*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)  (Αναγνώστηκε 8780 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:05:58 πμ »
ΝΕΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ

«Το θέμα των επαπειλούμενων  κυήσεων  που η Βουλή το χρόνια ξέρει αυτό το θέμα, καμία πολιτική ηγεσία δεν μπόρεσε να το λύσει.  Νομίζω ότι φέτος με αυτήν την ρύθμιση που είπε ο κ. υφυπουργός, δηλαδή με τον διπλασιασμό της μοριοδότησης που είναι στην Βουλή από αύριο, θα το αντιμετωπίσουμε. Διότι κανένας δεν θέλει να αναλάβει την ευθύνη μιας πραγματικής κύησης την οποίαν οι περιστάσεις την οδηγούν σε πολύ κακό τέλος».   
Τα παραπάνω είπε σήμερα στην Επιτροπη μορφωτικών Υποθέσεν της Βουλής ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, ύστερα από σχετική  παρέμβαση του πρώην υφυπουργού παιδείας Σ. Κεδίκογλου  και σημείωσε τα εξής: «Κανένας δεν σηκώνει αυτή την ευθύνη, άρα ότι και να πει ο νομοθέτης αυτοί που θα εφαρμόζουν τον νόμο θα τον εφαρμόζουν έτσι και θα μεγιστοποιούν το πρόβλημά μας. Και στη συνέχεια της συζήτησης θα δώσει ο Υφυπουργός τα στοιχεία, ποιο είναι το πρόβλημά μας φέτος, γιατί αλλάζουν οι όροι κύριε συνάδελφε. Το πρόβλημα φέτος είναι όπως θα σας το πεί για να μοιραστούμε το ίδιο θέμα».
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΡΕΜΕΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ (Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων): Λοιπόν, θα ήθελα πολύ, κύριε Κεδίκογλου, ότι το πρόβλημα με τις αποποιούμενες κυήσεις, πραγματικά, είναι υπαρκτό και δεν είναι μόνο στον τομέα του Υπουργείου Παιδείας, είναι σε όλο το δημόσιο τομέα, γενικώς. Σε μας είναι λίγο πολύ παραπάνω έντονο και αυξημένο.
ΣΥΝΕΩΝ ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ Δηλαδή, είναι τέτοια η καθημερινότητα και η αγωνία να προλάβεις να έχεις αυτή τη διαχείριση, που πραγματικά χρειάζεται να υπάρχει ικανότητα στο θέμα του μάνατζμεντ του προσωπικού, των εκπαιδευτικών και τα λοιπά, γιατί μιλάμε για μια μεγάλη κοινότητα. Εκεί, θέλω να σας θυμίσω ένα θέμα, το οποίο το είχα φέρει πέρυσι και το οποίο είναι ένα θέμα ταμπού, αλλά θα πρέπει να το δείτε και εάν δεν λυθεί φέτος, τουλάχιστον μέχρι τα επόμενα ένα - δύο χρόνια να το έχουμε λύσει. Είναι το θέμα των επαπειλούμενων κυήσεων, όπου κάθε χρόνο το Υπουργείο υποφέρει από αυτό. Μάλιστα, θυμάμαι χαρακτηριστικά το περιστατικό επί κυρίας Γιαννάκου, όπου ο κ. Καλός θεώρησε ότι όλα είναι εντάξει και θα είναι οι καθηγητές στις θέσεις τους και ξαφνικά του προκύψει ένας τεράστιος αριθμός επαπειλούμενων κυήσεων. Πρέπει να πούμε ότι αυτό δεν αντιμετωπίζεται εύκολα, γιατί μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή μέσα στη χρονιά, είναι πολύ δύσκολο να γίνει αντικατάσταση και από μόνο του φέρνει ένα τεράστιο πρόβλημα και μία δυσλειτουργία στα σχολεία. Επομένως, είναι ένα θέμα που δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και δεν σημαίνει ότι δεν είσαι κοινωνικά ευαίσθητος αν το θίξεις. Ουσιαστικά, είναι ένα θέμα στο οποίο όλοι κοροϊδεύουμε αλλήλους, δηλαδή, οι εκπαιδευτικοί ξέρουν ότι κακώς παίρνουν τις άδειες, οι γιατροί που συναινούν δίνουν χωρίς κριτήρια αυτές τις άδειες και το Υπουργείο ξέρει τι γίνεται και κάνει τα στραβά μάτια γιατί ενδεχομένως φοβάται το πολιτικό και το κοινωνικό κόστος. Με τη λογική αυτή, όταν δίναμε συντάξεις σε τυφλούς και ανάπηρους «μαϊμού» κακώς το κάναμε και το λέμε τώρα πια, θεωρώ ότι όλα αυτά τα κακά της μεταπολίτευσης που πρέπει να αλλάξουμε, ήρθε ο καιρός να το δούμε και αν δεν τα αλλάξουμε τώρα δεν θα τα αλλάξουμε ποτέ.
Σας λέω χαρακτηριστικά ότι ο αριθμός είναι 4 φορές πάνω από ότι είναι σε όλη την Ευρώπη, ο οποίος δεν συγκρίνεται με τον ιδιωτικό ή τον άλλο δημόσιο τομέα και είναι περιπτώσεις που έχουμε πενήντα τοις εκατό των κυήσεων ότι είναι επαπειλούμενες κυήσεις. Έχουμε διαφορά σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, έχουμε διαφορά από περιφέρεια σε περιφέρεια, ανάλογα με το πώς είναι η κατάσταση εκεί και οι ίδιοι οι γυναικολόγοι είπαν ότι δεν θέλουν να κατηγορούνται για κάτι τέτοιο. Πράγματι, τα κριτήρια της επαπειλούμενης κύησης είναι πολύ συγκεκριμένα με τα οποία μπορούμε πολύ εύκολα να χαρακτηρίσουμε μια κύηση ως επαπειλούμενη. Υπάρχει ένας μηχανισμός που δεν ελέγχει ουσιαστικά το Υπουργείο και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί παρακινούν και άλλους να το κάνουν.         
Άρα λοιπόν στο επιχείρημα που λένε ότι ξέρετε κάτι στο σχολείο δεν είναι όπως οι άλλες δουλειές, γιατί μπορεί να πέσει ένα παιδί επάνω σου. Ακόμα και αν θέλουμε να το δούμε έτσι ότι είναι κάτι διαφορετικό το σχολείο από ότι είναι μια άλλη δημόσια υπηρεσία μπορείτε κάλλιστα να προτείνετε να μην είναι στην τάξη αφού δεν θέλουν, αλλά να απασχολούνται σαν διοικητικό προσωπικό. Γιατί ξέρετε πάρα πολύ καλά τις ανάγκες που έχουμε και σαν διοικητικό προσωπικό στο Υπουργείο Παιδείας, σε διάφορους φορείς και τα λοιπά.
Άρα λοιπόν, υπάρχει ο τρόπος τη στιγμή που ψάχνουμε εναγωνίως αναπληρωτές κ.τ.λ., αυτές τις εκπαιδευτικούς που είναι σε μια κατάσταση ενδιαφέρουσα, πράγματι, να μπορέσουν να δουλέψουν κανονικά. Δείτε το, θα σας δώσω τα στοιχεία από το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης που τα είχαμε ζητήσει και ο κ. Μητσοτάκης τα είχε βρει για όλη την Ελλάδα.

esos.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:17 »

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:59:45 πμ »
Σε λίγο θα βάλουν και περιορισμό στις ερωτικές συνευρέσεις των εκπαιδευτικών. Σα δε ντρεπόμαστε λέω ΄γω! Σε όλο τον κόσμο η μητρότητα προστατεύεται και εδώ ψάχνουν να βρουν πως θα αγχώσουν τις εγκύους!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:08:52 πμ »
Σε λίγο θα βάλουν και περιορισμό στις ερωτικές συνευρέσεις των εκπαιδευτικών. Σα δε ντρεπόμαστε λέω ΄γω! Σε όλο τον κόσμο η μητρότητα προστατεύεται και εδώ ψάχνουν να βρουν πως θα αγχώσουν τις εγκύους!
Δεν προκειται να κανουν τιποτα!

Καταρχας αν αλλαξει κατι θα πρεπει να αλλαξει για ολους τους δημοσιους υπαλληλος.

Και επισης το γεγονος οτι ο Λοβερδος ειπε πως τα κενα απο επαπειλουμενες θα αντιμετωπιστουν με το κινητρο της μοριοδοτησης....πως αυτο μεταφραζεται σε "ρυθμιση για επαπειλουμενες" ??

Οτι να'ναι οι τιτλοι του esos.....

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:22:40 πμ »
josua  σε ολη του τη θητεια ως υφυπουργος ο Κεδικογλου ασχοληθηκε μονο με τις επαπειλουμενες...αυτο ηταν το μοναδικο προβλημα που ειδε...αρε Θεε μου...τι να πω...

μην μασας josua...
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:17 »

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:37:04 πμ »
josua  σε ολη του τη θητεια ως υφυπουργος ο Κεδικογλου ασχοληθηκε μονο με τις επαπειλουμενες...αυτο ηταν το μοναδικο προβλημα που ειδε...αρε Θεε μου...τι να πω...

μην μασας josua...
ειναι απιθανοι οι τυποι.... εχουν διαλυσει τα παντα...και τωρα τα βαζουν με τη μητροτητα!

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 30, 2014, 02:18:43 πμ »
Μπράβο του που τα έβαλε με τιε εγκύους!!
Γιατί -σου λέει- άμα τις αφήσω να ξεννάνε ανενόχλητες, θα μου γεμίσουν την επικράτεια παιδιά,
που αύριο-μεθαύριο θα είναι μαθητές
κι εγώ θα πρέπει να έχω σχολεία ανοιχτά και να πληρώνω εκπαιδευτικούς να τους κάνουν μάθημα.
Ε, όχι! Καλύτερα να προλάβουμε το κακό στην αρχή του!!

Πλάκα-πλάκα πάντως, όντως όσες ξέρω κι εγώ "επαπειλούμενη" πήρανε. Μάλλον το έχουμε παρακάνει  :P
αλλά για να πούμε και του στραβού το δίκιο, τα σχολεία το χειμώνα είναι εστίες μικροβίων και ιώσεων πολύ περισσότερο από κάθε άλλη δημόσια υπηρεσία. Πώς να μην τρέμει το φυλλοκάρδι της εγκύου; Πάντως όσο οι γιατροί δίνουν γνωματεύσεις που παραπέμπουν σε άδεια, να δω ποιός θα φέρει αντίρρηση. Γιατί κι εγώ ξέρω ότι ο τάδε μαθητής την Δευτέρα έκανε κοπάνα, αλλά άμα η μάνα του φέρει χαρτί γιατρού ότι ήταν άρρωστος, ως δικαιολογημένη απ΄το γιατρό θα την καταχωρίσω την απουσία, είτε μ΄αρέσει, είτε όχι.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 30, 2014, 02:54:43 πμ »
sorry βρε παιδια, αλλα το να καθεται στο γραφειο η επαπειλουμενη εγκυμοσυνη και να βγαζει φωτοτυπιες ή να σηκωνει το τηλεφωνο, πως θα θεσει σε κινδυνο την κατασταση της εγκυου;
Σκεφτονται να τις προορισουν για διοικητικες υπαλληλους στα γραφεια, που ειναι το κακο σε αυτο; Σε ολο τον ιδιωτικο τομεα και στις υπολοιπες υπηρεσιες του δημοσιου (που ειναι σε μεγαλο αριθμο σε γραφεια) κινδυνευουν οι εγκυες γυναικες;  :o
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:46:35 πμ »
 Εντάξει ρε παιδιά με τις έγκυες, αλλά οι άδειες ανατροφής που δίνονται σε άντρες μήπως είναι υπερβολή; Δεν ξέρω, εγώ έτσι το βλέπω, απλά επειδή όπως ειπώθηκε το παρακάναμε! Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη ας γίνει διάλογος (αν και ξεφεύγουμε από το τόπικ!)
  

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:14:21 πμ »
  Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη ας γίνει διάλογος (αν και ξεφεύγουμε από το τόπικ!)
Όχι, ισότητα!!! Θα πρέπει και οι άντρες να παίρνουν άδεια επαπειλούμενης κύησης για να βοηθήσουν την γυναικά σε περίπτωση κινδύνου. ;)
Μπορούν να βρεθούν λύσεις για να περιοριστεί το πρόβλημα
Να μην λαμβάνουν μόρια προϋπηρεσίας!!!
Να πάρουν άδεια μόλις έρθει αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2014, 07:58:33 πμ »
Δύο σοβαρότατοί λόγοι που παίρνουν επαπειλούμενη άδεια οι εκπαιδευτικοι: 1) πολλές είναι σε μεγάλη ηλικία κ δεν το ρισκάρουν ή έχουν δυσκολίες κ 2) βρίσκονται μακριά από τον τοπο τους, μακριά απ τους δικούς τους, τους γιατρούς τους, χρειάζεται να οδηγήσουν ώρες, να πάρουν κτελ, καράβια κ αεροπλάνα.
Δεν είναι κ το πιο εύκολο, λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:02:37 πμ »
Εντάξει ρε παιδιά με τις έγκυες, αλλά οι άδειες ανατροφής που δίνονται σε άντρες μήπως είναι υπερβολή; Δεν ξέρω, εγώ έτσι το βλέπω, απλά επειδή όπως ειπώθηκε το παρακάναμε! Αν κάποιος έχει αντίθετη άποψη ας γίνει διάλογος (αν και ξεφεύγουμε από το τόπικ!)
΄

Έχω 2 παιδιά,οργανική στη Λήμνο, η σύζυγος καμιά βοήθεια από πουθενά. Αν δεν έπαιρνα την άδεια ανατροφής η γυναίκα μου θα πηδούσε από κανά μπαλκόνι. Τα προβλήματα υγείας της μικρής μου που πρέπει να ναι κοντά στους γιατρούς της 24/7 τα αφήνω στην άκρη...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:11:12 πμ »
Αντιλαμβανεστε οτι εχουμε φτασει, ή μαλλον μας εχουν φτασει, ενα βημα πριν τον κανιβαλισμο??

Ειμαστε σοβαροι? Τωρα μας φταινε και οι εγκυες που σε συνολο 30-35 χρονων εργασιας θα λειψουν καποιους μηνες παραπανω για να γεννησουν με τη μεγιστη δυνατη ασφαλεια και να μεγαλωσουν το παιδι τους?

Να σοβαρευτουμε και λιγο!
Υπαρχουν αδειες και αδειες.... αλλα για τις αδειες μητροτητας σε ενα στοιχειωδως πολιτισμενο κρατος δεν πρεπει να γινεται καν κουβεντα....!!

Δηλαδη εμενα που η γυναικα μου που 1/9 θα διανυει το 6ο μηνα εγκυμοσυνης, και δουλεψε κανονικα ως τον Ιουνιο (ως νηπιαγωγος), τι λετε να την στειλω στο νησι που διοριστηκε φετος, μονη της, για 40 ημερες??
Ή μηπως θεωρειτε οτι ειναι υπερβολη να ψαχτει για αδεια επαπειλουμενης γιατι απλα θελει να προστατεψει το μωρο μας?

Αποσυνδεδεμένος foreman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2014, 10:30:56 πμ »
επισης ιατρικα αν η εγκυος εχει ειδικα στο πρωτο τριμηνο αποκολληση πλακουντα με αιμορραγια επιβαλλεται ακινησια και ξαπλα στο κρεβατι....κανενας γιατρος δεν θα ρισκαρει την εγκυο και καμια επιτροπη ...
συνεπως δεν εχει σημασια αν καθεται σε γραφειο ή οχι αν επιβαλλεται ...
οι αντρες συναδελφοι καλυτερα να ενημερωθουν πρωτα γιατι αυριο μεθαυριο μπορει να το αντιμετωπισουν ως μελλοντικοι γονεις...

συμπερασμα : εχουμε σοβαροτερα προβληματα να ασχοληθουμε...ελεος...
"Υπάρχουν δυο είδη ανθρώπων σ' αυτόν τον κόσμο, οι καλοί και οι κακοί. Οι καλοί κοιμούνται καλύτερα, αλλά οι κακοί απολαμβάνουν περισσότερο τις ώρες που είναι ξύπνιοι"...

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος κάλυψης κενών(Από τη μύγα ξύγκι)
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:15:51 μμ »
Δύο σοβαρότατοί λόγοι που παίρνουν επαπειλούμενη άδεια οι εκπαιδευτικοι: 1) πολλές είναι σε μεγάλη ηλικία κ δεν το ρισκάρουν ή έχουν δυσκολίες κ 2) βρίσκονται μακριά από τον τοπο τους, μακριά απ τους δικούς τους, τους γιατρούς τους, χρειάζεται να οδηγήσουν ώρες, να πάρουν κτελ, καράβια κ αεροπλάνα.
Δεν είναι κ το πιο εύκολο, λοιπόν.
και 3) το σχολικό περιβάλλον δεν είναι ό,τι καλύτερο για εγκυμοσύνη (ένταση στην τάξη, ιώσεις, σπρωξίματα)
Βέβαια θα το παρακάμψει με το να τις βάζει σε γραφείο  ::)

Γενικά, έχουμε τρελαθεί. Έχοντας αποβολές, και όντως επαπειλούμενες, έχω να θέσω το εξής βίωμα: Στην 2η εγκυμοσύνη (στην 1η απέβαλα), μετά τον 5ο μήνα σταμάτησε το αίμα. Έπρεπε να πάω σχολείο; με τι ψυχολογία; που 5 μήνες ήμουν ακίνητη κρεβάτι... Αν πάθαινα κάτι, ποιος μου εγγυόταν ότι δεν ήταν που σηκώθηκα από το κρεβάτι; Ενώ ο γιατρός μου είχε πει να ψιλοχαλαρώσω, από το φόβο μου και τις άσχημες εμπειρίες μου έμεινα κρεβάτι. Έπρεπε να πάω σε γραφείο;
και εγώ είχα όντως προβλήματα. Ας υποθέσουμε ότι μία άλλη εγκυος δεν έχει, πάει όπου τη στείλουν και παθαίνει κάτι. Ποιος της εγγυάται ότι δεν το έπαθε από την εργασία της;
Δεν κοιτάμε πως θα διοριστεί κανένας συνάδελφος, και πως δε θα απολυθούν οι συνάδελφοι της διαθεσιμότητας, παρά πιάσαμε να βγάλουμε απο τη μύγα ξύγκι, όπως πολύ σωστά είναι ο τίτλος του θέματος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 470

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.