*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014  (Αναγνώστηκε 115296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #476 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:53:25 πμ »
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, έτσι και εγώ αποφάσισα να κάνω σήμερα την αίτηση. :)
Με τόσα που διάβασα ελπίζω να ξεμπερδέψω σύντομα, δεν θα τους περιμένω μια ζωή να αποφασίσουν.
Το κορυφαίο που διάβασα ήταν για την ειδική αγωγή θα βγει η παλιά εγκύκλιος και τελικά οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν με τα νέα κριτήρια που θα ψηφιστούν στο τρίτο θερινό τμήμα τον Σεπτέμβριο…
Τελείωσε το θέμα της εντοπιότητας, θα βγουν νέα δυσπρόσιτα και όσοι αναπληρωτές θα εργαστούν εκεί θα πάρουν τα έξτρα μόρια αυτό δεν επηρεάζει τις περιοχές που δηλώνουμε τώρα αλλά το παιχνίδι θα παιχτεί με όσους καλέσουν για αναπληρωτές εκείνοι θα πρέπει να αποφασίσουν όπως έγινε και με τα σκεδ(το μοναδικό κριτήριο για επιλογή  ήταν τα μόρια).
Μέχρι το 2010 όταν γινόταν αιτήσεις εκτυπωνόταν αυτόματα τα  μόρια ή τα καταχωρούσαν με βεβαίωση προϋπηρεσίας?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:59:35 »

Συνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #477 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:04:51 πμ »
Οσοι παρακολουθουν αυτα που λεω οτι γνωριζω ξερουν οτι μεχει τωρα δεν εχω πει σχεδον τιποτα ανακριβες...
Δεν ξερω ποιοι τυχαρμαστοι συνδικαλιστες παιζουν με την αγωνια των ανθρωπων αυτη τη στιγμη...αυτο που ξερω εγω ειναι και υστερα με επικοινωνια με το νομικο τμημα οτι οι πινακες δεν μπορουν να ανοιξουν τωρα...αμα τελειωσουν ολο το 60-40 τοτε ανοιγουν...οντως εξεταζεται με την εφαρμογη του νεου νομου να  πιανουν τα δυσπροσιτα παραπανω και οσων θα υπηρετησουν απο εδω και στο εξης...και οχι αναδρομικα....για ανοιγμα πινακων οι πληροφοριες που εχω ειναι συγκεκριμενες....δεν μπορει να υπαρξει αν δεν τελειωσει η μεταβατικη....και.παντα μιλαω γισ αναπληρωτων και οχι για διορισμων οπως ευελπιζονται κσποιοι...


Ποια η διαφορα οτι ανοιγουν μονο οι αναπληρωτων?Στην δικη μου ειδικοτητα ειναι μερικως κλειδωμενοι, οποτε εδω και 4 χρονια αλλαζουν και οι διορισμων και οι αναπληρωτων.Γιαυτο να μην μιλατε εδω μεσα τοσο απολυτα.Υπαρχουν και αλλες ειδικοτητες εκτος απο τις ''βασικες ''.............
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #478 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:44:32 πμ »
Δεν καταλαβαίνω το πόσες φορές επιτυχία στον ΑΣΕΠ 1 ή 2 ή 3  το πολυ μια φτάνει. Ακόμα και χωρίς Ασεπ  ας μετρήσει και η ηλικία , η απόλυτη ηλικία και όχι το έτος κτήσης πτυχίου. Αυτό ίσως να μη συμφέρει τους νεότερους άλλα οι νεότεροι έχουν τον ΑΣΕΠ.

Ποιοι νέοι ακριβώς έχουν τον ασεπ? Με έτος κτήσης πτυχίου το 2005 πόσους διαγωνισμούς νομίζεις έδωσα?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #479 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:59:42 πμ »
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, έτσι και εγώ αποφάσισα να κάνω σήμερα την αίτηση. :)
Με τόσα που διάβασα ελπίζω να ξεμπερδέψω σύντομα, δεν θα τους περιμένω μια ζωή να αποφασίσουν.
Το κορυφαίο που διάβασα ήταν για την ειδική αγωγή θα βγει η παλιά εγκύκλιος και τελικά οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν με τα νέα κριτήρια που θα ψηφιστούν στο τρίτο θερινό τμήμα τον Σεπτέμβριο…
Τελείωσε το θέμα της εντοπιότητας, θα βγουν νέα δυσπρόσιτα και όσοι αναπληρωτές θα εργαστούν εκεί θα πάρουν τα έξτρα μόρια αυτό δεν επηρεάζει τις περιοχές που δηλώνουμε τώρα αλλά το παιχνίδι θα παιχτεί με όσους καλέσουν για αναπληρωτές εκείνοι θα πρέπει να αποφασίσουν όπως έγινε και με τα σκεδ(το μοναδικό κριτήριο για επιλογή  ήταν τα μόρια).
Μέχρι το 2010 όταν γινόταν αιτήσεις εκτυπωνόταν αυτόματα τα  μόρια ή τα καταχωρούσαν με βεβαίωση προϋπηρεσίας?


Όταν κάναμε την αίτηση στην εκτύπωση φαίνοονταν τα μόρια της περσινής χρονιάς. Τα νέα φαίνονταν στον πίνακα που έβγαινε μετά τις αιτήσεις.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #480 στις: Ιούλιος 30, 2014, 09:07:59 πμ »
Αν ανοίξουν οι πίνακες, θα μετρούν όπως μετρούσαν και τα μόρια του ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #481 στις: Ιούλιος 30, 2014, 09:20:26 πμ »
Οσοι παρακολουθουν αυτα που λεω οτι γνωριζω ξερουν οτι μεχει τωρα δεν εχω πει σχεδον τιποτα ανακριβες...
Δεν ξερω ποιοι τυχαρμαστοι συνδικαλιστες παιζουν με την αγωνια των ανθρωπων αυτη τη στιγμη...αυτο που ξερω εγω ειναι και υστερα με επικοινωνια με το νομικο τμημα οτι οι πινακες δεν μπορουν να ανοιξουν τωρα...αμα τελειωσουν ολο το 60-40 τοτε ανοιγουν...οντως εξεταζεται με την εφαρμογη του νεου νομου να  πιανουν τα δυσπροσιτα παραπανω και οσων θα υπηρετησουν απο εδω και στο εξης...και οχι αναδρομικα....για ανοιγμα πινακων οι πληροφοριες που εχω ειναι συγκεκριμενες....δεν μπορει να υπαρξει αν δεν τελειωσει η μεταβατικη....και.παντα μιλαω γισ αναπληρωτων και οχι για διορισμων οπως ευελπιζονται κσποιοι...
Φίλε,πόσες φορές τα έχω πει και δεν μ ακούν.Έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτά που λές.Μερικοί νομίζουν πως θα ανοίξουν οι πίνακες να φτιάξουν καινούρια 24μηνα και 30μηνα!Προσπαθώ μάταια μήπως τους τρομάξω και ξυπνήσουν,αλλά το μυαλό τους έχει κολλήσει στην χρυσή εποχή Στυλλιανίδη.Αντί να έχουν τους ασεπίτες απο κοντά και διορισμένους,γιατί αυτοί είναι ο νόμος,αυτοί προσπαθούν να τους αφήσουν αδιόριστούς για να τραβήξουν χρονικά μία "τελειωμένη" μεταβατική.Δεν ξέρουν τις παρανομίες που έχουν γίνει με τα όργια διορισμών στην εκπαίδευση;Έχουν σκεφτεί τι θα γίνει αν το θέμα το ψάξουν;Δυστυχώς,ακούν ακόμα τους συνδικαλιστές,οι οποίοι κοιτάνε να επανεκλεγούν και δεν τους ενδιαφέρει για το μέλλον των εκπαιδευτικών.
Πρέπει να γίνει κατανοητό το εξής:αναπληρωτής σημαίνει συμβασιούχος ορισμένου χρόνου του δημοσίου και τίποτα άλλο.Επίσης,να προσθέσω σε όσα λες πως τα επαυξημένα μόρια θα αποδωθούν του χρόνου που θα αποκτηθούν και όχι φέτος.Γι αυτό το Υπουργείο δεν αντιμετωπίζει νομικό πρόβλημα!
Τέλος,προσωπική εκτίμηση είναι πως οι πίνακες των αναπληρωτών θα ανοίξουν κάποια στιγμή μέσα στην χρονιά για να δοθεί η προυπηρεσία, με σκοπό αμέσως μετά να διαλυθούν άπαξ και διαπαντός.Γι αυτό ως νομικός θα το επαναλάβω,σημασία δεν έχει μόνο ποία απόφαση λαμβάνεται,αλλά το γιατί και το πως λαμβάνεται.Γι αυτό μην διαβάζεται βιαστικά και επιπόλαια,αλλά να είστε ακριβείς και λεπτολόγοι για να βγάζεται τα πρέποντα συμπεράσματα.
Καλή επιτυχία με τις αιτήσεις σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2014, 09:34:45 πμ από typos72 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #482 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:36:08 πμ »
Φίλε,πόσες φορές τα έχω πει και δεν μ ακούν.Έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτά που λές.Μερικοί νομίζουν πως θα ανοίξουν οι πίνακες να φτιάξουν καινούρια 24μηνα και 30μηνα!Προσπαθώ μάταια μήπως τους τρομάξω και ξυπνήσουν,αλλά το μυαλό τους έχει κολλήσει στην χρυσή εποχή Στυλλιανίδη.Αντί να έχουν τους ασεπίτες απο κοντά και διορισμένους,γιατί αυτοί είναι ο νόμος,αυτοί προσπαθούν να τους αφήσουν αδιόριστούς για να τραβήξουν χρονικά μία "τελειωμένη" μεταβατική.Δεν ξέρουν τις παρανομίες που έχουν γίνει με τα όργια διορισμών στην εκπαίδευση;Έχουν σκεφτεί τι θα γίνει αν το θέμα το ψάξουν;Δυστυχώς,ακούν ακόμα τους συνδικαλιστές,οι οποίοι κοιτάνε να επανεκλεγούν και δεν τους ενδιαφέρει για το μέλλον των εκπαιδευτικών.
Πρέπει να γίνει κατανοητό το εξής:αναπληρωτής σημαίνει συμβασιούχος ορισμένου χρόνου του δημοσίου και τίποτα άλλο.Επίσης,να προσθέσω σε όσα λες πως τα επαυξημένα μόρια θα αποδωθούν του χρόνου που θα αποκτηθούν και όχι φέτος.Γι αυτό το Υπουργείο δεν αντιμετωπίζει νομικό πρόβλημα!
Τέλος,προσωπική εκτίμηση είναι πως οι πίνακες των αναπληρωτών θα ανοίξουν κάποια στιγμή μέσα στην χρονιά για να δοθεί η προυπηρεσία, με σκοπό αμέσως μετά να διαλυθούν άπαξ και διαπαντός.Γι αυτό ως νομικός θα το επαναλάβω,σημασία δεν έχει μόνο ποία απόφαση λαμβάνεται,αλλά το γιατί και το πως λαμβάνεται.Γι αυτό μην διαβάζεται βιαστικά και επιπόλαια,αλλά να είστε ακριβείς και λεπτολόγοι για να βγάζεται τα πρέποντα συμπεράσματα.
Καλή επιτυχία με τις αιτήσεις σας!

Να διαλυθούν δια παντός;Αρα έμμεσα λες ότι θα καταργηθούν;Και τα μόρια μας που θα ''πάνε'';Αν δεν γίνει γραπτός Ασεπ;Πάμε σε τι είδους νόμο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2014, 10:38:19 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #483 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:38:31 πμ »
Τι σημαινει θα ανοιξουν καποια στιγμη και μετα θα διαλυθουν δια παντος;

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #484 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:41:27 πμ »
Το μειζον θεμα που προκυπτει ειναι πως κανουμε αυτη τη ρημαδα την αιτηση φετος.Κυνηγαμε παση θυσια την προυπηρεσια-που σημαινει διευρυνουμε επιλογες-ή συνεχιζουμε στη λογικη των προηγουμενων ετων;

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #485 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:49:21 πμ »
επειδή θα κάνω για φέτος 1η φορά τα χαρτιά μπορεί να μου κάποιος τι έγγραφα χρειάζεται να καταθέσω στην 2οβάθμια γιατί με τους αγενέστατους υπαλλήλους που έχουνε εκεί δεν έβγαλα άκρη.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #486 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:54:50 πμ »
Το μειζον θεμα που προκυπτει ειναι πως κανουμε αυτη τη ρημαδα την αιτηση φετος.Κυνηγαμε παση θυσια την προυπηρεσια-που σημαινει διευρυνουμε επιλογες-ή συνεχιζουμε στη λογικη των προηγουμενων ετων;
  Δηλώνεις ότι πραγματικά θέλεις. Αν σε αρέσουν τα δυσπρόσιτα  τα δηλώνεις αλλά αφού πας δεν γκρινιάζεις ούτε βρίζεις τον τόπο   όπως κάνουν αρκετά κοριτσάκια  κυρίως ( οπου τα άκουγα με τα αυτιά μου) οπού γκρινιάζουν και βρίζουν τον τόπο αλλά και δεν δηλώνουν παραίτηση. Αν δεν σε αρέσουν δεν τα δηλώνεις για μένα κακώς. Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα καλά είναι  πάρεις και τα παιδιά ( αν έχεις) για έναν χρόνο δύσκολο αλλά σίγουρα θα κάνει καλό στα παιδιά. Θα σε πρότεινα να δηλώσεις παντού αυτό βέβαια εξαρτάται και από τις υποχρεώσεις σου και πάντα με συννενόηση με τα αγαπημένα σου πρόσωπα.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #487 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:02:55 πμ »
επειδή θα κάνω για φέτος 1η φορά τα χαρτιά μπορεί να μου κάποιος τι έγγραφα χρειάζεται να καταθέσω στην 2οβάθμια γιατί με τους αγενέστατους υπαλλήλους που έχουνε εκεί δεν έβγαλα άκρη.

φωτοτυπία πτυχίου
φωτοτυπία ταυτότητας
φωτοτυπία απολυτήριου στρατού
φωτοτυπία αποδεικτικό ΑΦΜ

Νομίζω αυτά για το στρατό μπορεί να γίνεται και αυτεπάγγελτα αλλά πάρτο μαζί σου ΟΛΑ φωτοτυπία μη δόσεις κανένα πρωτότυπο δεν πιστεύω να ξέχασα τίποτα. διαφορετικά θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #488 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:07:16 πμ »
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου !

όλα αυτά επικυρωμένα έτσι ;


και κάτι ακόμα : στην αίτηση εκεί που λέει Παιδαγωγική Κατάρτηση  και Ελληνομάθεια  τι βάζουμε ;

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών 2014
« Απάντηση #489 στις: Ιούλιος 30, 2014, 11:13:08 πμ »
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου !

όλα αυτά επικυρωμένα έτσι ;


και κάτι ακόμα : στην αίτηση εκεί που λέει Παιδαγωγική Κατάρτηση  και Ελληνομάθεια  τι βάζουμε ;
Αν είσαι απο καθηγητική σχολή βάλε ένα Χ ακόμα ισχύει η παιδαγωγική κατάρτιση. Στην Ελληνομάθεια μη βάλεις τίποτα όταν πας εκεί και σε πάρουν  την αίτηση θα στο βγάλει το σύστημα πιστοποίηση ελληνομάθειας λόγω πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης εσωτερικού.  Επικυρωσε τα για να είσαι σίγουρος  αν και νομίζω ότι πλέον δεν χρειάζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2014, 11:15:21 πμ από xhm32 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.