*

Αποστολέας Θέμα: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει  (Αναγνώστηκε 11858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος συμφώνησε με την πρόταση που διατυπώθηκε σήμερα από τον ΠΔΕ Αττικής Δ. Γκίνη, στη συνάντησή του με τους Διευθυντές Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής να δοθεί   δυνατότητα στους   εκπαιδευτικούς   να διδάσκουν μαθήματα και πέρα από το γνωστικό τους αντικείμενο.
«Πρέπει τη Δευτέρα να το κάνουμε αυτό  κι ας δυσαρεστήσουμε ορισμένους εκπαιδευτικούς» είπε ο κ. Λοβέρδος απευθυνόμενος στον Διευθυντή του κ.Δ.Χριστάκη  και τον σύμβουλό του κ. Δ. Νικηφόρο.
«Δεν μπορεί ένας Γεωπόνος για παράδειγμα, να μην έχει τη δυνατότητα να διδάξει ένα παραπλήσιο μάθημα, ως πρώτη ανάθεση», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Λοβέρδος
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ: κε υπουργέ αν το κάνουμε αυτό υπάρχει κίνδυνος να υπαρξει σύγκρουση με άλλες ειδικότητες.
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Κύριοι είναι κορυφαίο το θέμα. Μας ενδιαφερουν οι μαθητές και όχι οι ειδικότητες.
………
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Εγώ είμαι καθηγητής Πανεπιστημίου. Εάν μου πεις να κάνω στο γιό μου Μαθηματικά Λυκείου δεν μπορώ να το κάνω. Αν όμως μου πεις να κάνω Κοινωνιολογία μπορώ.
Δ. ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ( Σύμβουλος υπουργού): Θα μπορεί ένας εκπαιδευτικός με σεμινάρια να αποκτά και άλλη ειδικότητα. Για παράδειγμα ο φιλόλογος να κάνει σεμινάρια να διδάξει γεωγραφία.
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Στην εποχή αυτά γίνονταν.
http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/a-loberdos-oi-ekpaideytikoi-na-didaskoyn-mauhmata-kai-peran-toys-gnvstikoy-toys-antikeimenoy-o-dialogos-me-toys-dieyuyntes-ekpaideyshs
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2014, 09:08:39 μμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:15:50 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2014, 08:00:53 μμ »
http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/a-loberdos-oi-ekpaideytikoi-na-didaskoyn-mauhmata-kai-peran-toys-gnvstikoy-toys-antikeimenoy-o-dialogos-me-toys-dieyuyntes-ekpaideyshs

Η σκόπιμη διαρροή του συγκεκριμένου διαλόγου (αν έγινε ακριβώς έτσι) δεν μπορεί παρά να προέρχεται από άτομο που βρισκόταν στη σημερινή συνάντηση. Εντάξει, δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιούνται bold για να μάθουμε ποιος είναι ο συνταξιούχος κ. Νικηφόρος.

Η πρότασή του να μπορεί ένας εκπαιδευτικός με σεμινάρια να αποκτά και άλλη ειδικότητα φέρνει στον μυαλό όλων των πληροφορικών "μαύρες" εποχές τη δεκαετίας του '90, όπου με σεμινάρια κάποιων ωρών βαφτίστηκαν πληροφορικοί πολλοί και διάφοροι (οι οποίοι αναγνώρισαν εσχάτως και το βασικό πτυχίο τους ως 2η ειδικότητα). Μας θυμίζει τον αλήστου μνήμης υπόδικο σε βαθμό κακουργήματος για το αδίκημα της τοκογλυφίας Υφυπουργό Ανθόπουλο. Γενικώς, τίποτα θετικό δεν μας θυμίζει.

Καλά λέει ο θυμόσοφος λαός μας ότι παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2014, 08:06:01 μμ από Patreas »

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2014, 08:13:44 μμ »
Συγχωνεύτηκαν δύο ίδια θέματα.

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος ..... στη συνάντησή του με τους Διευθυντές Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής ......
Δηλαδή ο Λοβέρδος συζητησέ με εκπροσώπους των δημοτικών (και προφανώς δεν αναφέρθηκαν στους γεωλόγους  τους φιλόλογους και τους μαθηματικούς). Μάλλον αναφέρθηκαν σε ειδικότητες της πρωτοβάθμιας (δασκάλους, γυμναστές, αγγλικούς, πληρογφορικούς, εικαστικούς κ.τ.λ.)
Και επειδή φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν π.χ. πληροφορικό με σεμινάρια στα παιδαγωγικά και να του δώσουν τάξη (άλλωστε είναι απίθανο να το ζήτησε κανεις αυτό από την πρωτοβάθμια), μήπως συμβαίνει το αντίθετο; Δηλαδή δάσκαλος με πιστοποίηση στους Η/Υ να πάρει τις 1-2 ώρες της πληροφορικής(για να συμπληρώνει ωράριο σε πιθανή αυξηση);
Κάτι δηλαδή που απροκάλυπτα δηλώνουν πολλοί δάσκαλοι και τώρα πλέον υποστηρίζεται και από την ηγεσία του Υπουργείου;
Δε μου λέτε, υπάρχουν οργανικές (πληροφορικής, εικαστικών, θεατρικής αγωγής) στα δημοτικά (παρόλες τις μετατάξεις);
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2014, 08:21:22 μμ από peris_PE19 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και επειδή φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρουν π.χ. πληροφορικό με σεμινάρια στα παιδαγωγικά και να του δώσουν τάξη (άλλωστε είναι απίθανο να το ζήτησε κανεις αυτό από την πρωτοβάθμια), μήπως συμβαίνει το αντίθετο; Δηλαδή δάσκαλος με πιστοποίηση στους Η/Υ να πάρει τις 1-2 ώρες της πληροφορικής(για να συμπληρώνει ωράριο σε πιθανή αυξηση);
Κάτι δηλαδή που απροκάλυπτα δηλώνουν πολλοί δάσκαλοι και τώρα πλέον υποστηρίζεται και από την ηγεσία του Υπουργείου;
χρόνια πιέζουν προς αυτή την κατευθυνση οι δάσκαλοι

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2014, 09:38:43 μμ »
καταπληκτικά.... τότε να διδάξουμε οι πληροφορικοί τα Μαθηματικά του Γυμνασίου...  ;D
Αααα, για μια στιγμή! Έχω Proficiency στα Αγγλικά, γιατί να μην διδάξω και Αγγλικά Δημοτικού/Γυμνασίου?  :D
Αλλά για περίμενε... Είμαι και πολύ καλός στο μπάσκετ/ποδόσφαιρο. Άνετα μπορώ να κάνω τον Γυμναστή  8)
Να μείνω όμως μόνο σε αυτά? Και Φυσική, Χημεία ξέρω άψογη λόγω πολυτεχνείου...  ;)
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
χρόνια πιέζουν προς αυτή την κατευθυνση οι δάσκαλοι
Στα καλλιτεχνικά δεν έχουν συσταθεί ακόμα οργανικές στην πρωτοβάθμια, παρά τις μετατάξεις. Μπορεί το ίδιο να συμβαίνει και με άλλες ειδικότητες.  Άρα όλα είναι πιθανά.

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 01, 2014, 11:00:39 μμ »
Και όλες οι ειδικότητες με λίγα σεμινάρια ειδικής διδακτικής , μπορούν να διδάξουν ανάγνωση και αριθμητική.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 01, 2014, 11:09:40 μμ »
Γι αυτό η παιδεία μας θα πάει μπροστά. Δυστυχώς ορισμένοι δεν θέλουν να καταλάβουν ότι άλλη η δουλειά του ναύτη και άλλη του καντηλανάφτη.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 01, 2014, 11:51:23 μμ »
καταπληκτικά.... τότε να διδάξουμε οι πληροφορικοί τα Μαθηματικά του Γυμνασίου...  ;D
Αααα, για μια στιγμή! Έχω Proficiency στα Αγγλικά, γιατί να μην διδάξω και Αγγλικά Δημοτικού/Γυμνασίου?  :D
Αλλά για περίμενε... Είμαι και πολύ καλός στο μπάσκετ/ποδόσφαιρο. Άνετα μπορώ να κάνω τον Γυμναστή  8)
Να μείνω όμως μόνο σε αυτά? Και Φυσική, Χημεία ξέρω άψογη λόγω πολυτεχνείου...  ;)
λίγα σεμινάρια στα αρχαία, και είσαι κομπλέ  :)

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 01, 2014, 11:58:14 μμ »
ααα όχι σεμινάρια. Κοστίζουν... Ότι καλό ξέρει ο καθένας  :P
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:13:56 πμ »
Το 2012 που εκανα τα χαρτιά μου για ειδική αγωγή με απέρριψαν. Ο λόγος; Το μεταπτυχιακό μου δεν έγραφε ειδική αγωγή επάνω. Επιπλέον ήταν ένα καινούριο μεταπτυχιακό και μάλλον δεν ειχε προλάβει να εγκριθεί ως προσόν ειδικής αγωγής από το παιδαγωγικό ινστιτούτο (και δεν ξερω αν ακομη εχει εγκριθει). Λεπτομέρεια; Η μεταπτυχιακή μου διατριβή ήταν πάνω στον αυτισμό. Ομως δεν κρινομουν κατάλληλη για να διδάξω σε ειδικά σχολεία. Εκανα ένσταση και απορρίφθηκε και η ένσταση. Και τωρα διαβάζω πως ενας φιλόλογος θα μπορεί πχ να διδάξει γεωγραφία με λίγα σεμινάρια; Μα πως ειναι δυνατόν όχι απλώς να στέκει κάτι τέτοιο αλλά να δοθεί κιόλας το πράσινο φως;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2014, 10:57:22 πμ από Ferdydurke »

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2014, 02:24:35 μμ »
 Όταν φοιτούσα Α Γυμνασίου το 1983 τη γεωγραφία μας τη δίδασκε φιλόλογος. Αλλωστε γνωρίζαμε πως κάτι τέτοιο προβλεπόταν θεσμικά.

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παλιός γάιδαρος καινούρια περπατησιά δεν μαθαίνει
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2014, 02:43:20 μμ »
Εμάς στο γυμνάσιο τη γεωγραφία μας την έκανε η Γυμναστρια , κάπου εκεί 1983-1985

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.