*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 374742 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aggelos32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μου εχει τυχει ακριβως το ιδιο και ψαχτηκα αρκετα..γιατι ο διευθυντής δεν γνωριζε.Λοιπον,θα στειλεις υπευθυνη δηλωση οτι βρισκεσαι σε αδεια λοχειας και θα αναλαβεις υπηρεσια την επομενη μερα!δεν χανεις τις ωρες σου σε καμια περιπτωση!με το καλο να ερθει το μωρακι σου!:)
Όταν λες την επόμενη μέρα πότε εννοείς όταν τελείωσει η άδεια λοχείας μου ή την αυριανή μέρα που θα έχω γεννήσει θα βγω απο το νοσοκομείο και θα πάω να υπογράψω τη σύμβαση μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aggelos32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειλικρινά κοντεύω να σκάσω γιατι δε ξέρω τι να κάνω. Αν δε γινεται αλλιώς θα αναγκαστώ να πάω στη δουλειά μόλις βγω απο το νοσοκομείο

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Είναι υποχρεωμένος να επαναπροκηρύξει τη θέση ή μπορεί να πάει με απευθείας ανάθεση;

Μήπως προσπαθεί απλά να μας εκφοβίσει;

Θα ξαναπροκηρύξει τη θέση... Αν δεν βρεθεί ενδιαφερόμενος θα κάνει απευθείας ανάθεση... Έχει ξαναγίνει πολλές φορές...

Ο Διευθυντής θέλει να μας μοιράσει τις 17 ώρες αλλά μας πιέζει να αναλάβουμε και τις πρωινές ώρες της Παρασκευής (μισές μισές) κάτι που για εμάς είναι αδύνατο αφού εργαζόμαστε αλλού τα πρωινά.
Μας είπε ότι πρέπει να βρούμε τρόπο να αναλάβουμε και τις πρωινές ώρες αλλιώς θα ξαναπροκηρύξει την ειδικότητα και εάν βρεθεί άνεργος λόγω ότι θέλει ανέργους για να συμπληρώσει το 30% θα μας διώξει εμάς και θα του δώσει 20 ώρες.

Η ερώτησή μου είναι: Μπορεί να το κάνει; Μπορεί να μας διώξει ενώ μας έχει προσλάβει για να πάρει κάποιον που αυτή τη στιγμή είναι εκτός πίνακα; Ακόμα και αν αυτός έχει λιγότερα μόρια από εμάς;

Μήπως προσπαθεί απλά να μας εκφοβίσει;

Το έχω πάθει και γω πριν μερικά χρόνια. Ο Διευθυντής για να με ξεφορτωθεί μου έδωσε δύο ώρες πρωινές που δεν μπορούσα να πάρω... Του είπα ότι θα πάρω μόνο τις άλλες και μου είπε ή όλο το πρόγραμμα ή τίποτα... Προχώρησε στον επόμενο και εγώ υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση αποχώρησης λόγω αδυναμίας παρουσίας στο πρόγραμμα...
(Το καλύτερο δε στο είπα... Ο επόμενος που πήγε στη θέση μου ΔΕΝ πήρε τις πρωινές ώρες...)

Το κρίσιμο ερώτημα είναι το εξής: Μπορεί ο Διευθυντής να βγάλει το 17ωρο σε τετραήμερο (χωρίς δηλαδή την Παρασκευή); Γιατί όλα είναι πιθανά, εκτός αν δε το επιτρέπει η "φύση" τους...

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2014, 10:23:34 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αληθεια ειναι οτι αν δεν θελει ο διευθυντης δεν βοηθαει.Πολλοι κρυβουν και το προγραμμα πριν προσληφθεις μη τυχον και ζητησεις αλλαγες.Αλλοι βαζουν και κενα αναμεσα στις ωρες και σε πηγαινοφερνουν πρωι και απογευμα εστω και για μια ωρα.Με λιγα λογια σπασιμο νευρων.Πολλες περιπτωσεις δυστροπων και μη συνεργασιμων διευθυντων και υποδιευθυντων.Με μια επαρση....Τους φαγαμε στη μαπα τοσα χρονια!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Το κρίσιμο ερώτημα είναι το εξής: Μπορεί ο Διευθυντής να βγάλει το 17ωρο σε τετραήμερο (χωρίς δηλαδή την Παρασκευή); Γιατί όλα είναι πιθανά, εκτός αν δε το επιτρέπει η "φύση" τους...

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του δε μπορεί!! Το καλό είναι ότι μου έδειξε το προσωρινό πρόγραμμα χωρίς να είναι υποχρεωμένος. Νομίζω ότι θέλει να γλυτώσει την επαναπροκήρυξη. Αμφιβάλλω όμως αν μπορεί να μας προσλάβει και μετά να μας διώξει. Και σίγουρα δεν έχει αντικαταστάτη στο τσεπάκι.

Η περυσινή σύμβαση έλεγε ότι ένας από τους λόγους καταγγελίας της σύμβασης είναι: "Σε περίπτωση που τροποποιούνται οι πίνακες των Ωρομισθίων Εκπαιδευτικών σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και ο δεύτερος των συμβαλλομένων δεν αποδέχεται αντίστοιχη τροποποίηση της σύμβασης". Τον καλύπτει αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2014, 12:02:35 πμ από newteacher1 »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
newteacher, νομιζω οτι ο διευθυντης ειναι δκαιος. Δεν προσπαθει να σας φοβησει, αλλά θελει κι αυτος να του βγει το προγραμμα. Δηλαδη, εσυ τι προτεινεις να κανει τις πρωινες ωρες της Παρασκευης?

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με εμάς που εργαζόμαστε στο παιδειας στα ΙΕΚ λίγες ώρες τι θα γίνει; Είμαστε άνεργοι ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Any26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με εμάς που εργαζόμαστε στο παιδειας στα ΙΕΚ λίγες ώρες τι θα γίνει; Είμαστε άνεργοι ή όχι;
Καλημερα..
Το μοτο του ΟΑΕΔ ειναι οτι δεν θεωρησε ανεργος εστω και με μια ωρα απασχολησης.. :-\
Ετσι μου ειπανε εμενα τουλαχιστον.(Πως θα ριξουμε τους δεικτες?? επινοησαν αυτο )
Απο κει και περα τωρα αν εχεις καρτα ανεργιας καλο θα ηταν να μπεις με τους κωδικους σου να δεις αν ειναι ενεργη και αν μπορεις να εκτυπωσεις βεβαιωση χρονου ανεργιας..
Αν μπορεις, σημαινει οτι δεν εχει γινει προσληψη στο κεντρικο συστημα.Αν ομως εχει γινει, η καρτα ανεργιας θα ειναι απενεργοποιημενη.
Αν παλι εισαι επιδοτουμενος ανεργος να εισαι ακομα πιο προσεκτικος.
Εμενα με 2 ωρες στα ΔΙΕΚ μου ειπανε οτι θα μου κοψουν την ανεργια ..Ουτε καν τη μερικη απασχοληση δεχτηκανε να εφαρμοσουν γιατι ειναι συμβαση εργου
ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ με αλλα λογια για 50 ευρω το μηνα
Ελπιζω να σε βοηθησα ..
Στην Αθηνα που καλεσα στο γραφειο εκπαιδευσης του ΟΑΕΔ για τη δικη μου περιπτωση (2 ωρες στα ΔΙΕΚ,4 ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ) μου ειπανε δεν ξερουμε τι θα αποφασισει το γραφειο Διοικησης ...
ΑΑΑ κ οτι εχω δικιο...Αν αυτο δεν ειναι Βια...αρχες Νοεμβρη και θελουνε να παραμενουμε ανεργοι για να αναλαβουμε..λιγες ακομα ωριτσες
Καλημερα και καλο μηνα ευχομαι σε ολους μας

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σας! Έχω μία απορία!  Μια κυρία είναι πρώτη στη λίστα στα ΕΠΑΣ αλλά και στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, δηλαδή θα προσληφθεί!  Τώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα του ΟΤΕΚ βλέπω ότι η ίδια θα προσληφθεί και εκεί! Είναι δίκαιο τώρα αυτό;Το ίδιο άτομο να πάρει όλες τις ώρες και από ΟΑΕΔ και ΟΤΕΚ; Ρωτάω γιατί εγώ είμαι δεύτερη στη λίστα του ΟΤΕΚ μετά την κυρία!  Ας αφήσει κάτι και στους άλλους!  Ευχαριστώ!  Καλή σας μέρα και καλό μήνα!

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
P.S. Είμαστε στον πίνακα των ανέργων και οι δύο!

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλημέρα!!  Στην περιοχή που δήλωσα , στα ΙΕΚ δεν γινότανε προκυρηξη για ΤΕ ΜΟΥΣΙΚΩΝ!! Εκανε αίτηση μόνο ένας ΠΕ και αυτός αποκλείστηκε !! Εγω εκανα αίτηση για τις επας!  Τωρα που βγήκαν τα αποτελεσματα και το είδα πηρα τηλ στον διευθυντή αν γίνεται να μου δώσει και αυτές τις ωρες!!! Μου είπε οτι ήδη  απο το πρωί της Παρασκευής είχε δώσει τις ωρες με ανάθεση σε κάποια συνάδελφο που εργαζόταν παλιά εκεί!! Με τροπο απαξιωτικοτατο μου είπε οτι δεν ειναι δυνατόν να κανει χαρτια για μια ώρα! Να σημειώσω οτι ειναι τμήμα βρεφονηπιωκομων και χρειάζεται ενα ΠΕ και ενα ΤΕ ΓΙατι ειναι θεωρία και εργαστήριο!!! Και ερωτώ!!!  που πρεπει να πάρω να ρωτήσω γιατί δεν εγινε προκυρηξη και για ΤΕ ;;;
Εχω γυρίσει πολλές δομές στην κεντρική Μακεδονία και είδα διευθυντές που πραγματικα προσπάθησαν να βοηθήσουν τους ωρομίσθιους ειδικα αυτούς που πήγαιναν απο αλλους νομούς!!! Τέτοια συμπεριφορά απαξίωσης και υπεροψιας δεν εχω δει!!! Να σημειώσω οτι περισυ παλι τα ίδια είχε κανει !!!!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος Aggelos32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρώτησα και χθες αν ξέρει κανεις που πρέπει να απευθυνθώ για τα διακαιώματα μου ως λεχώνα αν με καλέσουν κατα τη διάρκεια της λοχείας.Μπορούν να με απορρίψουν και να πάρουν κάποια άλλη? Που να ρωτήσω/ Έχω πελαγώσει. Τη Δευτέρα μπαίνω για γέννα και λογικά απο Δευτέρα θα καλούν. Τι πρέπει να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν λες την επόμενη μέρα πότε εννοείς όταν τελείωσει η άδεια λοχείας μου ή την αυριανή μέρα που θα έχω γεννήσει θα βγω απο το νοσοκομείο και θα πάω να υπογράψω τη σύμβαση μου
οταν ληξει η αδεια λοχειας!ισως σου ζητησουν και καποιο εγγραφο με την ημερομηνια ληξης,απο το ικα π.χ.Παντως ο νομος σε προστατευει!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
newteacher, νομιζω οτι ο διευθυντης ειναι δκαιος. Δεν προσπαθει να σας φοβησει, αλλά θελει κι αυτος να του βγει το προγραμμα. Δηλαδη, εσυ τι προτεινεις να κανει τις πρωινες ωρες της Παρασκευης?

Κατανοώ φυσικά την αγωνία του διευθυντή αλλά θα μπορούσε και αυτος να κατανοεί και τα δικά μας προβλήματα. Εν προκειμένω θα μπορούσε να ξαναπροκηρύξει την ειδικότητα αλλά εμείς να κρατήσουμε από 6 ωρες ο καθενας ως ιδιώτες. Οχι να μηδενιστουμε. Νομίζω θα ήταν το πιο δίκαιο. Εναλλακτικά θα μπορούσε να δεχτεί να μεταφέρει το τμήμα σε απογευματινό ωράριο φορτώνοντας τις υπόλοιπες 4 ημέρες.
Είμαι σίγουρος ότι και να βρεθεί άλλος να πάρει όλες τις ωρες θα φύγει στη μέση της χρονιάς και θα μας παρακαλάει να γυρισουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.