*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15  (Αναγνώστηκε 380462 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 24, 2014, 12:20:28 μμ »
Απο ότι φαίνεται το Υπουργείο παίρνει πίσω την αδικη τροπολογία περι εντοπιότητας όπως και το "ξεκλείδωμα" των πινάκων. Η εγκύκλιος για τις αιτήσεις μάλλον θα βγει πράγματι την άλλη βδομάδα, όσον αφορά δε τις προσλήψεις αναπληρωτών δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη το χρονοδιάγραμμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:58 »

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα1988

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:05:34 μμ »
Βγήκε παιδιά. Καλή και γρήγορη τοποθέτηση εύχομαι σε όλους!

http://www.pde.gr/index.php?page=7506

Αποσυνδεδεμένος d@skala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 27, 2014, 05:39:39 μμ »
Καλησπέρα σας! Μήπως ξέρουμε περίπου πόσους αναπληρωτές θα πάρουν φέτος; Δεν είναι μεγάλος ο αριθμός των συνταξιοδοτήσεων; :)

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 29, 2014, 12:42:53 μμ »
Έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι και να μην περιμένω και πολλά, αλλα θα ήθελα να ακουσω και τη δικη σας αποψη. ΑΝ ισχύουν όσα λέγονται στο παρακάτω link, υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να καταφέρουμε να δουλέψουμε φέτος οι απόφοιτοι του '13;;

http://www.ipaideia.gr/22500-pistoseis-gia-anaplirotes-kai-oromisthious-katanomi-poron.htm

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:58 »

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 29, 2014, 12:52:34 μμ »
Για να υπολογίσεις πόσο περίπου θα προχωρήσει ο πίνακας θα κοιτάς τον αριθμό παραιτήσεων/συνταξιοδοτήσεων των δασκάλων και όχι τα κενά ή και τις πιστώσεις γενικότερα σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια. Θεωρώ πως και φέτος, ούτε οι απόφοιτοι του '11 θα δουλεψουν, που είναι άνεργοι από τότε που τελειωσαν.

Αποσυνδεδεμένος viki_mal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 29, 2014, 12:54:38 μμ »
Έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι και να μην περιμένω και πολλά, αλλα θα ήθελα να ακουσω και τη δικη σας αποψη. ΑΝ ισχύουν όσα λέγονται στο παρακάτω link, υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να καταφέρουμε να δουλέψουμε φέτος οι απόφοιτοι του '13;;

http://www.ipaideia.gr/22500-pistoseis-gia-anaplirotes-kai-oromisthious-katanomi-poron.htm
Συνάδελφε ακόμα δεν έχουν δουλέψει οι απόφοιτοι του '11! Ας ελπίσουμε τουλάχιστον πως φέτος θα γίνει αυτό!

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 29, 2014, 12:55:06 μμ »
Έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι και να μην περιμένω και πολλά, αλλα θα ήθελα να ακουσω και τη δικη σας αποψη. ΑΝ ισχύουν όσα λέγονται στο παρακάτω link, υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα να καταφέρουμε να δουλέψουμε φέτος οι απόφοιτοι του '13;;

http://www.ipaideia.gr/22500-pistoseis-gia-anaplirotes-kai-oromisthious-katanomi-poron.htm
Από αυτές τις πιστώσεις θα προσληφθούν πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια (δάσκαλοι, νηπιαγωγοί, όλες οι ειδικότητες της δευτεροβάθμιας, ειδική αγωγή και για τις δύο βαθμίδες, δηλαδή παράλληλες, τμήματα ένταξης, ειδικά σχολεία). Στους δασκάλους να ξέρεις ότι υπάρχουν άτομα που τελείωσαν το 2010, δούλεψαν μία χρονιά (το 2010-11) και δεν προσελήφθησαν ξανά. Μετά από αυτούς πρέπει να υπολογίσεις όσους τελείωσαν το 2011 και το 2012 και μετά έρχεται η δική σας η σειρά. Τα συμπεράσματα δικά σου!!

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 29, 2014, 01:00:05 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας. Γνωριζω πως εχει η εργασιακη πραγματικοτητα, αλλλα ειπα να την κανω την ερωτηση για να σιγουρευτω:P. Πιστεύω πάντως ότι οι περισσότεροι απο τους απόφοιτους του 2011 θα δουλέψουν φέτος;-). Όσο για τα λειτουργικά κενά είναι χιλιάδες, κάτι που είμαι σίγουρος ότι το γνωριζετε, παρα τα δυο μεγάλα κύματα συγχωνεύσεων.

Αποσυνδεδεμένος marilliat888

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:42:54 μμ »
Καλησπέρα σας!Εύχομαι να δουλέψουμε όλοι καποια στιγμή αν και εμείς οι απόφοιτοι του 12 είναι πολυ δύσκολο..Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, δε γνωρίζω αν εχει διευκρινιστεί αλλού και επαναλαμβάνομαι.Έχω πιστοποιημένη γνωση της Βraille, αυτό στην αίτηση μου μπορώ να το δηλώσω καπου;Δεν έχω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή για να μπω στον πινακα 70,50 το γνωριζω αυτό αλλά υπάρχει περίπτωση να μπορώ να δηλώσω και τη braiile;

Αποσυνδεδεμένος Marianthi_PE70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teacher's Life
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 31, 2014, 02:12:10 μμ »
Καλησπέρα σας!Εύχομαι να δουλέψουμε όλοι καποια στιγμή αν και εμείς οι απόφοιτοι του 12 είναι πολυ δύσκολο..Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, δε γνωρίζω αν εχει διευκρινιστεί αλλού και επαναλαμβάνομαι.Έχω πιστοποιημένη γνωση της Βraille, αυτό στην αίτηση μου μπορώ να το δηλώσω καπου;Δεν έχω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή για να μπω στον πινακα 70,50 το γνωριζω αυτό αλλά υπάρχει περίπτωση να μπορώ να δηλώσω και τη braiile;

Από όσο γνωρίζω, όταν βγει η εγκύκλιος της Ειδικής Αγωγής θα διευκρινίζει αν μπορείς να το καταθέσεις μαζί με την αίτηση. Φίλη μου, πάντως, δασκάλα πήγε να το καταθέσει με την αίτηση για τον πίνακα Γενικής Αγωγής (και το Μεταπτυχιακό της στην Ειδική Αγωγή) και της είπαν να το καταθέσει όταν βγει της Ειδικής!

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 31, 2014, 04:10:55 μμ »
καλησπέρα σε όλους! πέρυσι πόσους αναπληρωτές ΠΕ70 πήραν συνολικά? Γνωρίζουμε?

Αποσυνδεδεμένος LGr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 01, 2014, 01:25:40 μμ »
Καλημέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω, με αφορμή τη νέα εγκύκλιο που δεν ξεχωρίζει τα μειονοτικά αλλά τα βάζει μέσα στους νομούς της Θράκης,  εαν υπάρχει κάποιος/α από εσάς που να υπηρέτησε σε μειονοτικά, ποια ήταν η εμπειρία του/της.  Πόσο δύσκολα είναι αυτά τα χωριά και πώς είναι οι συνθήκες εκεί; Αξίζει τον κόπο; Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 04, 2014, 11:52:39 μμ »
με αφορμή τη νέα εγκύκλιο που δεν ξεχωρίζει τα μειονοτικά αλλά τα βάζει μέσα στους νομούς της Θράκης

Πράγματι περιέχεται αυτή η τροποποίηση στην εγκύκλιο. Συγκεκριμένα:

Παράθεση
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ:
Ι. Στις προτιμήσεις των εκπαιδευτικών όλων των κλάδων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δεν περιλαμβάνεται η περιοχή Μειονοτικά. Οι προσλήψεις θα διενεργούνται στις περιοχές που υπάγονται οι συγκεκριμένες σχολικές μονάδες και η τοποθέτηση των προσλαμβανόμενων εκπαιδευτικών σε αυτές θα γίνεται με απόφαση του οικείου Διευθυντή Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Ξέρει κανείς να μου πει πώς τους κατέβηκε (αυτούς που μας κυβερνούν) αυτή η έμπνευση;;;

Τι πρόβλημα υπήρχε και πώς το λύνει αυτή η τροποποίηση;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2014, 12:02:35 πμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος viki_mal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 05, 2014, 12:45:06 πμ »
Πράγματι περιέχεται αυτή η τροποποίηση στην εγκύκλιο. Συγκεκριμένα:

Ξέρει κανείς να μου πει πώς τους κατέβηκε (αυτούς που μας κυβερνούν) αυτή η έμπνευση;;;

Τι πρόβλημα υπήρχε και πώς το λύνει αυτή η τροποποίηση;;;
Γενικά ο νεος υπουργος όλο καινούριες πατέντες είναι. Η νεα τροπολογία που θα συζητηθεί αυριο και την Τεταρτη στη βουλη(μαζι με τη μοριοδοτηση των δυσπρόσιτων) αναφέρει πως πλεον σε αυτά τα σχολεία θα διορίζονται καθηγητές που έχουν πτυχιο ισλαμικών σπουδών για να διδάσκουν το κοράνι και κάτι τέτοια. Έχουν βγάλει ήδη τον αριθμό αυτών των καθηγητών (260 στο σύνολο) και εννοείται πως θα επιβαρύνουν το υπουργείο παιδείας. Όλο γκαρίζουμε για καταστρατήγιση πινάκων αλλά από την πίσω πόρτα μια χαρά τα περνάνε όλα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.