*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 373471 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Ρωτάω τους πιο έμπειρους. Η αύξηση των μαθητών κατά 800 περίπου οφείλεται στο αυξημένο ενδιαφέρον που παρατηρήθηκε στις αιτήσεις των μαθητών? Αν ναι, φαντάζομαι ότι αυτό μας ευνοεί με περισσότερους ωρομίσθιους να προσλαμβάνονται.

Ναι αυτή είναι η αιτία. βασικά οι ειδικότητες για το επόμενος έτος στις σχολές του ΟΑΕΔ, αποφασίζονται στο τέλος σχεδόν της χρονιάς από τη συνέλευση των καθηγητών κάθε σχολής. Σε ότι αφορά κυρίως τις ΣΕΚ οι οποίες θα λειτουργήσουν ως πειραματικές, οι συνελεύσεις δυστυχώς έκαναν εισήγηση ειδικοτήτων όχι με βάση τη ζήτηση, αλλά με βάση τα συμφέροντα του κλάδου ή των κλάδων με τους περισσότερους διδάσκοντες.  Η πόρεια όμως άλλα έδειξε. Το ενδιαφέρον των υπ. καταρτιζόμενων στράφηκε αλλού, τους έγραψαν στην αρχή άτυπα και αφού είδαν ότι η ζήτηση είναι σε άλλες ειδικότητες από αυτές που έβαλαν στην αρχή, αναγκάστηκαν να στείλουν έγγραφα προς έγκριση για προσθήκη και άλλων ειδικοτήτων, τα οποία τελικά εγκρίθηκαν. Σε ότι αφορά την προκήρυξη ειδικοτήτων καθηγητών το μόνο πιθανό θετικό γεγονός είναι ότι οι μαθητές θα είναι περισσότεροι και εξασφαλισμένοι για τις ειδικότητες που προστέθηκαν, αφού γράψαμε ότι η προσθήκη αυτή οφείλεται στη μεγάλη ζήτηση που παρουσίασαν καθ' όλη τη διάρκεια των εγγραφών χωρίς όμως τη δυνατότητα επίσημης εγγραφής. Προφανώς οι μαθητές αυτοί θα εγγραφούν επίσημα αυτές τις μέρες.
Δεν είμαι βέβαιος, αλλά συμπληρωματική προκήρυξη για καθηγητές δεν νομίζω να βγει. Στη ΣΕΚ της περιοχής μου για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, η συνέλευση είχε προτείνει την ειδικότητα του υδραυλικού η οποία και εγκρίθηκε ως η μοναδική ειδικότητα της ΣΕΚ για το έτος 2014-15. Όμως η πορεία έδειξε ότι υπήρχε μεγάλη ζήτηση για τη μαγειρική τέχνη. Στην προκήρυξη που βγήκε πριν μια βδομάδα ζητούσαν μάγειρες, ζαχαροπλάστες, και την ειδικότητά του μου, τουριστικών επιχειρήσεων. Όταν πήγα να ρωτήσω στη ΣΕΚ μου είπαν πριν μια βδομάδα περίπου ότι πρότειναν λόγω ζήτησης και τη μαγειρική τέχνη και ανέμεναν την έγκριση. Τελικά σήμερα εγκρίθηκε και επίσημα, όπως και τόσες άλλες ειδικότητες που ενώ αναμένονταν ζήτηση δεν τις πρότειναν εγκαίρως. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2014, 07:42:08 μμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ευχομαι καλα αποτελεσματα σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
στην αιτηση φαινομαι, απο το αφμ και το αμκα, ανεργη και προφανως θα καταταχτω σε αυτο τον πινακα. απο αυριο ομως 1/10 ξεκινα η συμβαση μου με ΚΞΓ. οποτε, αν και αμα με καλεσουν δεν θα ειμαι ανεργη. τοτε τι γινεται; :o
επισης αναφερει οτι το 30% των προσληψεων θα ειναι απο την κατηγορια των ανεργων. αν προσλαβουν εναν εκπαιδευτη απο ποια κατηγορια θα ειναι; 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
evi06 μην πας πολύ μακριά. Θα δοθούν διευκρινίσεις όταν θα γίνονται οι προσλήψεις και βλέπουμε...
Αν θες να έχεις μια εικόνα για όσα γινόταν πέρυσι σε περιπτώσεις σαν αυτή που σε ενδιαφέρει,
μελέτησε το περσινό τόπικ για τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Είχαν γραφτεί πολλά εκεί.
Το τι θα γίνει φέτος, κανείς δεν το ξέρει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
ok, θα το κοιταξω. δεν ειχα ξανασχοληθει με δομες του ΟΑΕΔ γιατι στη περιφερεια που ημουν ηταν στανταρ τα ατομα που δουλευαν χροοοοονια οποτε δεν ειχα ελπιδες.  και τωρα που βρεθηκα σε αλλη περιφερεια ειδα να δω τι γινεται.
thank you!  :)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Στην τελευταία τροποποιητική υπουργική απόφαση του 2014 γράφει ότι για προσληφθείς με το 30% από τον πίνακα ανέργων πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση ότι είσαι άνεργος, την ημέρα της πρόσληψης.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
ε σωστο νομιζω...

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα παιδιά!!Αυτό για τα Επας ή και για τα ΙΕΚ-ΣΕΚ ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Από τους προσλαμβανόμενους ωρομισθίους εκπαι−
δευτικούς το 30% κατ’ ελάχιστο θα προσλαμβάνεται
από τους πίνακες των ανέργων και εφόσον αποδει−
κνύεται ότι, κατά την ημερομηνία της πρόσληψης, εξα−
κολουθούν να είναι άνεργοι
προσκομίζοντας σχετική
βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είσαι άνεργος όλη την περίοδο από την ημέρα της αίτησης έως την ημέρα της πρόσληψης!
Σίγουρα ισχύει για τις ΣΕΚ, ΠΣΕΚ και τα ΙΕΚ. Πιθανότατα ισχύει και για τις ΕΠΑΣ, απλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος!

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ Lasid!!Στα Επας της περιοχής μου, υπάρχει ατομο που προσλαμβάνεται κάθε χρόνο και δεν είναι άνεργος...Γι'αυτο ρωτώ...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
T06 μέχρι πέρυσι ίσχυε κάτι άλλο. Αυτός που δεν ήταν άνεργος όταν έκανε αίτηση, μπορούσε να πάρει πλήρες ωράριο όταν τον καλούσαν τον Οκτώβρη αν ήταν τότε άνεργος! Φέτος δεν γίνεται αυτό!

Αποσυνδεδεμένος T.J.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από τους προσλαμβανόμενους ωρομισθίους εκπαι−
δευτικούς το 30% κατ’ ελάχιστο θα προσλαμβάνεται
από τους πίνακες των ανέργων και εφόσον αποδει−
κνύεται ότι, κατά την ημερομηνία της πρόσληψης, εξα−
κολουθούν να είναι άνεργοι
προσκομίζοντας σχετική
βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είσαι άνεργος όλη την περίοδο από την ημέρα της αίτησης έως την ημέρα της πρόσληψης!
Σίγουρα ισχύει για τις ΣΕΚ, ΠΣΕΚ και τα ΙΕΚ. Πιθανότατα ισχύει και για τις ΕΠΑΣ, απλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος!

Ερώτηση και απορία μαζί:
Αν την ημέρα της πρόσληψης (άρα μετά την κατάθεση της αίτησης και των δικαιολογητικών) αποκτήσω κάποιο πρόσθετο προσόν π.χ. μεταπτυχιακό μπορώ να το καταθέσω και να επωφεληθώ τα πρόσθετα μόρια.
Η απάντηση βέβαια είναι όχι και πολύ σωστά.
Τότε (ιδού η απορία) γιατί να μετράει η ανεργία την ημέρα της πρόσληψης και όχι την καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης;
Νομίζω ότι είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά ή μήπως κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Τότε (ιδού η απορία) γιατί να μετράει η ανεργία την ημέρα της πρόσληψης και όχι την καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης;
Νομίζω ότι είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά ή μήπως κάνω λάθος;
Αρχικά να σε καλωσορίσω στο pde, γιατί αυτό είναι το πρώτο δημοσιευμένο μήνυμά σου.

Ποιος είπε ότι δεν μετράει η ανεργία την ημέρα της αίτησης; Το ρήμα "εξακολουθούν" δείχνει ότι πρέπει να είναι κάποιος άνεργος την περίοδο των αιτήσεων και μέχρι την ημέρα της πρόσληψης! Αλλιώς δε θα εξακολουθούσε να είναι άνεργος!!! ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερώτηση και απορία μαζί:
Αν την ημέρα της πρόσληψης (άρα μετά την κατάθεση της αίτησης και των δικαιολογητικών) αποκτήσω κάποιο πρόσθετο προσόν π.χ. μεταπτυχιακό μπορώ να το καταθέσω και να επωφεληθώ τα πρόσθετα μόρια.
Η απάντηση βέβαια είναι όχι και πολύ σωστά.
Τότε (ιδού η απορία) γιατί να μετράει η ανεργία την ημέρα της πρόσληψης και όχι την καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης;
Νομίζω ότι είναι δύο μέτρα και δύο σταθμά ή μήπως κάνω λάθος;

ουτως ή αλλως αφου κάνεις την αίτηση στον οεαδ ηλετκρονικά το συστημα ενημερώνεται από το αρχείο του οαεδ που φαινεται αν εισαι άνεργος και από πότε, βαζει αυτόματα τους μήνες τις ανεργίας.

ως αναφορα το 1ο ερώτημα , τα μορια δεν αλλάζουν αν αλλάξει κάτι στα προσόντα σου αργότερα.
Το μόνο που μπορεί αν αλλάξει είναι αν παρεις μεταπτυχιακό αργότερα και προλάβεις την συμβαση του ινεδιβιμ
μπορεί να αλλάξεις την βαθμίδα πληρωμής, δηλαδή να πληρωθείς ως εκπαιδευτής με μεταπτυχιακό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.