*

Αποστολέας Θέμα: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02  (Αναγνώστηκε 58330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #182 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 01:59:27 μμ »
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/192548/to-neo-systhma-eisagoghs-se-aei-kai-tei.html

Δηλαδή κάποιες σχολές προαπαιτούμενο μάθημα Χημεία ,άλλες πληροφορική και στις υπόλοιπες κατά ελεύθερη βούληση;
Αυτό κατάλαβα εγώ..........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:31 »

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #183 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 08:07:37 μμ »
Στις σημερινές προσλήψεις οι χημικοί κρατούσαν ομπρέλα, 2 φυσικοί και ένας βιολόγος στους ΠΕ04 . Όσο για το τι θα γίνει του χρόνου στη χημεία μάλλον κανείς δε ξέρει  >:(

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #184 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:56:49 μμ »
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/192548/to-neo-systhma-eisagoghs-se-aei-kai-tei.html

Δηλαδή κάποιες σχολές προαπαιτούμενο μάθημα Χημεία ,άλλες πληροφορική και στις υπόλοιπες κατά ελεύθερη βούληση;
Αυτό κατάλαβα εγώ..........
Βασικά νομίζω ότι δεν έχει ξεκαθαριστεί πλήρως το θέμα..

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #185 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 12:02:03 πμ »
μπα ξεκάθαρο είναι νομίζω τι θα γίνει. εκτός των σχολών υγείας, οι σχολές με ξεκάθαρο ή παραπλήσιο περιεχόμενο με χημεία , θα απαιτούν χημεία, ενώ της πληροφορικής πληροφορική. και εδώ είναι η μεγάλη ήττα τώρα. οι άλλες σχολές του πεδίου αυτού, θα μπουν με δυνατότητα επιλογής ή την χημεία ή την πληροφορική ( θα είναι σε δύο πεδία δηλαδή).και αν πάρουν το πεδίο με την χημεία , γράψτε μου. μπράβο ρε μάγκες αδιάφθοροι μπλα μπλα μπλα.....τα καταφέρατε περίφημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:08:31 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #186 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 01:16:24 πμ »
Αυτοί με τη δυνατότητα επιλογής κατά 70 - 80% θα επιλέγουν Χημεία. Πολλά παιδιά αποστρέφονται τον προγραμματισμό, τους φαίνεται δύσκολος και δυσνόητος. Αυτό τουλάχιστον ακούω από τους μαθητές μου.

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 09:25:59 μμ »
Για να δούμε τι θα δούμε σήμερα :)

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 10:38:20 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι , μεγάλη μέρα σήμερα, χωρίς να ψάξω το αρχείο μου νομίζω ότι έχουμε ρεκόρ προσλήψεων  :) :) ;). Διορισμούς δεν έχουμε βέβαια. Λοιπόν να ξεκινήσω με τα συγχαρητήριά μου στους συναδέλφους που προσλήφθηκαν σήμερα, emotion λουλουδάκια δεν έχουμε οπότε τα φαντάζεστε.
11 Χημικοί οδεύουν στα σχολεία για να διδάξουν (ως επί των πλείστων)  τη κατατρεγμένη επιστήμη μας. Μερικοί είναι μειωμένου ωραρίου αλλά ας τα αφήσουμε αυτά προς το παρόν.

Βάση φυσικών:     20,281  (310 άτομα)
Βάση χημικών:     16,553   (162 άτομα)
Βάση βιολόγων:    0            (367 άτομα)
Βάση Γεωλόγων:  25,789    (14 άτομα)

Στα αξιοσημείωτα, οι Γεωλόγοι που πλέον είναι σε διψήφιο αριθμό με τελικό ψηφίο διάφορο του μηδενός και οι κλήσεις τους ήταν όλες μακριά από τα αστικά κέντρα.
   Τρομερό (  >:( >:( >:( :( :( :() , ένας από τους είκοσι (20) Βιολόγους έχει και μόρια προϋπηρεσίας (έστω και κάτω από τη μονάδα) , οι υπόλοιποι από το πίνακα Γ.



Αν έχω κάπου λάθος στις κλήσεις ας με διορθώσετε συνάδελφοι.

Ότι και να λέμε πάντως ένα είναι σίγουρο. Κενά υπάρχουν και μάλιστα πολλά.
ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #189 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 10:48:15 μμ »
διορισμούς;;;;;;;;;; ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #190 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 10:58:26 μμ »
Κάνοντας τους πρόχειρους υπολογισμούς μου, νομίζω πως του χρόνου οι μόνιμοι χημικοί θα είναι περίπου 300 λιγότεροι από όσοι θα χρειάζονται. Αυτό κανονικά, σε ένα κόσμο δίκαιο, θα έπρεπε να μεταφράζεται σε 450 ανάγκες για χημικούς μόνο, για του χρόνου.......

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #191 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:41:52 μμ »
   Τρομερό (  >:( >:( >:( :( :( :() , ένας από τους είκοσι (20) Βιολόγους έχει και μόρια προϋπηρεσίας (έστω και κάτω από τη μονάδα) , οι υπόλοιποι από το πίνακα Γ.

Κι οι 48 απο τους 50 Γεωπονους (που διδασκουν και Βιολογια) ειναι απο τον πινακα Γ, αλλα εκει τσιμουδια συναδελφε, ε;;;

Αν τοσα χρονια οι αρμοδιοι μας προσλαμβαναν στις θεσεις μας, ως οφειλαν, αυτοι οι 20 βιολογοι που λες θα ειχαν ενα σωρο μορια προυπηρεσιας! Μη σου πω οτι θα ηταν διορισμενοι!!! Αντιθετα, διοριζαν Φυσικους και Χημικους σε κενα Βιολογων κι ετσι αποκτησατε εσεις περισσοτερα μορια! Δηλαδη δε φτανει που διοριζοσασταν εις βαρος μας μονιμοι κι αναπληρωτες, μας προσαπτεις κιολας τα λιγοτερα μορια!!!

Κάνοντας τους πρόχειρους υπολογισμούς μου, νομίζω πως του χρόνου οι μόνιμοι χημικοί θα είναι περίπου 300 λιγότεροι από όσοι θα χρειάζονται. Αυτό κανονικά, σε ένα κόσμο δίκαιο, θα έπρεπε να μεταφράζεται σε 450 ανάγκες για χημικούς μόνο, για του χρόνου.......

Ποσοι θα ειναι οι μονιμοι Φυσικοι; Διοτι αν ακομη περισσευουν, σιγουρα θα καλυψουν πολλα κενα...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #192 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 10:22:57 πμ »
Θα περισσεύουν μερικές εκατοντάδες, αλλά αν βάλεις διευθυντές, άδειες αποσπάσεις, μικρά σχολεία, νομίζω ´οτι θα βγουν τσίμα τσίμα. Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα αρκουν για να καλυψουν όλα τα κενά β, χ, γ.

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #193 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 12:18:21 μμ »
Κι οι 48 απο τους 50 Γεωπονους (που διδασκουν και Βιολογια) ειναι απο τον πινακα Γ, αλλα εκει τσιμουδια συναδελφε, ε;;;

Αν τοσα χρονια οι αρμοδιοι μας προσλαμβαναν στις θεσεις μας, ως οφειλαν, αυτοι οι 20 βιολογοι που λες θα ειχαν ενα σωρο μορια προυπηρεσιας! Μη σου πω οτι θα ηταν διορισμενοι!!! Αντιθετα, διοριζαν Φυσικους και Χημικους σε κενα Βιολογων κι ετσι αποκτησατε εσεις περισσοτερα μορια! Δηλαδη δε φτανει που διοριζοσασταν εις βαρος μας μονιμοι κι αναπληρωτες, μας προσαπτεις κιολας τα λιγοτερα μορια!!!

Ποσοι θα ειναι οι μονιμοι Φυσικοι; Διοτι αν ακομη περισσευουν, σιγουρα θα καλυψουν πολλα κενα...

Αυτές οι αμαρτίες γεωλόγοι-βιολόγοι να διδάσκουν φυσική, φυσικοί να κάνουν πληροφορική, αγγλικοί να διδάσκουν ιστορία, όλα αυτά πρέπει κάποτε να σταματήσουν.

Όσοι έγιναν έγιναν, και φυσικά δεν είναι σωστό να ανακαλέσεις όσους εργάστηκαν εκεί μετά από τόσα χρόνια.

Αλλά απο εδώ και πέρα πρέπει να παρθεί μια γενναία απόφαση.

Να μην διορίζεται κανένας αναπληρωτής ή μόνιμος σε άσχετη ειδικότητα, ούτε να έχει το δικαίωμα να "μεταπηδήσει" μετά την προσληψη.

Ο ειδικός να διδάσκει το μάθημά του, αυτό επιτάσσει  το συμφέρον των παιδιών, και όποιος δεν το βλέπει αυτό είναι απο του πονηρού.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2014, 12:20:59 μμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #194 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 04:26:41 μμ »
Συμφωνώ. Σε κεντρικό επίπεδο, ο συντεχνιακός μηχανισμός έχει σχεδόν καταστραφεί. Σε τοπικό επίπεδο, παρομοίως, σε πολλές περιοχές, καταβάλουν ειλικρινή προσπάθεια τα ΠΥΣΔΕ και οι διευθυντές, να είναι καθαροί. Οι στρεβλώσεις που έχουν απομείνει σε αρκετά ΠΥΣΔΕ, δεν είναι (νομίζω) συντεχνιακές, αλλά συνδέονται με προσωπικά συμφέροντα στα οποία μάλλον εμπλέκονται και οι αιρετοί. Αυτές είναι δύσκολες και πολύπλοκες περιπτώσεις για να αντιμετωπιστούν ξεχωριστά. Ένα ξεκάθαρο όμως πλαίσιο τοποθετήσεων (χωρίς τα τωρινά παράθυρα) με αυστηρή απαίτηση για διαφάνεια, να λένε την αλήθεια και να είναι ακριβείς στις ανακοινωσεις τους, θα ήταν μια ικανοποιητική λύση (για μένα).

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Σχολική χρονιά 2014-2015 ΠΕ04.02
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 07, 2014, 08:05:01 μμ »
Κι οι 48 απο τους 50 Γεωπονους (που διδασκουν και Βιολογια) ειναι απο τον πινακα Γ, αλλα εκει τσιμουδια συναδελφε, ε;;;

Αν τοσα χρονια οι αρμοδιοι μας προσλαμβαναν στις θεσεις μας, ως οφειλαν, αυτοι οι 20 βιολογοι που λες θα ειχαν ενα σωρο μορια προυπηρεσιας! Μη σου πω οτι θα ηταν διορισμενοι!!! Αντιθετα, διοριζαν Φυσικους και Χημικους σε κενα Βιολογων κι ετσι αποκτησατε εσεις περισσοτερα μορια! Δηλαδη δε φτανει που διοριζοσασταν εις βαρος μας μονιμοι κι αναπληρωτες, μας προσαπτεις κιολας τα λιγοτερα μορια!!!

Μετά τους οικιακής οικονομίας χρησιμοποιείς ως παράδειγμα τους γεωπόνους οι οποίοι στο γυμνάσιο κάνουν και χημεία. Έχουμε πρόοδο πάντως :) . Εγώ ασχολούμαι με τους ΠΕ04 οπότε συνεχίζω να θεωρώ απαράδεκτη τη τακτική το υπουργείο να διορίζει στα σχολεία πραγματικά άπειρους εκπαιδευτικούς όπως επί των πλείστων είναι οι περισσότεροι βιολόγοι με μηδενική προϋπηρεσία. Για να σε προλάβω σίγουρα ξέρουν βιολογία και κάποιοι από αυτούς σίγουρα έχουν διδάξει σε φροντιστήριο αλλά είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δεν έχουν καμιά ιδέα από φυσική αν και στη χημεία γυμνασίου τουλάχιστον δεν πρέπει να έχουν προβλήματα. Από την άλλη με μια δόση υπερβολής ακόμη και η μητέρα μου μπορεί να κάνει χημεία στο γυμνάσιο  :) . Τα εργαστήρια μπορούμε να τα παραβλέψουμε.
   Θεωρώ απαράδεκτη τη κατάσταση άπειροι εκπαιδευτικοί, χωρίς καμιά αξιολόγηση, να μπαίνουν στη σχολική τάξη.
   Θεωρό απαράδεκτο άτομα με μηδενική προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ να δουλεύουν στα αστικά κέντρα και οικογενειάρχες που στον ΑΣΕΠ εξετάστηκαν και στα 4 μαθήματα με επιτυχία να ξενιτεύονται πραγματικά μακριά (άρα στο σπίτι τους και στα παιδιά τους να γυρίζει ένα μικρό μέρος του μισθού τους) ή ακόμη χειρότερα να είναι άνεργοι.
   Θεωρώ (σύμφωνα με τα μηνύματα που λαμβάνω από τους δικούς μου συναδέλφους) ότι πολλοί από αυτούς τους άπειρους συναδέλφους απλώς διεκπεραιώνουν την υποχρέωσή τους να κάνουν και φυσική και χημεία. Ναι το ίδιο συμβαίνει και με χημικούς και με φυσικούς και με γεωλόγους μόνιμους ή αναπληρωτές. Το κέρδος του ειδικού στη βιολογία θα πρέπει να συγκριθεί με τις απώλειες στα άλλα μαθήματα. 

   Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι ότι και να γράψω η απάντηση υπάρχει κάπου έτοιμη , είμαι σίγουρος ότι θα λάβω μια τέτοια :D.

   Εγώ δε νομίζω ότι θα αλλάξω άποψη και φυσικά ισχύει το ίδιο και για σένα :) :) :) ;).

Είμαι της εποχής του amstrad και των comodore αλλά και των  spectrum  ;D ;D ;D ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2014, 08:09:16 μμ από KERY12 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.