*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Β' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 208315 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 10:22:18 πμ »
γεια σας!έχω μια μαθήτρια β λυκείου ηοποί αενώ είναι φοβερή σε άγνωστο λατινικά κλπ πάσχει τρομερά στην έκθεση...
οι ιδέες της μπορούν να εμπλουτιστούν όσο θα κάνουμε θέματα και θα συζητάμε πάνω σ αυτά.. με την έκφραση όμως τι γίνεται;
μπορείτ ενα μου προτείνετε κάποιους αποδοτικούς τρόπους;
της βάζω πολλές εκθ΄σεις περιλήψεις κάνουμε παρατηρήσεις του τύπου εδώ θα μπορόυσες να το γράψεις έτσι αλλά θέλει ακόμα πολύ δουλειά
έχει υψηλους στόχους για του χρόνου έχει πολλές δυνατότητες και θα ναι κρίμα να χαντακωθεί από τη νέκθεση .. αν και πολύ βασικό μάθημα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:37 »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 10:34:24 μμ »
Υπάρχει κάποιο βιβλίο για την έκθεση που να περιέχει μόνο γλωσσικές ασκήσεις; Ασκήσεις λεξιλογικές, για τη συνοχή του κειμένου, για τη συλλογιστική πορεία, μετατροπής από ενεργητική σε παθητική και αντίστροφο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν εντόπισα κάτι :(

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 26, 2010, 11:22:18 πμ »
iris το σχολικό βιβλίο του λυκείου που περιέχει μόνο γλωσσικές ασκήσεις είναι πολύ χρήσιμο και συνήθως τα παιδιά δεν το κάνουν στο σχολείο.επίσης και το κεε έχει κάποιες λεξιλογικές ασκήσεις αλλά λίγες.πάντως αν πας σε ένα βιβλιοπωλείο κυκλοφορούν κι άλλα.Αν ψάξεις σε προηγούμενα θέματα κάποιοι έχουν προτείνει συγκεκριμένες εκδόσεις.

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 04, 2010, 10:02:41 μμ »
Καλησπέρα σας! Έχω μια απορία όσον αφορά τις αναφορικές προτάσεις. Στο βιβλίο της Έκφρασης - Έκθεσης της Β' Λυκείου (έκδοση 2003, σελ. 176) χωρίζει τις σνσφορικές προτάσεις σε προσδιοριστικές και παραθετικές/προσθετικές και παραθέτει ένα παράδειγμα από την καθεμία:

α) Πέταξαν τα φρούτα που είχαν σαπίσει (είχαν σαπίσει όλα τα φρούτα και τα πέταξαν)
β) Πέταξαν τα φρούτα, που είχαν σαπίσει (είχαν σαπίσει μερικά και τα πέταξαν)

Στο Συντακτικό της Νέας Ελληνικής του Γυμνασίου του ΟΕΔΒ (σελ. 151) υπάρχει σχεδόν το ίδιο παράδειγμα, αλλά με διαφορά στα σχόλια των παρενθέσσεων:

α) Πέταξαν τα ροδάκινα , που είχαν σαπίσει (είχαν σαπίσει όλα τα ροδάκινα και τα πέταξαν)
β) Πέταξαν τα ροδάκινα που είχαν σαπίσει (είχαν σαπίσει μερικά και τα πέταξαν)

Έχω την εντύπωση ότι το συντακτικό τα γράφει σωστά και ότι στο βιβλίο της Έκφρασης - Εκθεσης υπάρχει λάθος. Εσείς τι λέτε; Μήπως αυτό δεν υπάρχει στις επόμενες εκδόσεις του βιβλίου; (γιατί η δικιά μου είναι και λίγο παλιά).

Σας ευχαριστώ!!



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:37 »

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:31:24 πμ »
δεν εχω διδαξει σε β΄ λυκειου αλλα εχω το βιβλιο και το εχει ακριβως ετσι( τελευταια εκδοση ειναι). εχεις δικιο, ειναι λαθος! 

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 09, 2010, 12:03:40 μμ »
Επειδή διαβάζοντας το θέμα έχασα λίγο τη γη κάτω από τα πόδια μου.....είδα το παράδειγμα στο βιβλίο και είδα και αυτό στο συντακτικό.......οπότε το έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα άλλα δύο παραδείγματα που συμφωνούσαν  με το βιβλίο οπότε θεώρησα ότι έγινε κάποιο λάθος στο συντακτικό.....

Συγκεκριμένα βρήκα.....

α) Αδιαφορώ για την πολιτική που δε με εμπνέει (= γενικά δε με εμπνέει)
    Αδιαφορώ για την πολιτική, που δε με εμπνέει (= αδιαφορώ μόνο για ένα είδος πολιτικής)

β) Φάγαμε αρκετά γλυκά που μας αρέσουν (= γενικά μας αρέσουν τα γλυκά)
    Φάγμαμε αρκετά γλυκα, που μας αρέσουν (= μόνο αυτά τα είδη που μας αρέσουν)

Το δίδαξα λάθος στα παιδιά? Είναι η πρώτη φορά που διδάσκω έκθεση.....Ειδικά για τις αναφορικές διάβασα ό,τι υπήρχε στο ιντερνετ και από δύο βοηθήματα.......Απογοητεύτηκα τώρα.......Μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει ποιο είναι το λάθος και γιατί?
Όσο για τα παραδείγματα μη με ρωτήσετε ποὐ τα βρήκα.......δε θυμάμαι.....διάβαζα και έγραφα παραδείγματα σε μία κόλλα για να τα έχω μπροστά μου και να τα χρησιμοποιώ στη θεωρία........
 :( :( :( :( :( :(  απογοητευση..........................

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 09, 2010, 07:00:48 μμ »
Έχω και εγώ την ίδια απορία! ???

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 09, 2010, 10:38:29 μμ »
παιδιά εγω ειμαι σιγουρη οτι ειναι λάθος! από τοτε που πηγαινα σχολείο ήξερα οτι οι αναφορικές προτάσεις δε χωρίζονται με κόμμα από την πρόταση στην οποία αναφέρονται, όταν περιέχουν μια πληροφορία που θεωρείται απαραίτητη για τη διάκρισηκαι τον ακριβή προσδιορισμό του ουσιαστικού στο οποίο αναφέρονται. λειτουργούν ουσιαστικά ως επιθετικοί προσδιορισμοί σε αυτή την περίπτωση.

αντίθετα χωρίζονται με κόμμα, όταν απλώς προσθετουν μια πληροφορία-μη απαραίτητη για την κατανόηση του νοήματος.

αν πω:αδιαφορώ για την πολιτική, που δε με εμπνέει " σημαίνει οτι γενικά αδιαφορώ γι' αυτήν και γι' αυτό χωρίζω με κομμα( γιατί ακομα και αν δε γράψω ο΄τι ακολουθεί μετα από το κόμμα κάνω κατανοητό αυτό που θέλω να πω-απ΄λως παραθετω και ενα σχόλιο παραπάνω!!

αντίθετα οταν δε χωρίζω με κόμμα θέλω να κάνω σαφές οτι αδιαφορώ ειδικά για το ειδος της πολιτικής που δεν με εμπνέει...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 09, 2010, 11:33:40 μμ »
Eτσι ειναι.Στο βιβλιο υπαρχει τυπογραφικο λαθος οσο αφορα το κομμα.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:12:55 πμ »
Έχετε δίκιο.....και εγώ είχα μπερδευτεί και παρ'όλα αυτά το δίδαξα λάθος :-[ :-[ :-[......
Δυστυχώς πέτυχα και στο ίντερνετ παραδείγματα όπως τα παραπάνω που τελικά ήταν λάθος >:(.....με αποτέλεσμα να αποπροσανατολιστώ και το χειρότερο να αποπροσανατολίσω και τα παιδιά......Μάλιστα επειδή είδα το παράδειγμα στο συντακτικό και μπερδεύτηκα....γι' αυτό έψαξα και στο ίντερνετ.........
Ευτυχώς που το αναφέρατε......Θα κάνω διόρθωση........
Να είστε καλά......με βγάλατε από την άγνοια.......

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:32:08 πμ »
Χαλαρωσε!Αυτα συμβαινουν οταν μαλιστα το βιβλιο μας αποπροσανατολιζει.Κι εγω ειχα "κολλησει" στην αρχη.Και στο κατω κατω τι μας διδασκουν τα παιδαγωγικα;"Παραδεχτειτε το λαθος,διορθωστε το και συνεχιστε".Την ειλικρινεια την εκτιμουν τα παιδια.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 10, 2010, 12:53:01 πμ »
ετσι ειναι!! ολοι κανουμε λάθη και ολοι μας καποια  στιγμή κολλαμε , ειδικά όταν το βλέπουμε γραμμενο στο βιβλίο!

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 10, 2010, 01:19:50 πμ »
Μπράβο σας πάντως που το επισημάνατε, και λάθος μου φυσικά που όταν το είδα και εγώ δε ρώτησα!!! :(


Ευχαριστώ!!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 24, 2010, 01:48:14 μμ »
Καλησπέρα σας!
Μπορεί κάποιος να μου πει στη Β λυκέιου που διδάσκουμε την ανεστραμμένη πυραμίδα της είδησης.....γιατί η πυραμίδα είναι ''ανάποδα'' και όχι κανονικά; Με ρώτησαν τα παιδιά και δε θυμάμαι εκείνη τη στιγμη τί απάντησα αλλά τους είπα ότι θα το ψάξω κιόλας!
Μου είπαν ότι θα μπορούσε να λέγεται πυραμίδα της είδησης και να είναι κανονική!

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί η πυραμιδα είναι ανεστραμμένη; Το έψαξα αλλά δυστυχώς δε βρίσκω κάτι :( :( :(


Γνωρίζω ότι είναι λίγο χαζό πιθανότατα αυτό που ρωτάω αλλά........ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.