*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15  (Αναγνώστηκε 380647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1274 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 07:13:38 μμ »
καλησπέρα κι απο μένα, να σας ρωτήσω στους πίνακες πε 70.50 νομίζω πως είδα και άτομα χωρίς μεταπτυχιακό, προϋπηρεσία μικρότερη των 10 μηνών και και χρόνο κτήσης πτυχίου το 2010(αποκλείεται δηλ το σεμ των 400 ωρών), είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:31 »

Αποσυνδεδεμένος sofakiii

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1275 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 08:48:10 μμ »
Ζεπ δλδ πάλι Μέσα Δεκεμβρίου????????????????? αισχος!!!! μας δουλεύουν....δν το έχει δει το θέμα ο υπουργός να κάνει παρέμβαση????????????? ντροπή....μας εμπαίζουν.....

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1276 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 08:55:41 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών δασκάλων ειδικής αγωγής που ανακοινώθηκε σήμερα και μέχρι την Παρασκευή θα γίνουν προσλήψεις. Δουλεύω όμως σε ιδιωτικό σχολείο και δυσκολεύομαι να φύγω (από ηθικής πλευράς κυρίως απέναντι στους μαθητές-γονείς-διευθυντές που η μεχρι τωρα συνεργασία μας είναι άψογη).
Θα με συμβουλεύατε να πάω αύριο να ακυρώσω την αίτησή μου για αναπληρωτής;
Έμαθα βέβαια για μια ρύθμιση που λεει ότι αν προσληφθώ, αποδέχομαι τη θέση μου και βάσει ενός νόμου, μπορώ να δουλεύω κανονικά στο ιδιωτικό, παίρνοντας παράλληλα τα μόρια του αναπληρωτή. Ισχύει; Έχετε ακούσει κατι;

νομιζω οτι  ισχυει για μια χρονια...καλυτερα να ρωτησεις στην κοντινη σου πρωτοβαθμια... δεν ξερω αν καλυπτει το εσπα  ετσι... καλα κ αν το σκεφτεις απο  ηθικης πλευρας καλυτερα να την ακυρωσεις..το παιδακι που θα αναλαμβανες θα το αναλαβει καποιος αλλος εγκαιρα..γτ με το υπουργειο που μπλεξαμε βλεπω επομενη παραλληλη αρχες του 2015...και αν...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2014, 09:00:57 μμ από Γιασεμάκι »

Αποσυνδεδεμένος michaela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1277 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:11:56 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών δασκάλων ειδικής αγωγής που ανακοινώθηκε σήμερα και μέχρι την Παρασκευή θα γίνουν προσλήψεις. Δουλεύω όμως σε ιδιωτικό σχολείο και δυσκολεύομαι να φύγω (από ηθικής πλευράς κυρίως απέναντι στους μαθητές-γονείς-διευθυντές που η μεχρι τωρα συνεργασία μας είναι άψογη).
Θα με συμβουλεύατε να πάω αύριο να ακυρώσω την αίτησή μου για αναπληρωτής;
Έμαθα βέβαια για μια ρύθμιση που λεει ότι αν προσληφθώ, αποδέχομαι τη θέση μου και βάσει ενός νόμου, μπορώ να δουλεύω κανονικά στο ιδιωτικό, παίρνοντας παράλληλα τα μόρια του αναπληρωτή. Ισχύει; Έχετε ακούσει κατι;

Το 2010 βασει ενος νομου οπως λες ειχαα πει οτι αρνουμαι τη θεση στο δημοσιο,επιθυμω ομως να αναγνωριζεται η προυπηρεσια μου..βεβαια απ οτι μ εχουν πει παιζει να εχει αλλαξει κ να μην ισχυει πλεον ο νομος.Καλυτερα να ρωτησεις.Εγω δεν ειχα κπ προβλημα και γενικα νομιζω αν αρνηθεις μια χρονια δεν εχεις κπ κυρωση.Επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να απενεργοποιησεις την αιτηση σου τωρα,εχω την εντυπωση οτι υπαρχει συγκεκριμενη προθεσμια.
Αν εχεις την επιλογη θα σ ελεγα να απενεργοποιησεις την αιτηση για φετος.Επισης απ την εμπειρια μου θα σου πω πως αν εισαι σε ιδιωτικο μην κλεισεις την πορτα οπως και να εχει αφου το δημοσιο καταρρεει.Εγω παρακαλαω τωρα να βρω ιδιωτικο οσο απαιτητικα κ αν ειναι τα πραγματα εκει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:31 »

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1278 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:04:03 μμ »
καλησπέρα κι απο μένα, να σας ρωτήσω στους πίνακες πε 70.50 νομίζω πως είδα και άτομα χωρίς μεταπτυχιακό, προϋπηρεσία μικρότερη των 10 μηνών και και χρόνο κτήσης πτυχίου το 2010(αποκλείεται δηλ το σεμ των 400 ωρών), είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό?
Οχι,δεν είναι δυνατό να συμβαίνει αυτό!!!!Κατόνομασέ τους!!!!Γιατί και ο....αθέμιτος ανταγωνισμός των....συναδέλφων της ειδικής αγωγής πρέπει να έχει ένα όριο!!!!

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1279 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:05:16 μμ »
καλησπέρα κι απο μένα, να σας ρωτήσω στους πίνακες πε 70.50 νομίζω πως είδα και άτομα χωρίς μεταπτυχιακό, προϋπηρεσία μικρότερη των 10 μηνών και και χρόνο κτήσης πτυχίου το 2010(αποκλείεται δηλ το σεμ των 400 ωρών), είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό?
μήπως έχουν κοινωνικά κριτηρια;
ο χρόνος κτήσης πτυχίου δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τα σεμιναρια των 400 ωρων...μια γνωστή μου τα έκανε οταν ηταν φοιτητρια...
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1280 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:19:27 μμ »
Οσον αφορα στα σεμιναρια, μπορει καποιος να τα κανει και σαν φοιτητης... Οποτε καποιος με πτυχιο το 2014, μπορει σαν πρωτοετης φοιτητης να προλαβε τα σεμιναρια του 2010 και ετσι να ειναι στους πινακες ειδικης!

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1281 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 11:12:19 μμ »
Αυτά τα σεμινάρια δεν ήταν τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από μία αρπαχτή!!!!....

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1282 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 11:19:10 μμ »
Το 2010 βασει ενος νομου οπως λες ειχαα πει οτι αρνουμαι τη θεση στο δημοσιο,επιθυμω ομως να αναγνωριζεται η προυπηρεσια μου..βεβαια απ οτι μ εχουν πει παιζει να εχει αλλαξει κ να μην ισχυει πλεον ο νομος.Καλυτερα να ρωτησεις.Εγω δεν ειχα κπ προβλημα και γενικα νομιζω αν αρνηθεις μια χρονια δεν εχεις κπ κυρωση.Επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να απενεργοποιησεις την αιτηση σου τωρα,εχω την εντυπωση οτι υπαρχει συγκεκριμενη προθεσμια.
Αν εχεις την επιλογη θα σ ελεγα να απενεργοποιησεις την αιτηση για φετος.Επισης απ την εμπειρια μου θα σου πω πως αν εισαι σε ιδιωτικο μην κλεισεις την πορτα οπως και να εχει αφου το δημοσιο καταρρεει.Εγω παρακαλαω τωρα να βρω ιδιωτικο οσο απαιτητικα κ αν ειναι τα πραγματα εκει.

Θα συμφωνήσω με τη Μιχαέλα.Είχα χρησιμοποιήσει κ εγώ αυτόν τον νόμο το 2011- 2012 και πιστεύω ότι ισχύει ακόμα. Στην πρωτοβάθμια θα ξέρουν να σε κατατοπίσουν. Έχε όμως υπόψη σου ότι ενώ προσλήφθηκα εκείνη τη χρονιά για παράλληλη, η προϋπηρεσία δε μέτρησε στην ειδική, γιατί κανονικά ήμουν στο ιδιωτικό. Και εγώ θα πρότεινα πάντως να μην αφήσεις τη θέση στο ιδιωτικό, καθώς οι ΠΕ 70.50 κάθε χρόνο θα πέφτουν κ πιο κάτω στον πίνακα με κίνδυνο τις επόμενες χρονιές να βρεθείς εκτός δημοσίου. Η απενεργοποίηση σε αυτή τη φάση είναι μάλλον η πιο συνετή επιλογή. Κ δε θα χρειαστεί να μείνει το παιδάκι για το οποίο θα προσληφθείς χωρίς δάσκαλο κ απέναντι στους εργοδότες σου θα είσαι τυπικός. Δική σου η επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1283 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 11:33:25 μμ »
Aρα ενδεχομενως να μη μετρησει κι εμενα η προυπηρεσια, αφου στο ιδιωτικο ειμαι στη γενικη εκπαιδευση, ενω στον πινακα αναπληρωτων ειμαι στην ειδικη εκπαιδευση ...(παραλληλη στηριξη)

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1284 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 11:43:58 μμ »
Aρα ενδεχομενως να μη μετρησει κι εμενα η προυπηρεσια, αφου στο ιδιωτικο ειμαι στη γενικη εκπαιδευση, ενω στον πινακα αναπληρωτων ειμαι στην ειδικη εκπαιδευση ...(παραλληλη στηριξη)

Θα μετρήσει στους πίνακες γενικής αγωγής (αν όντως ανοίξουν) κ στον ΑΣΕΠ (αν ποτέ γίνει) θα μετρήσει ολοκληρη η προϋπηρεσια του ιδιωτικού (όχι μόνο οι 8μήνες στο δημόσιο δηλαδή).

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1285 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 11:51:47 μμ »
Μα καλα τι νόμος είναι αυτος;μόνο τα μόρια παίρνεις;και στη θέση σου πάει άλλος δάσκαλος ή το παιδί μένει χωρίς παράλληλη;για ποιο λόγο υπάρχει τέτοιος νόμος;μπορεις κάποιος να διαφωτίσει....
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1286 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 11:54:29 μμ »
καλησπέρα κι απο μένα, να σας ρωτήσω στους πίνακες πε 70.50 νομίζω πως είδα και άτομα χωρίς μεταπτυχιακό, προϋπηρεσία μικρότερη των 10 μηνών και και χρόνο κτήσης πτυχίου το 2010(αποκλείεται δηλ το σεμ των 400 ωρών), είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό?

Εγώ πάντως στον πίνακα μέτρησα καμιά δεκαριά άτομα που με ημεροχρονολογια κτησης πτυχιου μετα το 10 είχαν κ σεμιναριο. Αρα, ή το έκαναν όσο ήταν φοιτητές ή είχαν κ αλλο πτυχίο πριν του παιδαγωγικού κ το έκαναν για να μπουν σε εκεινους τους πίνακες της ειδικής (πχ. φιλόλογοι ειδικής). Με προύπηρεσία λιγότερη των 10 μηνών κ χωρίς μεταπτυχιακό ή σεμινάριο εγώ δε βρήκα κάποιον. Αν βρήκες, μπορείς να κάνεις ενσταση.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1287 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 08:51:23 πμ »
Αυτά τα σεμινάρια δεν ήταν τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από μία αρπαχτή!!!!....
H μεγαλυτερη ξεφτιλα...για προσληψη αναπληρωτη για διδασκαλια σε παιδια με ειδικες αναγκες....Και η μεγαλυτερη ξεφτιλα ξερεις πια ειναι?????Σημερα ενας εκπαιδευτικος που τελειωσε το 2010 το πανεπιστημιο..και εκανε το σεμιναριο μετα τις 30/8/2010...σαν καθηγητης δηλαδη..να μη μπορει να μπει στους πινακες....Και ενας φοιτητης που εκανε το σεμιναριο οταν φοιτουσε...και πηρε πτυχιο τριτοβαθμιας το 2014..να μπαινει στους πινακες..και μαλιστα ορισμενοι με καποια προυπηρεσια να καταφεροντε σημερα εναντιων συναδελφων ..που για 5 χρονια προτιμησαν να κανουν μεταπτυχιακο και διδακτορικο...για μια καλλιτερη παιδεια..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.