*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15  (Αναγνώστηκε 380677 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1302 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 02:05:10 μμ »
Τι γίνεται όμως με τα παιδιά που έχουν ήδη απορροφηθεί στα σχολεία? Θα πρέπει να τραβήξουν τις αιτήσεις τους? Εννοώ πως αν δεν τραβήξουν τις αιτήσεις τους τα ονόματα τους μπορεί να ανακοινωθούν την Παρασκευη για παράλληλη?

Και μετά τι γίνεται με αυτές τις θέσεις είναι υποχρεωμένοι να πάνε ή αρνούνται την πρόσληψη και οι συγκεκριμένες θέσεις ξαναβγαίνουν για εμάς τους υπόλοιπους λίγο αργότερα? Η τους αγνοεί το σύστημα απλά και πηγαίνει σε άτομα που δεν δουλεύουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος maria_sp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1303 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 02:18:32 μμ »
Δεν μπορεί να ακυρώσει τις αιτήσεις τους!!!
Το σύστημα απλά τους προσπερνάει. Μέχρι πέρσι είχαμε κάποια προβληματάκια (πχ. κάποιοι προσλαμβάνονταν την ίδια μέρα σε γενική και ειδική αγωγή) και έπρεπε να γίνει ανακοινωποίηση στο ορθό, αλλά φέτος δεν έχει υπάρξει κάποιο ανάλογο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1304 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 02:19:08 μμ »
Το λογικό θα ήταν να τους αγνοήσει το σύστημα και να τους προσπεράσει. Επειδή όμως πολλά έχουν δει τα μάτια μας, προβλέπω ανακοίνωση του αιρετού στο fb την Παρασκευή το βράδυ του στυλ:

"Απίθανες καταστάσεις στο υπουργείο! Μόλις με ενημέρωσαν από τη διεύθυνση Ε.Α. πως "κόλλησε" το σύστημα που έτρεχε για την Παράλληλη, καθώς έπεσε πάνω σε εκπαιδευτικούς ΠΕ70.50 οι οποίοι έχουν ήδη προσληφθεί στη γενική αγωγή. Η φάση παράλληλης επομένως αναβάλλεται εως ότου λυθεί το παραπάνω πρόβλημα..."  :) ;) :D ;D 8) ::) :P

Αποσυνδεδεμένος maria_sp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1305 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 02:22:04 μμ »
Έτσι.......
κ οι πίνακες θα ανακοινωθούν 27/10 με ημερομηνία πρόσληψης απο 29/9 και φάγαμε μια βδομάδα τζάμπα αναμονή.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:11:04 »

Αποσυνδεδεμένος georgia88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1306 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 02:55:19 μμ »
Σήμερα πιθανόν θα ανακοινωθούν 400, περίπου, προσλήψεις αναπληρωτών όλων των ειδικοτήτων -πλην δασκάλων νηπιαγωγών-για τα ΕΑΕΠ.Επιμέρους αριθμούς ,προς το παρόν,δεν γνωρίζω.
Μπρατης

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1307 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 03:16:39 μμ »
Δεν μπορεί να ακυρώσει τις αιτήσεις τους!!!
Το σύστημα απλά τους προσπερνάει. Μέχρι πέρσι είχαμε κάποια προβληματάκια (πχ. κάποιοι προσλαμβάνονταν την ίδια μέρα σε γενική και ειδική αγωγή) και έπρεπε να γίνει ανακοινωποίηση στο ορθό, αλλά φέτος δεν έχει υπάρξει κάποιο ανάλογο πρόβλημα.


Ποτέ μη λες ποτέ ... Είναι η πρώτη φάση παράλληλης οπότε ίσως την πατήσουν τώρα ... Κ εμείς μαζι τους ...

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1308 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 03:36:45 μμ »
Σήμερα πιθανόν θα ανακοινωθούν 400, περίπου, προσλήψεις αναπληρωτών όλων των ειδικοτήτων -πλην δασκάλων νηπιαγωγών-για τα ΕΑΕΠ.Επιμέρους αριθμούς ,προς το παρόν,δεν γνωρίζω.
Μπρατης

θα παρουν 400 για ειδικοτητες και δασκαλους δεν θα χουν ...ας ελπισουμε οτι κι η δικη μας φαση(αααααααανννννννν γίνει τελικά.....) θα εχει εναν ικανοποιητικό αριθμο...

Αποσυνδεδεμένος vivitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1309 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 03:45:40 μμ »
Εκεινος ο πινακας που λεγατε με τα ατομα πε70,50 που τα εχουν παρει ηδη απο την γενικη αγωγη ανεβηκε;; Για να ξερουμε ποσοι φυγανε...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1310 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 04:01:00 μμ »
θα παρουν 400 για ειδικοτητες και δασκαλους δεν θα χουν ...ας ελπισουμε οτι κι η δικη μας φαση(αααααααανννννννν γίνει τελικά.....) θα εχει εναν ικανοποιητικό αριθμο...

Από τη στιγμή που εκδόθηκε και φέτος η υπουργική εγκύκλιος που αναφέρει ότι στα ΕΑΕΠ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ, αλλά μπορεί να αναλάβει τη μελέτη ειδικότητα, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι έχουμε χάσει περίπου 1.000 θέσεις στα σχολεία. Άλλωστε θέσεις με πιστώσεις ΕΣΠΑ είναι και αυτές. Ας μας προβληματίσει κάποια στιγμή και αυτό...
Μερικοί νομίζουν ότι αν προσληφθούν και φέτος, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αυτά θα τα βρίσκουμε μπροστά μας κάθε χρόνο που θα λιγοστεύουν οι θέσεις μας και θα αναρωτιόμαστε που πήγαν τα περσινά κενά και πώς λειτουργούν τα σχολεία χωρίς εμάς. Ε, να που λειτουργούν και φέτος με ειδικότητες κ τα περισσεύματα των μονίμων.  Ας κινητοποιηθούμε φέτος, πριν να είναι αργά...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1311 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 04:20:14 μμ »
Καλημέρα και από μένα!! Παιδιά από χθες έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα των ΖΕΠ γιατί εκεί είχα τις ελπίδες μου.. Στις φάσεις τακτικού και ολοήμερου παίρνουν με το σταγονόμετρο! Ελπίζω αυτός ο κύριος να κάνει λάθος γιατί και άλλες φορές απ'ότι θυμάμαι έχει δώσει λάθος πληροφορίες! Και πουθενά αλλού δεν το έχουν αναφέρει αυτό με τα ζεπ. :-\

Τον ρώτησα και εγώ χθες στο fb τι εννοεί για τα ΖΕΠ, αλλά  δεν έχω λάβει κάποια απάντηση. Αυτό που γνωρίζω για τα ΖΕΠ είναι ότι παράλληλα με τις θέσεις που δίνονταν σε δασκάλους από τους πίνακες αναπληρωτών, δίνονταν κάθε χρόνο και άλλες θέσεις μόνο για τα πιλοτικά ΖΕΠ της Αττικής (είναι συγκεκριμένοι πυρήνες σχολείων, που εφαρμόζουν καινοτόμα προγράμματα διδασκαλίας), τις οποίες "έτρεχε" το ΑΠΘ και κάποιες το ΕΚΠΑ. Οι πρώτες του ΑΠΘ απευθύνονταν κυρίως σε φιλολόγους που έμπαιναν ως δεύτεροι εκπαιδευτικοί σε τάξεις δημοτικού κ έκαναν συνδιδασκαλία, ενώ τα χαρτιά τους τα έκαναν πριν καμία τετραετία στο ΑΠΘ και από εκείνη τη λίστα εξακολουθούσαν να προσλαμβάνουν και τις επόμενες χρονιές. Το δεύτερο πρόγραμμα, που είχε αναλάβει η Φιλοσοφική του ΕΚΠΑ, απευθυνόταν σε όλες τις ειδικότητες που είχαν κάποια εξειδίκευση ή εμπειρία στη διαπολιτισμική εκπαίδευση και στην ουσία έκαναν ό,τι και οι κλασικοί δάσκαλοι ΖΕΠ σε τάξεις Ρομά, που προσλαμβάνονταν από τους πίνακες. Αυτοί έκαναν κάθε χρόνο τα χαρτιά τους και γι΄αυτό το πρόγραμμα οι πληροφορίες λένε ότι από φέτος θα διακοπεί, όπως και κάποια άλλα ΕΣΠΑ προγράμματα που τρέχουν τα Πανεπιστήμια (τέτοιο παράδειγμα είναι και το Πρόγραμμα Μουσουλμανόπαιδων στη Θράκη). Αυτά τα προγράμματα μέχρι τώρα δεν εμπλέκονταν με τις κλασικές προσλήψεις ΖΕΠ που περιμένουμε. Το θέμα είναι αν η διακοπή τους περιπλέκει με κάποιον τρόπο τα πράγματα και για τις δικές μας προσλήψεις φέτος ή απλά καθυστερούν να οριστούν τα σχολεία με θέσεις ΖΕΠ για να μπούνε και κάποια σχολεία που είχαν εκπαιδευτικούς από τα προγράμματα των Πανεπιστημίων. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι σε μερικές μέρες θα μας διαφωτίσει ο αγαπημένος μας αιρετός πάνω στο θέμα, αφού θα έχουμε ήδη "ξεροψηθεί", ώστε να έρθει σαν από μηχανής Θεός να μας ανακοινώσει τα μαντάτα ::) ::) ::) Υπομονή...

Αποσυνδεδεμένος atrainer34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1312 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 04:23:15 μμ »
Από τη στιγμή που εκδόθηκε και φέτος η υπουργική εγκύκλιος που αναφέρει ότι στα ΕΑΕΠ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ, αλλά μπορεί να αναλάβει τη μελέτη ειδικότητα, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι έχουμε χάσει περίπου 1.000 θέσεις στα σχολεία. Άλλωστε θέσεις με πιστώσεις ΕΣΠΑ είναι και αυτές. Ας μας προβληματίσει κάποια στιγμή και αυτό...
Μερικοί νομίζουν ότι αν προσληφθούν και φέτος, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αυτά θα τα βρίσκουμε μπροστά μας κάθε χρόνο που θα λιγοστεύουν οι θέσεις μας και θα αναρωτιόμαστε που πήγαν τα περσινά κενά και πώς λειτουργούν τα σχολεία χωρίς εμάς. Ε, να που λειτουργούν και φέτος με ειδικότητες κ τα περισσεύματα των μονίμων.  Ας κινητοποιηθούμε φέτος, πριν να είναι αργά...
Καλησπέρα σε όλους.

Την προ-προηγούμενη εκπαιδευτική χρονιά, είχε έρθει μια εγκύκλιος στα ΕΑΕΠ, η οποία έλεγε ότι οι ειδικότητες που έχουν την πρώτη ώρα του ολοημέρου (14:50 - 15:30), επιβλέπουν υποχρεωτικά τη σίτιση του ολοημέρου (κάτι σαν εφημερία δηλαδή από 14:00 - 14:50). Εξηγούσα τότε στο Διευθυντή μου (είμαι ειδικότητα όπως καταλαβαίνετε) ότι παραμένω έτσι κι αλλιώς στο σχολείο γιατί δεν υπάρχει νόημα να φύγω εφόσον πρέπει να ξαναέρθω μετά από λίγα λεπτά, αλλά δεν είναι λογικό να θεωρείται διδακτική ώρα για το Δάσκαλο- Υπεύθυνο Ολοημέρου και όχι για τις Ειδικότητες. Προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι είναι άδικο αυτό, και αυτός το μόνο που έλεγε ήταν "Έχει έρθει εγκύκλιος...". Ναι του έλεγα και βέβαια θα τηρήσω την εγκύκλιο αλλά είναι άδικο. Και συνέχιζε να μου λέει "Έχει έρθει εγκύκλιος...". Την περυσινή εκπαιδευτική χρονιά ήρθε η γνωστή εγκύκλιος και κόπηκαν 1300 θέσεις από Δασκάλους (δυστυχώς για σας), και οι Ειδικότητες βρέθηκαν από το πουθενά να είναι στο ολοήμερο συχνά-πυκνά χωρίς την παρουσία Δασκάλου χωρίς να το επιδιώξουν και εννοείται χωρίς κανένα επίδομα θέσης ευθύνης. Όλοι χάσαμε. Δυστυχώς για μας. Σε όποιον το είχα αναφέρει (ΠΕ70) την πρώτη χρονιά, εννοείται ότι δεν τον ενδιέφερε, και η θέση των Διευθυντών ήταν "Έχει έρθει εγκύκλιος..."

Περαστικά μας

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1313 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 04:26:15 μμ »
Τον ρώτησα και εγώ χθες στο fb τι εννοεί για τα ΖΕΠ, αλλά  δεν έχω λάβει κάποια απάντηση. Αυτό που γνωρίζω για τα ΖΕΠ είναι ότι παράλληλα με τις θέσεις που δίνονταν σε δασκάλους από τους πίνακες αναπληρωτών, δίνονταν κάθε χρόνο και άλλες θέσεις μόνο για τα πιλοτικά ΖΕΠ της Αττικής (είναι συγκεκριμένοι πυρήνες σχολείων, που εφαρμόζουν καινοτόμα προγράμματα διδασκαλίας), τις οποίες "έτρεχε" το ΑΠΘ και κάποιες το ΕΚΠΑ. Οι πρώτες του ΑΠΘ απευθύνονταν κυρίως σε φιλολόγους που έμπαιναν ως δεύτεροι εκπαιδευτικοί σε τάξεις δημοτικού κ έκαναν συνδιδασκαλία, ενώ τα χαρτιά τους τα έκαναν πριν καμία τετραετία στο ΑΠΘ και από εκείνη τη λίστα εξακολουθούσαν να προσλαμβάνουν και τις επόμενες χρονιές. Το δεύτερο πρόγραμμα, που είχε αναλάβει η Φιλοσοφική του ΕΚΠΑ, απευθυνόταν σε όλες τις ειδικότητες που είχαν κάποια εξειδίκευση ή εμπειρία στη διαπολιτισμική εκπαίδευση και στην ουσία έκαναν ό,τι και οι κλασικοί δάσκαλοι ΖΕΠ σε τάξεις Ρομά, που προσλαμβάνονταν από τους πίνακες. Αυτοί έκαναν κάθε χρόνο τα χαρτιά τους και γι΄αυτό το πρόγραμμα οι πληροφορίες λένε ότι από φέτος θα διακοπεί, όπως και κάποια άλλα ΕΣΠΑ προγράμματα που τρέχουν τα Πανεπιστήμια (τέτοιο παράδειγμα είναι και το Πρόγραμμα Μουσουλμανόπαιδων στη Θράκη). Αυτά τα προγράμματα μέχρι τώρα δεν εμπλέκονταν με τις κλασικές προσλήψεις ΖΕΠ που περιμένουμε. Το θέμα είναι αν η διακοπή τους περιπλέκει με κάποιον τρόπο τα πράγματα και για τις δικές μας προσλήψεις φέτος ή απλά καθυστερούν να οριστούν τα σχολεία με θέσεις ΖΕΠ για να μπούνε και κάποια σχολεία που είχαν εκπαιδευτικούς από τα προγράμματα των Πανεπιστημίων. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι σε μερικές μέρες θα μας διαφωτίσει ο αγαπημένος μας αιρετός πάνω στο θέμα, αφού θα έχουμε ήδη "ξεροψηθεί", ώστε να έρθει σαν από μηχανής Θεός να μας ανακοινώσει τα μαντάτα ::) ::) ::) Υπομονή...

Λοιπόν, μόλις είδαότι μου απάντησε το παρακάτω για τα ΖΕΠ: "ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΠΘ ΤΕΛΟΣ. ΤΩΡΑ ΖΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΖΕΠ (ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ) ΚΑΙ Η ΕΙΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΑ ΤΟ ΑΠΘ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος Marien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1314 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 04:29:28 μμ »
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:
- Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 150-70 ΤΑΚΤ. ΚΑΙ 230-50 ΕΣΠ[Α. ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ Θ' ΑΦΟΡΑ ΠΕ 70-60 (ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ) ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗΣ 2/1 Ή ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕΧΡΙ ΠΕΜΠΤΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.
- ΖΕΠ ΥΠΟΔΟΧΗΣ, ΤΟ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ. ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ. ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ.
- Β΄ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ. ΟΧΙ ΑΜΕΣΑ.

Από Paliokaritis Dim

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1315 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 04:35:44 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Την προ-προηγούμενη εκπαιδευτική χρονιά, είχε έρθει μια εγκύκλιος στα ΕΑΕΠ, η οποία έλεγε ότι οι ειδικότητες που έχουν την πρώτη ώρα του ολοημέρου (14:50 - 15:30), επιβλέπουν υποχρεωτικά τη σίτιση του ολοημέρου (κάτι σαν εφημερία δηλαδή από 14:00 - 14:50). Εξηγούσα τότε στο Διευθυντή μου (είμαι ειδικότητα όπως καταλαβαίνετε) ότι παραμένω έτσι κι αλλιώς στο σχολείο γιατί δεν υπάρχει νόημα να φύγω εφόσον πρέπει να ξαναέρθω μετά από λίγα λεπτά, αλλά δεν είναι λογικό να θεωρείται διδακτική ώρα για το Δάσκαλο- Υπεύθυνο Ολοημέρου και όχι για τις Ειδικότητες. Προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι είναι άδικο αυτό, και αυτός το μόνο που έλεγε ήταν "Έχει έρθει εγκύκλιος...". Ναι του έλεγα και βέβαια θα τηρήσω την εγκύκλιο αλλά είναι άδικο. Και συνέχιζε να μου λέει "Έχει έρθει εγκύκλιος...". Την περυσινή εκπαιδευτική χρονιά ήρθε η γνωστή εγκύκλιος και κόπηκαν 1300 θέσεις από Δασκάλους (δυστυχώς για σας), και οι Ειδικότητες βρέθηκαν από το πουθενά να είναι στο ολοήμερο συχνά-πυκνά χωρίς την παρουσία Δασκάλου χωρίς να το επιδιώξουν και εννοείται χωρίς κανένα επίδομα θέσης ευθύνης. Όλοι χάσαμε. Δυστυχώς για μας. Σε όποιον το είχα αναφέρει (ΠΕ70) την πρώτη χρονιά, εννοείται ότι δεν τον ενδιέφερε, και η θέση των Διευθυντών ήταν "Έχει έρθει εγκύκλιος..."

Περαστικά μας

Έτσι είναι. Ενδιαφέρονται απλώς να κόψουν θέσεις από όπου μπορέσουν αδιαφορώντας και για τον παιδαγωγικό ρόλο των ολοήμερων και για την ασφάλεια των μαθητών. Νούμερα είμαστε όλοι, που είτε περισσεύουμε είτε μπαλώνουμε κενά χωρίς απολύτως κανέναν σχεδιασμό. Το δε επίδομα ευθύνης έχει καταντήσει απλώς αστείο για όλους τους αναπληρωτές. Και όντως το θέμα του συνυπολογισμού των ωρών σίτισης στο διδακτικό ωράριο μόνο στον έναν εκ των δύο συνήθως εκπαιδευτικών έχει δημιουργήσει παρεξηγήσεις και προβλήματα σε πολλά σχολεία τα τελευταία χρόνια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.366 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.