*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)  (Αναγνώστηκε 52247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Το τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας για το έτος 2014-215 προκήρυξε μεταπτυχιακό στις Επιστήμες  της Αγωγής με 3 κατευθύνσεις: Διδασκαλία νέας ελληνικής γλώσσας - Δίγλωσση ειδική αγωγή και εκπαίδευση -  Σημειωτική και επικοινωνία. Η κάθε κατεύθυνση θα πάρει 40 φοιτητές. Η επιλογή θα γίνει με συνεκτίμηση ουσιαστικών και τυπικών προσόντων, χωρίς εξετάσεις. Εγώ έκανα αίτηση για τη δεύτερη κατεύθυνση τη δίγλωσση ειδική αγωγή και εκπαίδευση και από βδομάδα θα στείλω και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.
Μπορώ να κάνω αίτηση και για την πρώτη κατεύθυνση;
Η προκήρυξη γράφει για κάθε κατεύθυνση 90 διδακτικές μονάδες δηλαδή 2 εξάμηνα+ τη μεταπτυχιακή εργασία. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό; (δεν ξέρω στο μέλλον ή ίσως με τον ΔΟΑΤΑΠ;)
Έχω ελπίδες να με πάρουν; (έχω καλό βαθμό πτυχίου (τελείωσα το 2004 στην Αθήνα) 8.38, lower, εργασιακή εμπειρία 5 χρόνων ως αναπληρώτρια νηπιαγωγός, συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα, αλλά δεν έχω καθόλου δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά ή συνέδρια, μόνο 1 εισήγηση σε επιμορφωτική ημερίδα σχολικής συμβούλου)

Αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει κάτι από όλα αυτά  (θα τηλεφωνήσω βέβαια και στη σχολή)θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
για τα υπολοιπα δεν ξερω να σου απαντησω αλλα ο ΔΟΑΤΑΠ τι δουλεια εχει; μεταπτυχιακο απο παν/μιο εσωτερικου ειναι, δεν χρειαζεται καποια αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ. στον ΔΟΑΤΑΠ θα πηγαινες για αναγνωριση αν εκανες καποια μεταπτυχιακο εξωτερικου και ηθελες να το αναγνωρισεις.
καλη επιτυχια :)

Αποσυνδεδεμένος tropicana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλημερα.ξερουμε αν δινει τη δυνατοτητα ενταξης στους πινακες αναπληρωτων ειδικης αγωγης?αναφερομαι στη δευτερη κατευθυνση, αυτην της ειδικης αγωγης.

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
δίνει, μάλιστα τα μαθήματα θα δοθεί η δυνατότητα να τα παρακολουθείς εξ αποστάσεως αν είσαι από μακρυα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επειδη ενδιαφερεται η κοπελα μου, ξερετε αν για την πρωτη κατευθυνση εχει και καποιες συναντησεις δια ζωσης;
γιατι μενει αθηνα και δεν μπορει να ανεβοκατεβαινει φλωρινα

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
ας πάρει ένα τηλ. στη γραμματεία, είπαν ότι τα μαθήματα θα τα παρακολουθείς από ειδική πλατφόρμα αν δεν μένεις κοντά.

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/156903/metaptyhiako-sthn-eidikh-agogh-apo-to-pan-dytikhs.html

Αποσυνδεδεμένος tropicana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δίνει, μάλιστα τα μαθήματα θα δοθεί η δυνατότητα να τα παρακολουθείς εξ αποστάσεως αν είσαι από μακρυα.
α οκ ευχαριστω για την απαντηση!..ναι φευγαλεα κοιταζοντας την ανακοινωση , ειδα οτι ισως καποια μαθηματα να πρεπει να τα παρακολουθησεις δια ζωσης. πραγμα ανεφικτο αν εισαι απο χιλιομετρα μακρια..

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σας ειπανε στο τηλεφωνο οτι ειναι εξ αποστασεως και για τις τρεις κατευθυνσεις??????????????????????

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πήρα κι εγώ τηλ στη γραμματεία και μου είπαν ότι είναι δια ζώσης τα μαθήματα στη φλώρινα και στην τρίτη κατεύθυνση είναι στη Θεσ/νίκη.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Πήρα και εγώ τηλ πριν από κάνα  δυο μέρες. Η κοπέλα μου είπε ότι για την ειδική αγωγή έχουν δηλώσει ως τώρα καμιά 500αριά άτομα. Για τις υπόλοιπες κατευθύνσεις 120 με 130 άτομα ως τώρα.  Βρε παιδιά αν έχετε την καλοσύνη και αν θέλετε φυσικά,  γράψτε και εσείς τι δικαιολογητικά έχετε. Να ξέρουμε περίπου, τουλάχιστον αυτοί που γράφουμε εδώ τι ελπίδες έχουμε γιατί μέχρι τον Οκτώβρη θα με φάει το άγχος και η αγωνία.  Για τα μαθήματα εγώ ξέρω ότι είναι εξ αποστάσεως και ότι κάποια θα γίνονται τα Σαββατοκύριακα.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Πήρα και εγώ τηλ πριν από κάνα  δυο μέρες. Η κοπέλα μου είπε ότι για την ειδική αγωγή έχουν δηλώσει ως τώρα καμιά 500αριά άτομα. Για τις υπόλοιπες κατευθύνσεις 120 με 130 άτομα ως τώρα.  Βρε παιδιά αν έχετε την καλοσύνη και αν θέλετε φυσικά,  γράψτε και εσείς τι δικαιολογητικά έχετε. Να ξέρουμε περίπου, τουλάχιστον αυτοί που γράφουμε εδώ τι ελπίδες έχουμε γιατί μέχρι τον Οκτώβρη θα με φάει το άγχος και η αγωνία.  Για τα μαθήματα εγώ ξέρω ότι είναι εξ αποστάσεως και ότι κάποια θα γίνονται τα Σαββατοκύριακα.
μήπως θέλεις να πας να βοηθήσεις την γραμματεία να σου φύγει και το άγχος;;;

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, αλλά δεν έχω υποβάλλει ακόμα αίτηση. Απ´ οσο πληροφορήθηκα έχεις δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση μονάχα σε 1 από τις 3 κατευθύνσεις (κάτι που το βρίσκω λογικό είναι η αλήθεια) και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στις 2 πρώτες. Τα μάθημα θα γίνονται κατά κύριο λόγο εξ' αποστάσεως, όμως μια φορά το μήνα θα πρέπει να παρακολουθείς τις παραδόσεις στη Φλώρινα ή τη Θεσσαλονίκη (νομίζω ότι αυτό αλλάζει ανάλογα με την κατεύθυνση).
Έχω αρκετά καλό βαθμό πτυχίου (8,59), έχω εκπονήσει πτυχιακή εργασία, αγγλικά σε επίπεδο Γ1 και 2 δημοσιεύσεις. Η αλήθεια είναι ότι ενδιαφέρομαι περισσότερο για τη δεύτερη κατεύθυνση, όμως σκέφτομαι και την πρώτη, καθώς φοβάμαι πως ο μεγάλος όγκος των αιτήσεων θα συγκεντρωθεί στην κατεύθυνση της "διγλωσσίας και ειδικής αγωγής". Εσείς τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Με ενδιαφέρει κι εμένα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, αλλά δεν έχω υποβάλλει ακόμα αίτηση. Απ´ οσο πληροφορήθηκα έχεις δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση μονάχα σε 1 από τις 3 κατευθύνσεις (κάτι που το βρίσκω λογικό είναι η αλήθεια) και αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στις 2 πρώτες. Τα μάθημα θα γίνονται κατά κύριο λόγο εξ' αποστάσεως, όμως μια φορά το μήνα θα πρέπει να παρακολουθείς τις παραδόσεις στη Φλώρινα ή τη Θεσσαλονίκη (νομίζω ότι αυτό αλλάζει ανάλογα με την κατεύθυνση).
Έχω αρκετά καλό βαθμό πτυχίου (8,59), έχω εκπονήσει πτυχιακή εργασία, αγγλικά σε επίπεδο Γ1 και 2 δημοσιεύσεις. Η αλήθεια είναι ότι ενδιαφέρομαι περισσότερο για τη δεύτερη κατεύθυνση, όμως σκέφτομαι και την πρώτη, καθώς φοβάμαι πως ο μεγάλος όγκος των αιτήσεων θα συγκεντρωθεί στην κατεύθυνση της "διγλωσσίας και ειδικής αγωγής". Εσείς τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;;

Το πιο λογικό κατ΄εμέ, είναι να δηλώσεις σε αυτή που πραγματικά θέλεις περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το πιο λογικό κατ΄εμέ, είναι να δηλώσεις σε αυτή που πραγματικά θέλεις περισσότερο...
Έχεις απόλυτο δίκιο tiel, αλλά καμία φορά είναι προτιμότερο να ακολουθήσεις τη δεύτερη-τρίτη επιλογή σου... Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου:)!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.