*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014  (Αναγνώστηκε 212551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:11:58 μμ »
συγνωμη επειδη δεν καταλαβαινω και θελω κατι πιο 'πρακτικο' αν δηλωσω δισπροσιτο ποσα μορια ακριβως θα παρω φετος, οποιος γνωριζει παρακαλω ας απαντησει
[/q
Τα διπλά θα πάρεις. Αλλά και εγώ έχω μπερδευτεί με ποια μοριοδότηση θα γίνει αυτό με τη μοριοδότηση του νόμου 3848 ή με την μοριοδότηση 1 μόριο ανά μήνα. Αν προκηρύξει ΑΣΕΠ το 2015 και διαλυθούν οι πίνακες, οι καινούργιοι πίνακες που θα συνταχθούν μετά τον ΑΣΕΠ θα έχουν την μοριοδότηση του νόμου 3848 (0,10 0,15... εάν κάποιος λοιπόν υπηρέτησε σε δυσπρόσιτο το 2014-2015 θα πάρει διπλή μοριοδότηση με αυτούς τους συντελεστές). Το θέμα είναι  αν δεν προκηρύξει ΑΣΕΠ και γίνει αυτό που λέει ο Λοβέρδος ξεκλείδωμα προϋπηρεσίας από το 2012 και μετά και διπλασιασμός για δυσπρόσιτα από το 2014-2015, με ποιο συντελεστή θα γίνει αυτό, με το 1 μόριο ανά μήνα;  Δηλαδή αυτό που λέει ο Μπράτης για τον διπλασιασμό ότι για να μετρήσει για τους πίνακες των αναπληρωτών, θα πρέπει να περάσει η ρύθμιση για ξεκλείδωμα προϋπηρεσίας θα γίνει με τον συντελεστή 1 μόριο το μήνα; (δηλαδή για το 2014-2015 σε δυσπρόσιτο 1χ2;) Εγώ έτσι το καταλαβαίνω, μπορεί να έχω και λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:18:43 μμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:54:28 »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:44:59 μμ »
 Kαι κάτι άλλο, χωρίς διάθεση ειρωνίας. Πιστεύει ειλικρινά κανείς  ότι αν κάποιος νηπιαγωγός έχει για παράδειγμα θέση νούμερο 2000 στον πίνακα των αναπληρωτών (τυχαία θέση αναφέρω) ότι και με συμπληρωματική δήλωση για τα δυσπρόσιτα θα καταφέρει να προσπεράσει τους από πάνω του; Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος andriana3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:07:37 μμ »
Έχετε απόλυτο δίκιο. Πολύ κακό για το τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:34:57 μμ »
Kαι κάτι άλλο, χωρίς διάθεση ειρωνίας. Πιστεύει ειλικρινά κανείς  ότι αν κάποιος νηπιαγωγός έχει για παράδειγμα θέση νούμερο 2000 στον πίνακα των αναπληρωτών (τυχαία θέση αναφέρω) ότι και με συμπληρωματική δήλωση για τα δυσπρόσιτα θα καταφέρει να προσπεράσει τους από πάνω του; Εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω.

Συμφωνω απολυτα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:54:28 »

Αποσυνδεδεμένος deputy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύω και (εκ)-παιδεύομαι
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 12:34:18 πμ »
Κι όμως γι αυτόν που είναι από το 2000 και μετά γίνεται η δουλειά. Αυτοί που θίγονται άμεσα είναι οι παραπάνω που μεροδούλι μεροφάι τόσα χρόνια όργωσαν όλη την Ελλάδα (σημειωτέων τότε υπήρχαν κι άλλες περιοχές δυσπρόσιτες) και σε άνοιγμα των πινάκων ή ενδεχόμενο ΑΣΕΠ δεν πρόκειται να πάρουν τα μόρια τους... Στην υγειά μας...
Ωραία ονοματίστηκαν τα δυσπρόσιτα, έπρεπε να γίνει κι αυτό, ο αναπληρωτής όμως τελικά παίρνει τα μόρια με το μήνα ή πρέπει να συμπληρώσει 2ετία; Όπου 2ετία μιλάμε για 3χρόνια αναπλήρωσης;
Έπειτα πιστεύω ότι σε αυτά θα παν και πολλοί μόνιμοι οι οποίοι έχουν κι ένα παραπάνω κίνητρο..
Τώρα ειλικρινά πιστεύω ότι φάση πριν το Σάββατο δεν θα παίξει διότι για να φορτωθούν οι πληροφορίες στους πίνακες θα χρειαστεί τουλάχιστον ένα 8ώρο...

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 12:46:26 πμ »
Οι πινακες δεν θα αλλαξουν απλα θα μπει δίπλα και ο συμπληρωτικος με τα δυσπροσιτα

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 01:36:08 πμ »
Του Ζαχαρία Καψαλάκη
 
Και να που βγήκε η περιβόητη εγκύκλιος για τα δυσπρόσιτα, για να ταράξει τα ήδη ταραγμένα νερά της δημόσιας εκπαίδευσης…
 
Τουλάχιστον για την α/θμια είναι μια ακόμη ανόητη ενέργεια, καθώς θα αποδειχθεί σαπουνόφουσκα, όπως και τόσες άλλες!
Συγκεκριμένα ένα πολύ μεγάλο μέρος των δυσπρόσιτων έχει ήδη καλυφθεί  (ίσως να φτάνει και στο 80-90%) ή θα καλυφθεί στη συνέχεια από μόνιμους με εντός ΠΥΣΠΕ αποσπάσεις. Οι συνάδελφοι ήδη βρίσκονται π.χ. στις Κυκλάδες κυνηγώντας τα μόρια, θα επιδιώξουν σίγουρα να πάρουν τα συγκεκριμένα δυσπρόσιτα…

Πως θα γίνει η διαδικασία λοιπόν! Η εγκύκλιος μέσα αναφέρει ότι: «Σε  περίπτωση αδυναμίας κάλυψης των λειτουργικών κενών με τις γενικές διατάξεις, αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή και στις εξής σχολικές μονάδες, οι οποίες ανήκουν στις κατηγορίες μοριοδότησης Θ΄ και Ι΄ για την πρωτοβάθμια και ΙΑ΄ και ΙΒ΄ για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση»!

Τι σημαίνει πρακτικά αυτό: Θα γίνει η α  φάση. Οι αναπληρωτές που θα πάνε π.χ. Κυκλάδες θα μπορούν να δηλώσουν και τα δυσπρόσιτα Θ και Ι εφόσον είναι κενά. Σε περίπτωση που μείνει κάποιο ακάλυπτο (που δεν υπάρχει περίπτωση) τότε θα καλέσει από τους εναπομείναντες και δηλώσαντες  δυσπρόσιτα!

Αυτό σημαίνει συνάδελφοι ότι η α  φάση θα τρέξει με τις πρώτες σας δηλώσεις και δεν θα επηρεάσει τη διαδικασία πρόσληψης σας οποιαδήποτε δήλωσής σας για δυσπρόσιτο! Εάν έχετε βάλει νομούς που περιέχουν δυσπρόσιτα, η δήλωση σας αυτή, σας καλύπτει.!
‘Άλλες απαντήσεις σε ερωτήματά σας σχετικά με το θέμα:
· Όποιος δεν θέλει (δηλ. οι περισσότεροι γιατί είναι δώρο - άδωρο) δε δηλώνει δυσπρόσιτο και θα τοποθετηθεί με την αρχική του δήλωση.
· Εννοείται ότι οι φετινές προσλήψεις αναπληρωτών (σχ. έτος 2014-2015) θα γίνουν από τους πίνακες που ανακοινώθηκαν, χωρίς αλλαγές.
· Δεν προβλέπει η εγκύκλιος δηλώσεις για δυσπρόσιτα από  συναδέλφους ΠΕ 71 και ΠΕ 61. Πιστεύω ότι δεν υπάρχουν Τ.Ε. ή Ειδικά Σχολεία με Θ και Ι μόρια. Αν όμως υπάρχουν και κάποιος τοποθετηθεί σ΄ αυτά είτε σε ΤΕ, είτε σε παράλληλη θα τα πάρει τα μόρια κανονικά…
· Τα μόρια θα χρησιμοποιηθούν σε ΑΣΕΠ, εφόσον γίνει ΑΣΕΠ (Συμπληρώνεται το άρθρο 3 του Ν.3848, που αφορά τους τελικούς πίνακες κατάταξης).
· Τα μόρια αυτά θα σας χρειαστούν και στις μεταθέσεις σας, εφόσον μονιμοποιηθείτε…
· Και όλα αυτά αν ανοίξουν οι πίνακες προϋπηρεσίας!

Συνάδελφοι…
Άλλο ένα θέμα τύπου …λευκής εβδομάδος, έληξε άδοξα!
Άλλο ένα θέμα δημιούργημα νοσηρών φαντασιώσεων ασχέτων με την εκπαίδευση ανθρώπων, τους γύρισε τελικά μπούμερανκ…
Η ταλαιπωρία όμως των συναδέλφων μας αναπληρωτών που ξεκίνησε με τις ανεκδιήγητες δηλώσεις Λοβέρδου περί εντοπιότητας και κατέληξε στο φιάσκο των δυσπρόσιτων, ούτε εξαγοράζεται, ούτε πληρώνεται με τίποτα!
Κάποιος θα πρέπει να τους σταματήσει το συντομότερο…

Πηγή: Από την εντοπιότητα, στο φιάσκο των δυσπρόσιτων…
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2014, 01:39:38 πμ από Demetroula »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Leniooo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 07:11:33 πμ »
Καλημέρα κορίτσια, ξέρω οτι η ερώτηση μου είναι άσχετη με το τόπικ αλλά δε βρίσκω αυτο που ψάχνω- γνωρίζετε μήπως αν εχει δημιουργηθεί κάποια ομάδα για την νομική προσφυγή μας υπέρ της προσμέτρησης της προϋπηρεσίας μας για το 2010-2014; Παίζει να ασχοληθεί με αυτό ο δικηγόρος του νεοσυσταθέντος συλλόγου μας ( εφόσον συμφωνούν τα μέλη μας) ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vickara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 10:18:42 πμ »
Σου παραθέτω τι έγραψε η raniasop που είχε πάει στη συνέλευση

''Μην φανταστείς, τίποτα ιδιαίτερο.Ρώτησαν αν μπορούμε να προσφύγουμε σε περίπτωση που ανοίξουν μετά το 2012 και μας είπε ότι αν περαστεί σαν τροπολογία και νέο σχέδιο νόμου,δεν θα έχουμε καμία τύχη στο δικαστήριο.Ξέρουν τι κάνουν,μην ανησυχείς.Αλλαγή νόμου και όλα...αστράφτουν.''
Να έχεις τα μάτια ανοιχτά στις ομορφιές του κόσμου, να έχεις το μυαλό ανοιχτό στη γνώση, να έχεις την καρδιά ανοιχτή στην αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 10:18:56 πμ »
Καλημέρα κορίτσια, ξέρω οτι η ερώτηση μου είναι άσχετη με το τόπικ αλλά δε βρίσκω αυτο που ψάχνω- γνωρίζετε μήπως αν εχει δημιουργηθεί κάποια ομάδα για την νομική προσφυγή μας υπέρ της προσμέτρησης της προϋπηρεσίας μας για το 2010-2014; Παίζει να ασχοληθεί με αυτό ο δικηγόρος του νεοσυσταθέντος συλλόγου μας ( εφόσον συμφωνούν τα μέλη μας) ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

αν έχεις facebook μπες σε αυτην εδω την ομαδα: https://www.facebook.com/groups/252921654917920/ τα κοριτσια σημερα ειχαν συναντηση με δικηγορο

Αποσυνδεδεμένος Leniooo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:36:56 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Vickara το έχω διαβάσει αυτο που αναφέρεις αλλα πραγματικά μου φαίνεται αδιανόητο το να μαζευτούμε 5000 αναπληρωτές που έχουμε προϋπηρεσία και απλά "να μην έχουμε καμία τύχη στο δικαστήριο" . Είμαστε πάρα πολλοί πιστεύω και μπορούμε να διεκδικήσουμε την αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας!!!
Evdokia το έχω δει αυτο το γκρουπάκι και αναρωτιόμουν αν εχει καμία σχέση και με κοριτσια του δικου μασ συλλόγου...Πάντως δεν έχουν συγκεντρωθεί αρκετά άτομα και μου έκανε εντύπωση!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:49:35 πμ »
Μάλλον δεν έχει, δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά. Το πρόβλημα είναι πως κάποιοι θέλουν το άνοιγμα των πινάκων (βλ. όσοι συνέχησαν να πηγαίνουν οπουδήποτε κι ας μην μετρούσε η προϋπηρεσία την συγκεκριμένη στιγμή, αλλά ήξεραν ότι κάποια στιγμή θα μετρήσει) κ άλλοι όχι (βλ. αυτοί που πίστευαν πως δεν έχει νόημα από την στιγμή που η προϋπηρεσια δεν αναγνωρίζεται, κ πιθανώς θεώρησαν ότι αυτό δεν θα γίνει ποτε). Προσωπικά εννοείται πως επιθυμώ να ανοίξουν οι πίνακες και μάλιστα θερμά, όσο για το "χαζο" κατά το μισό ξεκλείδωμα, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως υπάρχουν από πίσω σκοπιμότητες. Το θέμα είναι πως πρέπει πραγματικά κάτι να γίνει, δεν μπορεί, όπως ανέφερες κι εσύ να αμελήσει τόσους ανθρώπους που έκαναν θυσίες, πρέπει να υπάρξει αναγνώριση και ανταμοιβή. Δεν ζητάμε κάτι παράλογο παρά να μας προσμετρηθούν- αναγνωριστούν οι μήνες που εργαστήκαμε! Πάντως δεν βλέπω καμία σοβαρή κίνηση από την ΔΟΕ στο όλο ζήτημα..  :-\

Αποσυνδεδεμένος vickara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:52:34 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Vickara το έχω διαβάσει αυτο που αναφέρεις αλλα πραγματικά μου φαίνεται αδιανόητο το να μαζευτούμε 5000 αναπληρωτές που έχουμε προϋπηρεσία και απλά "να μην έχουμε καμία τύχη στο δικαστήριο" . Είμαστε πάρα πολλοί πιστεύω και μπορούμε να διεκδικήσουμε την αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας!!!
Evdokia το έχω δει αυτο το γκρουπάκι και αναρωτιόμουν αν εχει καμία σχέση και με κοριτσια του δικου μασ συλλόγου...Πάντως δεν έχουν συγκεντρωθεί αρκετά άτομα και μου έκανε εντύπωση!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σ' εμένα το λες;;; Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες αλλά και πέρισυ που πήγαμε σε δικηγόρο για εκείνη την περιβόητη α φάση, μαζευτήκαμε μόνο 11 άτομα... Ίσως τώρα που θιγόμαστε περισσότεροι να είναι αλλιώς τα πράγματα... Κάτσε να ψηφιστεί και τότε οργανωνόμαστε!
Να έχεις τα μάτια ανοιχτά στις ομορφιές του κόσμου, να έχεις το μυαλό ανοιχτό στη γνώση, να έχεις την καρδιά ανοιχτή στην αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ60 2014
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 12:02:02 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
πριν από 2 λεπτά
Μόλις κατατέθηκε στη Βουλή από τον υπουργό Παιδείας η τροπολογία για το ξεκλείδωμα των πινάκων και την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας αναπληρωτών από το 2012


Απ' ότι κατάλαβα αυτό θα γίνει από το καλοκαίρι του 2015, και μόνο αν δεν γίνει ΑΣΕΠ εν τω μεταξύ.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.