*

Αποστολέας Θέμα: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)  (Αναγνώστηκε 27489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassilis1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:54:27 μμ »
Αξιοκρατία θα ήταν αν έδιναν σε εμένα έστω και μια ευκαιρία να τους παρουσιάσω το έργο μου.....και όχι να προσλαμβάνουν δικά τους άτομα...τουλάχιστον στην πόλη μου αυτό συμβαίνει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος diontsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:55:00 μμ »
μια γνωστή  μου δούλεψε 5 χρόνια σε ιδιωτικό σχολείο(ήξερε τον ιδιοκτήτη),την απέλυσε(εσκεμμένα) και μετά από 3 χρόνια αναπληρώτρια(αν δεν απατώμαι)διορίστηκε μόνιμη...χωρίς ασέπ,χωρίς άγχος...εγώ όταν άφησα βιογραφικό στο ίδιο σχολείο δεν μου τηλ. ούτε για συνέντευξη....μία από τις πολλές περιπτώσεις φαντάζομαι....αξιοκρατία λοιπόν???
προφανως το μονο που ενδιεφερε τον ιδιοκτητη ηταν ο διορισμος της γνωστης σου και οχι η σχολικη του μοναδα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 21, 2014, 10:57:16 μμ »
Vassilis αν εχεις ενστασεις για τα ιδιωτικά χρησιμοποίησες πολύ ακυρο επιχειρημα.  :-\
Λάθος ορισμος για την αξιοκρατία

Αποσυνδεδεμένος vassilis1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:02:13 μμ »
Δηλαδή η συγκεκριμένη κυρία διορίστηκε αξιοκρατικά????και στο κάτω κάτω  ας προσλαμβάνουν και τα ιδωτικά από τους πίνακες του υπουργείου παιδείας.....αλλά είπαμε τα παραθυράκια βολεύουν αρκετούς...οι υπόλοιποι είμαστε παιδιά ενος κατώτερου θεού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:19:39 »

Αποσυνδεδεμένος diontsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:05:00 μμ »
ποια παραθυρακια????μιλας για μια περιπτωση..εδω ειναι ατομα που ειχαν 7 και 8 χρονια προυπηρεσια μεχρι το δεκα!! οι περισσοτεροι τουλαχιστον!!! εγω δουλευα 12 χρονια σε ιδιωτικο και του θα εφευγα  αν ηταν στο χερι μου

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:06:00 μμ »
Το όλο πρόβλημα έγκειται στη μοριοδότηση απολυμένων κλπ από ιδιωτικά σχολεία. Καπιταλισμό και ελεύθερη αγορά δεν θέλουν στον ιδιωτικό τομέα; Προς τι η κρατική πριμοδότηση;  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:06:27 μμ »
Αξιοκρατία θα ήταν αν έδιναν σε εμένα έστω και μια ευκαιρία να τους παρουσιάσω το έργο μου.....και όχι να προσλαμβάνουν δικά τους άτομα...τουλάχιστον στην πόλη μου αυτό συμβαίνει...
λοιπον φιλε βασιλη κανε τον κοπο να διαβασεις λιγο αυτα που θα γραψω....ειμαι 41....εργαζομουν σε ιδιωτικο γυμν-λυκειο απο το 2000....ημουνα απολυτα ευχαριστημενος αλλιως με τη ληξη της εξαετιας θα ζητουσα κι εγω μια εικονικη απολυση για να διοριστω....δεν το εκανα ομως...και ηπια την πικρα με τις αλλαγες του νομου για τους διορισμους των ιδιωτικων εκπαιδευτικων..δικαιες αλλαγες..αλλα καταστροφικες για μας γιατι το 2012 το σχολειο εκλεισε. απο οκτωβρη θα βρεθω στη μυτιληνη για να παρω παιδαγωγικη επαρκεια....15 ωρες μακρυα απο το σπιτι μου και την οικογενεια μου...μηπως καταφερω του χρονου και εργαστω σαν αναπληρωτης. οσο για την αξιοκρατια? ειμαι 3 φορες επιτυχων στον ασεπ με βαθμους 14-16 αλλα???? προηγουνταν αυτοι που ειχαν τουλαχιστον 10 και ασπαιτε....ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ?????????? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.....ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΣΙΜΠΑΜΕ ΤΟ ΤΥΡΑΚΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΤΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΖΩΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ "ΕΥΤΥΧΙΑ" ΤΩΝ 600??? 700? ΕΣΤΩ 800? ΕΥΡΩ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΧΘΡΟ.....ΤΟ ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΜΗΔΕΝΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΑΓΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:13:58 μμ »
Δεν μπορώ να γνωρίζω την αξία της συγκεκριμέμης κυρίας και δεν μπορείς να ισχυριζεσαι ότι θα ησουν καλύτερος. Με ποια βαση;
Το αν θα πρεπει να μπαινουν στους ιδιους πίνακες με τους υπόλοιπους που ακολουθησαν κάποια αλλα κριτηρια για να αποκτησουν την προυπηρεσία  ή αν θα επρεπε τα ιδιωτικά σχολεια να υποχρεώνονται να προσλαμβανουν με κριτηρια όμοια με αυτά του δημόσιου σχολείου είναι άλλο θεμα  πολύ υποκειμενικο και δεν αφορά την συγκεκριμένη συζητηση.

Αποσυνδεδεμένος marthoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ!!
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:14:36 μμ »
καλησπέρα παιδιά!μήπως κάποιος γνωρίζει..(απευθύνομαι κυρίως σε πε 19-20)γιατί τετοια πτωση στους πινακες?μεχρι και 120 θεσεις πχ

Αποσυνδεδεμένος vassilis1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:16:17 μμ »
και εγώ είμαι 38 χρονών και η καθαρή μου προυπηρεσία είναι γύρω στο 1,5 μόριο και αυτή χάρη στην βαθμολογία μου στον ασεπ....απλώς βαρέθηκα τόσα χρόνια να βλέπω τις κουτοπονηριές κάποιων να διοριστούν πλαγίως(και ξέρω αρκετές περιπτώσεις).συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να ενωθούμε και να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:17:03 μμ »
Πρώτον, φίλε.. γράφε με μικρά, τα κεφαλαία είναι ενοχλητικά στο μάτι.
Δεύτερον, δεν έχω τίποτα με τους εκπαιδευτικούς των ιδιωτικών σχολείων, ειδικά με απολυμένους. Απλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της νομοθεσία που πριμοδοτεί τέτοιες περιπτώσεις εις βάρος των υπολοίπων. Αφού ο ιδιωτικός τομέας διέπεται από το νόμο της αγοράς, γιατί αυτό δεν γίνεται σε άλλους τομείς του ιδιωτικού τομέα, όπου οι απολυμένοι δεν προσλαμβάνονται πουθενά στο δημόσιο έτσι; Φαντάζομαι, κι ας μας πει ο νομικός του φόρουμ, αν γινόταν προσφυγή στο ΣτΕ, η σχετική νομοθεσία θα κρινόταν αντισυνταγματική;
Ίσως το κράτος, αν πραγματικά ήθελε να βοηθήσει, θα έπρεπε να ελέγχει περισσότερο την κατάσταση στα ιδιωτικά σχολεία και να θέτει εμπόδια σε ανεξέλεγκτες απολύσεις.

Το πρόβλημα της εκπαίδευσης, αλλά και ολόκληρου του συστήματος στην Ελλάδα εν γένει, δεν είναι αυτό προφανώς. Αλλά αφού αναφέρθηκε το θέμα, θα έπρεπε να προβληματιστούμε.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος vassilis1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:18:57 μμ »
δεν ισχυρίστηκα ότι ήμουν καλύτερος...αλλά ας μου δινόταν η ευκαιρία να το αποδείξω(και ας μην τα κατάφερνα)....δηλαδή τώρα αυτή που μονιμοποιήθηκε με τον παραπάνω τρόπο κρίθηκε καταλληλότερη από μένα να διδάξει στο δημόσιο σχολείο....

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:26:02 μμ »
Πρώτον, φίλε.. γράφε με μικρά, τα κεφαλαία είναι ενοχλητικά στο μάτι.
Δεύτερον, δεν έχω τίποτα με τους εκπαιδευτικούς των ιδιωτικών σχολείων, ειδικά με απολυμένους. Απλά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της νομοθεσία που πριμοδοτεί τέτοιες περιπτώσεις εις βάρος των υπολοίπων. Αφού ο ιδιωτικός τομέας διέπεται από το νόμο της αγοράς, γιατί αυτό δεν γίνεται σε άλλους τομείς του ιδιωτικού τομέα, όπου οι απολυμένοι δεν προσλαμβάνονται πουθενά στο δημόσιο έτσι; Φαντάζομαι, κι ας μας πει ο νομικός του φόρουμ, αν γινόταν προσφυγή στο ΣτΕ, η σχετική νομοθεσία θα κρινόταν αντισυνταγματική;
Ίσως το κράτος, αν πραγματικά ήθελε να βοηθήσει, θα έπρεπε να ελέγχει περισσότερο την κατάσταση στα ιδιωτικά σχολεία και να θέτει εμπόδια σε ανεξέλεγκτες απολύσεις.

Το πρόβλημα της εκπαίδευσης, αλλά και ολόκληρου του συστήματος στην Ελλάδα εν γένει, δεν είναι αυτό προφανώς. Αλλά αφού αναφέρθηκε το θέμα, θα έπρεπε να προβληματιστούμε.
απο φετος τελειωσε αυτο φιλε landau....με την μετακινηση των ιδ. εκπαιδευτικων απο το υπουργειο παιδειας οποιος απολυεται η κλεινει το σχολειο θα μπαινει με μηδενικη προυπηρεσια πλεον....Έτσι λοιπόν, η μνημονιακή Κυβέρνηση πετάξε στον κάλαθο των αχρήστων μια ολόκληρη ζωή προσφοράς στην εκπαίδευση και επισημοποιεί και με έναν ακόμη τρόπο την υπαγωγή των ιδιωτικών εκπαιδευτικών στο εργασιακό καθεστώς που εποπτεύεται από το Υπουργείο Εργασίας.....δεν "κινδινευετε" πλεον απο τους ιδιωτικους εκπαιδευτικους....οσοι πηρανε πηρανε.....αισθανεσαι ασφαλης???????
 

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ανάρτηση Πινάκων Αναπληρωτών (e-aitisi.sch.gr)
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:28:10 μμ »
 Vassilis Και πάλι το επιχειρημα σου ειναι ακυρο. Δεν υπήρχες μόνο εσυ ή  αυτή. Για να στεκει το επιχειρημα θα επρεπε να δοθει σε όλους όσους θα ήθελαν να δουλέψουν σε εκείνο το σχολείο η δυνατότητα να αξιολογηθουν με αντικειμενικά κριτηρια όμοια με αυτά που υπάρχουν για το δημόσιο (προυπηρεσία, ΑΣΕΠ, τριτεκνία, πολύτεκνοι, αναπηρία κτλ) Αλλά ισχυει αυτο που λέει ο Landau : " ο ιδιωτικός τομέας διεπεται από τον νόμο της αγοράς"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 310

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.