*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015  (Αναγνώστηκε 79424 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:46:11 πμ »
Εγω παντως την εκανα απο την πρωτη μερα!Οπως παντα!Εχω τις μικρες κ δεν μπορω να την αφήνω τελευταια στιγμη επειδη αγχωνομαι μηπως δεν μπορέσει καποιος να μου τις κρατήσει!κι εβαλα κλασικά μονο 4 επιλογές!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:13 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 31, 2014, 11:57:16 πμ »
εγώ πρώτη φορά έβαλα το κουτάκι... ελπίζω όμως να με στείλουν στα πρώτα νησιά που δήλωσα, για βόρεια ελλάδα δεν ελπίζω καν!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος evi!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 31, 2014, 05:51:13 μμ »
Καλησπέρα! Ο μισθός αναπληρωτών πόσο είναι?

Αποσυνδεδεμένος viki_mal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:41:14 μμ »
Καλησπέρα! Ο μισθός αναπληρωτών πόσο είναι?
853 τους πρωτους 24 μηνες και μετά αλλάζεις μισθολογικό κλιμάκιο και πας στα 950.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:13 »

Αποσυνδεδεμένος yokor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 03, 2014, 10:44:33 πμ »
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους.

Αν κάποιος γνωρίζει, θα ήμουν ευγνώμων να μου έδινε τα "φώτα" του.

Πέρυσι είχα σειρά 2350 στον πίνακα. Ακούσαμε όλοι πως φέτος θα πάρουν έναν μεγάλο αριθμό αναπληρωτών. Πιστεύετε πως έχω κάποια ελπίδα; Σήμερα θα δηλώσω τις περιοχές και σκέφτομαι να μην βάλω καθόλου νησιά. Τι μου προτείνετε να κάνω;

11 χρόνια περιμένω...

Ελπίζω φέτος να είναι η τυχερή μου χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 03, 2014, 12:49:37 μμ »
συνάδελφε αν δεν βάλεις το κουτάκι, ή έστω κάποια νησιά  θα είναι δύσκολο να σε πάρουν. βέβαια εξαρτάται και από ποια περιοχή είσαι, αν πχ είσαι από θεσσαλονίκη μην ελπίζεις (παθούσα με 1300 σειρά). όπως και να έχει καλή σου επιτυχία!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος yokor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 03, 2014, 01:12:03 μμ »
Ευχαριστώ :)

Τελικά έβαλα και νησιά (τελευταίες επιλογές), αλλά και το κουτάκι.

Για να δούμε...

Καλή επιτυχία σε όλους τους συναδέλφους!

Αποσυνδεδεμένος elialex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:01:59 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Μήπως θα μπορούσε κάποια να μου πει για περιοχές όπως Ημαθία, Πιερία και Σέρρες τι γίνεται? Γνωρίζω ότι τα κενά είναι λίγα, άλλα αν κάποια γνωρίζει να μου πει αν αυτά τα κενά είναι πολύ ορεινά χωριά και δεν συμφέρει να τα δηλώσω. Ζω Θεσσαλονίκη και δυστυχώς δεν μπορώ να φύγω, οπότε ψάχνω να βρω νομούς που να μπορώ να πηγαινοέχομαι.

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:36:46 μμ »
τι σειρά εχεις στον πίνακα??  Και αυτο γιατι εχει  άμεση σχέση η σειρά σου για το αν θα πιάσεια αυτους τους νομούς...(αν βέβαια ανοίξουν για μας..)

Αποσυνδεδεμένος elialex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:39:59 μμ »
Πέρσι είχα 1700 κάτι. Δεν ξέρω αν θα με πάρουν φέτος με τις επιλογές που θα κάνω απλά θέλω να εξασφαλίσω ότι αν με πάρουν δεν θα έχω να πληρώνω για δυο σπίτια.

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 04, 2014, 02:45:24 μμ »
δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το θεωρώ εξαιρετικά αδύνατο να πιάσεις γενικώς Βόρεια Ελλάδα...δυστυχώς όλος ο βορράς δεν ανοίγει ευκολα για μας τους αναπληρωτές. Από την άλλη φέτος δείχνει να είναι μια ιδιαίτερη χρονια με την εξαγγελία τόσων πολλών προσλήψεων αναπληρωτών που μπορεί να γίνει σε επόμενες όμως φάσεις και όχι στις πρώτες..Καλή επιτυχία ειλικρινά!!!

Αποσυνδεδεμένος elialex

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 04, 2014, 05:29:00 μμ »
Το ξέρω, είναι σχεδόν αδύνατο να με πάρουν, αλλά ποτέ δεν ξέρεις! Είπαμε η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! Σε ευχαριστώ. Εύχομαι και σε σένα καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 14, 2014, 01:13:21 μμ »
την προηγούμενη σχολική χρονιά, οι αναπληρωτές είχαν πληρωθεί από τον πρώτο κι όλας μήνα, έτσι; ξέρουμε αν θα ισχύσει αυτό και φέτος; επίσης είναι κανείς από ΕΣΠΑ να μας πεί πόση ηταν η καθυστέρηση στις πληρωμές εκεί μετά τα Χριστούγεννα;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 14, 2014, 01:25:20 μμ »
την προηγούμενη σχολική χρονιά, οι αναπληρωτές είχαν πληρωθεί από τον πρώτο κι όλας μήνα, έτσι; ξέρουμε αν θα ισχύσει αυτό και φέτος; επίσης είναι κανείς από ΕΣΠΑ να μας πεί πόση ηταν η καθυστέρηση στις πληρωμές εκεί μετά τα Χριστούγεννα;

Αυτό κανείς δεν μπορεί να το πει με σιγουριά. Όταν γίνονται προσλήψεις αναπληρωτών τα χρήματα υπάρχουν πάντα, ωστόσο υπάρχουν κάποιες διαδικασίες που πρέπει να γίνουν για να μπορεί το κράτος να πληρώσει. Η ταχύτητα διεκπεραίωσης των εργασιών ποικίλει από έτος σε έτος και κάποιες από αυτές τις διαδικασίες εξαρτώνται και από κάθε διεύθυνση. πχ μόλις γίνεται μία πρόσληψη (με την ανάλογη υπουργική απόφαση) η αρμόδια ΥΔΕ (υπηρεσία δημοσιονομικού ελέγχου) του  Υπουργείου Παιδείας (δεν ανήκει στο υπουργείο παιδείας, αλλά στο Οικονομικών, απλά βρίσκεται μέσα στο υπουργείο παιδείας για να διευκολύνονται οι σχετικές δαπάνες και ελέγχεται από δικαστικό, δηλαδή μπλέκεται και το δικαιοσύνης) παίρνει το φάκελο των συγκεκριμένων προσλήψεων και τον ελέγχει σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Όταν λέμε ελέγχει εννοούμε ότι θα ελέγξει όλες τις προσλήψεις και εφ' όσον εγκρίνει τη νομιμότητα τους θα δώσει τον αριθμό ΥΔΕ όπως συνηθίζαμε να λέμε στη μισθοδοσία.  Αυτό σημαίνει ότι πλέον κάθε μισθοδοσία μπορεί να πληρώσει όσους προσελήφθησαν με τη συγκεκριμένη υπουργική απόφαση, για την οποία δόθηκε έγκριση από την ΥΔΕ. Αυτό εξαρτάται από τον αριθμό των προσλήψεων, την πληρότητα του φακέλου (πχ μπορεί ο φάκελος να έχει ελλείψεις ή και παρατυπίες), την ημερομηνία πρόσληψης (είναι πιο εύκολο να πληρωθείς από τον πρώοτ μήνα αν σε προσλάβουν στις 1 του μηνός από ότι αν σε προσλάβουν στις 17) και φυσικά το φόρτο εργασίας που έχει η ΥΔΕ, η οποία εγκρίνει πάρα πολλές δαπάνες. Από τη στιγμή που δόθηκε ο αριθμός ΥΔΕ μετά είναι θέμα κάθε ΔΔΕ πότε θα προλάβει να είναι έτοιμη και αυτό εξαρτάται από τον αριθμό των προσληφθέντων σε κάθε διεύθυνση, την ημερομηνία της πρόσληψης, το φόρτο εργασίας και φυσικά την εμπειρία και την ικανότητα του προσωπικού σε κάθε μισθοδοσία, που κάθε χρόνο ποικίλλει, αφού αποτελούνται κυρίως από αποσπασμένους.

Όλη αυτή την ιστορία την έγραψα απλά για να σου δείξω ότι κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί εκ των προτέρων αν θα πληρωθείς από τον πρώτο μήνα ή όχι. Βέβαια με τις πληρωμές μέσω ΕΣΠΑ σίγουρα υπάρχουν και άλλες παράμετροι που τις αγνοώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 277

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.