*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15  (Αναγνώστηκε 380589 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 18, 2014, 06:14:33 μμ »
Με τη Β.Ελλάδα συγχωνευμένη και....σχωρεμένη,plakakaneis?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:48 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 18, 2014, 06:52:31 μμ »
χαχαχαχαχα ;D

δεν σε κανω πλάκα, αλλά σαν την β. Ελλάδα δεν΄έχει ;)

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 20, 2014, 02:12:27 πμ »
Δεν έχει για....Είμαστε όλοι καρντάσια!! ;) :)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:25:30 πμ »
Το διαβάσαμε και αυτό σήμερα:
ΔΑΣΚΑΛΟΙ

ΜΕΓΑΛΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΝΑΖΗΤΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΙΣΟΔΟΥ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΠΟ 25 ΕΩΣ 29 ΕΤΩΝ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ». ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ 2.550€.

ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΠΟ 1/1/85 ΕΩΣ 31/12/89 ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΑΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ www.voucher.gov.gr ΕΩΣ ΤΙΣ 15/09/2014.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

ΣΑΣ ΣΗΜΕΙΩΜΑΣΤΟ [Για να στείλετε βιογραφικό κάντε κλικ εδώ]

Η΄ ΚΑΛΕΣΕΤΕ ΣΤΟ 210 9029780.

πηγή: skywalker

            Είναι αυτό που γράφαμε πέρυσι το φθινόπωρο για τους νηπιαγωγούς, για τις προσλήψεις μέσω το Υπουργείου Εργασίας, και κάποιοι μας διαβεβαίωναν ότι δεν αφορά εκπαιδευτικούς…

           Τότε, με τον αγώνα των νηπιαγωγών είχαν αποτραπεί αυτού του τύπου οι προσλήψεις και είχε ανατραπεί η φτηνή και ανασφάλιστη εργασία των εκπαιδευτικών στα σχολεία μας…

           Φέτος όμως το σύστημα επανέρχεται δριμύτερο… Βάζει αρχή από τα ιδιωτικά σχολεία και με το χάος που υπάρχει με τις πιστώσεις των αναπληρωτών ποιος μας διαβεβαιώνει ότι δεν θα ισχύσει το ίδιο και στα δημόσια σχολεία;

           Έχουν άραγε γνώση οι φύλακες ή ακόμα βρίσκονται στην καλοκαιρινή ραστώνη;

 

e-mesara.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:48 »

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:35:25 πμ »
Το πρόγραμμα αυτο δεν απευθύνεται μόνο σε εκπαιδευτικους, αλλά είναι γενικός μια προτροπή για ιδιωτικές επιχειρίσεις να προσλάβουν νέους χωρίς εργασιακή εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:39:13 πμ »
την πρακτική μας συνάδελφε την έχουμε κάνει, και μμε το παραπάνω, και όχι δεν δέχομαι το κράτος να με εμπιστεύεται να διδάξω τα παιδιά του και ο επιχειρηματίας να θέλει σκλαβάκια με 500 ευρουλάκια και σίγουρα θα ζητά γλώσσες, μεταπτυχιακά κτλ

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 22, 2014, 02:06:12 μμ »
Το ίδιο πρόγραμμα είχε λειτουργήσει και την περσινή χρονιά, όταν σε αρκετά ιδιωτικά σχολεία πήραν μέσω ΟΑΕΔ πτυχιούχους σε διάφορες ειδικότητες για να κάνουν πρακτική άσκηση. Κάποιους από αυτούς απ' όσο γνωρίζω τους κράτησαν στη συνέχεια με τα ίδια χρήματα. Σίγουρα δεν πρόκειται για το ίδιο πρόγραμμα, που ευτυχώς ανακόπηκε (προσωρινα;) από τις συναδέλφους νηπιαγωγούς, αν και δυστυχώς δεν νομίζω ότι απέχουμε και πολύ :(

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 22, 2014, 02:10:54 μμ »
είναι που μας διαβεβαίωνε ο μπράτης ότι δεν αφορα εμάς >:(

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 22, 2014, 02:18:26 μμ »
Το ίδιο πρόγραμμα είχε λειτουργήσει και την περσινή χρονιά, όταν σε αρκετά ιδιωτικά σχολεία πήραν μέσω ΟΑΕΔ πτυχιούχους σε διάφορες ειδικότητες για να κάνουν πρακτική άσκηση. Κάποιους από αυτούς απ' όσο γνωρίζω τους κράτησαν στη συνέχεια με τα ίδια χρήματα. Σίγουρα δεν πρόκειται για το ίδιο πρόγραμμα, που ευτυχώς ανακόπηκε (προσωρινα;) από τις συναδέλφους νηπιαγωγούς, αν και δυστυχώς δεν νομίζω ότι απέχουμε και πολύ :(
Η πρακτική άσκηση είναι για προπτυχιακούς φοιτητές όχι για πτυχιούχους. Αυτό το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ επιδοτεί στην ουσία τους ιδιοκτήτες των ιδιωτικών σχολείων, πληρώνοντας τους μισθούς των εκπαιδευτικών που θα δουλέψουν εκεί από κρατικούς πόρους.
Η Ομοσπονδία Ιδιωτικων Εκπαιδευτικών Λειτουργών Ελλάδος(Ο.Ι.Ε.Λ.Ε.) οφείλει να αντιδράσει ενάντια στο συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ που πετσοκόβει τον μισθό των εργαζομένων στα 500Ε, ενώ νομικά απ' όσο γνωρίζω οφείλει να είναι όσο στον δημόσιο τομέα...

Αποσυνδεδεμένος Geo88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 22, 2014, 07:05:00 μμ »
Δηλαδη αν καποιος εχει 4.000 πχ θεση στον πινακα μηδενικης και καμια προοπτικη για αναπληρωτης τα επομενα χρονια,, να μην παει; Εγω με σειρα 1650++ εχω κανει τα χαρτια μου και γιαυτο το προγραμμα voucher 25-29 στο οποιο εμπιπτουν πολλα ιδιιωτικα εκπαιδευτηρια. Η ολη φαση σαφως ειναι λαθος και το μονο ζητουμενο ειναι η εξαθλιωση αλλα οταν δεν εχεις αλλη εναλλακτικη; Σοβαρα κουραστηκα να καθομαι στον καναπε μου, ας παω για δουλεια και ας ειναι και για πεντακοσια ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:17:26 μμ »
Όλα αυτά τα επιδοτούμενα προγράμματα voucher είναι λάθος εξ' ορισμού. Αφενός εξυπηρετούν τους μεγαλους και μεσαίους εργοδότες, αφετέρου ρίχνουν ακόμα παρακάτω τους μισθούς. Δεν γνωρίζω αν είναι νόμιμο να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο στην ιδιωτική εκπαίδευση, γιατί αλλιώς η ΟΙΕΛΕ θα πρέπει να επέμβει άμεσα. Από οτι διάβασα όμως το ίδιο πρόγραμμα εφαρμόστηκε και πέρυσι, άρα υπάρχει προηγούμενο.
Τώρα τί πρέπει να κάνει ο καθένας μας επί του θέματος, είναι προσωπική υπόθεση. Πάντως αν εφαρμοζόταν κάτι τέτοιο και στη δημόσια εκπαίδευση θα υπήρχαν τεράστιες αντιδράσεις, λόγω καταστρατήγησης της σειράς των πινάκων κ.ο.κ...

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:29:49 μμ »
αν και δεν ειναι σχετικο με το θεμα διορισμους μονιμων εκπαιδευτικων στον κλαδο των δασκαλων δεν θα κανουν φετος ?? δεν υπαρχουν αλλοι διοριστεοι απο τον ασεπ...

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:46:17 μμ »
νομίζω οι δάσκαλοι τέλειωσαν

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ.70 2014-15
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:06:18 μμ »
Δηλαδη αν καποιος εχει 4.000 πχ θεση στον πινακα μηδενικης και καμια προοπτικη για αναπληρωτης τα επομενα χρονια,, να μην παει; Εγω με σειρα 1650++ εχω κανει τα χαρτια μου και γιαυτο το προγραμμα voucher 25-29 στο οποιο εμπιπτουν πολλα ιδιιωτικα εκπαιδευτηρια. Η ολη φαση σαφως ειναι λαθος και το μονο ζητουμενο ειναι η εξαθλιωση αλλα οταν δεν εχεις αλλη εναλλακτικη; Σοβαρα κουραστηκα να καθομαι στον καναπε μου, ας παω για δουλεια και ας ειναι και για πεντακοσια ευρω.
Η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω και τη δική σου θέση. Είναι εύκολο να λέμε από τη θέση αυτών που δουλεύουμε να μη πάει κάποιος άλλος για δουλειά, γιατί με τον τρόπο αυτό συμμετέχει στην εξαθλιώση των εργασιακών συνθηκών των υπολοίπων. Ωστόσο, και εγώ στη θέση σου μάλλον το ίδιο θα έκανα, σκεπτόμενη ότι αν μείνουν ευχαριστημένοι μπορεί κ να με κρατήσουν. Να ξέρεις πάντως ότι στα περισσότερα ιδιωτικά πραγματικά δεν αξίζει να δουλεύεις για τόσα λίγα χρήματα, καθώς η πίεση από τη διεύθυνση κ τους γονείς είναι μεγάλη, ιδιαίτερα για τους νέους εκπαιδευτικούς, το ωράριο σαφώς μεγαλύτερο του δημοσίου με αρκετές απλήρωτες υπερωρίες (απογευματινά, Σαββατοκύριακα), η δουλειά στο σχολείο ενέχει έξτρα κούραση μόνο κ μόνο για δραστηριότητες κ θέματα pr και η προετοιμασία στο σπίτι είναι πολλαπλάσια από αυτή του δασκάλου σε δημόσιο, καθώς διορθώνεις εξονυχιστικά το παραμικρό κείμενο των μαθητών, βγάζεις υλικό ακόμη κ για ενότητες κ δραστηριότητες που μπορεί να μη σου χρειαστούν άμεσα, αφού χρειάζεται να δουλεύεις εξατομικευμένα κ να προβλέπεις τις ανάγκες κάθε μαθητή σου, διαμορφώνοντας πολλές εναλλακτικές στο υλικό, κρατάς σχολαστικό αρχείο των πάντων (επικοινωνίες με γονείς, επιδόσεις, διορθωμένα τεστ, εκθέσεις, στόχους ανά μαθητή κτλ.) κ φυσικά έχεις αναλυτικά σχέδια μαθήματος ακόμη κ αν έχεις σχεδιάσει στο μυαλό σου κάθε λεπτό της διδασκαλίας σου έχοντας προβλέψει πιθανές τροποποιήσεις της ανάλογα με την ανατροφοδότηση από την τάξη σου. Φυσικά η δουλειά σε ένα καλό ιδιωτικό, που σέβεται τους εργαζόμενους και τους μαθητές του, είναι σίγουρα μεγάλο "σχολείο", που σου μαθαίνει πολλά πράγματα, που δε θα σου πουν ποτέ στο Πανεπιστήμιο κ ίσως γι' αυτήν την εμπειρία να αξίζει να δουλέψεις όσο είσαι ακόμη νέος-α κ σίγουρα δε θέλεις να κάθεσαι.
 Εύχομαι πάντως και η ΟΙΕΛΕ (που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο δραστήρια κ κοντά στον ιδιωτικό εκπαιδευτικό σε σχέση με τη δική μας ΔΟΕ) να προασπίσει τα δικαιώματα των νέων αυτών ιδιωτικών εκπαιδευτικών, ώστε να μη γίνει το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ ταφόπλακα για τα εργασιακά δικαιώματα όλων μας. Ήδη οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί (για όποιον παρακολουθεί αυτά τα θέματα) έχουν γίνει στόχος των σχολαρχών τα τελευταία τέσσερα χρόνια κ οι συνθήκες εργασίας τους συνεχώς υπονομεύονται από τις πολιτικές ηγεσίες, χωρίς να ασχολούμαστε ούτε στο ελάχιστο μαζί τους :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.