*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15  (Αναγνώστηκε 404826 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1218 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 12:37:47 μμ »
Συγγνώμη, μιλώ για Αττική!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:41 »

Αποσυνδεδεμένος chrysa84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • mer noire
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1219 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 12:48:47 μμ »
Καλημέρα! Γονείς παίρνουν τηλ στο Υπουργείο και ζητούν Παράλληλη Στήριξη για τα παιδιά τους! Η απάντηση είναι: << Αναβαθμίσαμε τους ήδη προσληφθέντες και θα πάρουμε κι άλλους για τα υπόλοιπα κενά έως το τέλος Νοεμβρίου!>> Μακάρι!!!
Μακάρι βέβαια! Η ενημέρωση από τον Μπράτη πάντως είναι πως η παράλληλη από εδώ και στο εξής αφορά στον άξονα 1 (όπου δεν περιλαμβάνεται η Αττική όπως και η Κεντρική και Δυτική Μακεδονία και τα νησιά Νοτίου Αιγαίου). Εκτός αν ελέω εκλογών.. εμπλουτιστεί το σεναριο.
"εκ των διαφερόντων καλλίστην αρμονίαν"                                                            Ηράκλειτος

Αποσυνδεδεμένος lia27

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1220 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:16:20 μμ »
Καλημέρα! Γονείς παίρνουν τηλ στο Υπουργείο και ζητούν Παράλληλη Στήριξη για τα παιδιά τους! Η απάντηση είναι: << Αναβαθμίσαμε τους ήδη προσληφθέντες και θα πάρουμε κι άλλους για τα υπόλοιπα κενά έως το τέλος Νοεμβρίου!>> Μακάρι!!!

Αυτό ειναι τώρα από σίγουρη πηγή ή ράδιο αρβύλα;
“Να θυμάστε να κοιτάτε ψηλά τα άστρα και όχι χαμηλά τα πόδια σας.
 Προσπαθήστε να βγάλετε νόημα με αυτά που βλέπετε και διατηρήστε
τον παιδικό ενθουσιασμό σας γι΄ αυτό που κάνει το σύμπαν να υπάρχει.”

Stephen William Hawking

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1221 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 06:57:54 μμ »
Προφανώς και εσύ θα είσαι από αυτούς που έγιναν ΑΚΩ και θίγεσαι προσωπικά! Αυτό που αναφέρθηκε από την chrysa84 είναι η πραγματικότητα και έτσι έπρεπε να είναι τα πράγματα. Από την αρχή στην εγκύκλιο να αναφέρονται αυτά και όχι ότι του "φανεί του λωλοστεφανή". Το θέμα όμως δεν είναι ο "τσακωμός" και οι αντίθετες απόψεις μέσα στο forum αλλά η πραγματική αδικία που γίνεται σε βάρος όλων μας και ειδικά με την παράλληλη στήριξη στη βθμια εκπαιδευση, η οποία δεν είναι πλήρους ωραρίου όπως γίνεται στην πρωτοβάθμια. Ο "αντίπαλος" μας είναι το υπουργείο και όχι εμείς μεταξύ μας, αν το κατάλαβες αγαπητή ΛΩΡΑ. Εκεί πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας και τις δυνάμεις μας και όχι να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Αλλά το κάνεις πολύ προσωπικό και στρέφεσαι εναντίον μου. Εγώ παρέθεσα την άποψή μου χωρίς να κατηγορήσω κανέναν, αλλά επισημαίνω το βασικό πρόβλημα. Και εμένα η κοπέλα μου από ΑΜΩ έγινε ΑΚΩ αλλά θεωρεί πράγματι πως είναι αδικία...

Φίλε....αν γυρίσεις αρκετές σελίδες πίσω σ'αυτό το τόπικ....θα δεις πως εγώ έχω πει τον Σεπτέμβριο πως φέτος....δεν έχω κάνει καν αίτηση, έχω δουλειά στον ιδιωτικό τομέα στην ειδική αγωγή, σταθερή για όλο το χρόνο και όχι με σύμβαση του....'αντε μην πω...του Υπουργείου Παιδείας! Έχω περάσει πολλά κύματα και αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο με ηλίθιους (βλέπε Υπουργείο) Σαφέστατα πρέπει να στρέφουμε τα βέλη μας στο Υπουργείο και όχι μεταξύ μας, αλλά δεν μπορείς να καταγγείλεις το σύστημα που ισχύει εδώ και χρόνια στις προσλήψεις...χρόνια τώρα και στην ειδική και στη γενική αγωγή μ'αυτόν τον τρόπο γίνονται οι προσλήψεις...όποιος έχει την ατυχία να ζει σε μεγάλη πόλη που υπάρχει μεγάλη ζήτηση μπορεί να τον προσπεράσει ο πίνακας...! Το έπαθα κι εγώ πέρσι...κατάγομαι από Δράμα, αλλά ζω Αθήνα πλέον...στην πόλη μου πέρσι θα είχα προσληφθεί 2 μήνες νωρίτερα, ενώ στην Αθήνα προσληφθηκα Δεκέμβριο.....και σαφέστατα στη Δράμα πέρσι είχαν προσληφθεί τον Οκτώβριο άτομα πολύ πιο κάτω από μένα κι εγώ είχα μείνει άνεργη μέχρι Δεκέμβριο....τι να 'κανα;;; Να χτυπιόμουν  δηλαδή και να καταφερόμουν εναντίον όσων προσλήφθηκαν τον Οκτώβριο και ήταν 100 θέσεις πιο χαμηλά επειδή εγώ είχα δηλώσει μόνο Αθήνα;; Είμαστε σοβαροί;;

Όσο γι αυτούς που δήλωσαν ΑΜΩ σε όλη την Ελλάδα....είναι πολύ λίγοι, η μειοψηφία...ξέρω κι εγώ κανα 2 τέτοιους, αλλά είναι η εξαίρεση στον κανόνα!! Και ακόμα...μάλλον κάποιοι εδώ μέσα είστε νέοι στο θέμα αναμονής για πρόσληψη...και όσο κι αν ακούγομαι κυνική, μάλλον πρέπει να συνηθίσετε στο ότι το Υπουργείο έχει μεγάλη επιρρέπεια στις αυθαιρεσίες....εδώ εεμείς πριν 5 χρόνια (μια κατηγορία επιτυχόντων ΑΣΕΠ) ήμασταν επιλαχόντες και περιμέναμε πως μπορεί και να προσλαμβανόμασταν και τελικά έγινε η ιστορία τότε με τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ και μην πω με τι μείναμε στο χέρι.... ???  ::) 
Και μιλάμε για διορισμό και ΑΣΕΠ...όχι για φάση αναπληρωτών!!
Πάντως το σύστημα προσλήψεων αναπληρωτών είναι γνωστό σε όλους μας....απλά φέτος έγινε αυτή η (αυθαίρετη συμφωνώ) αναβάθμιση των ΑΜΩ και κάποιοι νοιώθουν αδικημένοι....αλλά μην ακούω και σαχλαμάρες πως ο άλλος δεν δήλωσε ΑΜΩ ούτε στο νομό του και του φταίνε οι άλλοι που προσλήφθηκαν ΑΜΩ........!!! 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2014, 07:04:09 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:41 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1222 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 07:50:10 μμ »

Πάντως το σύστημα προσλήψεων αναπληρωτών είναι γνωστό σε όλους μας....απλά φέτος έγινε αυτή η (αυθαίρετη συμφωνώ) αναβάθμιση των ΑΜΩ και κάποιοι νοιώθουν αδικημένοι....αλλά μην ακούω και σαχλαμάρες πως ο άλλος δεν δήλωσε ΑΜΩ ούτε στο νομό του και του φταίνε οι άλλοι που προσλήφθηκαν ΑΜΩ........!!! 

Γιατί είναι "αυθαίρετη";
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος boca

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1223 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 08:29:20 μμ »
Επειδή τις τελευταίες μέρες διαβάζω για παρανομίες, αυθαιρεσίες, ενστάσεις κτλ  σας παραθέτω απόσπασμα από την εγκύκλιο.

 Κ Ε Φ Α Λ Α Ι Ο Γ ΄ : Π Ρ Ο Σ Λ Η Ψ Ε Ι Σ Α Π Ο Π Ι Ν Α Κ Ε Σ – Κ Υ Ρ Ω Σ Ε Ι Σ
....
β. Σε περίπτωση κατά την οποία ο εκπ/κός προσληφθεί ως αναπληρωτής ΕΑΕ μειωμένου
ωραρίου (από 9 έως 15 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως): (i) είναι δυνατή κατά τη διάρκεια της
χρονιάς η τροποποίηση του ωραρίου του από την οικεία Δ/νση έως το μέγιστο των 15 ωρών
εβδομαδιαίως σε δομές ΕΑΕ, στο ίδιο ή άλλο/α σχολείο/α της ίδιας περιοχής της ίδιας βαθμίδας
εκπ/σης και (ii) παραμένει διαθέσιμος για πρόσληψη από την Κεντρική Υπηρεσία αποκλειστικά και
μόνο ως αναπληρωτής ΕΑΕ πλήρους ωραρίου στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπ/σης, εφόσον το έχει δηλώσει στην αίτησή του και κατά τη διαδικασία της ροής προγράμματος προσλήψεων σε
δομές ΕΑΕ προηγείται στη σειρά κατάταξης των υπολοίπων υποψηφίων εκπ/κών. Απαραίτητη
προϋπόθεση είναι να έχει αναλάβει υπηρεσία ως αναπληρωτής ΕΑΕ μειωμένου ωραρίου και να
συνεχίζει να υπηρετεί μέχρι την ημερομηνία αναβάθμισής του.


Εκεί που ανοίγει ένα σχολείο, κλείνει μια φυλακή.

Αποσυνδεδεμένος boca

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1224 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 08:57:01 μμ »
 Και αυτός είναι και ο ν. 4264/2014 (ΦΕΚ 118Α) που πέρασε πέρσι και έλεγε για μειωμένου ωραρίου οι εκπαιδευτικοί παράλληλης στήριξης στην βθμια αλλά και τις προυποθέσεις μετατροπής της σύμβασης σε πλήρους.

2. Το δεύτερο και τρίτο εδάφιο της περίπτωσης 11
της παρ. 2 του άρθρου 11 του ν. 4229/2014 (Α΄ 8), καταρ−
γούνται και τίθενται εδάφια ως εξής: «Οι προσλήψεις
αναπληρωτών εκπαιδευτικών ΔΕΕΑΕ για την παράλληλη
στήριξη, πραγματοποιούνται αποκλειστικά ως μειωμένου
ωραρίου. Για τους ανωτέρω προσληφθέντες εκπαιδευ−
τικούς μειωμένου ωραρίου, η σύμβαση πρόσληψής τους
μπορεί με απόφαση του οικείου Διευθυντή Εκπαίδευσης
να μετατραπεί σε πλήρους ωραρίου, εφόσον οι εκπαι−
δευτικοί το έχουν δηλώσει στην αρχική αίτησή τους,
για το ίδιο πρόγραμμα ΕΣΠΑ και στην ίδια περιοχή της
ίδιας βαθμίδας εκπαίδευσης. Οι ανωτέρω εκπαιδευτικοί,
καθώς και οι εκπαιδευτικοί ΠΕ ΕΑΕ και ΠΕ Γενικής Αγω−
γής που προσλαμβάνονται για την παράλληλη στήριξη,
εφόσον δε συμπληρώνουν το προβλεπόμενο διδακτικό
τους ωράριο, παρέχουν συμπληρωματικά υπηρεσίες
με σειρά προτεραιότητας: α) παράλληλη στήριξη−συ−
νεκπαίδευση και σε άλλους μαθητές με αναπηρία ή/και
ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες της οικείας Διεύθυνσης
Εκπαίδευσης, β) ενισχυτική διδασκαλία στους μαθητές
με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στους
οποίους παρέχεται παράλληλη στήριξη−συνεκπαίδευση,
στην ίδια σχολική μονάδα ή σε άλλη σχολική μονάδα
της οικείας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, γ) υπηρεσίες σε
ΚΕΔΔΥ για τις ειδικότητες που προβλέπεται. Τα ανωτέ−
ρω υλοποιούνται με αποφάσεις του οικείου Διευθυντή
Εκπαίδευσης. Σε περίπτωση μετατροπής της σύμβα−
σης μειωμένου ωραρίου σε πλήρους ωραρίου κατά τα
ανωτέρω, οι Διευθυντές Εκπαίδευσης υποχρεούνται
στην αποστολή των ονομάτων των εκπαιδευτικών στη
Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής για την τροποποίηση της
σχετικής υπουργικής απόφασης.»
Εκεί που ανοίγει ένα σχολείο, κλείνει μια φυλακή.

Αποσυνδεδεμένος lia27

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1225 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:01:17 μμ »
Εγώ πάντως θεωρώ και ίσως εκφράζω καλύτερα αυτό που και άλλοι προσπαθούν να πουν ότι πριν από τις αιτήσεις
θα πρέπει να γνωρίζει ο καθένας το καθεστώς. Φέτος για πρώτη φορά οι μειωμένου έγιναν πλήρους. Για πιο λόγο να μην
υπάρχει ενημέρωση; Επίσης οι προσλήψεις στην παράλληλη δεν έγιναν βάση όλων των προτιμήσεων που είχαμε (δηλώσει μειωμένο & πλήρες) παρά μόνο με το μειωμένο... Και τώρα αυτός που προσπέρασε κάποιων που είχε δηλώσει μειωμένο στην περιοχή, βρίσκεται με πλήρες ωράριο... Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να είχαν προσληφθεί βάσει προτιμήσεων πλήρους, αν θέλουμε να μην καταστρατηγείται ο πίνακας, διότι εδώ αυτό έγινε..
“Να θυμάστε να κοιτάτε ψηλά τα άστρα και όχι χαμηλά τα πόδια σας.
 Προσπαθήστε να βγάλετε νόημα με αυτά που βλέπετε και διατηρήστε
τον παιδικό ενθουσιασμό σας γι΄ αυτό που κάνει το σύμπαν να υπάρχει.”

Stephen William Hawking

Αποσυνδεδεμένος lia27

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1226 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 09:02:07 μμ »
Εγώ πάντως θεωρώ και ίσως εκφράζω καλύτερα αυτό που και άλλοι προσπαθούν να πουν ότι πριν από τις αιτήσεις
θα πρέπει να γνωρίζει ο καθένας το καθεστώς. Φέτος για πρώτη φορά οι μειωμένου έγιναν πλήρους. Για πιο λόγο να μην
υπάρχει ενημέρωση; Επίσης οι προσλήψεις στην παράλληλη δεν έγιναν βάση όλων των προτιμήσεων που είχαμε (δηλώσει μειωμένο & πλήρες) παρά μόνο με το μειωμένο... Και τώρα αυτός που προσπέρασε κάποιον που είχε δηλώσει μειωμένο στην περιοχή, βρίσκεται με πλήρες ωράριο... Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να είχαν προσληφθεί βάσει προτιμήσεων πλήρους, αν θέλουμε να μην καταστρατηγείται ο πίνακας, διότι εδώ αυτό έγινε..
“Να θυμάστε να κοιτάτε ψηλά τα άστρα και όχι χαμηλά τα πόδια σας.
 Προσπαθήστε να βγάλετε νόημα με αυτά που βλέπετε και διατηρήστε
τον παιδικό ενθουσιασμό σας γι΄ αυτό που κάνει το σύμπαν να υπάρχει.”

Stephen William Hawking

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1227 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:44:42 μμ »
Εγώ πάντως θεωρώ και ίσως εκφράζω καλύτερα αυτό που και άλλοι προσπαθούν να πουν ότι πριν από τις αιτήσεις
θα πρέπει να γνωρίζει ο καθένας το καθεστώς.

Νομίζω πως με βάση κι αυτά που παρέθεσε κι ο boca...θα πρεπε να γνωρίζουν όλοι πως αυτό που έγινε ήταν πιθανό να γίνει και βάσει νόμου απ'ό,τι βλέπω κι εγώ τώρα...δεν έγινε τροποποίηση της τελευταίας στιγμής, αλλά προβλεπόταν από πέρσι ήδη...
Απλά στην πράξη  έγινε τώρα πρώτη φορά...ούτε στη γενική εκπαίδευση έχει ξαναγίνει, παρόλο που προβλεπόταν βάσει νόμου.
Άρα θα μπορούσε ο καθένας να γνωρίζει πριν τις αιτήσεις το καθεστώς, εφόσον διαβάζει την εγκύκλιο καλά και ερμηνεύει στοιχειωδώς τα όσα γράφονται. Νομίζω πως δεν χωράει περαιτέρω συζήτηση περί της νομιμότητας του θέματος...το θέμα τώρα είναι οι 800 πιστώσεις που ακούστηκαν να μην είναι κατά 80% για Α'θμια.
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1228 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 11:51:07 μμ »
Τα κενά συνεχίζουν να υπάρχουν ακόμη και στα ειδικά σχολεία...σήμερα συναντήθηκα με φίλο πληροφορικό που δουλεύει σε ειδικό ΤΕΕ και μου είπε πως λείπει κι απο κει πληροφορικός και φιλόλογος και φυσικός.
Αυτό είναι το θέμα...και κυρίως το να μην καρπωθεί τις πιστώσεις η Α'θμια. Η αναβάθμιση.....όπως φαίνεται καθαρά απ'το νόμο είναι μέσα στο παιχνίδι και νομιμότατη και ανοιχτή προς γνώση όλων πριν τις αιτήσεις.
Τώρα το κατά πόσο κάτι που είναι νόμιμο. είναι και φρόνιμο...αυτό είναι μια άλλη κουβέντα. Και δεν πιστεύω προσωπικά πως ότι βαφτίζεται νόμιμο είναι απαραίτητα και σωστό-ηθικό.
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1229 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 12:31:21 πμ »
Στη γενική είναι πολύ συνηθισμένη η αναβάθμιση. Όχι με αυτόν τον τρόπο όμως.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής Β/θμιας 2014 - 15
« Απάντηση #1230 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 04:33:06 πμ »
Νομίζω πως με βάση κι αυτά που παρέθεσε κι ο boca...θα πρεπε να γνωρίζουν όλοι πως αυτό που έγινε ήταν πιθανό να γίνει και βάσει νόμου απ'ό,τι βλέπω κι εγώ τώρα...δεν έγινε τροποποίηση της τελευταίας στιγμής, αλλά προβλεπόταν από πέρσι ήδη...
Απλά στην πράξη  έγινε τώρα πρώτη φορά...ούτε στη γενική εκπαίδευση έχει ξαναγίνει, παρόλο που προβλεπόταν βάσει νόμου.
Άρα θα μπορούσε ο καθένας να γνωρίζει πριν τις αιτήσεις το καθεστώς, εφόσον διαβάζει την εγκύκλιο καλά και ερμηνεύει στοιχειωδώς τα όσα γράφονται. Νομίζω πως δεν χωράει περαιτέρω συζήτηση περί της νομιμότητας του θέματος...το θέμα τώρα είναι οι 800 πιστώσεις που ακούστηκαν να μην είναι κατά 80% για Α'θμια.

Έχει γίνει αρκετές φορές στο παρελθόν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος alazarid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159757
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.