*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στο τμήμα νηπιαγωγών Φλώρινας 2014-2015 (3 κατευθύνσεις)  (Αναγνώστηκε 52134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria Ch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
άρα η φυσική παρουσία απαιτείται μόνο μία φορά το μήνα ένα σ/κ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους και καλό τριήμερο.
Απευθύνομαι στην jellyfish ή και σε όποιον έχει ξεκινήσει απο περσι το μεταπτυχιακο της σημειωτικης για πληροφορίες για το πρόγραμμα σπουδων, παρουσιες, μαθήματα,  υποχρεωσεις-εργασιες, εξετασεις, εξάμηνα κλπ. Εχω δει ό,τι υπαρχει στη σχετική ιστοσελίδα αλλά θα ήθελα περισσότερη και εις βάθος πληροφόρηση. Εδω ή με προσωπικό μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος maria Ch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα μαθήματα για τη κατεύθυνση της ειδικής αγωγής γίνονται αποκλειστικά στη Θεσσαλονίκη δύο φορές το σ/κ το μήνα. Μόλις επικοινώνησα με τη γραμματεία.....

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
γεια σου τζήνα, πολύ καλή επιλογή. ο αντικείμενο είναι δύσκολο αλλά παρα πολύ ενδαφέρον και βαθύ.
δε σου κρύβω όμως πώς στην αρχή θα τα βρεις σκούρα. οι καθηγητές σου δίνουν μία ευελιξία που κάποιοι ίσως λανθασμένα να μετααφρασουν ώς χαλαρότητα - ανοργανωσιά, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. απλά σε αντιμετωπίζουν ως μεταπτυχιακό φοιτητη και όχι ως τον πιτσιρικά που θα πρέπει να τρέχουν απο πίσω του για να τον βάλουνε να διαβασει.
Η επικοινωνία γίνεται μέσω mail. και κάποοι καθηγητές μας εχουν δώσει και τα τηλεφωνά τους. απαντανε αμέσως και είναι κατατοπιστικότατοι. αλλά, επαναλαμβάνω, θα υπαρξει διάβασμα και προσπάθεια και από τους φοιτητές. και ψαξιμο. είναι το αντικείμενο τέτοιο.
τα μαθηματα είναι μισα εξ αποστασεως, και μισα δια ζώσης. τα δια ζώσης 1 με δύο φορές το μηνα, σαββατοκύριακα, οι καθηγητές κάνουν διαλέξεις. τα εξ αποστασεως γίνονται μεσω της πλατφόρμας τηλεεκπαιδευσης biigblue button. οι απαιτήσεις τουλαχιστον για τη δική μας φουρνιά και μετά από δική μας επιλογή, ήταν 4 εργασίες στο πρώτο εξάμηνο και 4 εργασίες στο δευτερο. γενικά τα πεδία που θα καταπιαστείς είναι: κοινωνιολογική , πολιτική, σημειωτική και ρητορική ανάλυση πολιτισμικών εκφανσεων (μουσική , κινηματογράφος, θέατρο, βίντεοκλιπ, φωτογραφία, διαφημιστική αφίσα κτλ κτλ)
για μένα καλα έκαναν και έβαλαν την ταρίφα των 20 ευρώ γιατί πέρυσι έγινε χαμός. τώρα τουλάχιστον θα στείλουν όσοι θεωρούν πώς έχουν προσόντα - και άρα πιθανότητες να εισαχθούν... γι αυτό το κάνανε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 03:47:07 μμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται αυτό το αντικείμενο. Εγώ σκέφτομαι να κάνω αίτηση για την πρώτη κατεύθυνση, αλλά τώρα με αυτά που αναφέρεις, σκέφτομαι και αυτή την κατεύθυνση. Μήπως ξέρετε αν δίνουν τη δυνατότητα να συνεχίσει κανείς και για διδακτορικό; Προσπαθούσα να πάρω στην γραμματεία, αλλά δεν απαντούσαν.

Αποσυνδεδεμένος maria Ch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζετε πόσες είναι μέχρι τώρα οι αιτήσεις για την ειδική αγωγή;

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γνωρίζετε πόσες είναι μέχρι τώρα οι αιτήσεις για την ειδική αγωγή;
Και να το ρωτήσεις αυτό στη γραμματεία δε νομίζω να σου απαντήσουν. Υποθέτω ότι και φέτος οι περισσότερες αιτήσεις θα αφορούν βλακωδώς τη συγκεκριμένη κατεύθυνση.
Ζητώ συγνώμη για τον παραπάνω χαρακτηρισμό, άλλωστε κι εγώ είμαι ένας από αυτούς που πιθανότητα θα καταθέσουν τα χαρτιά τους, αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι το βλέπουν λίγο κοντόφθαλμα το θέμα. Σε πολύ λίγα χρόνια θα επέλθει κορεσμός και στο πεδίο της Ειδικής Αγωγής. Ήδη οι περισσότερες ειδικότητες της Δευτεροβάθμιας δε μπορούν να απορροφήσουν όλους τους κατόχους μεταπτυχιακού τίτλου και σε λίγα χρόνια το ίδιο θα συμβεί και στην Πρωτοβάθμια. Το μόνο που  θέλω να ελπίζω, είναι ότι τελικά αυτοί που θα επιλεγούν θα ενδιαφέρονται πραγματικά για το συγκεκριμένο αντικείμενο, γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα απογοητευθούν σε αντίθετη περίπτωση.

Όπως και να 'χει, εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους ;)

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
jellyfish ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Πράγματι είναι πολύ ενδιαφέρον αν και δεν μπορώ να ασχοληθώ άμεσα αλλά θέλω να πληροφορηθώ για... αργότερα. Όσο για την απαιτούμενη έρευνα και μελέτη, δε αποτελεί πρόβλημα!
Πάντως στα αρχεία της ιστοσελίδας του προγράμματος είδα και μεσοβδόμαδα μαθήματα και μάλιστα - λογικό εφόσον ξεκίνησε Δεκέμβριο - μου φάνηκε ότι είχατε ένα εξάμηνο μόνο (Δεκ-Μάρτιο). Οπότε αναρωτήθηκα πως θα λειτουργήσει την δεύτερη χρονιά, πότε θα ξεκινήσετε διπλωματική (διάστημα συγγραφής της;). Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.
Πιθανόν να σου στείλω κάποια στιγμή πμ για περισσότερα!

Αποσυνδεδεμένος maria Ch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει στείλει κανείς την αίτηση και το βιογραφικό ηλεκτρονικά; Ξέρετε αν πρέπει να συμπληρώσουμε εμείς τα πεδία εκείνα που σχετίζονται με τα μόριά μας ή θα συμπληρωθούν από τη Γραμματεία; Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Tα πεδία με το αστεράκι είναι υποχρεωτικά, καθώς και τα Στοιχεία Μοριοδότησης στον πίνακα, ακόμα και αν η τιμή που θέλετε να θέσετε είναι το μηδέν ή το ΟΧΙ.

Αποσυνδεδεμένος zero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζουμε ποτε βγαίνουν τα αποτελέσματα;

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Δεν ισχύει οτι πήραν παράταση οι αιτήσεις έως τις 15 Ιουλίου;;;;

Αποσυνδεδεμένος maria Ch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επικοινώνησα μόλις τώρα με τη γραμματεία και μου είπαν ότι όντως πήραν παράταση λόγω κλειστών τραπεζών και ίσως δώσουν κι άλλη.... Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν αρχές Σεπτέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος maria Ch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζετε αν με τις αλλαγές στα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής, αν θα λειτουργήσει κανονικά η κατεύθυνση της ειδικής αγωγής; Έχουμε κάποια ενημέρωση για τα αποτελέσματα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.