*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15  (Αναγνώστηκε 379298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RosaSer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1442 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 05:17:43 πμ »
Καλημέρα,
 Με πήραν ολοήμερο και πάλι, οπότε το μεταπτυχιακό το ξεχνάω... Μας δοκιμάζουν για να δούνε πόσο απέχουμε από τον πανικό και την κατάθλιψη... Ας το πω για να το πιστέψω Καλή σχολική χρονιά να έχουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:21 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1443 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 11:12:49 πμ »
Καλημέρα,
 Με πήραν ολοήμερο και πάλι, οπότε το μεταπτυχιακό το ξεχνάω... Μας δοκιμάζουν για να δούνε πόσο απέχουμε από τον πανικό και την κατάθλιψη... Ας το πω για να το πιστέψω Καλή σχολική χρονιά να έχουμε...

Σε καταλαβαίνω και εγώ πέρυσι φοβόμουν πολύ το ενδεχόμενο του ολοήμερου. Αν έχεις ήδη γίνει δεκτή, δες την πιθανότητα να πάρεις παράταση τη φετινή χρονιά και να συνεχίσεις του χρόνου. Αν όχι, εξέτασε τα πρωινά μεταπτυχιακά που υπάρχουν για τους μη εργαζόμενους σε ορισμένες σχολές.
Καλή σχολική χρονιά σε όλους τους νεοπροσληφθέντες, καλή υπομονή στους υπόλοιπους. Εγώ φεύγω στην παράλληλη κ φέτος. Θα μείνω όμως στο θέμα, γιατί η φετινή χρονιά πιστεύω ότι θα είναι καθοριστική στον κλάδο μας. Αν θέλουμε να συζητάμε και του χρόνου για προσλήψεις, νομίζω ότι θα πρέπει από φέτος να το κυνηγήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1444 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 01:56:49 μμ »
Συνέχεια για τις προσλήψεις στην Ειδική...
Αυτό που έμαθα πριν λίγο από την Ειδική Αγωγή είναι πως οι 99 κενές θέσεις δασκάλων,που έμειναν κενές στη χθεσινή φάση της παράλληλης,θα συμπληρωθούν τη Δευτέρα από τον πίνακα της Γενικής-από ΠΕ70-όπως είχε γίνει και πέρυσι.Δεν το έκαναν χθες γιατί δεν προλάβαιναν.Επίσης όπως με ενημέρωσε ο κ.Αλεβίζος οι πιστώσεις που απομένουν στην ΠΕ για την παράλληλη είναι 300 έως 400 (δασκάλων και νηπιαγωγών) και η β φάση θα γίνει ,περίπου,σε 15 μέρες. Για β φάση ειδικής δεν υπάρχει κάτι προς το παρόν.

Από Μπράτη φυσικά.


Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1445 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 02:21:28 μμ »
Να που μετανιώνει κανείς που δεν δήλωσε παράλληλη... :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:39:21 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1446 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 02:22:25 μμ »
Συνέχεια για τις προσλήψεις στην Ειδική...
Αυτό που έμαθα πριν λίγο από την Ειδική Αγωγή είναι πως οι 99 κενές θέσεις δασκάλων,που έμειναν κενές στη χθεσινή φάση της παράλληλης,θα συμπληρωθούν τη Δευτέρα από τον πίνακα της Γενικής-από ΠΕ70-όπως είχε γίνει και πέρυσι.Δεν το έκαναν χθες γιατί δεν προλάβαιναν.Επίσης όπως με ενημέρωσε ο κ.Αλεβίζος οι πιστώσεις που απομένουν στην ΠΕ για την παράλληλη είναι 300 έως 400 (δασκάλων και νηπιαγωγών) και η β φάση θα γίνει ,περίπου,σε 15 μέρες. Για β φάση ειδικής δεν υπάρχει κάτι προς το παρόν.

Από Μπράτη φυσικά.

Μα έμειναν ακόμα κάποιοι Πε70.50, δηλαδή θα πάει στους ΠΕ 70 η παράλληλη σε περιοχές που δεν έβαλαν οι Πε 70.50.
 
Αυτό με το 35% από κάθε Διεύθηνση δείχνει ακόμα μια φορά τη σαχλαμάρα που επικρατεί στο Υπουργείο. Κάνουν φάσεις ελλατωματικές και δεν σκέφτονται. Δηλαδή στη Β΄φάση παράλληλης σε κάποιοα περιοχή που πήραν 9 άτομα στην Α΄φάση, θα πάρουν περίπου τα διπλάσια (18). Που σημαίνει ότι τα κενά είναι ακόμα τα διπλάσια από αυτά της Α' φάσης και δεν προσλαμβάνουν κόσμο ????? >:(

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1447 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 02:59:46 μμ »
Μα έμειναν ακόμα κάποιοι Πε70.50, δηλαδή θα πάει στους ΠΕ 70 η παράλληλη σε περιοχές που δεν έβαλαν οι Πε 70.50.
 
Αυτό με το 35% από κάθε Διεύθηνση δείχνει ακόμα μια φορά τη σαχλαμάρα που επικρατεί στο Υπουργείο. Κάνουν φάσεις ελλατωματικές και δεν σκέφτονται. Δηλαδή στη Β΄φάση παράλληλης σε κάποιοα περιοχή που πήραν 9 άτομα στην Α΄φάση, θα πάρουν περίπου τα διπλάσια (18). Που σημαίνει ότι τα κενά είναι ακόμα τα διπλάσια από αυτά της Α' φάσης και δεν προσλαμβάνουν κόσμο ????? >:(

Δεν ανοίγουν όλα τα κενά μαζί για να μη δημιουργηθούν δυσαναλογίες στην κάλυψή τους ανά περιοχή πρόσληψης. Με τη λογική τους (;) το 35% των κενών καλύφθηκε σε Αθήνα και επαρχία και στην επόμενη φαση θα ξανανοίξουν οι ίδιες περιοχές για να καλύψουν ένα μικρό ποσοστό των κενών σε όλες τις περιοχές.
Πάντως τα κενά που θα δοθούν τη Δευτέρα δε θα έχουν μάλλον Β. Ελλάδα, καθώς αυτά καλύφθηκαν από τους ΠΕ 71 και είχαν ήδη προσπεραστεί στην α φάση ειδικής. Επίσης, θα έχει σίγουρα πολλούς Ανατολική Αττική, Γ κ Δ Αθήνας, που είχε μέχρι το τέλος των προσληφθέντων. Τουλάχιστον θα φύγουν εκεί όσοι περιμένουν Αθήνα ατο Β πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1448 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 03:17:48 μμ »
Δεν ανοίγουν όλα τα κενά μαζί για να μη δημιουργηθούν δυσαναλογίες στην κάλυψή τους ανά περιοχή πρόσληψης. Με τη λογική τους (;) το 35% των κενών καλύφθηκε σε Αθήνα και επαρχία και στην επόμενη φαση θα ξανανοίξουν οι ίδιες περιοχές για να καλύψουν ένα μικρό ποσοστό των κενών σε όλες τις περιοχές.
Πάντως τα κενά που θα δοθούν τη Δευτέρα δε θα έχουν μάλλον Β. Ελλάδα, καθώς αυτά καλύφθηκαν από τους ΠΕ 71 και είχαν ήδη προσπεραστεί στην α φάση ειδικής. Επίσης, θα έχει σίγουρα πολλούς Ανατολική Αττική, Γ κ Δ Αθήνας, που είχε μέχρι το τέλος των προσληφθέντων. Τουλάχιστον θα φύγουν εκεί όσοι περιμένουν Αθήνα ατο Β πίνακα.

Δηλάδη ΗΠΕΙΡΟ, ΛΕΥΚΑΔΑ, ΚΕΡΚΥΡΑ για ΠΕ 70.50 λες να μην ανοίξουν για β΄φάση παράλληλης σε 15 μέρες :'(
Φέτος απογοήτευση  :'(  :'(  :'(

Αν άνοιγαν όλα τα κενά με μιας θα ήταν τέλεια  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2014, 03:20:19 μμ από salamaki »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1449 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 03:41:34 μμ »
Δηλάδη ΗΠΕΙΡΟ, ΛΕΥΚΑΔΑ, ΚΕΡΚΥΡΑ για ΠΕ 70.50 λες να μην ανοίξουν για β΄φάση παράλληλης σε 15 μέρες :'(
Φέτος απογοήτευση  :'(  :'(  :'(

Αν άνοιγαν όλα τα κενά με μιας θα ήταν τέλεια  :D

Φαντάζομαι ότι θα ανοίξουν θέσεις, απλά αναλογικά θα είναι λιγότερες από αυτές που άνοιξαν στην α' φάση. Για παράδειγμα αν στους 800 η Κέρκυρα πήρε 10 άτομα, στους 200 δε νομίζω να πάρει πάνω από 3-4.
Το να ανοίγουν όλα τα κενά μαζί και μάλιστα πριν κάνουμε τις αιτήσεις μας θα πρέπει να είναι ένα από τα πάγια αιτήματα μας ως αναπληρωτές. Θα λύσει πολλές αδικίες και θα βοηθήσει να κάνουμε καλύτερο προγραμματισμό.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1450 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 03:53:48 μμ »
Φαντάζομαι ότι θα ανοίξουν θέσεις, απλά αναλογικά θα είναι λιγότερες από αυτές που άνοιξαν στην α' φάση. Για παράδειγμα αν στους 800 η Κέρκυρα πήρε 10 άτομα, στους 200 δε νομίζω να πάρει πάνω από 3-4.
Το να ανοίγουν όλα τα κενά μαζί και μάλιστα πριν κάνουμε τις αιτήσεις μας θα πρέπει να είναι ένα από τα πάγια αιτήματα μας ως αναπληρωτές. Θα λύσει πολλές αδικίες και θα βοηθήσει να κάνουμε καλύτερο προγραμματισμό.

Μήπως θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να αρχίσουμε να αιτούμε και εμέις κάποια πράγματα. Να μαζευτούμε όλοι οι αναπληρωτές και να τους δείξουμε ότι δεν μπορούν να τα ράβουν πλεόν όλα στα μέτρα τους ???

Γιατί οι μόνιμοι αυτό που κατάλαβα είναι πως ξεκινούν και καταπίνουν τα πάντα ::)
Sorry... οι περισσότεροι

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1451 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 04:22:35 μμ »
 >:( ;D
Μήπως θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να αρχίσουμε να αιτούμε και εμέις κάποια πράγματα. Να μαζευτούμε όλοι οι αναπληρωτές και να τους δείξουμε ότι δεν μπορούν να τα ράβουν πλεόν όλα στα μέτρα τους ???

Γιατί οι μόνιμοι αυτό που κατάλαβα είναι πως ξεκινούν και καταπίνουν τα πάντα ::)
Sorry... οι περισσότεροι

www.facebook.com/groups/enosi.anapliroton.daskalon/
Η Πενα είναι ομάδα αναπληρωτών δασκάλων. Δεν έχω πολύ χρόνο τώρα για να γράψω αναλυτικά, αλλά αν θέλεις δες το group κ ανέτρεξε σε προηγούμενες σελίδες που μιλάμε κ εδώ για την πένα για να πάρεις μια ιδέα για το τι είναι. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο, στείλε μου pm.

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1452 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 04:54:54 μμ »
Δεν ανοίγουν όλα τα κενά μαζί για να μη δημιουργηθούν δυσαναλογίες στην κάλυψή τους ανά περιοχή πρόσληψης. Με τη λογική τους (;) το 35% των κενών καλύφθηκε σε Αθήνα και επαρχία και στην επόμενη φαση θα ξανανοίξουν οι ίδιες περιοχές για να καλύψουν ένα μικρό ποσοστό των κενών σε όλες τις περιοχές.
Πάντως τα κενά που θα δοθούν τη Δευτέρα δε θα έχουν μάλλον Β. Ελλάδα, καθώς αυτά καλύφθηκαν από τους ΠΕ 71 και είχαν ήδη προσπεραστεί στην α φάση ειδικής. Επίσης, θα έχει σίγουρα πολλούς Ανατολική Αττική, Γ κ Δ Αθήνας, που είχε μέχρι το τέλος των προσληφθέντων. Τουλάχιστον θα φύγουν εκεί όσοι περιμένουν Αθήνα ατο Β πίνακα.
Μάλιστα,το ακούσαμε κι αυτό!!Τι μαθαίνει κανείς....Δεν ανοίγουν όλα μαζί τα κενά για να μη δημιουργούνται....δυσαναλογίες!!!!Δηλαδή,αν προσληφθούμε όλοι μαζί θα είμαστε δυσανάλογοι,ενώ με τις φάσεις το minedu δεν χάνει την υψηλή αισθητική των αναλογιών που το διαπνέει!!....Συγγνώμη,για προσλήψεις εκπαιδευτικώ

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1453 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 05:14:16 μμ »
Δεν ανοίγουν όλα τα κενά μαζί για να μη δημιουργηθούν δυσαναλογίες στην κάλυψή τους ανά περιοχή πρόσληψης. Με τη λογική τους (;) το 35% των κενών καλύφθηκε σε Αθήνα και επαρχία και στην επόμενη φαση θα ξανανοίξουν οι ίδιες περιοχές για να καλύψουν ένα μικρό ποσοστό των κενών σε όλες τις περιοχές.
Πάντως τα κενά που θα δοθούν τη Δευτέρα δε θα έχουν μάλλον Β. Ελλάδα, καθώς αυτά καλύφθηκαν από τους ΠΕ 71 και είχαν ήδη προσπεραστεί στην α φάση ειδικής. Επίσης, θα έχει σίγουρα πολλούς Ανατολική Αττική, Γ κ Δ Αθήνας, που είχε μέχρι το τέλος των προσληφθέντων. Τουλάχιστον θα φύγουν εκεί όσοι περιμένουν Αθήνα ατο Β πίνακα.
Συγγγνώμη,για προσλήψεις εκπαιδευτικών μιλάμε,ή,για το....Παρθενώνα???Από την πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα....Αυτό είναι κι ένα πολύ ωραίο ανέκδοτο.Συνάδελφε,είσαι....δυσανάλογος,στην επόμενη φάση σε παρακαλώ!!Από αύριο,όλοι διατροφή,μπας και χωρέσουμε όλοι σε μία φάση....Και δε με λες,ο τρελογιατρός τζάμπ?....

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1454 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 05:56:00 μμ »
Δεν ανοίγει όλες τις περιοχές μαζί γιατί οι πιστώσεις είναι λιγότερες από τα κενά. Γι' αυτό κοιτάει να καλύπτει σε κάθε φάση πρώτα τα πιο σημαντικά κενά και αργότερα, αν έχουν μείνει πιστώσεις, καλύπτει και τα υπόλοιπα. Γιατί νομίζετε ζητάνε κάθε βδομάδα τα νέα κενά; Γιατί στο μεσοδιάστημα αρκετά απο αυτά, με τη βοήθεια των φερεφόνων τους διευθυντών/ριών, εξαφανίζονται. Επίσης καλύπτουν τα κενά αναλόγως με τις αντιδράσεις από εκπαιδευτικούς, γονείς , παιδιά κτλ. Αν στα κανάλια δεν ακούγεται τίποτα για τις τραγικές ελλείψεις στα σχολία, ή αν το θέμα μένει μόνο σε ρεπορτάζ του 1 λεπτού, τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει...

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1455 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 06:30:38 μμ »
Καλησπερα,  :) εστειλα τον εκκαθαρισμενο πινακα των πε70 μετα τις προσληψεις της παρασκευης... εβγαλα τα ονοματα εως τη 2000 θεση... αυτα  με κοκκινο κατω απο αυτη εως το τελος ειναι και αυτα εκτος... απλα δεν το συνεχισα να τα βγαλω γτ δεν εχει νοημα... καλο βραδυ  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.