*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;  (Αναγνώστηκε 31513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 04, 2014, 06:05:32 μμ »
Ηταν ενας λαγος και καθοταν εξω απο μια σπηλια. Περνα η αλεπου και τον ρωτα τι κανεις λαγε; Ο λαγος απαντα με υφος: γραφω το διδακτορικο μου. Και τι τιτλο εχει το θεμα σου ρωτα η αλεπου; "Πως ο λαγος κατασπαρασει την αλεπου" η αλεπου ξεσπα σε γελια... Αυτο ειναι ανηκουστο δεν γινεται λεει η αλεπου Ο λαγος απαντα ελα μεσα στην σπηλια να σου δειξω πως γινεται... Με το που πλησιαζουν πετάγεται ενα λιονταρι και ξεσκίζει την αλεπου... Τη ιδια απορια είχε και η τιγρης η υαινα και αλλα σαρκοφαγα. Ποιο ειναι το συμπερασμα;
"Δεν εχει σημασία ο τιτλος του διδακτορικού, αλλά ο επιβλέπων καθηγητής"

Τώρα σοβαρα ρε φιλε με τόσα διπλώματα και δεν αγανακτάς που παίρνεις 840 τον μηνα με μηδενικο βαθμο εξέλιξης;
και θες και διδακτορικό; να δαπανήσεις αλλα τοσα λεφτα και χρόνο για να παρεις 900; Και με τόσα διπλώματα καθηγητής επέλεξες να γίνεις; Να έχεις το καθένα κομματόσκυλο σφουγκοκωλαριο με μηδενικα προσόντα που δεν ξέρει να ανοιγει τον υπολογηστή να μην ξέρει να διαβάσει ενα νομο και να στο παίζει και έξυπνος και προισταμενος;

Επειδη το έθεσες ξεκάθαρα σε λάθος βάση- δηλωσες οτι σε ενδιαφέρουν τα μόρια και όχι η επιστημονική παιδαγωγική κατάρτηση- ποιο αποδοτικό θα σου ειναι να πας να γραφτείς σε καμιά παράταξη και να καβατζωθεις σε καμια θεση προισταμενου βιβλιοθήκης της ΤΑΔΕ σχολης/ιδρύματος και άσε τα παιδαγωγικά για κανενα που να τον ενδιαφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:34 »

Αποσυνδεδεμένος vikiteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 17, 2014, 07:09:54 μμ »
Εγώ σου συνιστώ να κάνεις το διδακτορικό.Να ξέρεις ότι στο δημόσιο (αν είσαι εκπαιδευτικός), αν έχεις δυο μεταπτυχιακά, σου αναγνωρίζουν μόνο το ένα

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 17, 2014, 09:50:44 μμ »
pipis82 respect!!!!!!!!!

Οντως Daidalos, στο δημόσιο αναγνωρίζεται και μοριοδοτειται μονο το ενα μεταπτυχιακό και το διδακτορικό δεν παει προσθετικά, άλλα αν εχεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό μετρανε μονο τα μορια του διδακτορικού. Πάντως επειδή κι εγώ τώρα τελειωνω το μεταπτυχιακό μου, μονο που σκέφτομαι 4-5 χρόνια διαβάσματος και ερευνάς μπροστά μου με πιάνει κρύος ιδρώτας. Όσο και να σ' αρέσει το αντικείμενο το διδακτορικο είναι πολύ δύσκολο, κακά τα ψέμματα. Και δυστυχώς στο σημερινο δημόσιο δε θα δεις και μεγαλο χαιρι. Ουτε σε διορισμό, ουτε σε μετάθεση-απόσπαση, για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω να σου πω. Ενα μεταπτυχιακό ατην ειδική μπορεί να σου χρησίμευε.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 17, 2014, 10:30:55 μμ »
όλα αυτά που γράφετε που αναφέρονται; δηλαδή ακόμα και αν τα μεταπτυχιακά έχουν διαφορετικό αντικείμενο μετράει μόνο το ένα;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:34 »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 17, 2014, 11:23:30 μμ »
@Esperos
@Emmaki
@Pipis 82
Συμφωνώ και επαυξάνω 1000%, νομίζω δε θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα.
Αν δεν έχετε γνωριμίες και είστε απλώς νομοταγείς και ευσυνείδητοι επαγγελματίες θα είστε πάντα ουραγοί στις θέσεις ευθύνης του δημοσίου ανεξαρτήτως πτυχίων. Αξιοκρατία απλώς δεν υφίσταται στο ελληνικό δημόσιο.
Το διδακτορικό απαιτεί τουλάχιστον μια 5ετία απίστευτης ψυχολογικής
και πνευματικής πίεσης η οποία αλλάζει ριζικά την κοσμοθεωρία σας και η εκφραση "εκπόνηση διδακτορικής διατριβής" είναι απολύτως σωστή για την περιγραφή της μακράς κυοφορίας και του επώδυνου τοκετού.
Ουδεμία σχέση έχει με τα μεταπτυχιακά και κανείς δεν είναι σε θέση να το συνειδητοποιήσει αυτό παρά μόνο αυτός που το έχει βιώσει. Αν καταφεύγεις στη μελέτη και την έρευνα για να κορέσεις την περιέργεια και τη φιλομάθεια σου τότε ξεκίνα με όλες σου τις δυνάμεις, αν το σκέφτεσαι μεταξύ τυρού και αχλαδίου, άστο καλύτερα. Κάνε καλύτερα μερικές πρακτικές και ξεκινα να δουλευεις, η ανώφελη παράταση της φοιτητικής ζωής δεν ωφέλησε ποτέ κανένα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 18, 2014, 06:29:30 μμ »
μην ακους κανέναν. Άκου τον killbill!! Κάνε δεύτερο ΠΡΟπτυχιακό και θα με θυμηθείς!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 18, 2014, 06:43:15 μμ »
Αρκεί το 2ο προπτυχιακό να είναι του ενδιαφέροντός σου και να είναι εκτός εκπαίδευσης  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 18, 2014, 07:32:15 μμ »
@Esperos
@Emmaki
@Pipis 82
Συμφωνώ και επαυξάνω 1000%, νομίζω δε θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα.
Αν δεν έχετε γνωριμίες και είστε απλώς νομοταγείς και ευσυνείδητοι επαγγελματίες θα είστε πάντα ουραγοί στις θέσεις ευθύνης του δημοσίου ανεξαρτήτως πτυχίων. Αξιοκρατία απλώς δεν υφίσταται στο ελληνικό δημόσιο.
Το διδακτορικό απαιτεί τουλάχιστον μια 5ετία απίστευτης ψυχολογικής
και πνευματικής πίεσης η οποία αλλάζει ριζικά την κοσμοθεωρία σας και η εκφραση "εκπόνηση διδακτορικής διατριβής" είναι απολύτως σωστή για την περιγραφή της μακράς κυοφορίας και του επώδυνου τοκετού.

Ουδεμία σχέση έχει με τα μεταπτυχιακά και κανείς δεν είναι σε θέση να το συνειδητοποιήσει αυτό παρά μόνο αυτός που το έχει βιώσει. Αν καταφεύγεις στη μελέτη και την έρευνα για να κορέσεις την περιέργεια και τη φιλομάθεια σου τότε ξεκίνα με όλες σου τις δυνάμεις, αν το σκέφτεσαι μεταξύ τυρού και αχλαδίου, άστο καλύτερα. Κάνε καλύτερα μερικές πρακτικές και ξεκινα να δουλευεις, η ανώφελη παράταση της φοιτητικής ζωής δεν ωφέλησε ποτέ κανένα.
Συμφωνώ απόλυτα! Εγώ προσωπικά θα το έκανα μόνο εάν ενδιαφερόμουν για ακαδημαϊκή καρριέρα!
  

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:11:48 πμ »
Συν 1 και από εμένα για το δεύτερο προπτυχιακό
Μερικές παρατηρήσεις,αν επιλέξεις Διδακτορικό η εμπειρία είναι μεγάλη,εμβαθύνεις σε ένα θέμα της επιστήμης σου.
Είναι εξειδίκευση της εξειδίκευσης,ας μου επιτραπεί μια τέτοια έκφραση.
Εξαρτάται που θα κάνεις διδακτορικό,εξαρτάται τι επαγγελματικά προσόντα σου δείνει(σου δίνει είναι σίγουρο),εξαρτάται τι συμβαίνει με τον κλάδο αυτό στην χώρα μας,δυσκολία στο αντικείμενο κλπ.
Αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό κάνε το όσο είσαι νεότερος-νεότερη.
Πιο μεγάλος,-η ίσως να μην έχεις τις αντοχές που έχεις τώρα.
Το δευτερο πτυχίο μπορείς να το κάνεις και πιο αργά ή/και παράλληλα με το Διδακτορικό
Έχω την αίσθηση ότι δεν απογορεύεται κάτι τέτοιο.
Το διδακτορικό μπορεί να σε οδηγήσει σε χώρο που έχει μικρότερη ανταγωνισμό με καλύτερες προοπτικές (λέμε τώρα για Ελλάδα...,στο Εξωτερικό είναι πιθανότερο).
Κάτσε δες τα συν/πλην όλων των επιλογών σου και δες τι σου αρέσει και τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:47:13 πμ »
Συν 1 και από εμένα για το δεύτερο προπτυχιακό
Μερικές παρατηρήσεις,αν επιλέξεις Διδακτορικό η εμπειρία είναι μεγάλη,εμβαθύνεις σε ένα θέμα της επιστήμης σου.
Είναι εξειδίκευση της εξειδίκευσης,ας μου επιτραπεί μια τέτοια έκφραση.
Εξαρτάται που θα κάνεις διδακτορικό,εξαρτάται τι επαγγελματικά προσόντα σου δείνει(σου δίνει είναι σίγουρο),εξαρτάται τι συμβαίνει με τον κλάδο αυτό στην χώρα μας,δυσκολία στο αντικείμενο κλπ.
Αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό κάνε το όσο είσαι νεότερος-νεότερη.
Πιο μεγάλος,-η ίσως να μην έχεις τις αντοχές που έχεις τώρα.
Το δευτερο πτυχίο μπορείς να το κάνεις και πιο αργά ή/και παράλληλα με το Διδακτορικό
Έχω την αίσθηση ότι δεν απογορεύεται κάτι τέτοιο.
Το διδακτορικό μπορεί να σε οδηγήσει σε χώρο που έχει μικρότερη ανταγωνισμό με καλύτερες προοπτικές (λέμε τώρα για Ελλάδα...,στο Εξωτερικό είναι πιθανότερο).
Κάτσε δες τα συν/πλην όλων των επιλογών σου και δες τι σου αρέσει και τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.
θα συμφωνήσω κι εγώ ειλικρινά για δεύτερο προπτυχιακό!
Κάνοντας διδακτορικό είναι σαν να βγάζεις visa... λολ
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:11:37 μμ »
όλα αυτά που γράφετε που αναφέρονται; δηλαδή ακόμα και αν τα μεταπτυχιακά έχουν διαφορετικό αντικείμενο μετράει μόνο το ένα;

Τα δικά μου είναι διαφορετικά....ένα ειδική αγωγή και ένα διοίκηση

Μόνο το πρώτο "μετράει" μισθολογικά (παλιά έδινε 30 (?) ευρώ, τώρα μου έδωσε χρόνια και άρα μισθολογική εξέλιξη) και το δεύτερο.....μια ωραία κορνίζα.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 30, 2014, 02:47:36 πμ »
Διδακτορικό σίγουρα άξιζε να κάνεις λίγο παλαιότερα. Που μπορούσες να πάρεις εκπαιδευτική άδεια.
Έτσι έκανα εγώ το δικό μου. Και ήταν και πολύ εύκολο μετά την εκπαιδευτική άδεια να πάρεις και απόσπαση στο πανεπιστήμιο.
Άσε που είχες και αύξηση στο μισθό για το διάστημα της άδειας.

Έτσι σίγουρα συνέφερε αλλά δυστυχώς (για όσους δεν πρόλαβαν) έκοψαν τις άδειες.
Αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο υπάρχουν εξαιρέσεις για πολύ "ειδικές" περιπτώσεις.

Τώρα είναι σίγουρα πιο δύσκολα γιατί θα πρέπει να το συνδυάσεις με το σχολείο.
Το κατά πόσο είναι εύκολο ή δύσκολο αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο καθηγητής να γνωρίζει το θέμα και να σου πει σε ποια κατεύθυνση θα κινηθείς.
Επίσης αν το πάρεις απόφαση προσπάθησε να εστιάσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στο θέμα σου. Και ας μην έχεις το background. Το background το αποκτάς στην πορεία.
Αλλιώς θα χάσεις πολύ χρόνο και κόπο και πιθανόν να δεις ότι δεν σου βγαίνει.

Συνήθως στο διδακτορικό έχεις ένα στόχο που αφορά κάποιες δημοσιεύσεις που πρέπει να κάνεις.
Υπάρχουν οι δημοσιεύσεις σε περιοδικά και αυτές σε συνέδρια.
Συνήθως θέλει 1-2 για περιοδικά και άλλες 4-5 σε συνέδρια. Αλλά και αυτό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο και τον καθηγητή σου.

Επίσης είναι γνωστό ότι οι επιβλέποντες καθηγητές φορτώνουν ένα σωρό αγγαρείες στους υποψήφιους διδάκτορες.
Που και πάλι τίποτα δεν είναι στανταρ αλλά κάποιες αγγαρείες πολύ πιθανόν να κάνεις και εσύ.

Γενικά, σίγουρα θέλει αρκετό κόπο. Αλλά το πόσο δεν είναι κάτι στάνταρ. Άλλοι το έχουν βγάλει σχετικά εύκολα και άλλοι έχουν παιδευτεί πολύ (ή το παράτησαν). Είναι και θέμα τύχης.

Πάντως σίγουρα 4-5 χρόνια θα φας. Πιθανόν και περισσότερο.
Αν έχεις διάθεση και χρόνο μπορείς να το δοκιμάσεις να δεις πώς θα πάει.
Δίδακτρα ούτως ή άλλως δεν πληρώνεις.

Από την άλλη, ένα δεύτερο μεταπτυχιακό συχνά δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω σε σχέση με το πρώτο.
Εκτός αν είναι σε κάποιο ειδικό θέμα όπου υπό κάποιες συνθήκες σου φανεί χρήσιμο.
Το ίδιο ισχύει νομίζω με το να πάρεις και ένα δεύτερο πτυχίο.
Ίσως αν με το πτυχίο σου είσαι π.χ. υπεράριθμος ή είναι πολύ κορεσμένη ειδικότητα και σου αρέσει κάτι άλλο.
Σχετικά είναι όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2014, 03:18:15 πμ από giorgos0714 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:29:49 μμ »
Άσε που το 2ο προπτυχιακό θα το βγάλεις πολύ γρήγορα γιατί:

εγγράφεσαι στο 2ο έτος, που σημαίνει ότι μπορείς να βγάλεις την σχολή στα 3 χρόνια.
Αν υπάρχουν κοινά μαθήματα με το 1ο σου πτυχίο γίνεται αναγνώριση μαθημάτων οπότε λιγοστεύουν ακόμα περισσότερο τα χρόνια φοίτησης.
Μπορείς μέσα σε 2-2.5 έτη να καθαρίσεις και να έχεις 2ο πτυχίο και να σου ανοίξουν πόρτες!

Στην Ελλάδα μην ξεχνάς το βασικό πτυχίο είναι που μετράει. Όλα τα άλλα είναι πρόσθετα προσόντα. Χωρίς βασικό πτυχίο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.!


Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό ή δεύτερο μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:11:49 μμ »
Το γεγονός ότι κόπηκαν οι εκπαιδευτικές άδειες για να κάνεις διδακτορικό, δεν αποτελεί από μόνο του λόγο να μη ξεκινήσεις τώρα. Σίγουρα είναι πιο δύσκολο να δουλεύεις στο σχολείο και ταυτόχρονα να κἀνεις έρευνα, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Κάποιοι συνδυάζουν και τα δύο και τα καταφέρνουν άριστα. Χρειάζεται όμως περισσότερος χρόνος, ειδικά αν έχεις αυξημένες οικογενειακές υποχρεώσεις.
Το θέμα είναι να υπάρχει ισχυρό εσωτερικό κίνητρο για να προχωρήσεις παρά πέρα, πρόσφορο αντικείμενο, συνεργάσιμοι και συνεπείς επιβλέποντες καθηγητές που να μη τους κυνηγάς με το τουφέκι και όρεξη....
Κατά τη γνώμη μου θα προτιμούσα ένα διδακτορικό από ένα δεύτερο μεταπτυχιακό ή προπτυχιακό γιατί προτιμώ να εμβαθύνω σε ένα θέμα της επιστήμης μου παρά να ξεκινήσω κάτι εντελώς καινούργιο και να εισχωρήσω σε νέα πεδία. Εκτός αν το δεύτερο προπτυχιακό σου έχει μερικά κοινά μαθήματα με το πρώτο, οπότε αναγνωρίζονται και δεν τα ξαναδίνεις.  Όμως, δεν υπάρχουν συνταγές, η απόφαση είναι καθαρά προσωπική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.