*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Β' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 208419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 16, 2010, 12:56:32 πμ »
Δε μπορώ να διακρίνω κάποιες φορές αν ένα τίτλος έχει σχόλιο ή όχι. Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές;
Για παράδειγμα στον τίτλο ''Η δημοσιογραφία είναι λειτούργημα'', θεωρώ ότι υπάρχει σχόλιο καθώς σχολιάζεται-χαρακτηρίζεται η δημοσιογραφία. Εγώ ίσως να μη τη θεωρώ λειτούργημα. Έχω δίκιο ή είμαι σε λάθος δρόμο; Έχω μπερδευτεί ξαφνικά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:23 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 16, 2010, 01:01:18 πμ »
Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος τίτλος δεν έχει σχόλιο. Για να έχει σχόλιο πρέπει να "παίζει" με μεταφορική χρήση λέξεων, με σημεία στίξης κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 16, 2010, 01:24:49 πμ »
Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος τίτλος δεν έχει σχόλιο. Για να έχει σχόλιο πρέπει να "παίζει" με μεταφορική χρήση λέξεων, με σημεία στίξης κλπ.

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν υπάρχει κάτι από αυτά που ανέφερες και απλά υπάρχει ένας προσδιορισμός που λειτουργεί σα σχόλιο; Για παράδειγμα....''Η κριτική και ο σωστός δημοσιογράφος στις μέρες μας'', είναι με σχόλιο; Χωρίς σχόλιο θα ήταν Η κριτική και ο δημοσιογράφος.  Το παράδειγμα είναι από καθηγητή του φροντιστηρίου που μου ''έδειξε'' κάποιες διορθώσεις για να δω τί θα διορθώνω και εγώ. Αναλόγως σκέφτηκα ότι όταν πω ''Η δημοσιογραφία είναι λειτούργημα'' την προσδιορίζω, τη σχολιαζω, ενώ κάποιος μπορεί να μη τη θεωρεί ........................................Πφ.....μήπως τελικά φταίει η ώρα και η κούραση και δεν καταλαβαίνω τα αυτονόητα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 16, 2010, 01:50:25 πμ »
Μα δεν υπάρχει τίποτα αυτονόητο στην έκθεση και γενικότερα, θα έλεγα, στο γραπτό λόγο, αφού προσπαθούμε να αποδώσουμε στοιχεία του προφορικού. Άλλωστε, και σε αντίστοιση ερώτηση που είχε ο ΑΣΕΠ προέκυψε διχογνωμία για το αν η πρόταση δήλωνε απορία ή ειρωνεία. Ως προς αυτό που γράφεις, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι σχόλιο. Προφανώς ο γράφων δε θέλει να μιλήσει γενικά, αλλά συγκεκριμένα για το πώς πρέπει να ασκείται ορθά η κριτική, αν ο δημοσιογράφος θέλει να είναι σωστός. Αν, πχ ήταν: Η κριτική και ο "σωστός" δημοσιογράφος στις μέρες μας, τότε ναι, κατά τη γνώμη μου, θα είχε σχόλιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:21:23 »

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 16, 2010, 12:03:18 μμ »
Χαίρομαι που κάποιος έθιξε αυτό το θέμα γιατί και εμένα με απασχολεί αυτό. Όταν ο τίτλος δεν έχει μεταφορική χρήση της γλώσσας , ούτε και κάποιο σημείο στίξης με δυσκολεύει και δε μπορώ να διακρίνω με σιγουριά αν περιέχει ή όχι σχόλιο.... Έψαξα να διαβάσω θωρία γι' αυτό αλλά δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο...έτσι έψαξα παραδείγματα από διαγωνίσματα με απαντήσεις στο ίντερνετ προκειμένου να εξασκηθώ.  Οποιοσδήποτε θέλει να μου δώσει συμβουλές ή γνωρίζει πού μπορώ να διαβάσω κάτι.....ευπρόσδεκτος!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 16, 2010, 12:29:35 μμ »
Το παράδειγμα που παρέθεσες, εγώ προσωπικά θα το θεωρούσα τίτλο χωρίς σχόλιο. Το σχόλιο υποτίθεται ότι θα πρέπει να δημιουργεί κάποια εντύπωση στον δέκτη, θα πρέπει να εγείρει κάποιο συναίσθημα.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα νομίζω πως ο πομπός εκφράζει μία κρίση, η οποία, αν αποδειχθεί μέσα στο κείμενο, δεν αποτελεί σχόλιο, αλλά μία διαπίστωση της πραγματικότητας. Αν ωστόσο η επιχειρηματολογία του κειμένου αποδεικνύει το αντίθετο (ότι π.χ. όλοι οι δημογιογράφοι είναι λαμόγια), τότε ο τίτλος έχει σχόλιο, αφού προκαλεί "ξένισμα" στον αναγνώστη, ακόμα κι αν δεν έχει σχολιαστικά σημεία στίξης ή κάτι άλλο.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 24, 2010, 11:38:31 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει στην έκθεση β'λυκείου sos θεματάκια;
Μπαίνει πάντα απ'΄οτι έχω καταλάβει άσκηση για δομή και τρόπους ανάπτυξης, άσκηση για τον τίτλο, κάποια λεξιλογική, ενώ από τα θεματάκια είναι sos ο ρατσισμός, εργασία-ανεργία, ελευθερος χρόνος....Τί άλλα πιστευετε ότι είναι sos;

Αποσυνδεδεμένος sipk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 24, 2010, 12:09:44 μμ »
συνήθως υπάρχει και μια άσκηση με ενεργητική - παθητική σύνταξη. Μετατροπή ή και δικαιολόγηση της επιλογής της σύνταξης από το συγγραφέα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 24, 2010, 01:52:45 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει στην έκθεση β'λυκείου sos θεματάκια;
Μπαίνει πάντα απ'΄οτι έχω καταλάβει άσκηση για δομή και τρόπους ανάπτυξης, άσκηση για τον τίτλο, κάποια λεξιλογική, ενώ από τα θεματάκια είναι sos ο ρατσισμός, εργασία-ανεργία, ελευθερος χρόνος....Τί άλλα πιστευετε ότι είναι sos;

 :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 24, 2010, 02:02:58 μμ »
Συμφωνώ με sipk, είναι πολύ σημαντική η ενεργητική-παθητική σύνταξη και θα προσθέσω  εντοπισμό και λειτουργία διαρθρωτικών λέξεων-συνοχή, αναφορικές προτάσεις...
Από τα θέματα θα έλεγα να προσέξουν και τα ΜΜΕ-παραπληροφόρηση-προπαγάνδα και την κριτική!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 24, 2010, 02:07:16 μμ »
Πρόπερσι που δίδασκα σε φροντιστήριο, όλοι μα όλοι οι μαθητές μου της Β΄Λυκείου (είτε σε ιδιωτικά είτε σε δημόσια) έγραψαν στο τέλος θέμα σχετικό με ΜΜΕ. Έπαθα πλάκα όμως όταν διορίστηκα και είδα ότι σε αυτό το σχολείο τα ΜΜΕ πέρυσι διδάχτηκαν στην Α΄Λυκείου και το θέμα στο τέλος είχε σχέση με ΜΜΕ! Άρα όλα μπορεί να τα περιμένει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 24, 2010, 03:00:18 μμ »
Εμείς πάντως τους βάλαμε για το ρατσισμό. Γενικά στο τέλος μπαίνει κάποιο θέμα που δεν το έχουν γράψει σε έκθεση μέσα στη χρονιά.
Οι άλλες ερωτήσεις ήταν μετατροπή ενεργητικης σε παθητική, να δώσουν στο κείμενο ένα τίτλο με σχόλιο (του άλλαξαν τα φώτα, ελάχιστοι απαντησαν σωστά), δομή και τροπος αναπτυξης μιας παραγράφου και συνώνυμα. Και μια νοηματική από το κείμενο (να γράψουν τα αιτια της ξενοφοβίας σύμφωνα με το κείμενο).
Η ερώτηση κατανοησης κειμένου είναι υποχρεωτική και μπορεί να έχει και τη μορφή Σωστό-Λάθος.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 25, 2010, 02:58:43 πμ »
Στις αναφορικές προτάσεις και οι ονοματικές και οι επιρρηματικές χωρίζονται σε προσδιοριστικές και παραθετικές έτσι δεν είναι ; Δε χωρίζονται μόνο οι ονοματικές...
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2010, 10:38:15 πμ από iris25 »

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 12:43:40 μμ »
Καλημέρα!!  Θα ήθελα να ρωτήσω για τα θεάματα που διδάσκονται στην εκθεση της β ' λυκείου...
Εκτός από αυτά που ειναι στα περιεχομενα, ποια άλλα πρέπει να κάνω;
Ρωτάω γιατι ακούω διάφορα και βρίσκομαι σε σύγχυση!! >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 301
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.