*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2014  (Αναγνώστηκε 419647 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #728 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:02:43 μμ »
Τα κενά τα δίνει ο περιφερειακός οποτε μπορεί σε μια περιοχή που δε δίνει κενό να δώσει αποσπάσεις γιατί μπορεί να ζητήσει αμοιβαία μετακινηση μεταξυ δυο περιοχων ( έτσι μου είχαν πει απο το πυσδε. Πχ.ο Α εκπ/κος ζητάει απο μια περιοχή με έλλειμμα 4 σε διπλανή περιοχή που δεν έχει κενά αλλά ζητούν πχ 5 ατομα μετακίνηση. Εκεί που είναι να εγκριθούν 4 εγκρίνονται 5 σαν ουσιαστικά αμοιβαία μετακίνηση. Με την προϋπόθεση βέβαια οτι δε ζητάει κάποιος τη περιοχή μς περισσότερα μορια . Σε κάποιες περιπτώσει θα επρεπει να λειτουργει η αμοιβαιότητα όπως τις αμοιβαίες μεταθεσεις γιατί τα μορια περιπλέκουν τη κατασταση 
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:49 »

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #729 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:05:28 μμ »
Πάντως οι μακροχρόνιες ανναρωτικές άδειες, οι ανευ αποδοχών και οι άδειες ανατροφής έχουν υπολογιστεί στα λειτουργικά κενά που δόθηκαν από τις διευθύνσεις
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #730 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:12:33 μμ »
Εφόσον βέβαια δεν έχουν γίνει διαθέσεις δεν ξέρουν ακόμα ουσιαστικά τα κενά. Πέρσι πάντως σε μας εστειλαν ενα σορό αναπληρωτές οποτε μπορεσαν και διέθεσαν αρκετά ατομα στο Εκφε ( έχουν βάλει σαν υποχρεωτικό τη ρύθμιση του ωρολογίου για τις επιμορφωσεις αλλά δεν υπολογίζουν αν μπορούν να λειτουργήσουν τα εκφε αρα δεν υπολογίζουν) Για να μπορέσει να καλυφθεί καλό είναι να ζητάει παραπανω το πυσδε και αν ικανοποιηθούν έχει καλως
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #731 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:21:15 μμ »
Συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς πότε θα έχουμε νέα; Θα ανακοινωθούν άραγε σήμερα ή αύριο; Θα ξεροσταλιάσουμε πάλι μπροστά στους υπολογιστές;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:49 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #732 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:21:55 μμ »
Πάντως οι μακροχρόνιες ανναρωτικές άδειες, οι ανευ αποδοχών και οι άδειες ανατροφής έχουν υπολογιστεί στα λειτουργικά κενά που δόθηκαν από τις διευθύνσεις

Αν ισχύει αυτό λοιπόν, κι αν όντως τα κενά είναι 2500 περίπου, τότε γιατί ζήτησε ο Λοβέρδος 22500 πιστώσεις; Για να διαθέσεις 16.000-17.000 πιστώσεις στην πρωτοβάθμια; Κάτι δεν πάει καλά ρε παιδιά. Από τη μια το υπουργείο διατείνεται ότι έχει 19500 πιστώσεις για αναπληρωτές, από την άλλη η δευτεροβάθμια δίνει 2500 κενά μόνο. Επίσης ο υπουργός υποστηρίζει ότι θα πρέπει να διεξαχθεί ΑΣΕΠ το 2015 και δίνει κίνητρα για την εργασία σε δυσπρόσιτα. Και λέω εγώ τώρα: μήπως δουλεύει τον κόσμο ψιλό γαζί και του πουλάει φρούδες ελπίδες ώστε να δηλώσει κάθε μεριά της Ελλάδας και να τον υποχρεώσει να αποδεχθεί κάθε πιθανή τοποθέτηση (αφού θα έχει και το κίνητρο των μορίων ενόψει ΑΣΕΠ); Και τα περί 19000 πιστώσεων είναι "να' χαμε να λέγαμε"; Από τον Λοβέρδο όλα μπορώ να τα περιμένω.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #733 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:23:09 μμ »
εχω μια πρακτικη απορία:
σε μια περιοχή Α φαινεται σαν προσωπικό 20 ΠΕ02. Απο αυτους συνήθως παίρνουν απόσπαση οι 8. Αρα σαν μάχιμο προσωπικό στον συγκεκριμένο κλάδο υπάρχουν 12. Πώς υπολογίζουν τα κενά, με βάση το 20 ή το 12; Μου φαίνεται φοβερά πολύπλοκο ο υπολογισμός των κενών και πλεονασμάτων. Οι 8 είναι πλεόνασμα, γιατί συνήθως οι ίδιοι και οι ίδιοι παίρνουν τις αποσπάσεις. Γιατί δεν μετατίθενται να ξερει ο καθένας που βρίσκεται και πόση είναι καθαρά η δύναμη σε κάθε περιοχή;

και μια προσωπική απορία:
είμαι σε διαθεση ΠΥΣΔΕ ολα τα χρόνια που εργάζομαι. Ατομο του ίδιου κλάδου με οργανική σε άλλο χωριό, και περισσότερα μόρια απο εμένα, ζητάει να έρθει στο σχολείο που βρίσκομαι ολα αυτα τα χρόνια, ζητώντας εσωτερική απόσπαση. τελικά στις τοποθετήσεις ποιος προηγείται; εγώ ή αυτός; φοβαμαι οτι θα χρειαστει να αλλάξω περιοχή και σπίτι σε αυτη την περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2014, 12:24:58 μμ από asterix »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #734 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:24:58 μμ »
asterix Νομίζω εσύ προηγείσαι  ;)
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #735 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:25:04 μμ »
εχω μια πρακτικη απορία:
σε μια περιοχή Α φαινεται σαν προσωπικό 20 ΠΕ02. Απο αυτους συνήθως παίρνουν απόσπαση οι 8. Αρα σαν μάχιμο προσωπικό στον συγκεκριμένο κλάδο υπάρχουν 12. Πώς υπολογίζουν τα κενά, με βάση το 20 ή το 12; Μου φαίνεται φοβερά πολύπλοκο ο υπολογισμός των κενών και πλεονασμάτων. Οι 8 είναι πλεόνασμα, γιατί συνήθως οι ίδιοι και οι ίδιοι παίρνουν τις αποσπάσεις. Γιατί δεν μετατίθενται να ξερει ο καθένας που βρίσκεται και πόση είναι καθαρά η δύναμη σε κάθε περιοχή;

και μια προσωπική απορία:
είμαι σε διαθεση ΠΥΣΔΕ ολα τα χρόνια που εργάζομαι. Ατομο του ίδιου κλάδου ζητάει να έρθει στο σχολείο που βρίσκομαι ολα αυτα τα χρόνια, ζητώντας εσωτερική απόσπαση. τελικά στις τοποθετήσεις ποιος προηγείται; εγώ ή αυτός; φοβαμαι οτι θα χρειαστει να αλλάξω περιοχή και σπίτι σε αυτη την περίπτωση.

Απ' όσο θυμάμαι προηγούνται οι ευρισκόμενοι σε διάθεση. Έπονται αποσπασμένοι, νεοδιόριστοι, αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #736 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:27:07 μμ »
σας ευχαριστώ πολύ! με πλησίασε και μου το έθεσε ως δεδομένο οτι θα ερθει στο σχολείο μου. ειναι κ ο πρόεδρος της ΕΛΜΕ!

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #737 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:30:52 μμ »
Αν ισχύει αυτό λοιπόν, κι αν όντως τα κενά είναι 2500 περίπου, τότε γιατί ζήτησε ο Λοβέρδος 22500 πιστώσεις; Για να διαθέσεις 16.000-17.000 πιστώσεις στην πρωτοβάθμια; Κάτι δεν πάει καλά ρε παιδιά. Από τη μια το υπουργείο διατείνεται ότι έχει 19500 πιστώσεις για αναπληρωτές, από την άλλη η δευτεροβάθμια δίνει 2500 κενά μόνο. Επίσης ο υπουργός υποστηρίζει ότι θα πρέπει να διεξαχθεί ΑΣΕΠ το 2015 και δίνει κίνητρα για την εργασία σε δυσπρόσιτα. Και λέω εγώ τώρα: μήπως δουλεύει τον κόσμο ψιλό γαζί και του πουλάει φρούδες ελπίδες ώστε να δηλώσει κάθε μεριά της Ελλάδας και να τον υποχρεώσει να αποδεχθεί κάθε πιθανή τοποθέτηση (αφού θα έχει και το κίνητρο των μορίων ενόψει ΑΣΕΠ); Και τα περί 19000 πιστώσεων είναι "να' χαμε να λέγαμε"; Από τον Λοβέρδο όλα μπορώ να τα περιμένω.
Δεν έχουν ακόμα λήφθεί υπ' οψιν
1) οι επαπειλούμενες και λοχείας
2) οι αποσπάσεις στο εξωτερικό
3) οι ανευ αποδοχών που θα προκύψουν αν κάποιος δεν πάρει απόσπαση
4) οι συμπληρωματικές αποσπάσεις σε φορείς

Η πρωτοβάθμια έχει πολύ περισσότερα κενά από την δευτεροβάθμια
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #738 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:32:59 μμ »
Συνάδελφοι, έχω μία απορία. Ας πούμε πως κάποιος μεταταγμένος στην Α/θμια πάρει απόσπαση από το ΠΥΣΠΕ που ανήκει, σε άλλο ΠΥΣΠΕ. Ποιός θα προηγηθεί στις τοποθετήσεις, αυτός που πήρε απόσπαση ή αυτός που ανήκει ήδη στο ΠΥΣΠΕ, όπου αποσπάστηκε ο εν λόγω συνάδελφος; Νομίζω πως τοποθετείται πρώτα ο εκπαιδευτικός που είναι στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ και μετά ο αποσπασμένος, ασχέτως μορίων! Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #739 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:35:32 μμ »
Απ' όσο θυμάμαι προηγούνται οι ευρισκόμενοι σε διάθεση. Έπονται αποσπασμένοι, νεοδιόριστοι, αναπληρωτές.
μηπως τοτε μπορεις να μου λυσεις κ τη δικη μου απορια, αν οι νεοδιοριστοι του Φεβρουαριου, που τυπικα ειναι σε διαθεση, προηγουνται ή οχι των αποσπασμενων?

Και κατι σχετικο με τα κενα κ τους αποσπασμενους... τα κενα που δημοσιευτηκαν τον Ιουλιο για τοποθετηση μεταθεσεων, υπεραριθμιων, βελτιωση κλπ... αυτα που μεινανε λοιπον, μπορει ο Περιφερειαρχης να τα εξαφανισει κ να δωσει αλλα....?

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #740 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:38:05 μμ »
Δεν έχουν ακόμα λήφθεί υπ' οψιν
1) οι επαπειλούμενες και λοχείας
2) οι αποσπάσεις στο εξωτερικό
3) οι ανευ αποδοχών που θα προκύψουν αν κάποιος δεν πάρει απόσπαση
4) οι συμπληρωματικές αποσπάσεις σε φορείς

Η πρωτοβάθμια έχει πολύ περισσότερα κενά από την δευτεροβάθμια

Συμφωνώ, η πρωτοβάθμια λόγω των πολλαπλών δομών που υποστηρίζει έχει περισσότερα κενά. Αλλά και πάλι, το 2500 μου φαίνεται μικρό. Να υπολογίσουμε και άλλες 2000 κενά; Δηλαδή γύρω στις 14.000 αναπληρωτές στην πρωτοβάθμια και 5000 στη δευτεροβάθμια; Φυσικά, στην πρωτοβάθμια δουλεύουν και κλάδοι της δευτεροβάθμιας. Πολύ φοβάμαι όμως ότι όλος ο κουρνιαχτός που έχει σηκωθεί περί ανοίγματος πινάκων, ΑΣΕΠ και τα σχετικά, τελικά δεν είναι και τόσο αθώος.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2014
« Απάντηση #741 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:46:15 μμ »
μηπως τοτε μπορεις να μου λυσεις κ τη δικη μου απορια, αν οι νεοδιοριστοι του Φεβρουαριου, που τυπικα ειναι σε διαθεση, προηγουνται ή οχι των αποσπασμενων?

Και κατι σχετικο με τα κενα κ τους αποσπασμενους... τα κενα που δημοσιευτηκαν τον Ιουλιο για τοποθετηση μεταθεσεων, υπεραριθμιων, βελτιωση κλπ... αυτα που μεινανε λοιπον, μπορει ο Περιφερειαρχης να τα εξαφανισει κ να δωσει αλλα....?

@asterix: http://bit.ly/1tJ3GEs  Με βάση αυτό που βρήκα οι αποσπασμένοι και οι ευρισκόμενοι σε διάθεση μάλλον συνεξετάζονται ως προς τη δήλωση τοποθέτησης. Πάρε τηλέφωνο κάποιο αιρετό και ρώτα, ψάξτο γενικά.

@josua, αυτή είναι μια πραγματικά περίεργη κατάσταση. Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται! Όσον αφορά τα κενά που δημοσιεύθηκαν τον Ιούλιο, δεν μπορούν να εξαφανιστούν παρά μόνο αν τοποθετηθεί κάποιος στη θέση αυτή. Αυτό λέει η λογική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.