*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015  (Αναγνώστηκε 79288 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #252 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:25:10 πμ »
Μια πρώτη προσέγγιση για τα κενά των αναπληρωτων νηπιαγωγών, του Ζαχαρία Καψαλακη. Τα οργανικά κενά των νηπιαγωγών είναι 959: http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/4061-kena-gia-anaplirotries-nipiagogoys-mia-proti-proseggisi
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:50 »

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #253 στις: Αύγουστος 30, 2014, 01:17:02 πμ »
Η συνέλευση των αναπληρωτών νηπιαγωγών θα γίνει τη Δευτέρα το απόγευμα στα γραφεία της ΔΟΕ όπως είχε ανακοινωθεί?Αν ναι, τι ώρα?
Δευτέρα στις 6 το απόγευμα

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #254 στις: Αύγουστος 30, 2014, 01:39:44 πμ »
Μια πρώτη προσέγγιση για τα κενά των αναπληρωτων νηπιαγωγών, του Ζαχαρία Καψαλακη. Τα οργανικά κενά των νηπιαγωγών είναι 959: http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/4061-kena-gia-anaplirotries-nipiagogoys-mia-proti-proseggisi

δλδ υπάρχουν 959 που θα καλυφθούν μόνο? ή υπάρχουν και άλλα που καλύπτονται πάντα από αναπληρωτές?
όσο για την προυπηρεσία τι να πω... και εγώ θα πέσω πολλές θέσεις.... αλλά δεν νομίζω να προλάβουν να το κάνουν. ότι να ναι λέει απλά για να δείξει την πρόθεση. τελικά μέχρι στιγμής από οτι είπε τπτ δεν έχει γίνει. μια βδομάδα πριν την α φάση και είναι μόνο στα λόγια.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #255 στις: Αύγουστος 30, 2014, 02:16:41 πμ »
εγω εβαλα Χιο χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο...περισσοτερο ισως για να αποφυγω αλλες περιοχες.

εμένα βασικά είναι η καταγωγή μου  ;)
επίσης για όσους ενδιαφέρονται.... στη χίο χρειάζεσαι απαραίτητα αυτοκίνητο γιατι η συγκοινωνία είναι τραγική.. κατά τα άλλα την αγαπω.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:50 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #256 στις: Αύγουστος 30, 2014, 02:38:48 πμ »
δλδ υπάρχουν 959 που θα καλυφθούν μόνο? ή υπάρχουν και άλλα που καλύπτονται πάντα από αναπληρωτές?
όσο για την προυπηρεσία τι να πω... και εγώ θα πέσω πολλές θέσεις.... αλλά δεν νομίζω να προλάβουν να το κάνουν. ότι να ναι λέει απλά για να δείξει την πρόθεση. τελικά μέχρι στιγμής από οτι είπε τπτ δεν έχει γίνει. μια βδομάδα πριν την α φάση και είναι μόνο στα λόγια.
Όχι, τα 959 είναι οργανικά κενά, τα κενά είναι περισσότερα γιατί συμπεριλαβάνονται και τα λειτουργικά, για τα οποία θα έχουμε μια πλήρη άποψη αφού ανοίξουν τα σχολεία στις 1/9. Ας ελπίσουμε η Α' φάση να ξεπεράσει τα 1.000 άτομα (χωρίς το ΕΣΠΑ/ολοήμερα).
Όσο για το Λοβέρδο συμφωνώ απολύτως ότι μόνο λόγια έχουμε δει μέχρι τώρα απ' αυτόν και δυστυχώς πολλά λόγια για δύο μήνες θητείας!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #257 στις: Αύγουστος 30, 2014, 10:22:26 πμ »
ας ερθει θεε μου η α φαση να μας παρουν να τελειωνουμε πια!!!!! να ηρεμησουμε!! να φτασει και ως το 1500 να χαρουμε λιγακι μετα απο τοσο αγχος που περασαμε
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #258 στις: Αύγουστος 30, 2014, 11:17:27 πμ »
Με τόσα που έχουν πει κανονικά Α φάση θα πρέπει να έχει 1000-1200 άτομα

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #259 στις: Αύγουστος 30, 2014, 11:17:37 πμ »
να ρωτήσω κάτι! η προυπηρεσία που θα μας βάλουν γνωρίζετε με ποιο σύστημα θα μετρήσει;

 Nikos Karanikolas στο facebook:

Σχετικά με ένα θέμα που έχει προκύψει με τα δυσπρόσιτα και τη διπλή μοριοδότηση.Κατ'αρχήν υπάρχει σοβαρότατο νομικό κώλυμα και γι'αυτό δεν έχει εκδοθεί ακόμη εγκύκλιος.Για να είμαστε ειλικρινείς δεν ξέρουμε ΑΝ θα ψηφιστεί καν.Το πότε δε θα γίνουν οι συμπληρωματικές δηλώσεις ενώ επίκεινται προσλήψεις αναπληρωτών μόνο οι ίδιοι το ξέρουν.Αυτά για το τυπικό κομμάτι.Πάμε τώρα στην ουσία.
Επειδή κάποιοι συνάδερφοι νομίζουν ότι ουσιαστικά θα ανοίξουν οι πίνακες και του χρόνου θα έχουν διπλά μόρια αν τοποθετηθούν φέτος σε δυσπρόσιτα.Η διπλή μοριοδότηση υπάγεται στο άρθρο 3 του 3848,δηλαδή αφορά την εκ νέου κατάρτιση πινάκων αναπληρωτών μετά από την διενέργεια ΑΣΕΠ όποτε κι αν γίνει με προϋπόθεση φυσικά τη νέα επιτυχία σε αυτόν.Καμία σχέση με τους ισχύοντες πίνακες που ισχύουν σήμερα.Αυτοί δεν μπορούν να τροφοδοτηθούν με την παρούσα νομοθεσία.Πρέπει να γίνει κατανοητό.
Τί προκύπτει τώρα από όλο αυτό.Ένα καθαρά επικοινωνιακό παιχνίδι που μόνο σκοπό είχε με το "τυράκι" της επιπλέον μοριοδότησης να δώσει κίνητρο να πληρωθούν οι νομοί που έχουν πολλά δυσπρόσιτα.Κάποιοι τσίμπησαν και κάποιοι έχουν ακόμα ελπίδες.Από τα παραπάνω ελπίζω όσοι σκόπευαν να αλλάξουν δήλωση να μην το πράξουν κι αυτό γιατί ως επί το πλείστον οι συνάδερφοι έχουν φτάσει το ανώτερο όριο προϋπηρεσίας που μοριοδοτείται ή τουλάχιστον κοντεύουν συνυπολογίζοντας τη φετινή χρονιά (60 μήνες).Πρακτικά λοιπόν δεν έχει κανένα αντίκρυσμα.Αν τελικά εφαρμοστεί ίσως εξυπηρετήσει αυτούς που έχουν μικρή προϋπηρεσία,θα επιτύχουν σε νέο ΑΣΕΠ και φυσικά να μην αλλάξει ο 3848.
Να'χαμε να λέγαμε δηλαδή.Οι άνθρωποι είναι εκτός ελέγχου.Ανεύθυνοι και χωρίς πραγματικό πλάνο και γι'αυτό τρομερά επικίνδυνοι.Να εύχεστε όλοι να μην νομοθετήσει τίποτα ο Λοβέρδος πριν αποχωρήσει από τη θέση του Υπουργού.
(Υπουργέ μου,τί κοιτάς;Ήρθε η ώρα για προσλήψεις...Θα προλάβεις τον δικό μας "μαραθώνιο"
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #260 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:34:24 μμ »
Εγώ να ρωτήσω κάτι ίσως αφελές?
Ο Υπουργός είπε προχτές στη βουλή:"Εκείνο που εγώ από την πρώτη στιγμή είχα ως σκέψη, είναι ότι αυτοί τουλάχιστον που θα συμμετάσχουν από δω και πέρα δεν τίθεται θέμα θα τους αναγνωρίζεται η δουλειά τους, όμως αυτοί που το 2013 - 2014, βοήθησαν την εκπαίδευση, δηλαδή μετά την ημερομηνία που δεν έγινε ΑΣΕΠ, επίσης έχουν ένα επιχείρημα. Σου λέει το 2012, δεν έγινε διαγωνισμός, ενώ είχατε πει ότι θα γίνει, άρα ανησύχησα. Δεν είχα την ευταξία ότι δεν συνυπολογίζονται αυτά γιατί θα γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ, αλλά είδα  ότι δεν έγινε, αρά η προϋπόθεση που ο νόμος έθετε και η απόφαση της διοίκησης δεν εκπληρώθηκε, άρα πρέπει να δω κι εγώ τι θα κάνω. Εκεί οι σκέψεις είναι βάσιμες. Όσον αφορά στο 2010 – 2012, από αυτά που μας λένε, υπάρχουν συνάδελφοί πάρα πολλές αιτιάσεις, δεν ξέρω πώς τις συνεκτιμάτε  εσείς, που λένε ότι το 2010, είπες ότι αυτά δεν θα μετρήσουν, διότι θα γίνει διαγωνισμός το 2012, και εγώ δεν πήγα. Δεν είναι ανατροπή της ασφάλειας δικαίου να  μου λες μετά ότι αλλάζεις  αυτό τον όρο που εγώ συνεκτίμησα; Εγώ σε πίστεψα. Στην αντίπαλη πλευρά ο άλλος τους λέει «μα, εγώ πήγα». Αυτό το μπλέξιμο εγώ τουλάχιστον αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε θέση να το λύσω.  "
Τι εννοεί ακριβώς? Ότι είχαν πει ότι δε θα υπολογιστούν ποτέ τα μόρια μας από το 2010-2012???
Όχι γιατί αν το κατάλαβα καλά και εννοεί αυτό,  δε νομίζω ότι ισχύει. Εγώ θυμάμαι ότι τότε έλεγαν ότι παγώνει ο πίνακας και δεν προσμετρούνται μέχρι να γίνει επόμενος ΑΣΕΠ, όπου και θα υπολογιστούν αυτά.  Κάνω λάθος?
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 30, 2014, 12:59:26 μμ »
Ναι, Effie. Όλα τα μόρια θα προσμετρηθούν αφότου γίνει ο ΑΣΕΠ. Το θέμα είναι τώρα τι θα γίνει ΠΡΙΝ γίνει ο ΑΣΕΠ, εάν γίνει.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #262 στις: Αύγουστος 30, 2014, 02:26:47 μμ »
raniasop κατά τη γνώμη μου οι πίνακες δεν προλαβαίνουν να ανοίξουν. Όπως έγραψα και στη συζήτηση για τους πίνακες εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=30910.2744:

Πότε θα προλάβει να ξεκλειδώσει τους πίνακες (Τετάρτη 3 Σεπτεμβρίου θα ψηφιστεί η τροπολογία) ώστε να πάρει αναπληρωτές στην Α' φάση 5 Σεπτεμβρίου; Πρέπει να πάνε οι αναπληρωτές να αλλάξουν τις δηλώσεις τους, να προσκομίσουν και την προϋπηρεσία τους, να βγουν οι προσωρινοί πίνακες, να γίνουν οι ενστάσεις, να αναρτηθούν οι τελικοί πίνακες και μετά να γίνουν οι προσλήψεις της Α' φάσης. Κι όλ' αυτά σε δύο μέρες.
Παρα πολυ σωστα!

Αποσυνδεδεμένος giotadgk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εχω επιλεξει το καλυτερο επαγγελμα του κοσμου!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #263 στις: Αύγουστος 30, 2014, 02:30:06 μμ »
Αυτοι οι ....... ειναι ικανοι να κανουν τις προσληψεις στις 5/9 κ μετα να δωσουν τις συμπληρωματικες δηλωσεις!!!!!!!!!Τοσα κ τοσα παραλογα εχουμε δει ολα αυτα τα χρονια!

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #264 στις: Αύγουστος 30, 2014, 02:30:34 μμ »
είναι αυτό που έκανα και εγώ όπως και πολλοί συνάδελφοι...ότι όπως έλεγε ο νόμος, τα μόρια που παίρναμε δνε αλλάζουν τη σειρά μας... σκέφτεσαι λοιπόν... έχω μια καλή δουλειά στην πόλη μου και ένα μισθό.. ας περιμένω τον επόμενο ασεπ να δώσω μήπως γράψω καλύτερα κ έχω καλύτερη σειρά ώστε να είμαι στις πρώτες επιλογές μου. η απλά ξέρεις ότι έχεις μια θέση και δεν βγαίνεις οικονομικά να νοικιάσεις κάπου εκτός γιατί έχεις και άλλα έξοδα στην πόλη σου που τρέχουν και μένεις εκεί ακόμα και αν δουλεύεις πωλήτρια, για μένα αυτό ίσχυε. τα ζύγιζα και έβλεπα ότι δεν μπορούσα να φύγω και να τα αφήσω όλα πίσω... τώρα κινδυνεύω να χάσω τη σειρά μου. μα αν ήξερα ότι θα μάζευα μόρια για να γίνω μόνιμη εννοείται πως και με δανεικά θα πήγαινα και ας έτρωγα κάθε μέρα μακαρόνια.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ60 2014-2015
« Απάντηση #265 στις: Αύγουστος 30, 2014, 02:36:17 μμ »
Παρα πολυ σωστα!

επίσης ρώτησα γνωστό αιρετό  ::) αν έχουμε ανακατατάξεις στον πίνακα την τετάρτη και μου είπε και αυτός πως δεν νομίζει να συμβεί γιατί δεν υπάρχει χρόνος. επίσης και από άλλες πηγες.. άκουσα το ίδιο και πως δεν υπάρχει πολιτική βούληση για να ανοίξουν οι πινακες, και είναι άλλωστε και παράνομο σύμφωνα με το νόμο και πως σίγουρα δεν προλαβαίνει να αλλάξει το νόμο ή να ψηφίσει άλλο. επίσης ο νόμος αναφέρει πως ο κάθε υπουργός μπορεί να παρατείνει την περίοδο διεξαγωγής του ασεπ. άρα λοιπόν? δεν έχει νόημα αυτό που λέει. μάλλον θέλει να δείχνει αρεστός σε όλους και απλά θα μας γλυκάνει με τις πολλές προσλήψεις και μετά θα ασχολούμαστε με τη μετακόμιση... και του χρόνου πάλι...
the best teachers teach from the heart... not from the book...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.