*

Αποστολέας Θέμα: A φάση φιλολόγων 2014  (Αναγνώστηκε 252796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:29:59 πμ »
«Διαμερίσαντο τα ιμάτιά μου εαυτοίς, και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον»
 μιλάμε πιά για ξεφτιλίκι του κλάδου.
Καραγκιόζηδες τρομπ-έτες


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 01:05:22 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:10 »

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:33:07 πμ »
Αν δώσει αρχαία από μτφ και λογοτεχνίες στους ξενόγλωσσους, τότε όχι μόνο 300 φιλολόγους δε θα πάρει, όπως πέρσι, αλλά θα αφανίζει τον κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:34:54 πμ »
...και λατινικά. Μπορούν να τα διδάξουν και αυτά, όπως δήλωσε ενας καθηγητής της γαλλικής.
Και ερωτώ: Πού είναι οι μόνιμοι, οέο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 10:37:23 πμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:39:03 πμ »
Δεν φαίνεται να εννούσε αυτό, αλλά έφερε ένα παράδειγμα. Θα μπορούσε να φέρει πιο κατανοητό παράδειγμα, π.χ. οι φυσικοί που διδάσκουν φυσική, χημεία, βιολογία κλπ.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ψάχνουν τρόπο, ώστε να διευρυνθούν οι β' αναθέσεις μονίμων και μη, για να.. καλύψουν την έλλειψη αναπληρωτών που θα έχουν (σιγά μην ικανοποιήσουν τα "αιτήματα" του υπουργού για περισσότερες προσλήψεις).

Οι ΠΕ04 που αναφέρεις είστε η πιο "περίεργη" ειδικότητα στο θέμα των αναθέσεων. Από ποια άποψη; Ότι ο καθένας έχει μια ειδίκευση, αλλά όλοι διδάσκουν όλα τα μαθήματα του κλάδου. Ο Φυσικός διδάσκει και βιολογία κατεύθυνσης αν δεν υπάρχει βιολόγος, ο γεωλόγος μπορεί να διδάσκει χημεία και πάει λέγοντας.
Όμως, για εμένα η ουσία βρίσκεται αλλού και το έχω ξαναπεί και παλιότερα: η διεύρυνση των αναθέσεων έχει ως απώτερο στόχο να δημιουργήσει δυο μεγάλες διευρυμένες ειδικότητες: αυτές των θεωρητικών κι αυτές των θετικών επιστημών. Επομένως, όπως ο καθηγητής οικιακής οικονομίας θα μπορεί να διδάσκει ιστορία, έτσι κι ο φιλόλογος θα διδάσκει οικιακή οικονομία ή γεωγραφία, αφού είναι μαθήματα θεωρίας. Εννοείται ότι κάτι τέτοιο καταργεί κάθε επιστημονικότητα, αλλά αυτοί είναι διατεθειμένοι να πουλήσουν και τη μάνα τους -εκτός εισαγωγικών- για να εξυπηρετήσουν συμφέροντα και να γατζωθούν στις καρέκλες της εξουσίας, θα "κολλήσουν" στο θέμα της επιστημονικότητας της διδασκαλίας; Πλέον κυκλοφορούν φόρα-παρτίδα ρεπορτάζ που κάνουν λόγο για εξαγορά βουλευτών (ενδεικτικά: http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/i-dimokratia-biazetai-kai-i-eksagora-syneidiseon-ksekinise ) και κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να τα διαψεύσει. Σιγά μη διστάσει ο Λοβέρδος να διευρύνει με αντιεπιστημονικό τρόπο τις αναθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:10 »

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:40:34 πμ »
Συνάδελφοι, όλα τα παραπάνω δεν είναι αστεία.
Πρέπει επιτέλους να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας.Οι φιλόλογοι
είμαστε η μεγαλύτερη (πληθυσμιακά) ομάδα των καθηγητών και κάθε
χρόνο, αντί να διεκδικούμε-όπως οι δάσκαλοι- καθόμαστε και μαλώνουμε
με τις άλλες ειδικότητες χωρίς λόγο και χωρίς ουσία. Το αποτέλεσμα;
Τα μαθήματά μας δίνονται σε άλλους και τα δικαιώματά μας χάνονται. Το
πτυχίο μας επίσης ακυρώνεται. Επιτέλους πρέπει να διεκδικήσουμε τα
αυτονόητα...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:41:49 πμ »
Και ερωτώ: Πού είναι οι μόνιμοι, οέο;
Μην περιμένετε ΤΙΠΟΤΑ από μόνιμους!!! Δεν έχουν ιδέα τι γίνεται, δεν τους ενδιαφέρει καθόλου για εμάς! Δεν είναι παράπονο, είναι η πραγματικότητα. Αν δεν κάνουμε κάτι εμείς, μην περιμένουμε τίποτα από αυτούς.
Και το κυριότερο: μην το βλέπετε σαν αστειάκι...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:45:37 πμ »
Και το κυριότερο: μην το βλέπετε σαν αστειάκι...
Το βλέπουμε με τρομάρα. Φαντάζομαι ο πασαφ τα υποπτεύεται αυτά τα σενάρια. Πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι μαζι ...

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:48:35 πμ »
Μην περιμένετε ΤΙΠΟΤΑ από μόνιμους!!! Δεν έχουν ιδέα τι γίνεται, δεν τους ενδιαφέρει καθόλου για εμάς! Δεν είναι παράπονο, είναι η πραγματικότητα. Αν δεν κάνουμε κάτι εμείς, μην περιμένουμε τίποτα από αυτούς.
Και το κυριότερο: μην το βλέπετε σαν αστειάκι...

Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας, αλλά μην είστε ισοπεδωτικοί απέναντί μας...Για ποιους τα δώσαμε τα ~15 μεροκάματα απεργιών τη χρονιά που πέρασε; Όσοι τα δώσαμε τελοσπάντων...
Εγώ βλέπω έναν κλάδο γενικά εν υπνώσει. Στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον περισσότερο συμμετέχουν σε κινητοποιήσεις, απεργίες και πρωτοβουλίες του κλάδου οι μόνιμοι παρά οι αναπληρωτές. Και πιστέψτε με, στο δικό μου σχολείο οι αναπληρωτές πάντα καλύπτουν ένα μεγάλο ποσοστό των θέσεων.
Γενικά αυτοί οι διαχωρισμοί δεν οδηγούν πουθενά. Ο αναπληρωτής δεν απέργησε όταν γινόταν απεργία για τους σε διαθεσιμότητα, επειδή δεν απέργησε ο μόνιμος όταν περικόπτονταν οι πιστώσεις. Και αυτό πάει αλυσίδα. Αλλά ετσι πάμε σε λογικές διαίρει και βασίλευε. Μόνο η εξουσία είναι ευχαριστημένη με αυτή τη διάσπαση του κλάδου.
Όποιος είναι μόνιμος και είναι έξυπνος θα καταλάβει ότι αν συμβεί μια τέτοια διεύρυνση των αναθέσεων, οι μεταθέσεις κλείδωσαν για όλες τις ειδικότητες για τα επόμενα 5 χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:50:54 πμ »
Το βλέπουμε με τρομάρα. Φαντάζομαι ο πασαφ τα υποπτεύεται αυτά τα σενάρια. Πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι μαζι ...
Ξέρεις τι εννοώ αστειάκι; Να το συνεχίσουμε λέγοντας "έξυπνα" του τύπου¨"κι εγώ έχω proficiency, να κάνω αγγλικά... εγώ έχω κορμάρα, να κάνω γυμναστική κι άλλα τέτοια γλυκανάλατα".

Φυσικά και το βλέπουμε με τρομάρα. Τόσες θυσίες έχουμε κάνει και τις ακυρώνεο ο κάθε άσχετος υπουργός!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:58:33 πμ »
jimy100, συγνώμη αν σε πήρε κι εσένα η μπάλα. Προφανώς και δεν είναι ΟΛΟΙ οι μόνιμοι έτσι. Μόνο και μόνο με το νόμο των πιθανοτήτων, θα υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις! Ήταν όντως ισοπεδωτικό. Όμως, πραγματικά αυτά τα χρόνια που υπήρξα στο δημόσιο σχολείο, είδα ότι οι μόνιμοι βρίσκονται σε μια κατάσταση νιρβάνα, νομίζουν ότι δεν τους αφορά και πολύ και έχουν την ασφάλεια της μονιμότητας. Φοβούνται περισσότερο τη μείωση μισθού και μήπως βρεθούν να διδάσκουν σε 2-3 σχολεία. Όσο κι αν είχα τέλειες σχέσεις και έκανα φιλίες με τους μόνιμους συναδέλφους μου, δε νομίζω ότι μπορούν να μας καταλάβουν και να μας συμπαρασταθούν. Το είδα και στις συνελεύσεις πέρυσι. Ποτέ μα ποτέ κανείς δεν είπε κάτι για μόνιμους διορισμούς ή κάτι τελος πάντων υπέρ των αναπληρωτών. Νιώθω ότι οι περισσότεροι δε μας θεωρούν ισάξιους συναδέλφους, μάλλον μας βλέπουν με κάποιο είδος οίκτου...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:05:41 πμ »
Συμφωνώ και εγώ και ούτε πιστεύω ότι οι μόνιμοι έχασαν τα μεροκάματα για τους αναπληρωτές αλλά για να μη χαθούν οργανικές με την αύξηση του ωραρίου . Δεν έχω την αξίωση να απεργήσουν οι μόνιμοι για μένα ούτε εγώ το έκανα γι αυτούς αλλά ο λόγος που δεν απεργούν πολύ οι αναπληρωτές είναι γιατί τα περισσότερα αιτήματα της απεργίας αφορούν τους μόνιμους . Σε αυτό βέβαια δε φταίνε οι μόνιμοι συνάδελφοι αλλά τα συνδικάτα μας .Και εγώ πιστεύω ότι κάποιοι συνάδελφοι ελπίζω μειοψηφία τους αναπληρωτές δεν τους θεωρούν ισότιμους . :'(

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:20:57 πμ »
Συμφωνώ και εγώ και ούτε πιστεύω ότι οι μόνιμοι έχασαν τα μεροκάματα για τους αναπληρωτές αλλά για να μη χαθούν οργανικές με την αύξηση του ωραρίου . Δεν έχω την αξίωση να απεργήσουν οι μόνιμοι για μένα ούτε εγώ το έκανα γι αυτούς αλλά ο λόγος που δεν απεργούν πολύ οι αναπληρωτές είναι γιατί τα περισσότερα αιτήματα της απεργίας αφορούν τους μόνιμους . Σε αυτό βέβαια δε φταίνε οι μόνιμοι συνάδελφοι αλλά τα συνδικάτα μας .Και εγώ πιστεύω ότι κάποιοι συνάδελφοι ελπίζω μειοψηφία τους αναπληρωτές δεν τους θεωρούν ισότιμους . :'(

Αν θυμάστε καλά, η απεργία στην αρχή της χρονιάς είχε ως αιχμές τις διαθεσιμότητες και την κάλυψη των κενών-τότε που ο Αρβανιτόπουλος διατυμπάνιζε ότι θα πάρει το πολύ 2.000 αναπληρωτές και ότι υπήρχαν μερικές δεκάδες(!!!) κενά. Από εκεί και πέρα τον λόγο για τον οποίο συμμετέχει σε μια κινητοποίηση κάθε εργαζόμενος δε μπορείς να τον βάλεις στη ζυγαριά. Στην τελική συμμετέχει και δίνει και μια ώθηση. Αυτός που δε συμμετέχει, όσους λόγους και να επικαλείται, βάζει τροχοπέδη στην όποια δυναμική μπορεί να αναπτυχθεί.
Ας πούμε όμως ότι κάποιος απεργούσε για την αύξηση του ωραρίου και το πάγωμα των μεταθέσεων. Ωραία. Είναι άσχετο αυτό με τις προσλήψεις αναπληρωτών; Προφανώς και όχι.
Αν δείτε τον πίνακα κενών-πλεονασμάτων που έβγαλε η ΔΔΕ Κυκλάδων, θα καταλάβετε τι εννοώ. Πριν λίγα χρόνια ο κλάδος των φιλολόγων ήταν γεμάτος κενά στις Κυκλάδες. Γιατί; Επειδή ήταν μικρότερο το ωράριο και επειδή οι μεταθέσεις δίνονταν ευκολότερα. Πλέον, υπάρχουν κατά βάση πλεονάσματα και ελάχιστα κενά που καλύπτονται από τους ευρισκόμενους σε υπεραριθμία! Επομένως και οι θέσεις των αναπληρωτών μειώνονται και κυρίως βασίζονται  σε άδειες (άνευ αποδοχών, γονικές) και αποσπάσεις. Οι οποίες όμως όσο περνάνε τα χρόνια θα μειώνονται (ε, πόσα παιδιά θα κάνει κάποιος;).
Επίσης ως το 2010, έλεγαν χοντρικά: 5 ώρες κενό στο Α' Γυμνάσιο, 8 ώρες κενό στο Β' Γυμνάσιο, αφαιρούμε και από τους μόνιμους 2-3 ώρες, ας πάρουμε έναν αναπληρωτή. Τώρα για το ίδιο σενάριο ξέρεις τι θα κάνουν; Θα δώσουν τις ώρες ως υπερωρίες στους μόνιμους και τέλειωσε το παραμύθι. Επομένως, όλα τα αιτήματα του κλάδου είναι αλληλένδετα.
Σε όλα αυτά να συνυπολογίσετε και τη μεγάλη μαθητική διαρροή που θα σημειωθεί τα επόμενα χρόνια στο γενικό λύκειο αν εφαρμοστεί επί μακρόν το σύστημα της τράπεζας θεμάτων...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 14, 2014, 04:23:44 μμ »
Διαβάστε τι είπε:
"Το καθεστώς των διπλών αναθέσεων στην Εκπαίδευση ισχύει έτσι και αλλιώς αφού πολλές ειδικότητες καλούνται να διδάξουν και δεύτερο μάθημα, όπως για παράδειγμα οι φιλόλογοι, που διδάσκουν Ιστορία και Αρχαία και Λογοτεχνία, κάτι που, όπως φαίνεται, το υπουργείο Παιδείας θα προσπαθήσει να επεκτείνει σε περισσότερες ειδικότητες ώστε να μπορέσει και με αυτόν τον τρόπο να καλύψει όσο περισσότερα κενά μπορεί κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς."

Άρα, επειδή έχουμε πολλά κενά φιλολόγων λόγω συνταξιοδοτήσεων, θα κάνουν κι άλλες ειδικότητες τα φιλολογικά μαθήματα!!! Τι του λες τώρα του γελοίου!!! Και φυσικά, ας  μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και πιστεύουμε παραμύθια περί συναδελφικής αλληλεγγύης...οι άλλες ειδικότητες (ξέρουμε ποιες θα επωφεληθούν!)τρίβουν τα χέρια τους από τη χαρά τους!!!
http://xenesglosses.eu/2014/08/loberdos-akoma-kai-fetos-na-ta-katafe/

Πάντως το απόσπασμα αυτό δεν είναι σε εισαγωγικά μέσα στο άρθρο, άρα δεν είναι μέρος της δήλωσης του Λοβέρδου, αλλά προέκταση της δημοσιογράφου στα όσα είπε ο Λοβ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2014, 04:26:56 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: A φάση φιλολόγων 2014
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 14, 2014, 07:24:24 μμ »
Εκτός από εκπαιδευτικοί κάποιοι είμαστε και γονείς και προσωπικά με ενοχλεί να κάνει στο παιδί μου Ιστορία ο Γαλλικός, Νέα Ελληνικά ο Θρησκευτικός και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Θέλω να πω ότι ένας τέτοιος αγώνας θα έπρεπε να έχει και τους γονείς σύμμαχους. Δε συμφωνείτε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 243

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.