*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)  (Αναγνώστηκε 52133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lampi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θεωρώ πως η προκήρυξη του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού είναι έτσι διαρθρωμένη που δεν αφήνει περιθώρια να επιλεγεί κάποιος από την γενική παιδεία στην ειδική αγωγή..οι αιτήσεις έμαθα από γνωστή που πήρε τηλ. έχουν φτάσει στις 2500 τελικά..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
2500 αιτήσεις;;;;παναγία μου!εγω μονο προϋπηρεσία εχω!ξέρουμε ποτε βγαίνουν τα αποτελέσματα, και τι θα γίνει με το πρόγραμμα τελικά;γιατι αν χρειάζεται φυσική παρουσία θα είναι πολύ δύσκολο!επίσης ρε παιδιά η τρίτη κατευθύνση μπορείτε να μου πείτε κατα ποσο συνδέεται με το νηπιαγωγείο;

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 789
    • Προφίλ
Πήρα και εγώ τηλ την προηγούμενη εβδομάδα τη γραμματεία και ρώτησα όντως οι αιτήσεις έχουν φθάσει τις 2500. Μου είπαν ότι επειδή ακριβώς οι αιτήσεις είναι τόσες πολλές τα αποτελέσματα θα καθηστερήσουν, τέλη Οκτωβριου βλέπουν να βγαίνουν. Είναι στη φάση του ξεσκαρταρίσματος... Τώρα κατά πόσο η τρίτη κατεύθυνση συνδέεται με το νηπιαγωγείο... έχει βγει το πρόγραμμα μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου και μπορεις να δεις τα προσφερόμενα μαθήματα. Για τη φυσική παρουσία περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει, αν και εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι έχω πολλές ελπιδες για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό παρότι έχω πράγματα στο φάκελό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2014, 10:06:09 πμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος dimitrios89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 71
    • Προφίλ
Παιδιά, καλη επιτυχία σε όλους αρχικά.  :)
Προ ημερών μίλησα με την γραμματεία, επιβεβαίωσαν οτι οι αιτήσεις είναι 2.500  :o
Μου είπαν ότι ευελπιστούν πως μέχρι 20 Οκτωβρίου θα αναρτηθούν τα αποτελέσματα.
Αναφορικά με τα μαθήματα, έχω επικοινωνήσει με τους δ/ντές προγραμμάτων της "Δίγλωσσης Ειδικής Αγωγής" και της "Διδασκαλίας της Ν.Ε.Γ." και οι δύο εν περιλήψει ανέφεραν ότι θα χρησιμοποιούνται κατά κόρον οι διαδικτυακές πλατφόρμες εκπαίδευσης αλλά η φυσική παρουσία καθίσταται αναγκαία κατά περίπτωση. Πιο συγκεκριμένα, για την Δίγλωσση Ε.Α. η δ/ντρια ανέφερε ότι κάποια Σαββατοκύριακα το μήνα θα γίνονται δια ζώσης τα μαθήματα, χωρίς να το ξεκαθαρίζει απόλυτα, εάν θα ναι ένα ή δύο κτλ. Για την Διδασκαλία Της Ν.Ε.Γ. δεν ανέφερε τίποτα για Σαββατοκύριακα.
Τέλος, σχετικά με τη δυνατότητα ένταξης στον πίνακα Ε.Α., αυτή θα δίνεται καθώς το Π.Μ.Σ. προσφέρει παιδαγωγική επάρκεια και το μεταπτυχιακό ανήκει στην κατηγορία "Επιστημών της Αγωγής"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Θα αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής τελικά; Δεν σηκώνουν ποτέ το τηλέφωνο στη γραμματεία, στο υπουργείο παιδείας δεν ξέρουν και με παραπέμπουν στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, στο οποίο επίσης δεν έχουν σηκώσει ποτέ το τηλέφωνο.
Στην περσινή εγκύκλιο αναφέρει ότι για να αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό ειδικής πρέπει το 50% των μαθημάτων τουλάχιστον να αφορούν την ειδική αγωγή. Η φετινή δεν αναφέρει τίποτα.

1.Ειδικά ζητήματα στις ειδικές μαθησιακές δυσκολίες και τη
διγλωσσία

2.Ποσοτικές και ποιοτικές μέθοδοι έρευνας στην ειδική
πολύγλωσση /πολυπολιτισμική εκπαίδευση

3.Εξειδικευμένα θέματα σχετικά με την εκπαίδευση παιδιών
και εφήβων με νοητική αναπηρία

4.Στατιστική

και 4 μαθήματα επιλογής από τα εξής:

2 από τα 4 παρακάτω για το πρώτο εξάμηνο:

1.Πολιτισμικές προσεγγίσεις της μάθησης με έμφαση στα
άτομα με αναπηρία

2.Εφαρμογές της γνωστικής ψυχολογίας και της ειδικής
αγωγής σε τάξεις μικτών ικανοτήτων

3.Ψυχοκινητική Αγωγή & Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση:
Θεωρητικές προσεγγίσεις και πρακτικές εφαρμογές

4.Εφαρμογές των Νέων Τεχνολογιών στην υποστήριξη
ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρίες

και 2 από τα παρακάτω για το δεύτερο εξάμηνο:

1.Διαφοροποιημένη διδασκαλία των δίγλωσσων/
πολύγλωσσων μαθητών με δυσκολίες μάθησης

2.Γλώσσα−κοινωνία και ειδική πολυπολιτισμική εκπαίδευση

3.Μάθημα επιλογής από τις άλλες κατευθύνσεις του Π.Μ.

Αποσυνδεδεμένος dimitrios89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 71
    • Προφίλ
Απ' όσο γνωρίζω αναγνωρίζεται. Γιατί αφενός και η παιδαγωγική επάρκεια πιστοποιείται και αφετέρου αφορά αμιγώς την ειδική αγωγή. Τώρα, αν λάβουμε υπόψη την περσινή εγκύκλιο, παραπάνω απο το 50% των μαθημάτων σχετίζονται με την ειδική αγωγή. Βασικά, από τα μαθήματα αντιλαμβάνεται κανείς ότι το 80% τουλάχιστον των μαθημάτων αφορούν σε ειδικές ανάγκες - μαθησιακές δυσκολίες.

Αποσυνδεδεμένος zero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδιά μίλησα σήμερα με τη γραμματεία σχετικά με το αν αναγνωρίζεται και μου είπε οτι δεν έχουν ακομα κάποια πληροφορία! Οτι να ναι!!

Αποσυνδεδεμένος dimitrios89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 71
    • Προφίλ
Παιδιά, ενημερωτικά, το προηγούμενο Π.Μ.Σ. του Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δ. Μακεδονίας, Επιστήμες της Αγωγής, Κατεύθυνση «Ψυχολογικές και Εκπαιδευτικές Προσεγγίσεις της Διαφορετικότητας. Ειδική Εκπαίδευση-Εγγραμματισμός και Μειονότητες», αναγνωριζόταν κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Αν προσέξεις τα μαθήματα 2-3 δεν ειναι καθαρά στην ειδικη αγωγη αλλα μπερδεύουν μεσα και την διγλωσσία. Ηταν τοσο δύσκολο να κανουν ενα μεταπτυχιακο καθαρά ειδικης και να μην το κανουν κουλουβάχατα; Για να υπαρχει πρόβλημα αναγνώρισης;

Αποσυνδεδεμένος dimitrios89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 71
    • Προφίλ
Και με αυτό το δεδομένο (2-3 μαθήματα άσχετα με ειδική αγωγή), είμαστε πάλι πάνω απο το 50%!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Π.χ. Τα ειδικά ζητήματα στις ειδικές μαθησιακές δυσκολίες και τη διγλωσσία θεωρείται μάθημα  ειδικης αγωγης; Δεν ειναι 100% ειδικης αγωγης. Ειναι ενα μπερδεμένο μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrios89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 71
    • Προφίλ
Μπορεί να μην είναι εξ' ολοκλήρου ειδικής αγωγής το συγκεκριμένο μάθημα αλλά σχετίζεται με τις Ε.Μ.Δ. σε περίπτωση διγλωσσίας, οπότε άσχετο δεν είναι. Άλλωστε, ο τίτλος της κατεύθυνσης είναι Δίγλωσση Ειδική αγωγή, οπότε και το φαινόμενο της διγλωσσίας πρέπει να εξεταστεί.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, έχετε κανένα νέο για τους επιτυχόντες στο μεταπτυχιακό;; (όχι ότι περιμένω να είμαι μέσα με τόσες συμμετοχές, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Αυτη Την εβδομάδα με τιποτα. Μαλλον απο την αλλη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.