*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15  (Αναγνώστηκε 379328 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #882 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 05:07:41 μμ »
Πάντως με τόσους νέους αποφοίτους ΠΕ 71 και τους καινούριους 70.50 καλά θα κάνουμε να ξεχάσουμε τις επόμενες χρονιές τις πιστώσεις της παράλληλης στη γενική. Ίσως αν πιέζαμε σαν κλάδος να μπορούσαμε να διεκδικήσουμε θέσεις στα τμήματα ένταξης ή τουλάχιστον στην παράλληλη, εφόσον ανήκουν στα γενικά σχολεία πριν ψηφιστεί το νομοσχέδιο της ειδικής που μας αποκλείει, αλλά δε βλέπω κ πολλούς δασκάλους να ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο...

Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Σε σχολεία γενικής ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΝΤΑΞΗΣ και ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ από τον πίνακα γενικής....ΣΩΣΤΟ και λογικό ;)
Αλλά δεν βλέπω να ενδιφέρονται και πολλοί να το πετύχουμε. Έχουμε και τους άλλους που φωνάζουν με μεταπτυχιακά κτλ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:48:33 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #883 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 05:18:09 μμ »
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Σε σχολεία γενικής ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΝΤΑΞΗΣ και ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ από τον πίνακα γενικής....ΣΩΣΤΟ και λογικό ;)
Αλλά δεν βλέπω να ενδιφέρονται και πολλοί να το πετύχουμε. Έχουμε και τους άλλους που φωνάζουν με μεταπτυχιακά κτλ.
το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό, αν το πούμε στο εξωτερικό ότι τα χρησιμοποιούμε για να διδάξουμε στο νηπιαγωγίο και στο δημοτικό θα μας κρεμάσουν ... κουδούνια, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία αυτή να κανουμε μια κρουση στον ελεγκτή δημόσιας διοίκησης να ελεγχθούν όλα αυτά, γιατί στην βουλγαρία και στα σκόπια δεν πάνε μόνο για να ΄φτιάξουν δόντια ,  και εννοείται ο έλεγχος των γνώσεων να γίνει στις παραπάνω γλώσσες και στα αγγλικά.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #884 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 07:24:45 μμ »
Πάντως είναι πλέον πολυτέλεια να έχει ένα σχολείο δάσκαλο για τμήμα ένταξης ή τάξη υποδοχής, έτσι μας λένε. :o :o
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος iwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #885 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 08:19:19 μμ »
Γεια σας παιδιά....καινούρια στη παρέα σας (αν και σας διαβάζω καιρό...) και ομολογώ ότι με βοηθάτε πολύ να καταλάβω κάποια πράγματα, κάπως ακατανόητα για μένα μέχρι πριν... Ευχαριστώ και μπράβο για την διάθεση σας να ενημερώνετε και τους συναδέλφους σας!! Απορία μου: Η Αθήνα δεν έχει θέσεις;;ή δεν έχει ανοιξει ακόμα;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:48:33 »

Αποσυνδεδεμένος iwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #886 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 08:26:26 μμ »
Κανεις δεν ξερει να μου απαντήσει ...δεν εννοώ μόνο για παράλληλη...ξερω ότι θα υπάρχουν σιγουρα θεσεις για παράλληλη αλλά δεν ξερω αν θα φτάσουν σε μας. Εννοώ για πρωινο ή ολοήμερο..Μου φαίνεται πολύ κουλό να έχουν πάρει μόνο 3 άτομα Γ' Αθηνας.

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #887 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 08:56:03 μμ »
Σίγουρα υπάρχουν κενά απλά δεν έχουν ανοίξει για προσλήψεις ακόμα τα μεγάλα αστικά κέντρα. Για να δούμε, την Παρασκευή θα γίνουν προσλήψεις ή πάλι θα καθυστερήσουν 2-3 μέρες;

Αποσυνδεδεμένος iwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #888 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 09:01:19 μμ »
Δεν ξερω τι θα κάνουν...η αλήθεια είναι πως γελάω πλέον όταν λένε ότι θα τα βγάλουν κάποια συγκεκριμένη μέρα....γιατί απλά ξέρω ότι δεν πρόκειται...ας δούμε τα πράγματα θετικά!!!

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα1988

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #889 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 01:50:30 πμ »
Σύμφωνα με τον Υπουργός παιδείας μόλις υπεγράφη η απόφαση: Aπό το διδακτικό έτος 2014-15 και εφεξής και αποκλειστικά για θέματα προσμέτρησης προϋπηρεσίας σε πίνακες κατάταξης, ως ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας των αναπληρωτών εκπ/κών λογίζεται η εναρκτήρια ημερομηνία της οριζόμενης στη σχετική Υπουργική Απόφαση προθεσμίας, υπό την προϋπόθεση ότι η ανάληψη υπηρεσίας γίνεται εντός της προθεσμίας αυτής.

Επιτέλους μετά από τόσα χρόνια στην εκπαίδευση και μετά από τόσες αλλαγές έγινε και κάτι σωστό.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #890 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 08:47:47 πμ »
καλημέρα
ο λοβ στον σκαι, μέχρι τώρα για τις μετεγγραφές μιλούσε, να δούμε μετά το διάλειμμα .................

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #891 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 09:35:45 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2014, 11:13:05 πμ από plakakaneis »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #892 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:25:35 μμ »
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ. Σε σχολεία γενικής ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΝΤΑΞΗΣ και ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ από τον πίνακα γενικής....ΣΩΣΤΟ και λογικό ;)
Αλλά δεν βλέπω να ενδιφέρονται και πολλοί να το πετύχουμε. Έχουμε και τους άλλους που φωνάζουν με μεταπτυχιακά κτλ.

Δεν το κυνηγήσαμε αρκετά δυστυχώς! Είδατε ο σύλλογος των δασκάλων ειδικής πόσο οργανωμένος είναι και πόσο πιέζει για τα αιτήματά του αιρετούς κ υπουργείο. Πλέον όλοι θεωρούν αυτονόητη κ την πρόταξή τους κ την απασχόληση τους κατά προτεραιότητα σε ένταξη κ παράλληλη, ακόμα και εμείς.
Από πέρσι οργανώνονται (κ πολύ καλά κάνουν προφανώς) και οι νηπιαγωγοί. Συλλόγους αναπληρωτών έχουν κ οι περισσότερες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας, δείτε τι γίνεται και στο υπόλοιπο forum, στο fb, οι περισσότεροι βλέπουν ότι δε γίνεται τίποτα μόνο με ΔΟΕ κ ΟΛΜΕ.

Εγώ λέω να ξυπνήσουμε μήπως ασκήσουμε κ εμείς την όποια πίεση μπορέσουμε. Πήγα προχθές στη συνάντηση της Π.ΕΝ.Α στην Αθήνα κ ήμασταν 25- 30 άτομα. Απορώ τι περιμένουν οι υπόλοιποι; Την προσπάθεια την ξεκίνησαν παιδιά με υψηλή προϋπηρεσία στον β' πίνακα και προς το παρόν μέχρι να αποκτήσει ο σύλλογος μαζικότητα είπαν ότι υιοθετούν όλες τις θέσεις της ΔΟΕ για να μην υπάρξουν διχασμοί μεταξύ μας. Προφανώς προς το παρόν ενδιαφέρονται κυρίως για πρόκριση των διορισμών με 60- 40, μιας κ είναι πολλά χρόνια αναπληρωτές, αλλά πιστεύω ότι αν ο σύλλογος αποκτήσει πολλά μέλη στις εκλογές που θα γίνουν τον Οκτώβρη θα μπορέσουν να ακουστούν όλες οι απόψεις και να διαμορφωθούν επίσης ανάλογα τα αιτήματα του συλλόγου (πρέπει να αποφασίσουμε για σύστημα διορισμού, άνοιγμα πινάκων, κατάταξη στους πίνακες κτλ.). Απ' ότι κατάλαβα έχουν κ ψάχνουν άτομα που θα οργανώσουν το σύλλογο σε όλες τις πρωτοβάθμιες για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε παντού σε τοπικές συνελεύσεις. Όλοι μπορούμε να συμμετέχουμε, ακομη και αν δε δουλεύουμε ως αναπληρωτές, είμαστε πλέον 11.000 στους πίνακες, δε μπορούμε να περιμένουμε τίποτα μόνο από τη ΔΟΕ. Έχουμε τόσα θέματα ως αναπληρωτές, δεν είναι μόνο οι διορισμοί, έχουμε χάσει τόσα εργασιακά δικαιώματα σε σχέση με τους μόνιμους κ δεν ανοίγει ρουθούνι (δεν δικαιούμαστε άδειες ανατροφής, δεν δικαιούμαστε αναρρωτικές πάνω από 15 μέρες, κόπηκαν τα επιδόματα των μεταπτυχιακών, δεν δικαιούμαστε ολιγοήμερες εκπαιδευτικές άδειες, κόπηκαν τα επιδόματα των ολοημέρων, μας εμπαίζουν με τα πιστοποιητικά υγείας, μας "δουλεύουν" με τα κενά στις πρωτοβάθμιες κτλ.). Ένας σύλλογος σε κάθε περίπτωση μπορεί να πετύχει πολλά περισσότερα απ' ότι ο καθένας μόνος του, ας μη τα περιμένουμε όλα απ' τους άλλους. Ήδη έχουν γίνει σημαντικές κινήσεις με συναντήσεις με πρόσωπα- κλειδιά στο υπουργείο, υπάρχει δικηγόρος που τους συμβουλεύει, αν μπορέσουμε να συγκεντρώσουμε 3- 4.000 μέλη θα είμαστε πλέον υπολογίσιμη δύναμη κ για τη ΔΟΕ κ για το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #893 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:32:51 μμ »
Κανεις δεν ξερει να μου απαντήσει ...δεν εννοώ μόνο για παράλληλη...ξερω ότι θα υπάρχουν σιγουρα θεσεις για παράλληλη αλλά δεν ξερω αν θα φτάσουν σε μας. Εννοώ για πρωινο ή ολοήμερο..Μου φαίνεται πολύ κουλό να έχουν πάρει μόνο 3 άτομα Γ' Αθηνας.

Η Αθήνα λογικά θα ανοίξει στη γ' φάση. Οι συνδικαλιστές επιμένουν ότι έχει κενά. Ακόμη και αν το myschool τα βρει λιγοτερα, πάλι θα αναγκαστούν να κάνουν προσλήψεις. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν άτομα αρκετά ψηλά στο β' πίνακα που έχουν δηλώσει μόνο 2-3 περιοχές της Αθήνας κ λογικά θα πάρουν τις περισσότερες θέσεις. Όμως για τους υπόλοιπους υπάρχει η πιθανότητα της παράλληλης, που παίρνει πολλούς, ειδικά στη β' Αθήνας, αλλά κ τα ΖΕΠ, που επίσης στην πλειοψηφία τους δίνουν θέσεις Α' Αθήνας. Το θέμα είναι πότε θα γίνει η β' (λογικά) φάση της παράλληλης (η α' μάλλον 70.50 θα έχει), κ τα ΖΕΠ. Ελπίζω να μη πάνε το Νοέμβρη, όπως τις προηγούμενες χρονιές.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #894 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:36:22 μμ »
Οι προγραμματισμένες προσλήψεις αναπληρωτών γι αυτή την εβδομάδα για ΠΕ και ΔΕ ανέρχονται,περίπου, σε 2000,σύμφωνα με ενημέρωση από το υπουργείο.
Συγκεκριμένα:500,περίπου, πιστώσεις κρατικού προυπολογισμού για ΠΕ και ΔΕ.
200 πιστώσεις δασκάλων και νηπιαγωγών για ολοήμερα και 350 για ειδικότητες.
300-500 πιστώσεις για μουσικά και καλλιτεχνικά σχολεία.
280 πιστώσεις για φιλολόγους ειδικής και 220 πιστώσεις για ΕΔΕΑΥ και ΚΕΔΔΥ.Οι επιμέρους αριθμοί θα καθορισθούν μετά την αποστολή των κενών.απο ΜΠΡΑΤΗ

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα 89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #895 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 12:41:06 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα!Παρακολουθώ από πέρυσι το φόρουμ, αλλά τώρα δημιούργησα λογαριασμό!Οι προσλήψεις φαίνεται να κινούνται πιο γρήγορα σε σχέση με πέρυσι αλλά όχι με τόσο μεγάλους αριθμούς...Ο Μπράτης αναφέρει για 200 περίπου προσλήψεις δασκάλων και νηπιαγωγών για ολοήμερα... συγκεκριμένα:
 Οι προγραμματισμένες προσλήψεις αναπληρωτών γι αυτή την εβδομάδα για ΠΕ και ΔΕ ανέρχονται,περίπου, σε 2000,σύμφωνα με ενημέρωση από το υπουργείο.
Συγκεκριμένα:500,περίπου, πιστώσεις κρατικού προυπολογισμού για ΠΕ και ΔΕ.
200 πιστώσεις δασκάλων και νηπιαγωγών για ολοήμερα και 350 για ειδικότητες.
300-500 πιστώσεις για μουσικά και καλλιτεχνικά σχολεία.
280 πιστώσεις για φιλολόγους ειδικής και 220 πιστώσεις για ΕΔΕΑΥ και ΚΕΔΔΥ.Οι επιμέρους αριθμοί θα καθορισθούν μετά την αποστολή των κενών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158557
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.