*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 373538 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μας το έχει ανακοινώσει ήδη ο 4-stroke από χθες το μεσημέρι:
http://www.pde.gr/index.php?topic=30632.msg827467#msg827467

Αποσυνδεδεμένος T.J.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρχικά να σε καλωσορίσω στο pde, γιατί αυτό είναι το πρώτο δημοσιευμένο μήνυμά σου.

Ποιος είπε ότι δεν μετράει η ανεργία την ημέρα της αίτησης; Το ρήμα "εξακολουθούν" δείχνει ότι πρέπει να είναι κάποιος άνεργος την περίοδο των αιτήσεων και μέχρι την ημέρα της πρόσληψης! Αλλιώς δε θα εξακολουθούσε να είναι άνεργος!!! ;) ;) ;)

Το ξέρω ότι μετράει η ανεργία την ημέρα της αίτησης...
Την ημέρα της πρόσληψης όμως υπάρχει μεταβολή της κατάστασής μου και στις δύο περιπτώσεις
1. ανεργία που δεν θα ισχύει και θα ληφθεί υπόψη για την πρόσληψη και πιθανόν να είναι καθοριστικό για την/την μή πρόσληψή μου και όχι για την μοριοδότηση
2. στο μεταπτυχιακό που θα έχω αποκτήσει εν τω μεταξύ και δεν θα ληφθεί υπόψη για την μοριοδότηση και πιθανόν να  είναι καθοριστικό για την/την μή πρόσληψή μου.

Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σωστό...

Αποσυνδεδεμένος T.J.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το μόνο που μπορεί αν αλλάξει είναι αν παρεις μεταπτυχιακό αργότερα και προλάβεις την συμβαση του ινεδιβιμ
μπορεί να αλλάξεις την βαθμίδα πληρωμής, δηλαδή να πληρωθείς ως εκπαιδευτής με μεταπτυχιακό.

1. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει αρμοδιότητα στα ΔΙΕΚ και όχι στις ΕΠΑΣ, ΣΕΚ και ΙΕΚ του ΟΑΕΔ ( ή μήπως κάνω και εδώ λάθος;;;;)
2. Στις ΕΠΑΣ, ΣΕΚ και ΙΕΚ της περιφέρειας που κάνω αίτηση εγώ δεν αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό για την πληρωμή, αλλά μόνο για την μοριοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σωστό για το ινεδιβιμ που λες ισχύει για κρατικά ΙΕΚ, ομως η λογική ειναι ιδια.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Την ημέρα της πρόσληψης όμως υπάρχει μεταβολή της κατάστασής μου και στις δύο περιπτώσεις
1. ανεργία που δεν θα ισχύει και θα ληφθεί υπόψη για την πρόσληψη και πιθανόν να είναι καθοριστικό για την/την μή πρόσληψή μου και όχι για την μοριοδότηση
2. στο μεταπτυχιακό που θα έχω αποκτήσει εν τω μεταξύ και δεν θα ληφθεί υπόψη για την μοριοδότηση και πιθανόν να  είναι καθοριστικό για την/την μή πρόσληψή μου.

Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σωστό...
Υπ' αυτήν την έννοια είναι σωστό αυτό που λες. Μπορεί να έχεις πάρει το μεταπτυχιακό σου αλλά δεν αξιολογείται, ενώ κάποιος που εργάζεται αλλά φαίνεται άνεργος μπορεί να σου πάρει τις ώρες που δικαιούσουν και τελικά να μην προσληφθείς!

1. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχει αρμοδιότητα στα ΔΙΕΚ και όχι στις ΕΠΑΣ, ΣΕΚ και ΙΕΚ του ΟΑΕΔ ( ή μήπως κάνω και εδώ λάθος;;;;)
2. Στις ΕΠΑΣ, ΣΕΚ και ΙΕΚ της περιφέρειας που κάνω αίτηση εγώ δεν αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό για την πληρωμή, αλλά μόνο για την μοριοδότηση.
Πολύ σωστή και αυτή η παρατήρηση!

Αποσυνδεδεμένος T.J.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σωστό για το ινεδιβιμ που λες ισχύει για κρατικά ΙΕΚ, ομως η λογική ειναι ιδια.

Στις ΕΠΑΣ, ΣΕΚ και ΙΕΚ της περιφέρειας που κάνω αίτηση εγώ δεν αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό για την πληρωμή, αλλά μόνο για την μοριοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος T.J.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπ' αυτήν την έννοια είναι σωστό αυτό που λες. Μπορεί να έχεις πάρει το μεταπτυχιακό σου αλλά δεν αξιολογείται, ενώ κάποιος που εργάζεται αλλά φαίνεται άνεργος μπορεί να σου πάρει τις ώρες που δικαιούσουν και τελικά να μην προσληφθείς!
Πολύ σωστή και αυτή η παρατήρηση!

Α γειά σου, αυτό ακριβώς εννοούσα...
Και είναι σωστό αυτό;;;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Α γειά σου, αυτό ακριβώς εννοούσα...
Και είναι σωστό αυτό;;;
Δεν είναι σωστό, αλλά δεν έχουν καταφέρει ακόμα να ελέγξουν την μαύρη εργασία!
Για αυτό θεωρώ ότι η ανεργία ως κριτήριο δεν μπορεί να συγκριθεί με την κτήση μεταπτυχιακού.
Τον μεταπτυχιακό τίτλο ή τον έχεις ή δεν τον έχεις! Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα εκεί. Στην ανεργία δεν είναι!

Αποσυνδεδεμένος T.J.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είναι σωστό, αλλά δεν έχουν καταφέρει ακόμα να ελέγξουν την μαύρη εργασία!
Για αυτό θεωρώ ότι η ανεργία ως κριτήριο δεν μπορεί να συγκριθεί με την κτήση μεταπτυχιακού.
Τον μεταπτυχιακό τίτλο ή τον έχεις ή δεν τον έχεις! Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα εκεί. Στην ανεργία δεν είναι!

Και να ήταν το μόνο μή σωστό καλά θα ήταν.... αλλά
Το να μη μετράει το μεταπτυχιακό στην πληρωμή στις ΕΠΑΣ, ΣΕΚ και ΙΕΚ του ΟΑΕΔ είναι σωστό;;; (τη στιγμή που μετράει στα ΔΙΕΚ...)
Το να υπάρχει διαφορετικό ωρομίσθιο στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης (βλέπε ΙΕΚ) αλλά σε διαφορετικό φορέα (βλέπε ΟΑΕΔ και ΔΙΕΚ) είναι σωστό;;; (εννοείτε με τα ίδια προσόντα)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Και να ήταν το μόνο μή σωστό καλά θα ήταν.... αλλά
Το να μη μετράει το μεταπτυχιακό στην πληρωμή στις ΕΠΑΣ, ΣΕΚ και ΙΕΚ του ΟΑΕΔ είναι σωστό;;; (τη στιγμή που μετράει στα ΔΙΕΚ...)
Το να υπάρχει διαφορετικό ωρομίσθιο στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης (βλέπε ΙΕΚ) αλλά σε διαφορετικό φορέα (βλέπε ΟΑΕΔ και ΔΙΕΚ) είναι σωστό;;; (εννοείτε με τα ίδια προσόντα)
Πρόκειται για διαφορετικούς φορείς. Τα ΤΕΕ ΟΑΕΔ και οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ανήκουν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση,
αλλά η προϋπηρεσία σε αυτά δεν μετράει στους πίνακες του Υπουργείου Παιδείας! Οι προσλήψεις γίνονται με διαφορετικές προκηρύξεις και περίμενες να ήταν ίδιο και το αντιμίσθιο; Εδώ, όμως, πρέπει να πούμε ότι τα 15 € που δίνει μικτά ο ΟΑΕΔ στους ΠΕ για εργασία στις ΕΠΑΣ, δεν τα δίνει το Υπουργείο Παιδείας στους συμβασιούχους του.
Οπότε κάτι χάνεις...κάτι κερδίζεις! Δε γίνεται να τα έχουμε όλα!

Αποσυνδεδεμένος catia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! Γνωρίζετε τι ισχύει για τους εκπαιδευτικούς που παράλληλα έχουν τα βιβλία τους ανοιχτά στην εφορία αλλά το εισόδημα τους είναι χαμηλό? Πόσες ώρες μπορούν να πάρουν?
ΠΕ17.02

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα. Γνωρίζετε κάτι για την ανακοίνωση των ονομάτων καθηγητών? Πότε θα βγουν τα ονόματα, αν βγαίνει λίστα με τα μόρια του καθενός ή λίστα επιλεγέντων, αν σου τηλεφωνούν για να σου ανακοινώσουν την επιλογή σου...? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας! Γνωρίζετε τι ισχύει για τους εκπαιδευτικούς που παράλληλα έχουν τα βιβλία τους ανοιχτά στην εφορία αλλά το εισόδημα τους είναι χαμηλό? Πόσες ώρες μπορούν να πάρουν?
Υπάρχει περιορισμός για ιδιώτες με πλήρη ωράριο, για ελεύθερους επαγγελματίες άγνωστο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.