*

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΠΕΠ  (Αναγνώστηκε 3203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος golal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΕΟΠΠΕΠ
« στις: Ιούνιος 22, 2014, 11:48:07 πμ »
Εχει κανει καποιος τη διαδικασια αιτησης πιστοποιησης εκπαιδευτων ενηλικων για εκπαιδευτικους μη τυπικης εκπαιδευσης στον ΕΟΠΠΕΠ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΟΠΠΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:11 »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΟΠΠΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 01:20:22 πμ »
Να σου πω την αλήθεια, το σκεφτόμουν, είχα μαζέψει τα δικαιολογητικά, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη από την ενασχόλησή μου με την εκπαίδευση ενηλίκων, τη θεωρώ μεγάλη εκμετάλλευση, ειδικά στον "Οδυσσέα" , οι συνθήκες είναι άθλιες, βοήθεια από πουθενά μόνοι οι εκπαιδευτές βγάζουν όλη τη δουλειά και απλήρωτοι επί μήνες και να βλέπεις και το Δελτίο τύπου του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ότι έχει τακτοποιήσει όλες τις εκρεμμότητες!!! Εντάξει, ακόμα και η ξεφτίλα έχει  ένα όριο, και αυτοί το έχουν ξεπεράσει προ πολλού, με τη δική μας ανοχή πάντα, αφού δεν διεκδικούμε ούτε το αυτονόητο!!!
Επηρεάστηκα περισσότερο από το σεμινάριο το Πάσχα, μας έκαναν κοινώς πλύση εγκεφάλου ότι πρέπει να πάρουμε την πιστοποίηση γιατί θα μας χρειαστεί, τώρα σε τί ακριβώς, σε αυτό που υποτίθετε ότι είναι εργασία, αλλά δεν είναι ούτε καν επιδοτούμενη ανεργία; Γενικά η δια βιου μάθηση ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά όταν ασχοληθείς καταλαβαίνεις ότι είναι συνώνυμη της δια βιου εκμετάλλευσης, οπότε τουλάχιστον εγώ, αν δεν πληρωθώ και αν δεν αλλάξουν κάπως τα πράγματα αρνούμαι να τους ακουμπήσω και άλλα χρήματα για να συνεχίζουν να με εκμεταλλεύονται με περισσότερα προσόντα >:(

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: ΕΟΠΠΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 07:51:16 πμ »
Αν δε κάνει κόπο, έτσι στα γρήγορα, τι είναι αυτό και γιατί δεν αξίζει; Βάζεις απ'τη τσέπη σου;

Αποσυνδεδεμένος edge

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: ΕΟΠΠΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:13:13 πμ »
pati , καλό ειναι να δεις την εκπαιδευση ενηλίκων σαν μια δευτερη ευκαιριακή απασχόληση και οχι σαν στάνταρ εργασία . Θέλει ψάξιμο και υπομονη΄για να βρείς κεκ και να πάρεις ώρες σε κάποιο πρόγραμμα . Προσωπική εκτίμηση είναι οτι αν κάνεις 2-3 προγράμματα τον χρόνο είναι πολύ καλά . αλλα δεν είναι ευκολο ( αρκετοί εκπαιδευτές , λίγα προγράμματα )

το εσπα για την εξαετια 2014-2020 προβλέπει περίπου 5 δισ για προγράμματα κατάρτισης κ.α. ωστε να ανέβει το επίπεδο μάθησης και εξειδίκευσης των ανέργων-εργαζομένων στην Ελλάδα και απαιτεί πιστοποίηση των εκαπιδευτών.

Συμφωνώ οτι το παράβολο είναι μεγάλο και το κόστος συμμετοχής σε προγράμματα είναι για πολλούς απαγορευτικό , και τα μισά να ζητάγανε για τις υπηρεσίες που προσφέρουν πάλι πολλά θα ήταν ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΟΠΠΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:09:11 »

Αποσυνδεδεμένος deukalionas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: ΕΟΠΠΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:43:36 μμ »
καλημέρα,
καλό είναι να μην ανοίγουμε πολλά θέματα για το ίδιο αντικείμενο!

http://www.pde.gr/index.php?topic=27211.560

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΟΠΠΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 01:25:34 μμ »
Να σου πω την αλήθεια, το σκεφτόμουν, είχα μαζέψει τα δικαιολογητικά, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη από την ενασχόλησή μου με την εκπαίδευση ενηλίκων, τη θεωρώ μεγάλη εκμετάλλευση, ειδικά στον "Οδυσσέα" , οι συνθήκες είναι άθλιες, βοήθεια από πουθενά μόνοι οι εκπαιδευτές βγάζουν όλη τη δουλειά και απλήρωτοι επί μήνες και να βλέπεις και το Δελτίο τύπου του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ότι έχει τακτοποιήσει όλες τις εκρεμμότητες!!! Εντάξει, ακόμα και η ξεφτίλα έχει  ένα όριο, και αυτοί το έχουν ξεπεράσει προ πολλού, με τη δική μας ανοχή πάντα, αφού δεν διεκδικούμε ούτε το αυτονόητο!!!
Επηρεάστηκα περισσότερο από το σεμινάριο το Πάσχα, μας έκαναν κοινώς πλύση εγκεφάλου ότι πρέπει να πάρουμε την πιστοποίηση γιατί θα μας χρειαστεί, τώρα σε τί ακριβώς, σε αυτό που υποτίθετε ότι είναι εργασία, αλλά δεν είναι ούτε καν επιδοτούμενη ανεργία; Γενικά η δια βιου μάθηση ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά όταν ασχοληθείς καταλαβαίνεις ότι είναι συνώνυμη της δια βιου εκμετάλλευσης, οπότε τουλάχιστον εγώ, αν δεν πληρωθώ και αν δεν αλλάξουν κάπως τα πράγματα αρνούμαι να τους ακουμπήσω και άλλα χρήματα για να συνεχίζουν να με εκμεταλλεύονται με περισσότερα προσόντα >:(

Πόσο συμφωνώ μαζί σου..

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΟΠΠΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 06:39:02 μμ »
Edge, πολύ καλοπροαίρετα θα διαφωνήσω μαζί σου, αν και καταλαβαίνω τον τρόπο που το θέτεις. Δεν μου αρέσει καθόλου ο όρος " ευκαιριακή απασχόληση" γενικά, πόσο μάλλον για κάτι τόσο σοβαρό όσο θα έπρεπε (αν ήμασταν σοβαρό κράτος) να είναι η εκπαίδευση ενηλίκων. Σε κάθε πολιτισμένη χώρα αποτελεί φυσική συνέχεια της εκπαίδευσης και όχι όπως εδώ στα πλαίσια της "άτυπης" μόνο και μόνο για να μην μπορεί κάποιος να διεκδικήσει "άλλα" δικαιώματα. 'Επειτα πόσο "πάρεργο" μπορεί να είναι κάτι που του αφιερώνεις χρόνο και χρήμα (αγορά υλικού, φωτοτυπίες πολλές φορές από την τσέπη μας ,αφού δεν πληρώνουν ούτε και αυτούς που έχουν σύμβαση γι΄αυτές)  και όλα αυτά χωρίς ούτε ένα ευρώ για έναν ολόκληρο χρόνο; ΄Οταν μάλιστα έχεις ΑΠΥ και πρέπει να πληρώσεις και από πάνω τις δυσβάσταχτες εισφορές στον ΟΑΕΕ, τότε πραγματικά δεν ξέρω καν για τί είδους εργασία μιλάμε. Εγώ ήμουν ήδη ασφαλισμένη και απλά έκανα επέκταση κωδικού και πάλι δεν με συμφέρει, πραγματικά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που βλέπει κέρδος σε όλο αυτό;
Καταλαβαίνω ότι οι ιθύνοντες μόνο σαν πάρεργο θέλουν να το παρέχουν, να παίρνουν τα κονδύλια και να μας πετάνε ένα ξεροκόμματο όποτε τους αρέσει. Εμείς όμως που ασχολούμαστε θα έπρεπε να αγωνιστούμε για να αλλάξουν τα πράγματα και να έχει η δια βιου μάθηση την θέση που της αρμόζει, αλλιώς ,αν δεν σεβόμαστε εμείς πρώτοι τον εαυτό μας και αυτό που κάνουμε, μην περιμένουμε να το κάνει κανείς άλλος για εμάς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 181
Σύνολο: 182

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.151 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.