*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04  (Αναγνώστηκε 23508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 04:50:15 μμ »
Δεν καταλαβαίνω την πρακτική σημασία αυτού που λες. Ότι δηλαδή προηγείται η Α ανάθεση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:40:24 »

Αποσυνδεδεμένος PaMal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 09:25:42 μμ »
Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι σας παρακαλώ επείγον : με πήρανε αναπληρωτή πλήρους ωραρίου σε γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις. Ο μοναδικός ΠΕ04 που υπάρχει στο σχολείο είμαι εγώ ως ΠΕ04.01.  Όλες οι ώρες φυσικής του σχολείου είναι 19 (γυμνάσιο και λύκειο). Μπορεί ο διευθυντής να μου δώσει μόνο τις 16 από αυτές που έχω Α΄ ανάθεση, και να μου δώσει επιπλέον και 7 ώρες χημείας Γ΄λυκείου οπότε πάω στις 23, και όλες τις υπόλοιπες ώρες να τις πάρει ο βιολόγος της Γ΄φάσης προσλήψεων?  Ή πρέπει οπωσδήποτε να συμπληρώσω το ωράριό μου με τις 19 ώρες Α΄ανάθεσης και άλλες 4  ώρες εκτός Γ΄ Λυκείου. Αυτό το ρωτάω γιατί ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με την Γ΄ Λυκείου πέραν της Φυσικής προφανώς και μου είναι δύσκολο να κάνω χημεία. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 09:48:55 μμ »
Συνάδελφε δυστυχώς έχεις μπλέξει άσχημα.....
1ον Ο διευθυντής δεν μπορεί να σου δώσει τίποτα απολύτως. Οι αναθέσεις δίνονται από το σύλλογο με πρόταση του διευθυντή. Η πρόταση δεν είναι δεσμευτική αλλά αποφασίζει ο σύλλογος με βάση την ισχύουσα νομοθεσία για τις αναθέσεις 11-05-2018
Αρ. Πρωτ. 76099/Δ2 όπου σαφώς αναφέρεται η σειρά μρ την οποιά καλύπτοναται οι ώρες. Σύμφωνα με αυτή πρέπει να πάρεις 19 ώρες φυσική και να συμπληρώσεις άλλες 4 με β ανάθεση.
2ον Το πρόβλημα είναι ότι το σχολείο δεν μπορει να κάνει χημεία ως πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα παρότι υπάρχει ΠΕ04. Στην περίπτωση αυτή έχει προταιρεότητα πάντα το παννλεδικώς εξεταζόμενο μάθημα και ήθιστε να τις παίρνει ο μοναδικός ΠΕ04 και να ξεσκίζεται στο διάβασμα.Κατι τέτοιο δεν είναι υποχρεωτικό αλλά γενικά το ζητάνε οι διευθυντές, Ακόμα και στο σύλλογο να έρθει το θέμα θα σε πιέσουν να το κάνεις. Έχεις δύο δυνατότητες
α)  Να αρνηθείς αναφέροντας το παραπάνω ΦΕΚ καθώς και ότι δεν μπορείς να αναλάβεις τη ευθύνη. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις και με το σύμβουλο να του πεις ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από την νομοθεσία και δεν μπορείς να το κάνεις.
2) Να πάρεις την ανάθεση και να σου βγει ο τάκος στο διάβασμα (κάτι τέτοιο είναι το πιο συνηθισμένο). 
Θα σου πρότεινα το β. Θα σου βγει ο τάκος αλλά θα αρχίσεις να διδάσκεις και άλλο μάθημα παναλλεδικων που μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστείς. Πάντως δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να πάρεις ώρες που δεν προβλεπονται από το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος PaMal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 30, 2019, 11:33:12 μμ »
Συνάδελφε δυστυχώς έχεις μπλέξει άσχημα.....
1ον Ο διευθυντής δεν μπορεί να σου δώσει τίποτα απολύτως. Οι αναθέσεις δίνονται από το σύλλογο με πρόταση του διευθυντή. Η πρόταση δεν είναι δεσμευτική αλλά αποφασίζει ο σύλλογος με βάση την ισχύουσα νομοθεσία για τις αναθέσεις 11-05-2018
Αρ. Πρωτ. 76099/Δ2 όπου σαφώς αναφέρεται η σειρά μρ την οποιά καλύπτοναται οι ώρες. Σύμφωνα με αυτή πρέπει να πάρεις 19 ώρες φυσική και να συμπληρώσεις άλλες 4 με β ανάθεση.
2ον Το πρόβλημα είναι ότι το σχολείο δεν μπορει να κάνει χημεία ως πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα παρότι υπάρχει ΠΕ04. Στην περίπτωση αυτή έχει προταιρεότητα πάντα το παννλεδικώς εξεταζόμενο μάθημα και ήθιστε να τις παίρνει ο μοναδικός ΠΕ04 και να ξεσκίζεται στο διάβασμα.Κατι τέτοιο δεν είναι υποχρεωτικό αλλά γενικά το ζητάνε οι διευθυντές, Ακόμα και στο σύλλογο να έρθει το θέμα θα σε πιέσουν να το κάνεις. Έχεις δύο δυνατότητες
α)  Να αρνηθείς αναφέροντας το παραπάνω ΦΕΚ καθώς και ότι δεν μπορείς να αναλάβεις τη ευθύνη. Θα πρέπει να επικοινωνήσεις και με το σύμβουλο να του πεις ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από την νομοθεσία και δεν μπορείς να το κάνεις.
2) Να πάρεις την ανάθεση και να σου βγει ο τάκος στο διάβασμα (κάτι τέτοιο είναι το πιο συνηθισμένο). 
Θα σου πρότεινα το β. Θα σου βγει ο τάκος αλλά θα αρχίσεις να διδάσκεις και άλλο μάθημα παναλλεδικων που μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστείς. Πάντως δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να πάρεις ώρες που δεν προβλεπονται από το νόμο.
Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:40:24 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 07:48:42 πμ »
Καλύτερα να δοκιμάσεις και να επιμείνεις στο α, και για σένα, και για τους μαθητές, αλλά και για τους συναδέλφους π.χ. τους χημικούς που μπορεί να τους κόψεις μια θέση.

Αποσυνδεδεμένος PaMal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 03:26:01 μμ »
Καλύτερα να δοκιμάσεις και να επιμείνεις στο α, και για σένα, και για τους μαθητές, αλλά και για τους συναδέλφους π.χ. τους χημικούς που μπορεί να τους κόψεις μια θέση.
Σε ευχαριστώ συνάδελφε. Στο σχολείο δεν πάει ποτέ χημικός. Μόνο Φυσικός και Βιολόγος. Απλά ο Βιολόγος διάλεξε άλλο σχολείο -άρα είμαι μόνος μου-και θα πρέπει να περιμένουμε την Γ΄ φάση για να έρθει κάποιος Βιολόγος στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 03:38:14 μμ »
Κακώς το θεωρείς δεδομένο ότι δεν θα πάει και στο μέλλον χημικός. Αν αρνηθουν να πάρουν τη χημεία και ο επόμενος βιολόγος και εσύ, θα αναγκαστούν να πάρουν κάποτε και χημικό που θα είναι το καλύτερο για τους μαθητές

Αποσυνδεδεμένος PaMal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 04:17:18 μμ »
Κακώς το θεωρείς δεδομένο ότι δεν θα πάει και στο μέλλον χημικός. Αν αρνηθουν να πάρουν τη χημεία και ο επόμενος βιολόγος και εσύ, θα αναγκαστούν να πάρουν κάποτε και χημικό που θα είναι το καλύτερο για τους μαθητές
Μακάρι συνάδελφε,  πάντως το σχολείο αυτό ποτέ δεν δίνει κενό χημικού.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 08:13:28 μμ »
Μακάρι συνάδελφε,  πάντως το σχολείο αυτό ποτέ δεν δίνει κενό χημικού.

Τα Γυμνάσια με Λυκειακές Τάξεις, λόγω του μικρού αριθμού τμημάτων που διάθετουν, δύσκολα επανδρώνονται με περισσότερους από δύο ΠΕ04. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία, συνήθως ο ένας ΠΕ04 είναι φυσικός και ο δεύτερος ή χημικός η βιολόγος.

Τι θα μπορούσες να κάνεις; Μια εναλλακτική, αν και μεσοβέζικη, είναι η εξής: ξεκινάς με τη Χημεία και όταν έρθει χημικός την αναλαμβάνει εκείνος. Δεν είναι φυσικά η καλύτερη λύση, αλλά εξυπηρετεί και τους μαθητές προσωρινά και μελλοντικά εσένα. Θα μου πεις, αν έρθει βιολόγος και όχι χημικός, και ο βιολόγος δε θέλει να αναλάβει τη χημεία, τότε τι συμβαίνει; Εκεί υπάρχει μπέρδεμα και μόνο η καλή διάθεση και των δύο μπορεί να λύσει το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος PaMal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 09:20:30 μμ »
Τα Γυμνάσια με Λυκειακές Τάξεις, λόγω του μικρού αριθμού τμημάτων που διάθετουν, δύσκολα επανδρώνονται με περισσότερους από δύο ΠΕ04. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία, συνήθως ο ένας ΠΕ04 είναι φυσικός και ο δεύτερος ή χημικός η βιολόγος.

Τι θα μπορούσες να κάνεις; Μια εναλλακτική, αν και μεσοβέζικη, είναι η εξής: ξεκινάς με τη Χημεία και όταν έρθει χημικός την αναλαμβάνει εκείνος. Δεν είναι φυσικά η καλύτερη λύση, αλλά εξυπηρετεί και τους μαθητές προσωρινά και μελλοντικά εσένα. Θα μου πεις, αν έρθει βιολόγος και όχι χημικός, και ο βιολόγος δε θέλει να αναλάβει τη χημεία, τότε τι συμβαίνει; Εκεί υπάρχει μπέρδεμα και μόνο η καλή διάθεση και των δύο μπορεί να λύσει το πρόβλημα.
Mπέρδεμα...Όλα στηρίζονται στο φιλότιμο των καθηγητών, ενώ το κράτος προσπαθεί να κάνει οικονομία σε εμάς αντί να κάνει στους βουλευτές και αλλού.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 09:57:33 μμ »
Τα Γυμνάσια με Λυκειακές Τάξεις, λόγω του μικρού αριθμού τμημάτων που διάθετουν, δύσκολα επανδρώνονται με περισσότερους από δύο ΠΕ04. Με βάση την προσωπική μου εμπειρία, συνήθως ο ένας ΠΕ04 είναι φυσικός και ο δεύτερος ή χημικός η βιολόγος.

Τι θα μπορούσες να κάνεις; Μια εναλλακτική, αν και μεσοβέζικη, είναι η εξής: ξεκινάς με τη Χημεία και όταν έρθει χημικός την αναλαμβάνει εκείνος. Δεν είναι φυσικά η καλύτερη λύση, αλλά εξυπηρετεί και τους μαθητές προσωρινά και μελλοντικά εσένα. Θα μου πεις, αν έρθει βιολόγος και όχι χημικός, και ο βιολόγος δε θέλει να αναλάβει τη χημεία, τότε τι συμβαίνει; Εκεί υπάρχει μπέρδεμα και μόνο η καλή διάθεση και των δύο μπορεί να λύσει το πρόβλημα.

Πολύ σωστή πρόταση. :)

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 10:18:46 μμ »
Mπέρδεμα...Όλα στηρίζονται στο φιλότιμο των καθηγητών, ενώ το κράτος προσπαθεί να κάνει οικονομία σε εμάς αντί να κάνει στους βουλευτές και αλλού.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Μετά από 25 χρόνια εμπειρίας στο Φροντιστήριο σε  Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Ανάπτυξη εφαρμογών. Μετά από 5 χρόνια αναπλήρωσης σε  Κυκλάδες κ Δωδεκάνησα. Να φανταστείς πέρυσι μετά από 4 διαθέσεις ΠΥΣΔΕ έκανα 23 ώρες Β κ Γ ανάθεση κ 0 ώρες Α ανάθεση σε 3 σχολεία. Αύριο ελπίζω να πάρω τοποθέτηση 400m από το σπίτι μου κ να κάνω Φυσική κ Χημεία κατεύθυνσης (προσανατολισμού) κ ότι άλλο μου δώσουν(επιτέλους!!!).Συγγραφικό έργο, συμμετοχή στο ψηφιακό σχολείο με αρκετές συμβάσεις κ άπειρες, αμέτρητες ώρες δουλειάς που δεν αναγνώρισε το ΥΠ. δεν υπολογίζονται.Και πόσοι άλλοι που έχουν κάνει πολύ περισσότερα από εμάς είναι έξω από το σύστημα.Καλή χρονιά σε όλους. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2019, 10:25:01 μμ από swan69 »

Αποσυνδεδεμένος PaMal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 10:25:24 μμ »
Μετά από 25 χρόνια εμπειρίας στο Φροντιστήριο σε  Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Ανάπτυξη εφαρμογών. Μετά από 5 χρόνια αναπλήρωσης σε  Κυκλάδες κ Δωδεκάνησα. Να φανταστείς πέρυσι μετά από 4 διαθέσεις ΠΥΣΔΕ έκανα 23 ώρες Β κ Γ ανάθεση κ 0 ώρες Α ανάθεση σε 3 σχολεία. Αύριο ελπίζω να πάρω τοποθέτηση 400m από το σπίτι μου κ να κάνω Φυσική κ Χημεία κατεύθυνσης (προσανατολισμού) κ ότι άλλο μου δώσουν(επιτέλους!!!).Συγγραφικό έργο, συμμετοχή στο ψηφιακό σχολείο με αρκετές συμβάσεις κ άπειρες, αμέτρητες ώρες δουλειάς που δεν αναγνώρισε το ΥΠ. δεν υπολογίζονται. Καλή χρονιά σε όλους. :)
Καλή δύναμη

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων στον κλάδο ΠΕ04
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 01, 2019, 10:32:01 μμ »
Και σε εσένα :).
Δεν είναι ντροπή. Πάρτε το σχολικό βιβλίο της Χημείας κ διαβάστε τη θεωρία κ τα λυμένα παραδείγματα με τα παιδιά. Είναι πολύ καλύτερο από το να κάνουν κενό τα παιδιά.  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.