*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:33:31 μμ »
"Σε καμία χώρα της γης , δεν γίνεται να μην αναγνωρίζεται η εργασία κάποιου."
Επίσης σε καμία χώρα της γης δεν εγκαλούνται πολίτες γιατί έπραξαν σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από τον ψηφισμένο νόμο του κράτους. Και σε καμία χώρα του κόσμου δεν απαιτούν κάποιοι να καταργούνται νόμοι γιατί δεν βολεύουν το συμφέρον της δικής τους υποπερίπτωσης. Μετά μην μας ενοχλεί που κάποιοι άλλοι γράφουν το Σύνταγμα στα παλιά τους τα παπούτσια…

Ας αποφασίσουμε σε αυτή τη χώρα τι θέλουμε εν τέλει. Σεβασμό στου νόμους, ακόμα και αν δεν είναι κομμένοι και ραμμένοι στο δικό μας βόλεμα, ή κοπτοραπτική των νόμων ανάλογα με το συμφέρον της κάθε ομάδας που θα έχει τη δύναμη να επιβληθεί στις άλλες; Αν θέλουμε το δεύτερο να έχουμε υπόψη μας ότι πάντα θα υπάρχουν κάποιοι πιο πάνω και με μεγαλύτερη δυνατότητα επιβολής τους συμφεροντός τους από εμάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 06:37:21 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:25 »

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:34:02 μμ »
Δεν ξέρω αν έχει βαλβίδες διαφυγής της αξιοκρατίας αλλά πες μου τι είναι ποιο αξιοκρατικό πχ Ασεπ μοριοδότησης προσοντολογίου ,δώσε μια πρόταση  :)
ένας ασεπ  με εξετάσεις (χωρίς βαλβίδες) και προσόντα  αλλά και η ηλικια να μετράει. Αν και δεν με συμφέρει η επιτηρίδα νομίζω οτί  ήταν το πιο δικαίο σύστημα που πολυ δύσκολα θα γινόνταν λαμογια φυσικά με την προϋπόθεση οτι θα γίνονταν και διορισμοί.. Ναι και ας διορίσουν στα 40.  μέχρι τότε θα ήξερες 'οτι πρέπει να κάνεις κάτι άλλο. Να δινάν την ευκαιρία σε όλουσ να διοριστούν και με αξιολόγηση ( σωστή) να έμεναν ή να έφευγαν.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 31, 2014, 06:44:27 μμ »
έλεγα να μην γράψω. αλλά ο φίλος patreas έγραψε για άλλη μία φορά μία έγκυρη πληροφορία για τι θα γίνει με τους πίνακες αναπληρωτών. δηλαδή να <ανοίξουν> , χωρίς να μπουν οι μήνες από 2010-2014. Είναι δυστυχώς μία σκέψη που υπάρχει , επιεικώς απαράδεκτη , ανήθικη ,ανάλγητη. Θα γράψω μελλοντικά και αν υλοποιηθεί αυτό το έκτρωμα , ποιοι πίεσαν και δήθεν εξ ονόματος ποιων για αυτό. Και κάτι μπούρδες του στυλ εγώ θεωρούσα ότι δεν πιάνεται η προυπηρεσία αυτά τα χρόνια και δεν πήγαινα, αφήστε τα. όλοι είσαστε στους πίνακες ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ , δηλώνατε κανονικά και άλλοτε πηγαίνατε και άλλοτε όχι , αναλόγως σειράς. Σε καμία χώρα της γης , δεν γίνεται να μην αναγνωρίζεται η εργασία κάποιου. Θα επανέλθω όταν και αν επαληθευθεί κάτι τέτοιο , που θα στείλει κυριολεκτικά στον Καιάδα πολύ κόσμο που ταλαιπωρήθηκε τέσσερα χρόνια. ΝΤΡΟΠΗ. Και βέβαια να μην ξεχνάμε το βασικό: ΜΟΝΙΜΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΚΥΡΙΟΙ , ΒΑΛΤΩΣΑΜΕ.
  ΜΠΡΑΒΟ θρυλέοντα έτσι έιναι να άνοιξουν οι πίνακες και προσμετρηθεί όλη η προϋπηρεσία μας με τισ συνθήκες που θα άνοιξουν αν διπλασί'αζονται τα μόρια των δυσπρόσιτων να διπλάσιαστουν και τα δυσπρόσιτα του 2010-2014.

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 31, 2014, 07:03:32 μμ »
 Μακάρι αυτό που γράφει ο patreas να μην το δούμε να εφαρμόζεται. Για μας τις τεχνικές ειδικότητες θα είναι τραγικό. Με κλειστούς πίνακες μέσα σε 3 χρόνια έπεσα γύρω στις 80 θέσεις λόγω παιδαγωγικής επάρκειας, αν και δούλευα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:25 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 31, 2014, 07:09:07 μμ »
Η μόνη λογική απαίτηση θα έπρεπε να ήταν η διεξαγωγή νέου ΑΣΕΠ και επιτέλους η ενεργοποίηση του νέου νόμου. Στην ειδική αγωγή ήδη από φέτος εφαρμόζεται το νέο σύστημα μοριοδότησης με βάση τον νόμο 3848. Αντίθετα, πολλοί από αυτούς που πίεζαν για το άνοιγμα των πινάκων (μεταξύ αυτών η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ) αποσκοπούσαν ουσιαστικά στην σταδιακή αποδόμηση του νέου νόμου, ώστε να επανέλθουμε στο προηγούμενο καθεστώς του 60-40.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 31, 2014, 07:34:58 μμ »
4 χρόνια <ανύπαρκτη> υπηρεσία. είναι τραγικό κάτι τέτοιο. δηλαδή είναι παρανομο να ανοίξουν οι πίνακες από 2010 ως 2014 γιατί δεν έχει γίνει ασεπ και δεν είναι του χρόνου; γιατί θα γίνει κανένας ασεπ του χρόνου και δεν το μάθαμε; αν θέλει να προειδοποιήσει τους συναδέλφους ας ανοίξουν του χρόνου ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ οι πίνακες . Αυτό ναι , είναι δίκαιο. αλλά χωρίς μόνιμους διορισμούς τι να λέμε τώρα.... τέλος πάντων. και κάτι τελευταίο. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν γράφεται ότι χάνεται η υπηρεσία 2010 και μετά. για πάγωμα έλεγε μόνο, μέχρι καινούριο ασεπ. ξεπαγώνουμε τον επόμενο χρόνο και αφήνουμε τα πρηγούμενα 4 παγωμένα; ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΤΕΛΕΙΩΣ. και προφανής καραμπινάτη διαστρέβλωση της σειράς στους πίνακες αναπληρωτών αν γίνει. και προφανώς εξυπηρετεί στοχευμένα. θα τα ξαναπούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 11:21:47 μμ από thrileontas »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 31, 2014, 07:47:11 μμ »
Λογικό σφάλμα...
Αν και δεν έδωσαν ΑΣΕΠ μπορεί να δούλεψαν ως αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι και να κατοχύρωσαν την προυπηρεσία τους ως τον 6/2010 όπως και όλοι οι υπόλοιποι.
Αναφέρεσαι σε κάτι άλλο;

έχεις δίκιο, εγώ έχω στο μυαλό μου νέα παιδιά που πήραν πτυχίο μετά τον ΑΣΕΠ, θα υπάρχουν και αυτοί που λες σε ένα βαθμό, αυτό δεν αποδυναμώνει το επιχείρημα μου όμως. Για εμένα και ένας  να ήταν (που είναι χιλιάδες) θεωρώ ότι υπάρχει σοβαρό συνταγματικό θέμα ίσων ευκαιριών.

Ο Ενιαιος πινακας αναπληρωτων ηταν παντα συνδεδεμενος με τους διορισμους: ακομη κι αν δεν ησουν στους διοριστεους του ΑΣΕΠ, με τον Ενιαιο πινακα μαζευες προυπηρεσια και διοριζοσουν με το 40%. Υπηρξε ποτε κανεις που μπηκε στη διαδικασια επειδη ηθελε να κανει "επαγγελμα: αναπληρωτης";;;

Τα Ελληνικά μου καλά είναι, έγραψα ο "Ο βασικός σκοπός του πίνακα αναπληρωτών είναι να διορίζει αναπληρωτές όχι μόνιμους εκπαιδευτικούς. Πρέπει να αποσυνδέσουμε στο μυαλό το ένα με το άλλο."
και προτείνω αποσύνδεση.

Εσυ που δεν εισαι αναπληρωτης, πως και κοβεσαι τοσο για οσους εχουν αποκτησει προυπηρεσια μετα το 2010 και δεν μπορουν ν'ανεβουν στους πινακες; Εδω δεν διαμαρτυρομαστε οι ιδιοι οι αναπληρωτες που θ'ανεβουμε με το ανοιγμα! Κι ο λογος ειναι απλα διοτι το ανοιγμα δεν εχει κανενα νοημα αν δεν ανοιξει ταυτοχρονα ο πινακας διορισμων!

Ακριβώς επειδή εγώ δεν είμαι αναπληρωτής αλλά έχω περάσει και από εκεί ίσως με κάνει να τα βλέπω αντικειμενικότερα από κάποιον άλλο, ίσως και όχι τι να σου πω. Αυτό δεν αλλάζει το δικαίωμα μου να έχω άποψη είμαι δεν είμαι αναπληρωτής οπότε ηρέμησε σε παρακαλώ εκτός και αν είσαι το ΕΑΤ-ΕΣΑ του PDE οπότε καλύτερα να το βουλώσω.

Επίσης να σε πληροφορήσω ότι διαμαρτύρονται αρκετοί αναπληρωτές για να ανοίξουν οι πίνακες οπότε δεν νομίζω ότι εκπροσωπείς τους αναπληρωτές.
Αυτοί που δεν διαμαρτύρονται είναι οι αναπληρωτές του πίνακα/καρτέλ με καλή θέση γιατί σου λέει κάλιο πέντε και στο χέρι και φοβούνται σε πια θέση θα ξημερώσουν αύριο.


Εσυ που εγινες μονιμος χωρις κοπο, νομιζεις οτι το να παμε 10-50-100 θεσεις πιο πανω και να μας προσλαμβανουν 1-2-3 μηνες νωριτερα ως αναπληρωτες ειναι το ζητουμενο για μας;

Ναι έχεις δίκιο εγώ έγινα μόνιμος χωρίς κόπο, κληρονομικό δικαίωμα ελέω Θεού είχα. Να σε καλά με έκανες και γέλασα.

Το ζητουμενο ειναι να διοριστουμε, ειδικα οσοι ανηκουμε σε ειδικοτητες που καλυπτουμε τα οργανικα κενα μας ως αναπληρωτες! (ναι, οργανικα κι οχι λειτουργικα κενα, επειδη δεν εχει μεινει πια κανενας για να παρει μεταθεση η αποσπαση σε αυτα!!!)

Φυσικά το ζητούμενο είναι να διοριστείτε και αυτό είναι σημαντικό. Αλλά αυτό αφορά την κουβέντα για μόνιμους διορισμούς. Εγώ μιλάω για διορισμούς αναπληρωτών.
Η αδικία να είναι παγωμένα όλα από το 10 και να μην μπορεί να μπει κανείς νέος είναι αντίθετη στο σύνταγμα και στις ίσες ευκαιρίες που πρέπει να έχουν όλοι οι πολίτες αυτής της χώρας, διαφωνείς σε αυτό?
Αν δεν έχεις λοιπόν πρόβλημα με το ξεκλείδωμα των πινάκων προς τι αυτή η ένταση εκ μέρους σου. Όπως λες θα ανέβεις 50-100 θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 31, 2014, 08:37:55 μμ »
Εδώ ο κόσμος χάνεται και εμείς ασχολούμαστε με το ξεκλείδωμα.
Θα αναφέρω κάποια σημεία της εγκυκλίου χωρίς να σχολιάσω, πιστεύω πως δεν θα δυσκολευτείτε να βρείτε τον κρυμμένο θησαυρό  ;) ( περίμενα υπομονετικά τόσες μέρες μήπως κάποιος αναφερθεί στο συγκεκριμένο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε και αναμένεται να επιδεινωθεί τους επόμενους μήνες)
Σελ.1  αστερίσκος
Σελ. 48 το 2
  >:(

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 31, 2014, 08:47:36 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 08:50:51 μμ από peris_PE19 »

Αποσυνδεδεμένος geolar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 31, 2014, 08:57:38 μμ »
...

τεραστιο λαθος μεγαλε. οταν την πειραμε εμεις οι πινακες ηταν ανοικτοι και οποιος δουλευε επερνε μορια και μπορουσαν να συναγωνιστεις εναν που επαιρνε τοτε την ασπαιτε, τωρα που μενουν κλειδωμενοι καθε ενας που εχει προπολεμικα μορια και 4 χρονια τωρα δεν δουλευε παιρνει το παιδαγωγικο και σε περναει ενω εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρολο που δουλευες αυτον τον καιρο γιατι οι πινακες ειναι μερικως κλειδωμενοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 08:59:20 μμ από geolar »

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:06:19 μμ »
τεραστιο λαθος μεγαλε. οταν την πειραμε εμεις οι πινακες ηταν ανοικτοι και οποιος δουλευε επερνε μορια και μπορουσαν να συναγωνιστεις εναν που επαιρνε τοτε την ασπαιτε, τωρα που μενουν κλειδωμενοι καθε ενας που εχει προπολεμικα μορια και 4 χρονια τωρα δεν δουλευε παιρνει το παιδαγωγικο και σε περναει ενω εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρολο που δουλευες αυτον τον καιρο γιατι οι πινακες ειναι μερικως κλειδωμενοι.
+1000

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:35:48 μμ »
τεραστιο λαθος μεγαλε. οταν την πειραμε εμεις οι πινακες ηταν ανοικτοι και οποιος δουλευε επερνε μορια και μπορουσαν να συναγωνιστεις εναν που επαιρνε τοτε την ασπαιτε, τωρα που μενουν κλειδωμενοι καθε ενας που εχει προπολεμικα μορια και 4 χρονια τωρα δεν δουλευε παιρνει το παιδαγωγικο και σε περναει ενω εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρολο που δουλευες αυτον τον καιρο γιατι οι πινακες ειναι μερικως κλειδωμενοι.
Εκτός και αν είσουν πληροφορικός (σωστά lkt;) και σε μια νύχτα μάθαινες ότι μια σχολή πληροφορικής αναγνωρίστηκε να δίνει παιδαγωγική επάρκεια, με αποτέλεσμα από την θέση 35 (και τώρα διορισμένος), να πέφτεις στην θέση 360.

(Το μήνυμα που έσβησα πάνω στα 30 δευτερόλεπτα επειδή δεν ήθελα να δώσω έκταση, αλλά κάποιοι πρόλαβαν να το διαβάσουν, αναφερόταν στον lkt και έγραφε ότι όταν πήρε την επάρκεια και για άλλους αυτό θεωρούνταν τραγικό).

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 31, 2014, 09:54:19 μμ »
Εκτός και αν είσουν πληροφορικός (σωστά lkt;) και σε μια νύχτα μάθαινες ότι μια σχολή πληροφορικής αναγνωρίστηκε να δίνει παιδαγωγική επάρκεια, με αποτέλεσμα από την θέση 35 (και τώρα διορισμένος), να πέφτεις στην θέση 360.

(Το μήνυμα που έσβησα πάνω στα 30 δευτερόλεπτα επειδή δεν ήθελα να δώσω έκταση, αλλά κάποιοι πρόλαβαν να το διαβάσουν, αναφερόταν στον lkt και έγραφε ότι όταν πήρε την επάρκεια και για άλλους αυτό θεωρούνταν τραγικό).
Νομίζω πως το σχόλιό σου δεν με αφορά γιατί την επάρκεια την έχω από πτυχίο καθηγητικής σχολής και την πήρα όχι σε μία νύχτα αλλά σε περίπου 1800 νύχτες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 10:04:36 μμ από lkt »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 31, 2014, 10:11:20 μμ »
φαγωθειτε μεταξυ σας!!! Μην αφησετε κοκκαλακι...!
Oleum et operam perdidi!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.