*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?  (Αναγνώστηκε 21580 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 09, 2014, 04:02:06 μμ »
Κοιτάξτε, επειδή εγώ μένω Σάμο και παίζει κάθε χρόνο και η Ικαρία και οι Φούρνοι (ναι, βάζω κουτάκι με σειρά γύρω στο 300), η κατάσταση εδώ δεν είναι τόσο τραγική παιδιά. Εγώ έχω και τον μικρό μου μαζί (2 ετών τώρα) και μπορώ να πω ότι για τα παιδιά είναι ακόμα καλύτερα και κανένα ψυχολογικό δεν τους μένει. Τα ενοίκια είναι όντως λίγο ακριβά ΑΛΛΑ δεν είναι πλέον για να φεύγεις σ/κ (το 2009 που πρωτοήρθα στο νησί ως αναπληρώτρια υπήρχε κόσμος που έφευγε για σ/κ 2 φορές τον μήνα.... Πλεον δεν το σκέφτεσαι καν....). Το κουτάκι είναι καλή λύση, αρκεί να το έχετε πάρει απόφαση και να μην γκρινιάζετε, ειδικά μπροστά στους μαθητές σας (το εχω δει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές να γίνεται εδώ από συναδέλφους...)
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:31 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 09, 2014, 04:08:08 μμ »
εμένα μου είναι αδύνατο πια να πληρώνω τα πάντα επι δύο, οκ αναπληρώτρια εως ότου καταλήξω σε κατι άλλο σχετικο με την εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 09, 2014, 04:14:00 μμ »
Κοιτάξτε, επειδή εγώ μένω Σάμο και παίζει κάθε χρόνο και η Ικαρία και οι Φούρνοι (ναι, βάζω κουτάκι με σειρά γύρω στο 300), η κατάσταση εδώ δεν είναι τόσο τραγική παιδιά. Εγώ έχω και τον μικρό μου μαζί (2 ετών τώρα) και μπορώ να πω ότι για τα παιδιά είναι ακόμα καλύτερα και κανένα ψυχολογικό δεν τους μένει. Τα ενοίκια είναι όντως λίγο ακριβά ΑΛΛΑ δεν είναι πλέον για να φεύγεις σ/κ (το 2009 που πρωτοήρθα στο νησί ως αναπληρώτρια υπήρχε κόσμος που έφευγε για σ/κ 2 φορές τον μήνα.... Πλεον δεν το σκέφτεσαι καν....). Το κουτάκι είναι καλή λύση, αρκεί να το έχετε πάρει απόφαση και να μην γκρινιάζετε, ειδικά μπροστά στους μαθητές σας (το εχω δει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές να γίνεται εδώ από συναδέλφους...)
  αυτό είναι αληθειά πάνε στο νήσι και μετά όλη την ημέρα γκρινιάζουν και βρίζουν. και ότα λες αφού δεν σου αρέσε πηγαίνε σπίτι σου να έρθει κάποιος άλλος αφου δεν σου αρέσει δεν φεύγουν. Αυτό γλινεται κυρίως απο κορασίδες 25 -30 χρονών. 

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 09, 2014, 04:33:14 μμ »
Ενταξει...φτηνό σπίτι...δηλ. τι; Τα φτηνά σπίτια για τους ιδιοκτήτες στα νησιά σημαίνει ένα δωμάτιο, μέσα στην υγρασία και στη μούχλα λόγω νησιού, εννοείται χωρίς πλυντήριο. Αυτές δεν είναι συνθήκες ζωής. Η μετεμψύχωση του Ρασκόλνικωφ του Ντοστογιέφσκι είναι...

xaxaxa, like, like, like

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:31 »

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 09, 2014, 04:44:24 μμ »
μπα χημ32 και από μεγαλύτερες ηλικίες γίνεται.... αλλα η αλήθεια είναι ότι οι κορασίδες όπως τις λες μάλλον περίμεναν μεγαλύτερη κοινωνική ζωή! Αλλά για τους ελεύθερους να ξέρετε ότι η άγονη γραμμή ενδείκνυται για γνωριμίες..... Ξέρετε, βαρύς ο χειμώνας, κάτι πρέπει να κανεις.... (ετσι, για να ευθυμήσουμε λίγο καλοκαιριάτικα χαχαχαχαχαχαχ)
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 09, 2014, 05:41:41 μμ »
Κοιτάξτε, επειδή εγώ μένω Σάμο και παίζει κάθε χρόνο και η Ικαρία και οι Φούρνοι (ναι, βάζω κουτάκι με σειρά γύρω στο 300), η κατάσταση εδώ δεν είναι τόσο τραγική παιδιά. Εγώ έχω και τον μικρό μου μαζί (2 ετών τώρα) και μπορώ να πω ότι για τα παιδιά είναι ακόμα καλύτερα και κανένα ψυχολογικό δεν τους μένει. Τα ενοίκια είναι όντως λίγο ακριβά ΑΛΛΑ δεν είναι πλέον για να φεύγεις σ/κ (το 2009 που πρωτοήρθα στο νησί ως αναπληρώτρια υπήρχε κόσμος που έφευγε για σ/κ 2 φορές τον μήνα.... Πλεον δεν το σκέφτεσαι καν....). Το κουτάκι είναι καλή λύση, αρκεί να το έχετε πάρει απόφαση και να μην γκρινιάζετε, ειδικά μπροστά στους μαθητές σας (το εχω δει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές να γίνεται εδώ από συναδέλφους...)
Στις Κυκλάδες όμως είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα επικρατεί αισχροκέρδεια και σε πολλά από αυτά τα νησιά οι ελλείψεις είναι τραγικές

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 09, 2014, 05:43:26 μμ »
To έχω ακούσει από μια φίλη που ήταν αναπληρώτρια μύκονο! Κοιτάξτε είναι ρίσκο το κουτάκι και το ξέρουμε όλοι όσοι το βάζουμε, αλλά αν δεν έχεις άλλη εναλλακτική ή αν απλά έχεις πει ότι θα το προσπαθήσεις μέχρι τε΄λους, πρέπει να τα δεχτείς κάποια πράγματα... δεν γίνεται διαφορετικά. Αλλιώςμην το βάλετε καθόλου, ειλικρινά....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 09, 2014, 06:57:16 μμ »
Κως πριν 3 χρόνια. Δωμάτιο 18 τ.μ. προς 230 ευρώ, 50 για ΔΕΗ, ο ιδιοκτήτης δε μας έδινε λογαριασμό, κοινός λογαριασμός, πλυντήριο γιοκ, 6 ευρώ η πλύση έξω, άσε το κουβάλημα, τιμές πολύ ακριβές για φαγητό έξω, οι υπόλοιποι συνάδελφοι στον κόσμο και στην κοσμάρα τους. Γνωριμίες δεν έκανα, αν και είμαι κοινωνική, ξέμεινα 2 μέρες στο νοσοκομείο με 0 βοήθεια από κανέναν...Δεν παραπονιέμαι, ήταν επιλογή μου. Μη νομίζει όμως κανείς πως πάει πενταήμερη. Ας τα διαβάσει αυτά και κανένας υπουργός...

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:05:51 μμ »
Τόσο χάλια; εδώ να σου πω την αλήθεια είναι καλά τα πράγματα κ υπάρχει αλληλοβοήθεια μεταξύ των νέων, ειδικά των αναπληρωτών! Είδατε τελικά; πρέπει να είμαστε προσεκτικοί πριν βάλουμε το κουτάκι, είναι ρίσκο....
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:41:37 μμ »
Κως πριν 3 χρόνια. Δωμάτιο 18 τ.μ. προς 230 ευρώ, 50 για ΔΕΗ, ο ιδιοκτήτης δε μας έδινε λογαριασμό, κοινός λογαριασμός, πλυντήριο γιοκ, 6 ευρώ η πλύση έξω, άσε το κουβάλημα, τιμές πολύ ακριβές για φαγητό έξω, οι υπόλοιποι συνάδελφοι στον κόσμο και στην κοσμάρα τους. Γνωριμίες δεν έκανα, αν και είμαι κοινωνική, ξέμεινα 2 μέρες στο νοσοκομείο με 0 βοήθεια από κανέναν...Δεν παραπονιέμαι, ήταν επιλογή μου. Μη νομίζει όμως κανείς πως πάει πενταήμερη. Ας τα διαβάσει αυτά και κανένας υπουργός...
  Οι άλλοι αναπληρωτές στην Κω πως ήταν; φαντάζομαι πωσ στην κοσμάρα τους ήταν οι μονιμοι συνάδελφοι και προφανώς ντόπιοι. Στη Νίσυρο που ήμουν μια χρονία είναι καλα γιατί και η καθηγηυες βοηθούσαν ο ένας τον άλλον και τοπίκη κοινωνια υποστήριζει τους εκπαιδευτικους. τα ενοικια απο 180 -250 και τα καλα 300-350. τα μαρκετ ακριβουτσικα, μπορουσε να φας και εξώ αλλά καθε μέρα δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:50:31 μμ »
Κως πριν 3 χρόνια. Δωμάτιο 18 τ.μ. προς 230 ευρώ, 50 για ΔΕΗ, ο ιδιοκτήτης δε μας έδινε λογαριασμό, κοινός λογαριασμός, πλυντήριο γιοκ, 6 ευρώ η πλύση έξω, άσε το κουβάλημα, τιμές πολύ ακριβές για φαγητό έξω,
Τόσο οικονομικά? Τα Γιάννενα δεν τα πιάνει κανείς!!! Όλα τα εξωφρενικά μπορείτε να τα φανταστείτε μέχρι και έξοδα στα κοινόχρηστα για χριστουγεννιάτικη διακόσμηση!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 09, 2014, 07:51:44 μμ »
Τα Γιάννενα δεν τα πιάνει κανείς!!! Όλα τα εξωφρενικά μπορείτε να τα φανταστείτε μέχρι και έξοδα στα κοινόχρηστα για χριστουγεννιάτικη διακόσμηση!!! ;)

Αν είναι δυνατόν!!! Δεν βρέθηκε ένας να τους κυνηγήσει;;;  ::)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 09, 2014, 08:13:24 μμ »
Αν είναι δυνατόν!!! Δεν βρέθηκε ένας να τους κυνηγήσει;;;  ::)
Όχι με χιλιάδες φοιτητές μπορούν να κάνουν ότι θέλουν! Αχάριστοι άνθρωποι υπάρχουν παντού, το πρόβλημα είναι μεγάλο δεν έχει σημασία αν είναι μικρό νησί ή μεγάλη πόλη όπως τα Γιάννενα, οι τιμές ήταν εξωπραγματικές. Για να επιβιώσεις χωρίς θέρμανση δεν υπάρχει περίπτωση, ακόμη και στην αυτόνομη θέρμανση σου χρεώνουν ένα ποσοστό από το συνολικό… τα δημοτικά τέλη είναι ανεβασμένα. Η τιμή της βενζίνης στο κόκκινο όσο για το αστικό καίει πολύ. Το κουτάκι δεν θα πρέπει να  σας φοβίζει μόνο για τα νησιά υπάρχουν και προσφορές στα αεροπορικά εισιτήρια σε σχέση με το κτελ…
Μην νομίζετε πως όπου υπάρχουν πολλά διαθέσιμα σπίτια είναι καλύτερα, μπορεί να μην θέλουν φτωχούς αναπληρωτές εσπα  για ελάχιστους μήνες…  ::)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 09, 2014, 08:26:31 μμ »
Eνώ ο μέσος καθηγητής συμβιβάζεται με σπιτάκια
που έχουν τα στοιχειώδη.. (ανεκτή θέρμανση, ενίοτε κοινόχρηστο πλυντήριο κλπ)
ο μέσος φοιτητής τα θέλει ΟΛΑ.. Πλυντήριο πιάτων και ρούχων, βιβλιοθήκες..
ντουλάπες, air condition... Οι γονείς κυρίως των επαρχιών σπεύδουν να εξασφαλίσουν
τα πάντα όλα, ακόμη και με στεγαστικά δάνεια. Οπότε η πιάτσα χαλάει, κακομαθαίνουν
οι ιδιοκτήτες που βρίσκουν πάντοτε θυματάκια.. και οπωσδήποτε οι εκπαιδευτικοί
δεν αποτελούν κοινό - στόχο, τουναντίον είναι ο φτωχός συγγενής.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2014, 08:29:55 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.