*

Ψηφοφορία

ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;

ΑΣΕΠ με μοριοδότηση
67 (50%)
Γραπτός διαγωνισμος ΑΣΕΠ
67 (50%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 133

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;  (Αναγνώστηκε 58111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #252 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 09:26:07 πμ »
Με λίγα λόγια δλδ όπως έλεγε και γνωστός δήμαρχος μικρού χωριού στην Αρκαδιά... Εμπροοοοοοος πίσω, εμπροοοοοοος πισω.
Φίλε μου δεν είναι τα έξοδα του διαγωνισμού που τον φρενάρουν, είναι ότι δεν υπάρχει χρήμα για μισθούς. Καλημέρα σας.
Δηλαδη ασεπ δεν θα γινει το μαρτιο; ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #253 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:45:28 μμ »
Δεν είπα κάτι τέτοιο, είπα απλά ότι το δύσκολο δεν είναι να βρεθούν τα χρήματα για τη διεξαγωγή του (πληρώνουμε μεγαλύτερο παραβολο και τους μένει και κέρδος). Γενικά έχει καθυστερήσει γιατί δε βρίσκονταν χρήματα για τη μισθολογία. Άρα το επιχείρημα δε κανουμε ΑΣΕΠ και διορίζουμε από τους υπάρχοντες πίνακες για οικονομία δε στέκει.
Όχι ισχύει ακόμα αυτό που έχω γράψει για Μάρτιο, δεν έχει αλλάξει κάτι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #254 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:51:08 μμ »
Δεν είπα κάτι τέτοιο, είπα απλά ότι το δύσκολο δεν είναι να βρεθούν τα χρήματα για τη διεξαγωγή του (πληρώνουμε μεγαλύτερο παραβολο και τους μένει και κέρδος). Γενικά έχει καθυστερήσει γιατί δε βρίσκονταν χρήματα για τη μισθολογία. Άρα το επιχείρημα δε κανουμε ΑΣΕΠ και διορίζουμε από τους υπάρχοντες πίνακες για οικονομία δε στέκει.
Όχι ισχύει ακόμα αυτό που έχω γράψει για Μάρτιο, δεν έχει αλλάξει κάτι.  ;)

Dhl θα προκηρυξει ασεπ για Μαρτη,συμφωνα με τον 3848,μονο κ μονο για να ανακατεψει την τραπουλα αφου δεν ειναι υποχρεωμενος να διορισει,αυτο δεν συναγεται ως συμπερασμα ?αφου για να ελεγχθουν τα δικαιολογητικα χρειαζονται μηνες...τελοσπαντων θα δειξει...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2014, 12:52:50 μμ από madonna mia »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #255 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 01:00:46 μμ »
Ούτε αυτό είπα, δεν έχω καποια εσωτερική πληροφόρηση για τον αριθμό αυτών που σκοπεύει να διορίσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:01 »

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #256 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 08:06:47 πμ »
Μην πέφτετε στην παγίδα των αιρετών που ταζουν και υπόσχονται πως δεν θα γίνει ΑΣΕΠ.Και οι ίδιοι ξέρουν πολυ καλα πως θα γίνει.Αν θέλουν πραγματικά να βοηθήσουν ας πιέσουν να αλλάξει ο νόμος 3848 .εδω πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις ,εδω είναι η ουσία.Ας προτείνουν εναν ρεαλιστικό τροπο διορισμών και να μην ταζουν λαγούς με πετραχιλια.Αλλα,θέλουν να προσελκύσουν μαζικούς ψηφοφόρους ,ταζοντας μαζικούς διορισμούς .Κάποιος φίλος έγραψε πως αιρετός σημαινει wannabe υπουργός  :D

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 676
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #257 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 09:02:56 πμ »
Σου ξεφεύγει μια λεπτομέρεια όμως, τα δύο μηνύματα έχουν διαφορά σχεδόν 2 μηνών και το πρώτο ήταν η προσωπική μου άποψη τότε. Επίσης άθελά σου ή μη έχεις ξεχάσει να παραθέσεις το αρχικό μηνύμά μου για Μάρτιο.
Πήγαινε όσο παρακάτω θέλεις τώρα.
Υ.Γ Όλοι εσείς που χαίρεστε με μια πιθανή μη διεξαγωγή ΑΣΕΠ που ελπίζετε; Σε αλλαγή κυβέρνησης και μαζικούς διορισμούς; (εδώ γελάνε πολύ δυνατά, όχι για την αλλαγή της κυβέρνησης αλλά για τους μαζικούς διορισμούς). Ή μήπως θέλετε έστω να διατηρήσετε το ότι εργάζεστε ως αναπληρωτές φοβούμενοι πως η θέση σας θα αλλάξει άρδην προς το χειρότερο μετά τον ΑΣΕΠ; Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα διορίσει τους 10 - 15 χιλιάδες που λέει. Δε φοβάμαι όμως να δώσω ΑΣΕΠ παρά το ότι έχω οικογενειακές υποχρεώσεις και ο χρόνος για διάβασμα δεν είναι αρκετός. Θέλω όμως να χρησιμοποιήσω αυτές τις λίγες πιθανότητες που έχω για να διοριστώ παρά να είμαι μόνιμος αναπληρωτής.
Βρε παλικάρι μου, κοίτα λίγο τι έχεις γράψει. Αναφέρομαι σ'αυτά που τόνισα από το μήνυμά σου. Δε σε ξέρω, μόλις τα είδα αυτά και μου φάνηκες εγωκεντρικός. Μπήκα τώρα το πρωί, λέω ας δω τι λέει αυτό και μου έκανε εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο διατυπώθηκαν τα επιχειρήματα. Χωρίς παρεξήγηση, μιλάς σα να αγνοείς ποιος είναι ο συνομιλητής ή σα να ο συνομιλητής είναι λιγότερο έξυπνος. Στο λέει μια με 3 ΑΣΕΠ στην πλάτη της και κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι. Είναι ελάχιστοι οι χωρίς ΑΣΕΠ πια. Δηλαδή οι συνομιλητές σου έχουν ήδη βρεθεί στη θέση σου και, ναι, πρώτοι δε φοβήθηκαν το διαγωνισμό... Τι λες λοιπόν δε φοβάσαι; Λες οι άλλοι που έδωσαν κάτω από αντίξοες συνθήκες να φοβήθηκαν; Όχι και το απέδειξαν με τη συμμετοχή τους. Ή λες να είσαι ο μόνος που δίνει έχοντας ελάχιστο χρόνο κι υποχρεώσεις; Όχι, βέβαια, όλοι ακριβώς έτσι δίνουν και γι'αυτό σου λέω φαίνεσαι "εγωκεντρικός". Από την άλλη, αυτό που γράφεις στην παρένθεση περί μη διορισμών και λες "γελάμε¨, ε, τι να σου πω, οι άλλοι χαζοί είναι και δεν το κατάλαβαν; Από το βουνό κατέβηκαν; Από το 2010 περιμένουν τότε που έκοψαν μαχαίρι τους διορισμούς όχι στο 50% που είπαν στην αρχή αλλά στο 10%. Όταν λοιπόν λες αυτό το εντός παρένθεσης, ε, είναι σα να λες πως αυτοί που δεν το κατάλαβαν είναι χαζοί και άρα εσύ ο έξυπνος. Ε συγγνώμη αλλά το έζησαν στο πετσί τους.

Τέλος πάντων δεν είμαστε εχθροί και θα πρέπει να σκέφτεσαι ακριβώς έτσι σα να μην είμαστε και να σκέφτεσαι ότι οι άλλοι έχουν βρεθεί στη θέση σου. Κι αυτό ισχύει όχι μόνο για'σένα που εκφράστηκες βέβαια έτσι αλλά για όλους. Όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι, έχουμε τις ίδιες ανάγκες/προσδοκίες/φόβους/διαπιστώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2014, 09:11:17 πμ από Truth »
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 09:17:48 πμ »
Καλημέρα!Μπορείς κάποιος να μου πει ένα λογικό χρονοδιάγραμμα που επιτρέπει τη διεξαγωγή του ασεπ τον Μάρτιο 2015;

Αν υποθέσουμε ότι βγαίνει η εγκύκλιος για μόνιμους διορισμούς για το 60-40 από τον ασεπ 2009 και τελικά τους διορίζει τον Ιανουάριο ή Φεβρουάριο.
Πότε μπορεί να προκηρύξει τον διαγωνισμό; Πριν ή μετά τον διορισμό τους;
Και τι γίνεται με τις εκλογές που ενδεχομένως να γίνουν Φεβρουάριο με Μάρτιο;
Είναι δύο μεγάλα εμπόδια και ο διορισμός όσων πρέπει να διορίσει (και φυσικά πρέπει εδώ και τώρα να τους διορίσει) και οι εκλογές.
Αυτά σκεφτόταν ο υπουργός και ανακοίνωσε ένα νέο σύστημα με το άνοιγμα πινάκων για το 2015-16.
 
Προσωπικά στηρίζω τη διεξαγωγή του διαγωνισμού, αλλά δεν νομίζω να προλαβαίνουμε...εσείς τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 09:40:38 πμ »
Το "προλαβαίνουμε"αφορά μόνο τους εκπαιδευτικούς και το διάβασμα τους,άλλοι δεν προλαβαίνουν να διαβάσουν ούτε σε εναν χρόνο.
1,5 μήνας είναι αρκετός για να προκηρυχθεί πριν διεξαχθεί.Σχετκα με τους διορισμούς των διοριστέων 2009 έχουν δρομολογηθεί,οπότε...
Ας μου εξηγησει κάποιος γιατί αντιδρούν όλοι σε αυτόν τον ΑΣΕΠ,ενω απο το 1998 γίνονται ΑΣΕΠ κάθε 2-3 χρονια;
Μήπως σε κάποιες ειδικότητες άρεσε πολυ η παράταση της μεταβατικης;η μεταβατικη λήγει φέτος,παιδια.ΑΣΕΠ θα γίνει ,πιεστε τους αιρετούς να αλλάξουν τον 3848 και να δοθεί συγκεκριμένος αριθμός θέσεων.Όταν ανακοινωθεί ,τότε θα σας πουν "το παλεψαμε να μην γίνει,τώρα θα ξηλωσουμε τον 3848".
Αυτο γίνεται χρονια.Απο ανύπαρκτο 60 και φανταστικό 40 δεν γίνονται διορισμοί και το ξέρουν όλοι,συνδικαλιστές ,υπουργοί.Καλύτερα ας ζητάνε επαναφορά της επιτηριδας που είναι πιο λογικο(?).αλλα η λογικη σε αυτήν τη χώρα αποτελεί είδος προς εξαφάνιση.Επίσης λογικο είναι να ζητάνε ΑΣΕΠ με διορισμούς 60-40.αυτο το καταλαβαίνω.Αλλα σε ειδικότητες που τελείωσε το 60-40 πως θα διορισουν χωρίς ΑΣΕΠ;

Συνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 10:05:42 πμ »
Καλημέρα!Μπορείς κάποιος να μου πει ένα λογικό χρονοδιάγραμμα που επιτρέπει τη διεξαγωγή του ασεπ τον Μάρτιο 2015;

Αν υποθέσουμε ότι βγαίνει η εγκύκλιος για μόνιμους διορισμούς για το 60-40 από τον ασεπ 2009 και τελικά τους διορίζει τον Ιανουάριο ή Φεβρουάριο.
Πότε μπορεί να προκηρύξει τον διαγωνισμό; Πριν ή μετά τον διορισμό τους;
Και τι γίνεται με τις εκλογές που ενδεχομένως να γίνουν Φεβρουάριο με Μάρτιο;
Είναι δύο μεγάλα εμπόδια και ο διορισμός όσων πρέπει να διορίσει (και φυσικά πρέπει εδώ και τώρα να τους διορίσει) και οι εκλογές.
Αυτά σκεφτόταν ο υπουργός και ανακοίνωσε ένα νέο σύστημα με το άνοιγμα πινάκων για το 2015-16.
 
Προσωπικά στηρίζω τη διεξαγωγή του διαγωνισμού, αλλά δεν νομίζω να προλαβαίνουμε...εσείς τι λέτε;

Το χρονοδιαγραμμα μπορει να ειναι το εξης: εγκυκλιος διορισμου μαζι με την προκυρηξη ασεπ. Σε 1.5 μηνα τελειωνουν ολες οι ανακατανομες των διορισμων και αμεσως μετα ασεπ ... ο χρονος βγαινει αγαπητε συναδελφε. Ας περιμενουμε τι θα ανακοινωσει και βλεπουμε...  Το προβλημα το οποιο θα πρεπει πια να κοιταμε δεν ειναι αν θα διεξαχθει ασεπ ή οχι αλλα θα πρεπει να ζηταμε τροποποιηση του 3848. Τωρα αφου οι συνδικαλιστες δεν θελουν ασεπ γιατι επισημα μεσω των ομοσπονδιων δεν λενε οτι εινσι 100% κατα του ασεπ... εδω ο μπρατης ζητησε να γινουν διορισμοι στους δασκαλους απο το 60-40 το οποιο εχει διοριστει...δεν υπαρχει στους δασκαλους...αρα τι ζηταει??? Σαφεστατα μονο και απο το παραπανω καταλαβαινουμε οτι το λεει για ψηφους....
Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν. Ας περιμενουμε και βλεπουμε τι θα γινει. Καλημερα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 10:48:46 πμ »
nikolopol, ταυτόχρονος διορισμός παλιών και προκήρυξη ασεπ είναι ενθαρρυντικές ενέργειες, όπως το βλέπω εγώ, αλλά και πάλι πέφτει πάνω σε εκλογές...εκτός και αν υλοποιήσει τον προκεκηρυγμένο ασεπ η νέα κυβέρνηση.
τώρα για τροποποίηση του νόμου...ο καθένας μας επιθυμεί το σύστημά του, σε λίγους μήνες θα φανεί.
Από υπομονή όμως στερέψαμε.

Αποσυνδεδεμένος daskalos11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17.03 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 11:16:01 πμ »
Απο το FB του Λοβερδου , απαντηση σε συναδελφο σχετικα με τον ΑΣΕΠ:

"Andreas Loverdos. Αγαπητή Eleni Xristoy τώρα, μέσα στον Νοέμβριο αναμένεται η απάντηση για την άρση του λόγου 1/10. Από αυτήν εξαρτάται αν θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε σε Ασεπ."

Επισης και κατι ανησυχητικο για τις τεχνικες ειδικοτητες (που ελπιζω απλα να μην εδωσαν ιδιαιτερη σημασια )
, σε τηλεφωνικη επικοινωνια με γνωστο φροντιστηριο για προετοιμασια ΑΣΕΠ στο παραρτημα του στην Θεσσαλονικη μου ειπαν οτι δεν θα κανουν τμηματα για τεχνικες ειδικοτητες γιατι συμφωνα με τις δηλωσεις του Λοβερδου θα κανει μονο για τις βασικες ΑΣΕΠ.  Ελπιζω να παρανοησαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2014, 11:20:09 πμ από daskalos11 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 02:46:23 μμ »
Βρε παλικάρι μου, κοίτα λίγο τι έχεις γράψει. Αναφέρομαι σ'αυτά που τόνισα από το μήνυμά σου. Δε σε ξέρω, μόλις τα είδα αυτά και μου φάνηκες εγωκεντρικός. Μπήκα τώρα το πρωί, λέω ας δω τι λέει αυτό και μου έκανε εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο διατυπώθηκαν τα επιχειρήματα. Χωρίς παρεξήγηση, μιλάς σα να αγνοείς ποιος είναι ο συνομιλητής ή σα να ο συνομιλητής είναι λιγότερο έξυπνος. Στο λέει μια με 3 ΑΣΕΠ στην πλάτη της και κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι. Είναι ελάχιστοι οι χωρίς ΑΣΕΠ πια. Δηλαδή οι συνομιλητές σου έχουν ήδη βρεθεί στη θέση σου και, ναι, πρώτοι δε φοβήθηκαν το διαγωνισμό... Τι λες λοιπόν δε φοβάσαι; Λες οι άλλοι που έδωσαν κάτω από αντίξοες συνθήκες να φοβήθηκαν; Όχι και το απέδειξαν με τη συμμετοχή τους. Ή λες να είσαι ο μόνος που δίνει έχοντας ελάχιστο χρόνο κι υποχρεώσεις; Όχι, βέβαια, όλοι ακριβώς έτσι δίνουν και γι'αυτό σου λέω φαίνεσαι "εγωκεντρικός". Από την άλλη, αυτό που γράφεις στην παρένθεση περί μη διορισμών και λες "γελάμε¨, ε, τι να σου πω, οι άλλοι χαζοί είναι και δεν το κατάλαβαν; Από το βουνό κατέβηκαν; Από το 2010 περιμένουν τότε που έκοψαν μαχαίρι τους διορισμούς όχι στο 50% που είπαν στην αρχή αλλά στο 10%. Όταν λοιπόν λες αυτό το εντός παρένθεσης, ε, είναι σα να λες πως αυτοί που δεν το κατάλαβαν είναι χαζοί και άρα εσύ ο έξυπνος. Ε συγγνώμη αλλά το έζησαν στο πετσί τους.

Τέλος πάντων δεν είμαστε εχθροί και θα πρέπει να σκέφτεσαι ακριβώς έτσι σα να μην είμαστε και να σκέφτεσαι ότι οι άλλοι έχουν βρεθεί στη θέση σου. Κι αυτό ισχύει όχι μόνο για'σένα που εκφράστηκες βέβαια έτσι αλλά για όλους. Όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι, έχουμε τις ίδιες ανάγκες/προσδοκίες/φόβους/διαπιστώσεις.

Δυστυχώς κάποιοι εκδηλώνουν τις επιθυμίες τους με τις συνεχείς προβλέψεις. Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει αλλά να το υποστηρίζει με τόσο φανατισμό, προσπαθώντας να επηρεάσει και τους άλλους εμένα πιο πολύ με φόβο μου μοιάζει παρά το αντίθετο, διότι αυτό σημαίνει ότι τιποτα δεν έκανε στους προηγούμενους διαγωνισμούς, αν είχε την ευκαιρία να δώσει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 04:03:57 μμ »
Βρε παλικάρι μου, κοίτα λίγο τι έχεις γράψει. Αναφέρομαι σ'αυτά που τόνισα από το μήνυμά σου. Δε σε ξέρω, μόλις τα είδα αυτά και μου φάνηκες εγωκεντρικός. Μπήκα τώρα το πρωί, λέω ας δω τι λέει αυτό και μου έκανε εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο διατυπώθηκαν τα επιχειρήματα. Χωρίς παρεξήγηση, μιλάς σα να αγνοείς ποιος είναι ο συνομιλητής ή σα να ο συνομιλητής είναι λιγότερο έξυπνος. Στο λέει μια με 3 ΑΣΕΠ στην πλάτη της και κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι. Είναι ελάχιστοι οι χωρίς ΑΣΕΠ πια. Δηλαδή οι συνομιλητές σου έχουν ήδη βρεθεί στη θέση σου και, ναι, πρώτοι δε φοβήθηκαν το διαγωνισμό... Τι λες λοιπόν δε φοβάσαι; Λες οι άλλοι που έδωσαν κάτω από αντίξοες συνθήκες να φοβήθηκαν; Όχι και το απέδειξαν με τη συμμετοχή τους. Ή λες να είσαι ο μόνος που δίνει έχοντας ελάχιστο χρόνο κι υποχρεώσεις; Όχι, βέβαια, όλοι ακριβώς έτσι δίνουν και γι'αυτό σου λέω φαίνεσαι "εγωκεντρικός". Από την άλλη, αυτό που γράφεις στην παρένθεση περί μη διορισμών και λες "γελάμε¨, ε, τι να σου πω, οι άλλοι χαζοί είναι και δεν το κατάλαβαν; Από το βουνό κατέβηκαν; Από το 2010 περιμένουν τότε που έκοψαν μαχαίρι τους διορισμούς όχι στο 50% που είπαν στην αρχή αλλά στο 10%. Όταν λοιπόν λες αυτό το εντός παρένθεσης, ε, είναι σα να λες πως αυτοί που δεν το κατάλαβαν είναι χαζοί και άρα εσύ ο έξυπνος. Ε συγγνώμη αλλά το έζησαν στο πετσί τους.

Τέλος πάντων δεν είμαστε εχθροί και θα πρέπει να σκέφτεσαι ακριβώς έτσι σα να μην είμαστε και να σκέφτεσαι ότι οι άλλοι έχουν βρεθεί στη θέση σου. Κι αυτό ισχύει όχι μόνο για'σένα που εκφράστηκες βέβαια έτσι αλλά για όλους. Όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι, έχουμε τις ίδιες ανάγκες/προσδοκίες/φόβους/διαπιστώσεις.
Φαίνομαι εγωκεντρικός επειδή πιστεύω στον εαυτό μου και θέλω να δώσω; Όσοι θέλουν να γυρίσουμε 15 χρόνια πίσω στις επετηρίδες πως σου φαίνονται; Παρά το ότι και ενα τέτοιο σύστημα δε θα με αδικούσε γιατί και υψηλό βαθμό από τον ΑΣΕΠ του '09 έχω και αρκετή προϋπηρεσία. Τέλος δε θεώρησα κανέναν χαζό, δε ξέρω γιατί σκάλωσες εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ με μοριοδότηση ή γραπτός διαγωνισμος;
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 07:02:32 μμ »
Δυστυχώς κάποιοι εκδηλώνουν τις επιθυμίες τους με τις συνεχείς προβλέψεις. Εννοείται ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει αλλά να το υποστηρίζει με τόσο φανατισμό, προσπαθώντας να επηρεάσει και τους άλλους εμένα πιο πολύ με φόβο μου μοιάζει παρά το αντίθετο, διότι αυτό σημαίνει ότι τιποτα δεν έκανε στους προηγούμενους διαγωνισμούς, αν είχε την ευκαιρία να δώσει.
Επιτέλους, τα πράγματα όπως ειναι και οχι όπως φαίνονται. Συμφωνώ απολυτα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.