*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015  (Αναγνώστηκε 272877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 31, 2014, 05:49:51 μμ »
Σωστά, γιατί η μεταβατική αφορούσε ανθρώπους που ο διορισμός τους ήταν σε εκκρεμότητα, λόγω του προηγούμενου νομικού καθεστώτος. Τα ΦΕΚ επρεπε να τα είχαν διορίσει υποχρεωτικά από την αρχή.
Χαίρομαι που υπάρχει κατανόηση για αυτό. Αλλά το θέμα είναι ότι τελικά δεν έγιναν έτσι τα πράγματα!

Διαγωνισμός στις αρχές 15 από χλωμό έως απίθανο εν μέσω πιθανότατα προεκλογικής περιόδου.
Θα πρέπει για ένα εύλογο διάστημα να επανέλθει το προηγούμενο σύστημα διορισμών.
Αναγκαστικά πρέπει να επιδιώξουμε όλοι συνολικά αλλαγή πολιτικής στην παιδεία.
Η μεταβατική γίνεται για να λήξει το προηγούμενο σύστημα διορισμών και όχι για να επανέλθει. Αν το υπουργείο διορίσει όλο το 60-40 που χρωστάει και ξεκλειδώσει τους πίνακες (οι οποίοι θα εξυπηρετήσουν τη χρονιά 2014-2015 για αναπληρωτές) τι το εμποδίζει να προκηρύξει νέο διαγωνισμό σε συνεργασία με το ΑΣΕΠ για να βγουν τα αποτελέσματα εγκαίρως και να μπορεί να διορίσει από όποιες ειδικότητες θέλει για το σχολικό έτος 2015-2016;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:00 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 31, 2014, 05:53:57 μμ »
mathstavros δίκιο έχεις κι εσύ και η anixia που γνωρίζει πράγματα και μας λέει όσα μπορεί.
Το θέμα είναι ότι οι πιστώσεις είναι λίγες και αναγκαστικά θα διορίσουν τους απαραίτητους νομικά.
Κι επειδή η απόφαση του ΣτΕ έρχεται θα αναγκαστούν να μας διορίσουν πλέον. Μας έβαλαν να πληρώνουμε
δικηγόρο για αν διεκδικήσουμε τα αυτονόητα. Τα ΦΕΚ δεν έπρεπε να τα βάλουν καν σε μεταβατική περίοδο.
Έπρεπε να διοριστούν στην ώρα τους. Αν ήθελαν να κάνουν μεταβατική για τους υπόλοιπους, άλλο θέμα αυτό!

Αν γίνει νέος ΑΣΕΠ αρχές του 2015, όπως έχω πει κι εγώ και η anixia, θα πάρουν και ΠΕ02 και ΠΕ03.
Απλά οι διορισμοί δε θα είναι πολλοί όπως παλιά. Αλλά θα μπορούν να διορίσουν φιλόλογους και μαθηματικούς!
[/color]Ναι ,ναι το πνεύμα μου δεν τό'χες πιάσει Lasid ....Ασεπ για αναπληρωτές!!!!!!!!!!!!!!!!!!''Να κάνουμε Ασεπ για αναπληρωτές''; Το νέο ερωτηματικό motto!

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 31, 2014, 05:58:41 μμ »

Η μεταβατική γίνεται για να λήξει το προηγούμενο σύστημα διορισμών και όχι για να επανέλθει. Αν το υπουργείο διορίσει όλο το 60-40 που χρωστάει και ξεκλειδώσει τους πίνακες (οι οποίοι θα εξυπηρετήσουν τη χρονιά 2014-2015 για αναπληρωτές) τι το εμποδίζει να προκηρύξει νέο διαγωνισμό σε συνεργασία με το ΑΣΕΠ για να βγουν τα αποτελέσματα εγκαίρως και να μπορεί να διορίσει από όποιες ειδικότητες θέλει για το σχολικό έτος 2015-2016;

Εμπόδιο μεγάλο είναι ότι μόλις θα ξεμπερδέψουν από το 60-40% , δεν θα θέλουν ούτε να ξανακούσουν για ΑΣΕΠ και να διεκδικεί ο κόσμος μόνιμο διορισμό...
Όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα, του χρόνου θα ξεκλειδώσουν τους πίνακες αναπληρωτών, (να κάνει κι η ΟΛΜΕ επιτέλους χαρούλες...)  θα διορίζουν 10 το πολύ άτομα τη χρονιά από κάθε ειδικότητα (και αν) και that's all folks... :'(

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 31, 2014, 05:59:22 μμ »
Ναι ,ναι το πνεύμα μου δεν τό'χες πιάσει Lasid ....Ασεπ για αναπληρωτές!!!!!!!!!!!!!!!!!!''Να κάνουμε Ασεπ για αναπληρωτές''; Το νέο ερωτηματικό motto!
Δηλαδή οι πίνακες του επόμενου ΑΣΕΠ θα χρησιμοποιηθούν μόνο για αναπληρωτές; Δε θα πάρουν κανέναν μόνιμο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:00 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:02:44 μμ »
Δηλαδή οι πίνακες του επόμενου ΑΣΕΠ θα χρησιμοποιηθούν μόνο για αναπληρωτές; Δε θα πάρουν κανέναν μόνιμο;
Κάνε τις ερωτήσεις ανάποδα!Αφού δεν θέλουμε να διορίζουμε ,πάνω από 150-200 σε όλες τις ειδικότητες (και αυτά τα νούμερα σε χρόνο διαρκείας) συνολικά,να κάνουμε Ασέπ ουσιαστικά για αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:04:26 μμ »
Εμπόδιο μεγάλο είναι ότι μόλις θα ξεμπερδέψουν από το 60-40% , δεν θα θέλουν ούτε να ξανακούσουν για ΑΣΕΠ και να διεκδικεί ο κόσμος μόνιμο διορισμό...
Όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα, του χρόνου θα ξεκλειδώσουν τους πίνακες αναπληρωτών, (να κάνει κι η ΟΛΜΕ επιτέλους χαρούλες...)  θα διορίζουν 10 το πολύ άτομα τη χρονιά από κάθε ειδικότητα (και αν) και that's all folks... :'(
Αυτό θέλουν καλή μου...

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:07:47 μμ »
Δηλαδή οι πίνακες του επόμενου ΑΣΕΠ θα χρησιμοποιηθούν μόνο για αναπληρωτές; Δε θα πάρουν κανέναν μόνιμο;
Όταν φέτος ακούγεται ότι τα κενά θα καλυφθούν μόνο με αναπληρωτές, όταν διορίζει φέτος το Γενάρη 200 άτομα ΣΥΝΟΛΟ, όταν ακούγεται ότι ακόμα και οι Φεκίτες θα διοριστούν αλλού, εσύ καταλαβαίνεις ότι θέλει να διορίσει κόσμο και του φταίει που δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ;

Τί να πω βρε παιδιά, υπουργός δεν είμαι, ούτε καμια έγκυρη πληροφόρηση έχω, από το φτωχό μου το μυαλό τα βγάζω αυτά που λέω και μακαρι να έχω άδικο...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2014, 09:23:45 πμ από papagalia »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:08:16 μμ »
Η μεταβατική γίνεται για να λήξει το προηγούμενο σύστημα διορισμών και όχι για να επανέλθει. Αν το υπουργείο διορίσει όλο το 60-40 που χρωστάει και ξεκλειδώσει τους πίνακες (οι οποίοι θα εξυπηρετήσουν τη χρονιά 2014-2015 για αναπληρωτές) τι το εμποδίζει να προκηρύξει νέο διαγωνισμό σε συνεργασία με το ΑΣΕΠ για να βγουν τα αποτελέσματα εγκαίρως και να μπορεί να διορίσει από όποιες ειδικότητες θέλει για το σχολικό έτος 2015-2016;
Δεν λέμε για το τι ορίζει ο νόμος της Διαμαντοπούλου να γίνει, αλλά για το τι κατά τη γνώμη πολλών είναι σωστό να γίνει.Μεταβατική περίοδος ουδέποτε υπήρξε.Η μεταβατική περίοδος είναι το διάστημα που εξομαλύνει τις αδικίες από τη μια νομοθεσία στην  άλλη.Η Α.Δ το Νοέμβρη του 09 κανόνισε οι διορισμοί του 10 να είναι οι τελευταίοι που θα γίνοταν με το υφιστάμενο τότε σύστημα.Αν αυτό θεωρείται μεταβατική......τότε "χαίρομαι"για το πνεύμα συναδελφικότητας.Τι ακολούθησε;χρόνια αναπλήρωσης για πολλούς και κανένας ΑΣΕΠ. Χρόνια στα οποία για το σύστημα ήσουν ικανός να διδάξεις. Η λαιμητόμος όμως του Ασεπ πολύ εύκολα μπορεί να σε πετάξει απέξω το 20.. και τότε δεν θα υπάρχει η εναλλακτική του 40%.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:09:05 μμ »
Όταν ακους φέτος ακούγεται ότι τα κενά θα καλυφθούν μόνο με αναπληρωτές, όταν διορίζει φέτος το Γενάρη 200 άτομα ΣΥΝΟΛΟ, όταν ακούγεται ότι ακόμα και οι Φεκίτες θα διοριστούν αλλού, εσύ καταλαβαίνεις ότι θέλει να διορίσει κόσμο και του φταίει που δεν έχει γίνει ΑΣΕΠ;

Τί να πω βρε παιδιά, υπουργός δεν είμαι, ούτε καμια έγκυρη πληροφόρηση έχω, από το φτωχό μου το μυαλό τα βγάζω αυτά που λέω και μακαρι να έχω άδικο...
Αρα είσαι ένα λογικό κορίτσι  :)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:23:28 μμ »
Αμα τελειωσει ολο το 60-40 δεν το κολλαει το υπουργειο να κανει ασεπ αφου ουτως η αλλως θα ειναι χωρις προκυρηγμενες θεσεις...δηλαδη θα το κανει μονο και μονο για να φτιαξει δεξαμενη αναπληρωτων και ελαχιστων διοριστεων..αρα θα καταρτισει απλα με ασεπ τους νεους πινακες διαμαντοπουλου...χωρις να προκυρηξει θεσεις....και οπου χρειαζεται ατομα θα παιρνει..

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:26:26 μμ »
Πού είναι ντε;Λες νά'ταν κόλλημα οι φεκίτες ή δικαιολογία;

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #165 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:28:10 μμ »
Αμα τελειωσει ολο το 60-40 δεν το κολλαει το υπουργειο να κανει ασεπ αφου ουτως η αλλως θα ειναι χωρις προκυρηγμενες θεσεις...δηλαδη θα το κανει μονο και μονο για να φτιαξει δεξαμενη αναπληρωτων και ελαχιστων διοριστεων..αρα θα καταρτισει απλα με ασεπ τους νεους πινακες διαμαντοπουλου...χωρις να προκυρηξει θεσεις....και οπου χρειαζεται ατομα θα παιρνει..
Έτσι ακριβώς είναι.Το θέμα είναι είμαστε υπερ(έστω και παθητικά) στις προθέσεις-επιδιώξεις του υπουργείου ή κατά;

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #166 στις: Αύγουστος 01, 2014, 12:28:15 πμ »
Μας έβαλαν να πληρώνουμε δικηγόρο για αν διεκδικήσουμε τα αυτονόητα. Τα ΦΕΚ δεν έπρεπε να τα βάλουν καν σε μεταβατική περίοδο.
Έπρεπε να διοριστούν στην ώρα τους.

Σωστοτατος, συναδελφε.

Παράθεση
Αν γίνει νέος ΑΣΕΠ αρχές του 2015, όπως έχω πει κι εγώ και η anixia, θα πάρουν και ΠΕ02 και ΠΕ03.
Απλά οι διορισμοί δε θα είναι πολλοί όπως παλιά. Αλλά θα μπορούν να διορίσουν φιλόλογους και μαθηματικούς!

Στους επομενους διορισμους, αυτα που πρεπει να καλυφθουν πλουσιοπαροχα ειναι τα οργανικα κενα ειδικοτητων που τις εχουν θιξει με δυσαναλογα μειωμενους διορισμους σε βαθος δεκαετιας. Επι χρονια εκατονταδες απο εμας (ειμαι βιολογος) καλυπτουμε ως αναπληρωτες οχι μονο τα λειτουργικα αλλα και τα οργανικα μας κενα, πραγμα παρανομο απ'οπου κι αν το πιασει κανεις. Αυτοι βεβαια φαινεται οτι σκοπευουν να συνεχισουν να διοριζουν με το σταγονομετρο...

Μεταβατική περίοδος ουδέποτε υπήρξε.Η μεταβατική περίοδος είναι το διάστημα που εξομαλύνει τις αδικίες από τη μια νομοθεσία στην  άλλη.

Σωστοτατος! Επρεπε να ειχε υπαρξει μια μεταβατικη περιοδος 1-2 ετων απο την ψηφιση του νομου μεχρι να κλειδωσουν ολοι οι πινακες διορισμων - αυτοι ψηφισαν τον νομο την ανοιξη και το καλοκαιρι κλειδωσαν τους πινακες! Τα επομενα χρονια δεν ηταν μεταβατικη περιοδος, ηταν "τραβηγμα των διορισμων που ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε απο 1-2 χρονια σε 5-6 χρονια".

Αμα τελειωσει ολο το 60-40 δεν το κολλαει το υπουργειο να κανει ασεπ αφου ουτως η αλλως θα ειναι χωρις προκυρηγμενες θεσεις...δηλαδη θα το κανει μονο και μονο για να φτιαξει δεξαμενη αναπληρωτων και ελαχιστων διοριστεων..αρα θα καταρτισει απλα με ασεπ τους νεους πινακες διαμαντοπουλου...χωρις να προκυρηξει θεσεις....και οπου χρειαζεται ατομα θα παιρνει..

Χωρις γνωστο αριθμο θεσεων δεν γινεται ποτε κανενας διαγωνισμος, σ'ευνομουμενο κρατος ζουμε! (θελω να ελπιζω)
Παντα πιστευα οτι οταν φτασει η στιγμη να εφαρμοσουν τον νομο, θα κοτσαρουν μια διορθωτικη ρυθμιση σ'αυτο το σημειο. (αλλιως οι διορισμοι θα προσβληθουν πανευκολα - αδιαφανης διαγωνισμος με "κρυφο" αριθμο θεσεων ειναι παρανομος) (απο την αλλη, ειδαμε και τη διαφανεια στις μεταταξεις...::))

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2014 - 2015
« Απάντηση #167 στις: Αύγουστος 01, 2014, 07:58:51 πμ »
Αυτό που είχε ακουστεί οτι θα γίνεται ΑΣΕΠ χωρίς προκυρηγμενες θέσεις δε μπορεί να γίνει. Να θυμισω οτι για τον ίδιο λογο υπήρχε ένσταση απο το ΣτΕ για 24μηνα και 30μηνα δηλαδή επειδή δεν υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός προκυριγμενων θέσεων. Όταν γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ το κράτος είναι υποχρεωμένο να διορίσει στις προκυρηγμενες θεσεις.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159625
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.