*

Αποστολέας Θέμα: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?  (Αναγνώστηκε 2079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomas_lar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 01:28:51 μμ »
Καταρχήν δεν ξέρω αν αυτός είναι ο κατάλληλος πίνακας για το θέμα αλλά επειδή αφορά μόνο ΠΕ 19, 20 είπα να το ξεκινήσω εδώ.

Με αφορμή την ανακοίνωση της alphavita για πρώτες κλήσεις ωρομισθίων από αύριο σκέφτομαι το εξής.
Ήμουνα και πέρυσι ωρομίσθιος (ΠΕ 19)και πολύ πιθανό να με καλέσουν και φέτος.
Τώρα όμως έχω πρωινή δουλειά και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, αν με καλέσουν ωστόσο και πάω ως ωρομίσθιος θα πρέπει να φύγω από την δουλειά μου (δεν βολεύει το ωράριο) και να μέινω με λίγες ώρες σε φροντιστήριο και κάτι ιδιαίτερα.
Αν ξέραμε ότι κάποια στιγμή θα είχαμε  εξέλιξη στην εκπαίδευση ( αναπληρωτες-....διορισμό) θα έκανα την θυσία να τρέχω από δημοτικό σε δημοτικό με ελάχιστα λεφτά κλπ κλπ

Τώρα όμως που τα πράγματα είναι δυσοίωνα την κάνεις την θυσία?
Μήπως ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ή έχει διαφορετική γνώμη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:42 »

Αποσυνδεδεμένος cmatadore

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 02:18:14 μμ »
και εγω αγαπητε συναδελφε ειμαι στην ιδια μοιρα..αυτη ειναι η τριτη χρονια που θα κανω σε ολοημερα...αλλα περισυ τα ειχα βολεψει καλα παραλληλα με μια 4ωρη εργασια που ειχα βρει και την συνεχιζω μεχρι και τωρα...να ειμαι ειλικρινης τα πραγματα στο κλαδο μας ειναι πολυ ασχημα..αν μπεις στο www.epe.org.gr στην αναφορα που κανει για τα πεπραγμενα του 2006 , σχετικα με την διδασκαλια της πληροφορικης στην Ελλαδα θα διαπιστωσεις πως τα τμημα ΠΕ 19 και ΠΕ 20 ειναι κοντα στα 50 ..οι πινακες αναπληρωτων αυτη τη στιγμη - με τουσ εχοντες και μη προυπηρεσια - ειναι κοντα στουσ 3500 και τα χειροτερα δεν εχουν ερθει ακομα..λογικα στην επομενη δυετια , με την προοπτικη οτι οι διορισμοι θα ειναι απειροελαχιστοι στο κλαδο μας ο παραπανω αριθμος θα αυξηθει δραματικα..το ερωτημα ειναι..ολοι αυτοι οι πληροφορικαριοι τι θα γινουν μελλοντικα?τι δουλειες θα υπαρχουν και που?με ποια λογικη ιδρυονται τοσα τμηματα πληροφορικης χωρις να υπαρχει η στοιχειωδης προοπτικη για το τι θα απογινουμε..δε θελω να σε επιρρεασω..αλλωστε και εγω και χιλιαδες αλλοι σαν και εμας σε παρομοια φαση βρισκομαστε..

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 02:57:23 μμ »
Καλησπέρα,
σε παρόμοια φάση βρίσκομαι και εγώ.
Φέτος έκανα πρώτη φορά τα χαρτιά μου και περιμένω μήπως χτυπήσει το τηλέφωνο...(αν και χλωμό)
από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι στη δουλειά που είμαι ,είμαι μόνιμη και με αρκετά ικανοποιητικό μισθό...
Ο μόνος λόγος που μπορεί να πάρω το ρίσκο είναι γιατί πιστεύω ότι θα μπει η πληροφορική ως βασικό μάθημα στα ολοήμερα.
Σε περίπτωση που δε γίνει αυτό δεν έχουμε καμία ελπίδα!! :'(

Αποσυνδεδεμένος melinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 04:15:03 μμ »
Αυτό που έκανα εγώ είναι να παρακολουθήσω την ΑΣΠΑΙΤΕ. Φέτος σκοπεύω να πάω και 1-2 βδομάδες ωρομίσθια για να μπω στον πίνακα Β. Δε νομίζω πως αξίζει να ρισκάρει κάποιος δεδομένης της κατάστασης. Κι εγώ μόνιμη δουλειά έχω και οικογένεια και δε μπορώ να ζήσω με 200 Ευρώ το μήνα. Το μοναδικό στο οποίο ελπίζω είναι να ανοίξουν θέσεις στα δημοτικά και να κατέβω σε γραπτό διαγωνισμό. Πολύ δύσκολα τα πράγματα αλλά κάποια στιγμή θα βελτιωθούν. Δε μπορεί, η Πληροφορική είναι μάθημα που χρειάζεται σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:42 »

Αποσυνδεδεμένος Puma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:14:17 πμ »
Κι εγώ δουλεύω σε μία εταιρεία full time. Πέρυσι, όταν με κάλεσαν στα ολοήμερα, συζήτησα με τους εργοδότες και το γύρισα σε 4ωρο. Και γενικότερα, όποτε κλείνουν τα σχολεία, δουλεύω 8ωρο (Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι κλπ) ενώ όταν έχω τα μαθήματα δουλεύω 4ωρο, οπότε με έχει βολέψει η κατάσταση. Σε οποιαδήποτε δουλειά και να ήμουν όμως, δε θα ήθελα να απορρίψω τα ολοήμερα. Ποτέ δεν ξέρεις τι εξέλιξη θα υπάρξει. Κακά τα ψέματα, όλοι ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή θα διοριστούμε :)

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 01:05:59 μμ »
Εξαρτάται σε ποια θέση βρίσκεσαι. Αν είσαι μέσα στους 200-300 πρώτους τότε ίσως αξίζει να τρέξεις γιατί θα θέλεις να διατηρήσεις μια καλή θέση που ίσως σε επόμενο ΑΣΕΠ να μπορέσει να σε οδηγήσει σε διορισμό από τον πίνακα. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις αφού μπορείς να περάσεις μέσω γραπτών εξετάσεων.

Αποσυνδεδεμένος thomas_lar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 02:09:19 μμ »
Εξαρτάται σε ποια θέση βρίσκεσαι. Αν είσαι μέσα στους 200-300 πρώτους τότε ίσως αξίζει να τρέξεις γιατί θα θέλεις να διατηρήσεις μια καλή θέση που ίσως σε επόμενο ΑΣΕΠ να μπορέσει να σε οδηγήσει σε διορισμό από τον πίνακα. Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις αφού μπορείς να περάσεις μέσω γραπτών εξετάσεων.

Σωστά, εκεί κατέληξα κι'εγώ.
Δεδομένου ότι είμαι αρκετά πιο κάτω δεν υπάρχει λόγος να ξαναασχοληθώ με ολοήμερα και κατάσταση ωρομίσθιου γενικότερα
που και αγχωτικό είναι και μη αποδοτικό.
ΑΣΕΠ όταν και αν γίνει...

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:54:29 μμ »
Το ερώτημα σου βασανίζει πιστεύω πολλούς από εμάς.

Έχεις γενικά συνολικά 3 επιλογές
1)Ωρομίσθιος Full Time με συμπλήρωμα εισοδήματος από άλλες θέσεις ωρομίσθιου καθηγητή(πδσ,φροντιστήρια,ιδιαίτερα,ιεκ,κεκ,κεε,τεί)

Εδώ αρνητικό είναι ότι πλέον κατ/σαι μόνο για καθηγητής αφού δεν θα μαζεύεις μόρια και προυπηρεσία για άλλες θέσεις πληροφορικής.
Αυτά που θα κάνεις για να συμπληρώνεις ωράριο δεν έχουν καμία μελλοντική προοπτική(όλα μέσα στην παρένθεση)

Πας για πλάνο πενταετίας μάλλον.Αν είσαι 23-24 μάλλον καλή επιλογή.Αν είσαι ήδη 29-30 μάλλον όχι.
Ψυχολογικά δεν είναι ότι καλύτερο αφού θα σε φάει η αβεβαιότητα.Είναι και πίκρα η αίσθηση ότι δεν είσαι πραγματικά εργαζόμενος αφού μάλλον είναι ελάχιστες οι πιθανότητες αναπλήρωσης.

2)Ωρομίσθιος Full Time με 4ωρη πρωινή απασχόληση

Μάλλον καλύτερο σενάριο από το παραπάνω αφού μαζεύεις και μόρια προυπηρεσίας επαγγελματικής ταυτόχρονα αλλά γενικά δύσκολο να βρεις τέτοιο εργοδότη έξω από Αθήνα.

3)Πας να δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα σε καμία εταιρία και διαβάζεις ταυτόχρονα για ασεπ.

Αν οι θέσεις είναι αρκετές είναι καλή επιλογή αν έχεις τις δυνάμεις να διαβάσεις.Αν οι θέσεις είναι λίγες τουλάχιστον συνεχίζεις στην δουλειά σου.





Αποσυνδεδεμένος drikou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • εκπαίδευση...... ΧΑΧΑΧΑ
    • Προφίλ
Απ: Τζάμπα θα χάσω την δουλειά μου?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 11:38:10 μμ »
Παίδες αυτό το θέμα με εκφράζει απόλυτα!!! Μόλις είδα ότι με πήραν σε ολοήμερο και δεν ξέρω τι θα κάνω… :(  Είχα μπει στο τρυπάκι να εργασθώ σε εταιρία και άρχισα να στέλνω βιογραφικά και τώρα είδα στον πίνακα το όνομα μου…  Τσέκαρα και τα  σενάρια του eDimitris, και αγχώθηκα παραπάνω…  Αρχίζει και ένα μεταπτυχιακό που ήθελα  :-\   Άντε να δώ τι θα κάνω!!! Ελπίζω πάντως οι επιλογές μας να είναι οι καλύτερες!!!   ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.