλιότερα αυτό με καθηγητές στη Διάθεση ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #541 στις: Αύγουστος 21, 2014, 09:57:21 πμ »
silkcut
υπαρχει ενα παραθυράκι στον νόμο 3848/2010.
εαν η απόσπαση γίνεται για τις αναγκες τις υπηρεσίας, ο καθηγητης παίρνει τα μορια της αρχικής τοποθέτησης του. Το εχουνε εκμεταλλευτει στη ΔΙΔΕ που είμαι τουλαχιστον 2 ατομα, το ενα αποσπασμενο στην ΚΥ όπου πηρε φετος τα μορια του κανονικα, και ενα αλλο καλο άτομο , το οποιο ειχε αποσπαστει σε ΔΙΔΕ!!
ΟΠως καταλαβα για αυτο το παραθυρο χρειαζεται ενα καλό μεσο!!
Μην μπερδευόμαστε αυτές που λες είναι αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας που γίνονται χωρίς αίτηση του εκπαιδευτικού, οπότε αυτός λαμβάνει τα περισσότερα μόρια, δεν έχει σχέση αυτό με το ερώτημα του συναδέλφου schmeichel3.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #542 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:03:00 πμ »
silkcut
υπαρχει ενα παραθυράκι στον νόμο 3848/2010.
εαν η απόσπαση γίνεται για τις αναγκες τις υπηρεσίας, ο καθηγητης παίρνει τα μορια της αρχικής τοποθέτησης του. Το εχουνε εκμεταλλευτει στη ΔΙΔΕ που είμαι τουλαχιστον 2 ατομα, το ενα αποσπασμενο στην ΚΥ όπου πηρε φετος τα μορια του κανονικα, και ενα αλλο καλο άτομο , το οποιο ειχε αποσπαστει σε ΔΙΔΕ!!
ΟΠως καταλαβα για αυτο το παραθυρο χρειαζεται ενα καλό μεσο!!

Εγώ πάντως προσωπικά όταν αποσπάστηκα για τις ανάγκες της υπηρεσίας (όχι σε φορέα αλλά σε άλλο ΠΥΣΔΕ), έγινε χωρίς την αίτησή μου, αλλά τα μόριά μου ήταν του προορισμού που ήταν πολύ πολύ λιγότερα...

Αυτό έγινε εδώ και αρκετά χρόνια και όσες φορές κι αν το ρώτησα με διαβεβαίωσαν ότι παίρνω τα μόρια προορισμού και όχι της οργανικής μου παρόλο που η απόσπαση έγινε χωρίς δική μου αίτηση.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #543 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:11:47 πμ »
Εγώ πάντως προσωπικά όταν αποσπάστηκα για τις ανάγκες της υπηρεσίας (όχι σε φορέα αλλά σε άλλο ΠΥΣΔΕ), έγινε χωρίς την αίτησή μου, αλλά τα μόριά μου ήταν του προορισμού που ήταν πολύ πολύ λιγότερα...

Αυτό έγινε εδώ και αρκετά χρόνια και όσες φορές κι αν το ρώτησα με διαβεβαίωσαν ότι παίρνω τα μόρια προορισμού και όχι της οργανικής μου παρόλο που η απόσπαση έγινε χωρίς δική μου αίτηση.

Κακώς.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #544 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:18:25 πμ »
Εγώ πάντως προσωπικά όταν αποσπάστηκα για τις ανάγκες της υπηρεσίας (όχι σε φορέα αλλά σε άλλο ΠΥΣΔΕ), έγινε χωρίς την αίτησή μου, αλλά τα μόριά μου ήταν του προορισμού που ήταν πολύ πολύ λιγότερα...

Αυτό έγινε εδώ και αρκετά χρόνια και όσες φορές κι αν το ρώτησα με διαβεβαίωσαν ότι παίρνω τα μόρια προορισμού και όχι της οργανικής μου παρόλο που η απόσπαση έγινε χωρίς δική μου αίτηση.

Λάθος της ΔΙΔΕ! Να διεκδικήσεις τα μόρια σου, έστω και αναδρομικά, αν η απόσπαση έγινε χωρίς αίτησή σου!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #545 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:58:56 πμ »
Καλως τα δεχτηκαμε!
Παράθεση
"Μαχαίρι" στις αποσπάσεις εκπαιδευτικών

Με μαχαίρι στις αποσπάσεις εκπαιδευτικών που ανακοινώνονται την ερχόμενη εβδομάδα και θα είναι κατά 500 λιγότερες, αλλά και με συμπληρωματικές αναθέσεις μαθημάτων, επιχειρεί το υπουργείο Παιδείας να αντιμετωπίσει τα 3.000 κενά που απειλούν να μπλοκάρουν την ομαλή έναρξη του νέου σχολικού έτους.

Παράλληλα ο υπουργός Ανδρέας Λοβέρδος εξέπεμψε χθες ηχηρό σήμα κινδύνου για το ερχόμενο έτος εκτιμώντας ότι φέτος με τις παρεμβάσεις αυτές θα αντιμετωπιστεί το πρόβλημα και τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά στις 11 Σεπτεμβρίου, όμως όλα είναι στον αέρα για το 2015 καθώς μειώνονται κατά 50% τα κονδύλια για αναπληρωτές.
Το γραφουν τα ΝΕΑ
Πηγη:enikos.gr
Kαι οπως παντα βεβαια μαχαιρι στις αποσπασεις των μαχιμων,δηλαδη αυτων που ζητανε να πανε απο σχολειο σε σχολειο.
Οι αποσπασεις που εγιναν και γινονται ακομα σε φορεις...εκει κανενα μαχαιρακι. Και δεν ντρεπονται να κοιτανε τη φατσα τους στον καθρεφτη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.