*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15  (Αναγνώστηκε 26281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 03:30:26 μμ »
πραγματικά τραγική η ανάθεση οικονομικών έστω και μέσα από το συγχωνευμένο μάθημα στους ΠΕ02, με τη λογική αυτή θα έπρεπε να πάρουν και οι ΠΕ09 την ιστορία β' ανάθεση! Με τόσα κενα ΠΕ02 ο στόχος δεν είναι προφανώς οι μόνιμοι αλλά οι αναπληρωτές, με έναν αναπληρωτή ΠΕ02 καλύπτεις όλα τα κενά ασχέτως ειδικότητας.

Όπως έγραψα και στο νήμα των φιλολόγων http://www.pde.gr/index.php?topic=3850.msg818599#msg818599 η ρύθμιση αυτή μπορεί να σημαίνει απώλεια θέσης για τις ειδικότητες που έχουν λίγες ώρες στα σχολεία, ειδικά στα μικρά.
Αυτό επηρεάζει και τους αναπληρωτές και τους μόνιμους διότι τοποθετήσεις που γίνονται τώρα από μεταθέσεις, αποσπάσεις, βελτιώσεις, υπεραριθμίες κτλ, ίσως να μη χρειαστούν αν δε δοθούν τα κενά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:25:06 »

Αποσυνδεδεμένος alexis2409

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 07:53:09 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή σχολική χρονιά σε όσους εργάζονται!

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε, όποιος τουλάχιστον μπορεί.. Έχω πτυχίο οικονομικών, μεταπτυχιακό δίχως όμως ΑΣΠΑΙΤΕ  ούτε προϋπηρεσία.. Είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου σε μία καλή επίδοση (αν τα κατάφερνα) όταν προκηρυχθεί ΑΣΕΠ για ΠΕ09. Διαβάζοντας εδώ μέσα όμως άρχισα να αναθεωρώ.. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία εικόνα πόσες πιθανότητες θα είχα χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση να διοριστώ; Σε περίπτωση διαγωνισμού μετράει η προϋπηρεσία; Να ξέρω αν τελικά πρέπει να το βγάλω από το μυαλό μου εντελώς γιατί τα χρόνια περνάνε...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:35:37 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή σχολική χρονιά σε όσους εργάζονται!

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε, όποιος τουλάχιστον μπορεί.. Έχω πτυχίο οικονομικών, μεταπτυχιακό δίχως όμως ΑΣΠΑΙΤΕ  ούτε προϋπηρεσία.. Είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου σε μία καλή επίδοση (αν τα κατάφερνα) όταν προκηρυχθεί ΑΣΕΠ για ΠΕ09. Διαβάζοντας εδώ μέσα όμως άρχισα να αναθεωρώ.. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία εικόνα πόσες πιθανότητες θα είχα χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση να διοριστώ; Σε περίπτωση διαγωνισμού μετράει η προϋπηρεσία; Να ξέρω αν τελικά πρέπει να το βγάλω από το μυαλό μου εντελώς γιατί τα χρόνια περνάνε...

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Για να διοριστείς (αν υποθέσουμε πως με τον καινούριο διαγωνισμό θα προκηρυχτούν θέσεις για οικονομολόγους και μάλιστα αρκετές γιατί υπάρχουν συνάδελφοι με μεγάλη προϋπηρεσία που θα καλύψουν πολλές θέσεις) θα πρέπει πρώτον να δώσεις και να πετύχεις στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και δεύτερον να έχεις ΑΣΠΑΙΤΕ ώστε να σε εκτινάξει η παιδαγωγική κατάρτιση στις πάνω θέσεις. Μέχρι να γίνει ΑΣΕΠ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθήσεις κάποιο πρόγραμμα ώστε να πάρεις την παιδαγωγική κατάρτιση. Αν δεις τι προσόντα έχουν τα άτομα που πήραν προχθές για αναπληρωτές (και όχι για μόνιμο διορισμό) θα καταλάβεις πως ο κλάδος είναι πολύ ανταγωνιστικός μια και που όλοι οι παραπάνω έχουν παιδαγωγική κατάρτιση, προϋπηρεσία ή επιτυχία(-ες) στον ΑΣΕΠ. Φυσικά μονόδρομος δεν είναι μόνο τα σχολεία του υπουργείου παιδείας, υπάρχουν και οι δομές του ΟΑΕΔ, τα ΙΕΚ, τα ΣΔΕ και τα ΣΕΚ που μπορείς να δουλέψεις, αλλά εκεί ζητάνε ωρομίσθιους και είναι δύσκολο να πάρεις πλήρες ωράριο καθώς ο ανταγωνισμός και εκεί είναι μεγάλος. Καλή τύχη σε ό,τι και αν αποφασίσεις, δε μου αρέσει να δίνω συμβουλές οπότε και είναι δική σου απόφαση αν θα το βγάλεις από το μυαλό σου τελείως ή αν θα περιμένεις και θα επιμείνεις.  :-\
Και καλό ξεκίνημα στα 50 άτομα που πήραν προχθές να ευχηθώ, μια χαρά φέτος μέσα Σεπτέμβρη να πάρουν οικονομολόγους.

Αποσυνδεδεμένος alexis2409

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:35:40 πμ »
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και την άμεση απάντηση. Ωστόσο θα σε παρακαλούσα να κάνεις ακόμα ένα κόπο να μου λύσεις μια δυο απορίες που έχω. Δουλεύω ήδη 7 χρόνια σε φροντιστήρια (δηλαδή μηδενική προϋπηρεσία για οτιδήποτε αφορά την εκπαίδευση αλλά και γενικότερα απ όσο γνωρίζω). Είμαι από Κέρκυρα και δε μπορώ να πάρω παιδαγωγική κατάρτιση εδώ στο νησί. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εξ' αποστάσεως που θα μου εξασφάλιζε την παιδαγωγική κατάρτιση; Καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάω σε άλλη πόλη ακόμα και αν κατάφερνα να με πάρουν. 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:25:06 »

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 11:20:37 πμ »
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και την άμεση απάντηση. Ωστόσο θα σε παρακαλούσα να κάνεις ακόμα ένα κόπο να μου λύσεις μια δυο απορίες που έχω. Δουλεύω ήδη 7 χρόνια σε φροντιστήρια (δηλαδή μηδενική προϋπηρεσία για οτιδήποτε αφορά την εκπαίδευση αλλά και γενικότερα απ όσο γνωρίζω). Είμαι από Κέρκυρα και δε μπορώ να πάρω παιδαγωγική κατάρτιση εδώ στο νησί. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εξ' αποστάσεως που θα μου εξασφάλιζε την παιδαγωγική κατάρτιση; Καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάω σε άλλη πόλη ακόμα και αν κατάφερνα να με πάρουν. 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Δυστυχώς επειδή έχω την ασπαιτε δε γνωρίζω αναλυτικά να σου πω. Χρειάζεται όμως προσοχή για τα εξ αποστάσεως γιατί μια συνάδελφος πέρσι μου έλεγε πως είναι αυτή και μία ομάδα καθηγητών στα δικαστήρια με το καποδιστριακό επειδή παρακολούθησε ένα πρόγραμμα παιδαγωγικό εξ αποστάσεως και ενώ τους είχαν πει πως αναγνωρίζεται δεν αναγνωρίστηκε τελικά. Και πάνε και τα 3 χιλιάρικα των διδάκτρων. Η κάθε προκήρυξη γράφει σαφέστατα ποιοι τίτλοι παιδαγωγικών σεμιναρίων αναγνωρίζονται πχ μέχρι και πέρσι η ασπαίτε δεν αναγνωρίζονταν για τα ιεκ του οαεδ αλλά αναγνωρίζονταν για τις επασ του οαεδ. Ένα γενικότερο μπέρδεμα απ'ότι καταλαβαίνεις. Θέλει ψάξιμο τι διοργανώνει το κάθε πανεπιστήμιο αλλά αν δεν το δεις στη προκήρυξη αναπληρωτών γραμμένο δε νομίζω να περάσει όποιοσδήποτε τίτλος που έχεις.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 07:04:34 μμ »
Καλή αρχή, καλή τοποθέτηση σε όλους τους συναδέλφους!
Κουράγιο σε όσους περιμένουν.
Τα κενά είναι πάρα πολλά......
Στο νομό που προσλήφτηκα, μου δόθηκαν 5 κενά για να διαλέξω. Άρα σε αυτό το νομό παραμένουν 4 θέσεις ακάλυπτες....

Αποσυνδεδεμένος katerina1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 05:20:33 μμ »
Καλή αρχή, καλή τοποθέτηση σε όλους τους συναδέλφους!
Κουράγιο σε όσους περιμένουν.
Τα κενά είναι πάρα πολλά......
Στο νομό που προσλήφτηκα, μου δόθηκαν 5 κενά για να διαλέξω. Άρα σε αυτό το νομό παραμένουν 4 θέσεις ακάλυπτες....

Σε ποιο νομο βρικεσαι;;εχουν μεχρι σημερα καλυφθει τα κενα αυτα;;

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις οικονομολόγων αναπληρωτών 2014-15
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:05:33 μμ »
Παιδιά φέτος ο κλάδος μας πήγε πολύ καλά , περίπου 200 ή και παραπάνω οικονομολόγοι δουλεύουμε ως αναπληρωτές . Λέτε να γίνει κανένας διορισμός; Αν λάβουμε υπ' όψιν τις υποσχέσεις της νέας κυβέρνησης υπάρχει ελπίδα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159455
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.