*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Β' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 207612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • τα αγαθά κόποις κτώνται
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #252 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:29:53 μμ »
σε ευχαριστώ Lucinda,αλλά μήπως θα μπορούσες να με διαφωτίσεις εσύ ή όποιος μπορεί για το εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω θέματα και βιβλία δοκιμίων από τα δικά μου μαθητικά χρόνια παρ' όλου που το σύστημα των δεσμών έχει αλλάξει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:50 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #253 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:42:38 μμ »
Ναι αν είναι σχετικά με τους θεματικούς κύκλους και τα επιμέρους θέματα που πρέπει να καλυφθούν, γιατί να μην μπορείς; Σχετικά με τους θεματικούς κύκλους διάβασε στο λινκ που σου έδωσα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #254 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:44:36 μμ »
Αυτό θα το κρίνεις εσύ... προσωπικά δεν πρόλαβα τις δέσμες και δεν ξέρω την ύλη.

Αν τα θέματα κ τα δοκίμια που έχεις άπτονται της τωρινής ύλης, ναι! Πιστεύω όμως ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον ένα σύγχρονο βοήθημα για να δεις το πνεύμα γύρω από το οποίο κινούνται τα πράγματα. Τα θέματα των πανελληνίων είναι επίσης βοηθητικά.  :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #255 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 04:16:27 μμ »
(...) επειδή έδωσα πανελληνιες με τις δέσμες και έχω από τότε σχεδιαγράμματα θεμάτων από εφημερίδες αλλά και αρκετά βιβλία με δοκίμια, θεωρείτε οτι μπορώ να δίνω υλικό και από αυτά?

και βέβαια....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:50 »

Αποσυνδεδεμένος troula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • τα αγαθά κόποις κτώνται
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #256 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 10:55:49 πμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά στην πορεία μου γεννήθηκε και μια άλλη απορία.Έστω οτι τελειώνει η ανάλυση του κεφαλαίου του βιβλίου και πηγαίνουμε στα θέματα για συζήτηση και όλα τα παρεμφερή τους. Το παιδί πρέπει να γράφει μία έκθεση(εκτός από τις περιλήψεις και τις λεξιλογικές ασκήσεις) ή παραπάνω για κάθε κεφάλαιο του βιβλίου?Δηλαδή για τα έξι κεφάλαια του βιβλίου πρέπει να γράψει έξι εκθέσεις σχετικές ή παραπάνω?Συγνώμη αν γίνομαι φορτική  :-[  αλλά οι απαντήσεις σας με βοήθησαν αρκετά και μου έδιωξαν λιγάκι το άγχος  :D

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #257 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:14:29 πμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά στην πορεία μου γεννήθηκε και μια άλλη απορία.Έστω οτι τελειώνει η ανάλυση του κεφαλαίου του βιβλίου και πηγαίνουμε στα θέματα για συζήτηση και όλα τα παρεμφερή τους. Το παιδί πρέπει να γράφει μία έκθεση(εκτός από τις περιλήψεις και τις λεξιλογικές ασκήσεις) ή παραπάνω για κάθε κεφάλαιο του βιβλίου?Δηλαδή για τα έξι κεφάλαια του βιβλίου πρέπει να γράψει έξι εκθέσεις σχετικές ή παραπάνω?Συγνώμη αν γίνομαι φορτική  :-[  αλλά οι απαντήσεις σας με βοήθησαν αρκετά και μου έδιωξαν λιγάκι το άγχος  :D

Τα θέματα της ύλης της Β είναι πολλαπλάσια, δεν αναλύεται μόνο ένα θέμα ανά κεφάλαιο... προσωπικά, προσπαθώ να γράφουν μία έκθεση ανά θεματική, όχι ανά κεφάλαιο. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το μαθητή. Επιμένω ότι είναι ανάγκη να συμβουλευτείς ένα σύγχρονο βοήθημα... θα σου ξεδιαλύνει πάρα πολλά πράγματα (φιλική συμβουλή).  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2012, 11:18:10 πμ από bania »

Αποσυνδεδεμένος troula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • τα αγαθά κόποις κτώνται
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:51:54 πμ »
π.χ στο κεφάλαιο ''Σημειώσεις'' έχει θέματα τη λακωνικότητα, τον ελεύθερο χρόνο, αρκτικόλεξα και τα συναφή.Εδώ γράφει μία έκθεση για λακωνικότητα, μία για ελεύθερο χρόνο κ.τ.λ. ή συζητιούνται όλα τα θέματα και διαλέγουμε ένα για να γράψει μία έκθεση σε αυτό?Το ίδιο μετά στο κεφάλαιο ''περίληψη'' έχει πληροφορηση, παραπληροφόρηση , τύπος και ένα σωρό άλλα, πόσες εκθέσεις γράφει σε αυτο το κεφάλαιο ?Αυτή είναι η απορία μου.Πήρα ένα βοήθημα σύγχρονο και έχει αρκετά θέματα αναλυμένα και αρκετά κριτήρια αξιολόγησης αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να τα γράψει το παιδί όλα αυτά.Για παράδειγμα ένα παιδί της β Λυκείου πόσες εκθέσεις θα πρεπει να γράψει περίπου τη χρονιά για να είναι καλή η προετοιμασία του?Συγνώμη αν σας ''έπρηξα'' και σας ευχαριστώ για την κατανόηση

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 12:12:31 μμ »
Το καλύτερο είναι να γράψει μια έκθεση για κάθε θέμα όπως είπε και η συνάδελφος πιο πριν. Σε αυτά που υπάρχουν στο βιβλίο θα πρέπει να προστεθούν και οι ενότητες από τους θεματικούς κύκλους που αντιστοιχούν στη συγκεκριμένη τάξη. Ακόμη και αν δεν προλάβει να γράψει για όλες θα πρέπει όλες να συζητηθούν στο μάθημα και αν είναι δυνατόν να δώσεις σχεδιαγράμματα κλπ. Προσωπικά προσπαθώ να γράφουν τουλάχιστον μια έκθεση κάθε δεκαπέντε μέρες γιατί η εξάσκηση βοηθά στη βελτίωση και της έκφρασης, του λεξιλογίου κλπ. Όταν ολοκληρώνεται η διδασκαλία της θαωρίας και ανάλογα και με το μαθητή μπορεί να ζητήσω μια έκθεση την εβδομάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2012, 12:52:32 μμ από constansn »

Αποσυνδεδεμένος troula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • τα αγαθά κόποις κτώνται
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 12:24:53 μμ »
σας ευχαριστώ πολύ, οκ μου λύθηκαν οι απορίες μου(μέχρι την επόμενη που θα μου γεννηθεί  ;D )

Αποσυνδεδεμένος undertow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 10:31:04 πμ »
Και εγώ επιμένω πολύ στις συχνες εκθέσεις και περιλήψεις. Η θεωρία και οι ασκήσεις με βάση το βιβλίο δεν είναι κάτι ιδιαιτερα δύσκολο. Το δύσκολο είναι να είναι σε θέση ένα παιδί να γραψει μια ικανοποιητική περίληψη και μια έκθεση. Και βαθμολογικά να το δεις οι 65 μονάδες είναι από περίληψη και έκθεση. Προσπαθώ να μπαίνει έκθεση ανα θεμα και συνήθως το πάω εναλλάξ, δηλαδή τη μια βδομάδα έκθεση, την επόμενη περίληψη κοκ. Πιστεύω ότι μόνο έτσι μπορεί να εξασκηθεί σωστά και διορθώσει κάποια σημαντικά λάθη γιατί τα βλέπει στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος troula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • τα αγαθά κόποις κτώνται
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 10:54:28 πμ »
undretow σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, αλλά έχω μία ακόμη απορία.Εγώ στο παιδί είμαι ακόμη στην αρχή, στα είδη των παραγράφων.Στη συνέχεια έχει τα κειμενικά είδη κ.τ.λ. Σαν θεωρία υπάρχει αρκετή, αλλά το παιδί τι πρέπει να μαθαίνει απ'έξω?Όλη τη θεωρία ή απλά να αναγνωρίζει κάποια πράγματα? Επίσης πρέπει να έχει κάποιο βιβλίο με δοκίμια στο σπίτι του για να διαβάζει και το ίδιο και αν ναι ποιο να του προτείνω?Γιατί βέβαια δε μπορώ εγώ να το γεμίζω με φωτοτυπίες με δοκίμια για να εξασκείται και να τα διαβάζει.Έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος undertow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 02:32:41 μμ »
Να αναγνωρίζει κάποια πράγματα.Γενικά στην έκθεση είμαι της άποψης ότι το παν είναι να μπορείς να εφαρμόσεις αυτά που διάβασες.Πχ μαθαίνεις για τους τρόπους ανάπτυξης των παραγράφων, πρέπει να μπορείς να αναγνωρίσεις τον τρόπο ανάπτυξης στην εκάστοτε παράγραφο και να δημιουργήσεις μια δική σου με όποιον τρόπο σου ζητηθεί. Για το βιβλίο που λες δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο με δοκίμια να σου προτείνω γιατί το το πως θα δουλέψω την έκθεση κρίνεται από τον ίδιο το μαθητή. Σε παιδί που ενδιαφέρεται δουλεύω συνήθως με τον Κοινό νου που έχει πάρα πολύ υλικό και αρκετά κείμενα ανα θεμα που μπορεί να διαβάσει. Σε άλλα που βαριούνται δουλεύω με λιγότερο αναλυτικά βιβλία πχ λόγος δοκιμιακός που πάλι έχει αρκετά κείμενα αλλά είναι συνοπτικά οι έννοιες και δεν έχει περιθώριο να αντιγράψει αυτούσια κομμάτια απο το υλικό που πηγαίνω, γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να το αναπτύξει. Πάντως κυκλοφορούν βιβλία που έχουν μέσα μόνο δοκίμια. Το θέμα είναι αν θα κάτσει να τα διαβάσει..

Αποσυνδεδεμένος troula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • τα αγαθά κόποις κτώνται
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:39:50 μμ »
όταν λες Λόγος Δοκιμιακός , αναφέρεσαι στου Αλέξη Τότσικα?Και σε ποιόν τόμο γιατί έχει πέντε αν δεν κάνω λάθος.Και αυτό το προτείνεις να το αγοράσουν για να διαβάζουν μόνοι τους στο σπίτι?

Αποσυνδεδεμένος undertow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Β' Λυκείου
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 10:04:10 μμ »
όταν λες Λόγος Δοκιμιακός , αναφέρεσαι στου Αλέξη Τότσικα?Και σε ποιόν τόμο γιατί έχει πέντε αν δεν κάνω λάθος.Και αυτό το προτείνεις να το αγοράσουν για να διαβάζουν μόνοι τους στο σπίτι?
Σε αυτό αναφέρομαι και από όσο ξέρω έχει τρεις τόμους που πάνε αντίστοιχα με τις τάξεις του λυκείου. Δεν τους το προτείνω να το αγοράσουν, το εχω και βγάζω φωτοτυπίες  ανάλογα με τη θεματική που έχουμε να κάνουμε. Γενικά φροντίζω να παρέχω υλικό και να κάνουμε όσο το δυνατόν περισσότερη συζήτηση γίνεται πάνω στο θέμα που έχουμε. Μετά ζητάω μια έκθεση για κάθε θέμα και περίληψη για κάποιο από τα κείμενα που έχει, ή για κάποιο άλλο που θα βρω από αλλού.
Το συγκεκριμένο πάντως μπορείς να το προτείνεις και για αγορά γιατί δεν εχει κριτήρια αξιολογησης με τις απαντήσεις τους. Το αναφέρω αυτό γιατί αν υπάρχουν οι απαντήσεις δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις γιατί 9 στα 10 παιδιά θα αντιγράψουν τις απαντήσεις...
Πάντως ειδικά ετσι όπως είναι οι εποχές, προτείνω όσο το δυνατόν λιγότερα βιβλία για αγορά και αυτά που είναι βιβλία χρήσιμα και απαραίτητα, πχ συντακτικό και λεξικό για τα αρχαία κτλ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.