*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15  (Αναγνώστηκε 404597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 27, 2014, 09:34:21 μμ »
βλέπετε τι ωραία στέκει μπροστά από το ΕΑΕ το ΔΕ;;;; δηλαδή στην πρωτοβάθμια μπορούν να προσλάβουν πλήρους ωραρίου ενώ στην δευτεροβάθμια μόνο μειωμένου....άρα όποιος βάζει το κουτάκι για ΠΣ μπορεί να εργαστεί μόνο ως ΑΜΩ...


http://nekordis64.blogspot.gr/2014/08/blog-post_25.html?showComment=1409169635636#c8353931163251145403

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2014, 11:24:06 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:38 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 27, 2014, 11:31:41 μμ »
βλέπετε τι ωραία στέκει μπροστά από το ΕΑΕ το ΔΕ;;;; δηλαδή στην πρωτοβάθμια μπορούν να προσλάβουν πλήρους ωραρίου ενώ στην δευτεροβάθμια μόνο μειωμένου....άρα όποιος βάζει το κουτάκι για ΠΣ μπορεί να εργαστεί μόνο ως ΑΜΩ...

ναι το έκαναν με την δικαιολογία ότι επειδή ήμαστε ειδικότητες δεν μπορούμε να έχουμε τόσες πολλές ώρες τον μαθητή σε αντίθεση με τον δάσκαλο που τα κάνει όλα... αλλά αυτά είναι δικαιολογίες

το παραθυράκι το είδες αμέσως μετά, το υπογραμισμένο. Ο Δ/ντης Εκ/σης μπορεί να σε κάνει από ΑΜΩ ΑΚΩ με δική του απόφαση  ;)


http://nekordis64.blogspot.gr/2014/08/blog-post_25.html?showComment=1409169635636#c8353931163251145403

τι εννοεί χωρίς εξειδίκευση;ότι δεν ανήκουν στην ΕΝΓ ή στην braille;

ναι

Αποσυνδεδεμένος jimmy106

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 28, 2014, 12:05:35 πμ »
τα παράλογα που λέγαμε, από σχόλιο στον τοίχο του μπράτη

χχχχχχχχχ χχχχχχχχ μπαχαλο τρελο! να πω τη δικια μου απιστευτη εμπειρια. εχωντας το χαρτι της αναπηριας 67% περυσι θεωρηθηκα καθηγητης ειδικης αγωγης και δουλεψα. πηγα σημερα το πρωι να κανω αιτηση και μου ειπαν πως δε θεωρουμαι καθηγητης ειδικης αγωγης και δεν δικαιουμαι να κανω καν αιτηση!!! καθως η αναπηρια δε θεωρειται πλεον βασικο προσον, το σεμιναριο που εχω ειναι μετα το 2010 (αλλη απιστευτη τριπλα της τελευταιας στιγμης) κ η προυπηρεσια μου δεν αρκει θελει τουλαχιστον 10μηνο, κ εχω 9,1... τι να πω ντροπη πραγματικα. δε μπορω να μπω καν στους πινακες! τετοια απαξιωση των αμεα εκπαιδευτικων. σορυ αν σας κουρασα αλλα ηθελα να το μοιραστω.
πριν από 35 λεπτά · Μου αρέσει! · 2

Αυτές κι αν είναι ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ!! Δηλαδή με 10 μήνες ΟΚ! με 9,1 ή 8,5 ή 7,9 μήνες είσαι ακατάλληλος να διδάξεις!! Θα έλεγα ένας υφέρπων Ρατσισμός εις βάρος όσων παλεύουν σε πολλά μέτωπα...

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 28, 2014, 12:39:21 πμ »
Δεν θέλω και δεν νομίζω να είμαι ρατσιστής αλλά κάτι γίνεται με τους ΑΜΕΑ. εγώ όσους συναδέλφους έχω πετύχει και ήταν στον πίνακα Α όλοι μου φαίνονταν φυσιολογικοί και μάλιστα το έκρυβαν οτι προσλήφθηκαν από αυτόν τον πίνακα.  Η μοριοδότηση μου φαίνεται πιο σωστή. δηλαδή ένας που είναι στον κανονικό πίνακα και προσπαθεί να αποκτήσει προσόντα να μην πάει ποτέ στον τόπο συμφερόντων του;;;; πάντα να προηγέιται ο άλλος άσχετα με προσόντα;;; στην τελική το κράτος ας φροντίσει με άλλον τρόπο την αποκατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:38 »

Αποσυνδεδεμένος isovitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • ισόβια εξεταζόμενος....
    • Προφίλ
Απ: Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 28, 2014, 01:22:57 πμ »
Δεν θέλω και δεν νομίζω να είμαι ρατσιστής αλλά κάτι γίνεται με τους ΑΜΕΑ. εγώ όσους συναδέλφους έχω πετύχει και ήταν στον πίνακα Α όλοι μου φαίνονταν φυσιολογικοί και μάλιστα το έκρυβαν οτι προσλήφθηκαν από αυτόν τον πίνακα.  Η μοριοδότηση μου φαίνεται πιο σωστή. δηλαδή ένας που είναι στον κανονικό πίνακα και προσπαθεί να αποκτήσει προσόντα να μην πάει ποτέ στον τόπο συμφερόντων του;;;; πάντα να προηγέιται ο άλλος άσχετα με προσόντα;;; στην τελική το κράτος ας φροντίσει με άλλον τρόπο την αποκατάσταση.
Όσους γνώρισα από πίνακα Α είχαν κάποιο σοβαρό θέμα υγείας είτε φαινόταν είτε όχι. (Οι μαϊμού ΑΜΕΑ είναι μεγάλο κεφάλαιο πάντως.....)
 Στην ειδική υπήρχε ποσόστωση 1 προς 4 και όχι απόλυτη πρόταξη.
Με την αλλαγή και τους καινούριους πίνακες οι περισσότεροι χάνουν αρκετές θέσεις...

Ποιο κράτος ακριβώς να φροντίσει τι;;;;;;;
Μακάρι αλλά.......
Με τον καιρό να ΄ναι κόντρα έχει τιμή σα πετάς...

Αποσυνδεδεμένος dimg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:47:49 πμ »
το παραθυράκι το είδες αμέσως μετά, το υπογραμισμένο. Ο Δ/ντης Εκ/σης μπορεί να σε κάνει από ΑΜΩ ΑΚΩ με δική του απόφαση  ;)
που αναφέρεται αυτό kinegiros;

Αποσυνδεδεμένος lampros7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 28, 2014, 12:16:39 μμ »
Αυτές κι αν είναι ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ!! Δηλαδή με 10 μήνες ΟΚ! με 9,1 ή 8,5 ή 7,9 μήνες είσαι ακατάλληλος να διδάξεις!! Θα έλεγα ένας υφέρπων Ρατσισμός εις βάρος όσων παλεύουν σε πολλά μέτωπα...

Αυτό το κριτήριο ένταξης στους πίνακες με 10 μήνες το κράτησαν και στο νέο νομοσχέδιο .Για μένα είναι λάθος διατύπωση.Βασικά στην πράξη το 10μηνο είναι 2 σχολικά έτη διότι οι προσλήψεις παράλληλης γίνονται τέλη Σεπτέμβριου-αρχές Οκτωβρίου ,άρα σ'ενα χρόνο έχεις 8 με 9 μήνες προυπηρεσιά.Θα μπορούσαν να βάλουν 15 μήνες τουλάχιστον.10 μήνες με 9 μήνες και κάτι είναι ελάχιστη διαφορά για να θεωρείται κριτήριο.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 28, 2014, 02:42:16 μμ »
Χρειάζονται πιέσεις από παντού!
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231343292

Αποσυνδεδεμένος dimg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 28, 2014, 04:54:45 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?topic=30889.msg808723#msg808723
εντάξει, δεν είμαι καλά. άλλο βλέπω αλλο διαβάζω! Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 29, 2014, 05:09:22 μμ »
ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 40% των Τ.Ε. Δευτεροβάθμιας ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ!!!
O ΣΑΚΕΑ είχε παραβρεθεί σε συνάντηση με τον τομέα Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ κατά την διάρκεια διαβούλευσης του νομοσχεδίου για την ειδική αγωγή. Τότε είχαμε ζητήσει την παρέμβαση των βουλευτών ώστε να μας δωθούν τα στοιχεία που αφορούν την χαρτογράφηση των δομών ΕΑ. Τα στοιχεία μιλούν από μόνα τους...
Στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, πάνω από το 40% των τμημάτων ένταξης ΔΕΝ λειτουργούν. Επίσημη δικαιολογία η ύπαρξη λιγότερων από 3 μαθητών που χρίζουν στήριξης σε τμήματα ένταξης
Στο forum και στο group μας στο fb υπάρχει το αρχείο με τα excel στα οποία εμφανίζεται επίσημα η τραγική κατάσταση στην δευτεροβάθμια ΕΑ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 05:17:58 μμ από michalis »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 29, 2014, 07:15:13 μμ »
 ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Πραγματοποιήθηκε σήμερα, Πέμπτη 28 Αυγούστου 2014, συνάντηση του υπογράφοντος με το Διευθυντή του γραφείου του Υπουργού Παιδείας κο Χρηστάκη καθώς και με το Σύμβουλό του κ. Νικηφόρο.

Με τον κο Χρηστάκη συζητήθηκαν:

1ον) Το θέμα του σχεδίου νόμου για την Ειδική Εκπαίδευση και συγκεκριμένα το πότε θα  κατατεθεί για ψήφιση στη Βουλή, μετά τις φήμες που κυκλοφόρησαν περί κατάθεσης  του σχεδίου νόμου τον Νοέμβριο!! του τρέχοντος έτους.

Στον κο Χρηστάκη επισημάνθηκε το γεγονός ότι αν αυτό συμβεί θα δημιουργηθούν πλείστα όσα προβλήματα, αφενός στη λειτουργία των Ε.Ε.Ε.Ε.Κ της χώρας, για τη λειτουργία των εργαστηρίων των οποίων το σχέδιο νόμου προβλέπει μεγάλες αλλαγές, αφετέρου δε στη λειτουργία της Παράλληλης Στήριξης, την οποία το σχέδιο νόμου ρυθμίζει πολύ διαφορετικά, αλλάζοντας τον νόμο 3699/2008. Έτσι αν το νομοσχέδιο για την Ειδική Εκπαίδευση ψηφισθεί, φερειπείν, τον μήνα Νοέμβριο, ήδη τα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ και η Παράλληλη Στήριξη θα λειτουργούν με τα παλιά δεδομένα, τα οποία το νέο νομοσχέδιο για την Ειδική Εκπαίδευση θα ανατρέψει, ενώ η σχολική χρονιά θα έχει ήδη ξεκινήσει, δημιουργώντας απίστευτες στρεβλώσεις.
Ο κος Χρηστάκης επί του θέματος ανέφερε πως πρόθεση του Υπουργείου είναι να κατατεθεί το νομοσχέδιο για την Ειδική Εκπαίδευση για συζήτηση και ψήφιση στη Βουλή, μετά την κατάθεση και ψήφιση στη Βουλή του νομοσχεδίου του Υπουργείου για την Έρευνα και Τεχνολογία και αυτό αφού ολοκληρωθεί το υπάρχον στη Βουλή νομοσχέδιο με θέμα:    "Ίδρυση και οργάνωση Συμβουλίου Εθνικής Πολιτικής για την Παιδεία και άλλες διατάξεις".
Η απάντηση αυτή δεν μας ικανοποιεί, καθότι για όλα αυτά και με ιδανικές συνθήκες χρειάζεται να περάσει πολύ παραπάνω από ένας μήνας από σήμερα για να μπορέσει να κατατεθεί το σχέδιο νόμου για την Ειδική Εκπαίδευση στη Βουλή.

2ον) Το θέμα των πιστώσεων που πρέπει να λάβει ο τομέας της Ειδικής Αγωγής από τον κρατικό προϋπολογισμό ή από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων.

Επισημάναμε στον κο Διευθυντή την αναγκαιότητα να ληφθεί πολύ σοβαρά υπόψη από την  πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας, το γραπτό αίτημα της Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής για διάθεση σ αυτήν 400 πιστώσεων για προσλήψεις Αναπληρωτών, από τον κρατικό προϋπολογισμό ή από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων.
Επίσης τονίσαμε το απαράδεκτο γεγονός πως για το 2013-14 ουδεμία πίστωση διατέθηκε από τον κρατικό προϋπολογισμό για την Ειδική Αγωγή και ενώ έως τότε αυτή ελάμβανε το 30% των συνολικών πιστώσεων για προσλήψεις Αναπληρωτών.
Η στελέχωση των δομών Ειδικής Αγωγής αποκλειστικά από Προγράμματα ΕΣΠΑ, με τα γνωστά μύρια όσα προαπαιτούμενα και αποκλεισμούς δεν επέτρεψε, παραδείγματος χάρη, στα ΚΕ.Δ.Δ.Υ να πάρουν Αναπληρωτές Εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής που τόσο τους είχαν ανάγκη, δημιούργησε αγκυλώσεις και δυσλειτουργίες καθότι δεν υπήρχε δυνατότητα κινητικότητας μεταξύ των Προγραμμάτων και άλλα πολλά.
Και γιαυτό το θέμα ο κος Χρηστάκης δήλωσε πως αναγνωρίζει την αναγκαιότητα αυτή, πλην όμως οι αθρόες συνταξιοδοτήσεις εκπαιδευτικών, έως και σήμερα που μιλάμε, δημιουργούν εκρηκτική κατάσταση στην εκπαίδευση όσον αφορά στην κάλυψη των κενών που δημιουργούνται εξ αυτού του λόγου.

3ον) Με τον κο Χρηστάκη, αλλά και με τον κο Νικηφόρο, συζητήθηκε και η αναγκαιότητα λειτουργίας των εργαστηρίων των Ε.Ε.Ε.Ε.Κ των κατηργημένων ειδικοτήτων Ε.Α.Ε.

Για άλλη μια φορά μας ανακοινώθηκε η επιθυμία της πολιτικής ηγεσίας να λυθεί το θέμα, όμως για άλλη μια φορά μείναμε με την εντύπωση πως όλα εξαντλούνται σε αυτό ακριβώς το επίπεδο, δηλαδή της επιθυμίας...

ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Ε.Α.Ε, Ε.Ε.Π, Ε.Β.Π ΓΙΑ ΤΟ 2014-15
Σύμφωνα με πληροφορίες οι οποίες προέρχονται από παράγοντες του Υπουργείου Παιδείας, υπηρεσιακούς και μη, καταβάλλεται προσπάθεια έως τις 11 Σεπτεμβρίου 2014 να έχουν προσληφθεί οι πρώτοι Αναπληρωτές Εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής στα Ειδικά Σχολεία. Βέβαια κατά την εκτίμησή μας και γνωρίζοντας από πρώτο χέρι τις δυσκολίες του εγχειρήματος, θεωρούμε πως πρόκειται περί ανέφικτου στόχου. Μακάρι όμως να διαψευσθούμε.
Όσον αφορά στις προσλήψεις Αναπληρωτών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού(Ε.Ε.Π) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού(Ε.Β.Π), περί τα τέλη Σεπτεμβρίου - αρχές Οκτωβρίου είναι το συντομότερο χρονικό διάστημα στο οποίο πρέπει να αναμένουμε την πρώτη φάση προσλήψεων Αναπληρωτών, αν όλα εξελιχθούν ιδανικά από δω και μπρός.

 Βασίλης Βούγιας
 28/8/2014
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2014, 07:20:30 μμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος dimg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 31, 2014, 09:22:45 μμ »
Πότε λέτε να βγουν οι πίνακες;;;

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:25:04 μμ »
Προς το τέλος της εβδομάδας!
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 266
Σύνολο: 282

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.